Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, panosntok said:

Έτσι για την ιστορία.

Ήμουν στο online, με 148 kw πλήρωσα 34€

Αυτό το μήνα με 149 kw πλήρωσα 47€

Σε ποιο προγραμμα εισαι αυτο το μηνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Με εβγαλε αυτο χθες στο ebill

Screenshot-7.png

 

Καιω 1400kw το τετραμηνο εχω και νυχτερινο. Να παω στο 4all που λετε οι περισσοτεροι? Εχω και παγια εντολη κανονικα.

Screenshot-8.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα,

Το myhomeolnine των γονιών μου λήγει σε 14 μέρες και λέω να τους πάω από τώρα (λογω δώρων) στην ελπέντισον, θυμάται κανείς αν υπήρχε καμιά ρήτρα αποχώρησης, μην τους έρθει τίποτα να πληρώσουν για αυτές τις 14 μέρες;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, leftermann είπε

καλημέρα,

Το myhomeolnine των γονιών μου λήγει σε 14 μέρες και λέω να τους πάω από τώρα (λογω δώρων) στην ελπέντισον, θυμάται κανείς αν υπήρχε καμιά ρήτρα αποχώρησης, μην τους έρθει τίποτα να πληρώσουν για αυτές τις 14 μέρες;

Ευχαριστώ.

Όχι οι τελευταίοι 3 μήνες δεν έχουν ρήτρα. Το αναφέρει και στους όρους του συμβολαίου. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα σχετικά με τη ΔΕΗ (αλλά προφανώς και με ολους τους υπολοιπους παρόχους) διαπιστωσα με βεβαιότητα οτι στην promotion προσεγγιση σε παραμυθιαζουν ως εξής:

1. Αναφερεται 12μηνη διαρκεια. Σε επεξηγηση δια τηλεφωνου μου ειπαν οτι δεν εννοούν δεσμευση, απλά διαρκεια. Αποχώρηση χωρις ρητρα όποτε γουστάρεις, αλλά εντος 30 ημερών ολοκληρωσητης διαδικασιας και όχι αμεσα με την αιτηση! Εως τοτε δεσμιος.

2. Αναφερουν χωρις ρητρα αναπροσαρμογης. Εννοειται, αφου σημερα δεν ισχυει η ρητρα αναπροσαρμογης. Αν λήξει η περιοδος χαριτος και η κυβερνηση δεν την αναστείλει παλι, τοτε θα ισχυσει κανονικά.

3. Μιλουν για σταθεροτητα τιμής. Εδω ειναι το μεγαλο γελιο. Σταθερότητα εννοουν οτι ολο τον προηγουμενο χρονο εχει πολύ μικρη διαφοροποίηση. ΠΡΟΣΟΧΗ, οχι σταθερη τιμη! Απάτη? Εγω λεω ναι.

Τελικά η εξοικονομιση που πιθανον να επιτυγχανεται στον καταναλωτη, απο παροχο σε παροχο, θεωρώ οτι μαλλον ειναι ασημαντη.

Να μην ξεχασω. Προσοχη στα δωρα. Αν φυγεις πριν τη ληξη της συμβασης τα δωρα επιστρεφονται (προφανως σε χρημα) και ο προσδιορισμος των ποσών επιστροφης ειναι ανεξιχνίαστος.

Ειναι ολοι συνεννοημένοι και οι διαφορες μεταξυ τους ειναι στο ποιος θα μας κοροϊδεψει πιο ευκολα.

Δεν υπάρχει λύση στην εξίσωση.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 minutes ago, zevage said:

Τελικα σχετικά με τη ΔΕΗ (αλλά προφανώς και με ολους τους υπολοιπους παρόχους) διαπιστωσα με βεβαιότητα οτι στην promotion προσεγγιση σε παραμυθιαζουν ως εξής:

1. Αναφερεται 12μηνη διαρκεια. Σε επεξηγηση δια τηλεφωνου μου ειπαν οτι δεν εννοούν δεσμευση, απλά διαρκεια. Αποχώρηση χωρις ρητρα όποτε γουστάρεις, αλλά εντος 30 ημερών ολοκληρωσητης διαδικασιας και όχι αμεσα με την αιτηση! Εως τοτε δεσμιος.

2. Αναφερουν χωρις ρητρα αναπροσαρμογης. Εννοειται, αφου σημερα δεν ισχυει η ρητρα αναπροσαρμογης. Αν λήξει η περιοδος χαριτος και η κυβερνηση δεν την αναστείλει παλι, τοτε θα ισχυσει κανονικά.

3. Μιλουν για σταθεροτητα τιμής. Εδω ειναι το μεγαλο γελιο. Σταθερότητα εννοουν οτι ολο τον προηγουμενο χρονο εχει πολύ μικρη διαφοροποίηση. ΠΡΟΣΟΧΗ, οχι σταθερη τιμη! Απάτη? Εγω λεω ναι.

Τελικά η εξοικονομιση που πιθανον να επιτυγχανεται στον καταναλωτη, απο παροχο σε παροχο, θεωρώ οτι μαλλον ειναι ασημαντη.

Να μην ξεχασω. Προσοχη στα δωρα. Αν φυγεις πριν τη ληξη της συμβασης τα δωρα επιστρεφονται (προφανως σε χρημα) και ο προσδιορισμος των ποσών επιστροφης ειναι ανεξιχνίαστος.

Ειναι ολοι συνεννοημένοι και οι διαφορες μεταξυ τους ειναι στο ποιος θα μας κοροϊδεψει πιο ευκολα.

Δεν υπάρχει λύση στην εξίσωση.

 

Μαρκετιστικα κολπα...και οποιος τσιμπησει.

Εγω μονη ΄λυση' βλεπω την οσο δυνατον μειωμενη καταναλωση. Δεν βλεπω αλλη λυση.

Πχ πηρα σομπα υγραεριου. Οχι πχ θερμανση με κλιματιστικο inverter.

Οπου μπορει να ΜΗΝ γινει καταναλωση, εστω θυσιαζοντας λιγο-κατι-ευκολια στη ζωη μας, αξιζει γιατι ειναι κριμα να μπει κανεις σε αλισβερισσι με χρεη για το ρευμα....

Αν καποιος νομιζει οτι θα σωθει, αλλαζοντας προγραμματα και παροχο...καλα κρασια...

πειτε οχι στην ενεργειακη....προσφυγια!

 

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, zevage είπε

Τελικά η εξοικονομιση που πιθανον να επιτυγχανεται στον καταναλωτη, απο παροχο σε παροχο, θεωρώ οτι μαλλον ειναι ασημαντη.

ανάλογα το πρόγραμμα και την κατανάλωση και την τσέπη του καθενός , υποκειμενικό είναι

14 λεπτά πριν, zevage είπε

Να μην ξεχασω. Προσοχη στα δωρα. Αν φυγεις πριν τη ληξη της συμβασης τα δωρα επιστρεφονται (προφανως σε χρημα) και ο προσδιορισμος των ποσών επιστροφης ειναι ανεξιχνίαστος.

πηγή ?

14 λεπτά πριν, zevage είπε

Δεν υπάρχει λύση στην εξίσωση.

μαθηματικά είναι ...

14 λεπτά πριν, zevage είπε

Ειναι ολοι συνεννοημένοι και οι διαφορες μεταξυ τους ειναι στο ποιος θα μας κοροϊδεψει πιο ευκολα.

και στην τιμή , όσο για την κοροϊδία γιαυτό είναι και τα νήματα

2 λεπτά πριν, mindreader είπε

Πχ πηρα σομπα υγραεριου. Οχι πχ θερμανση με κλιματιστικο inverter.

ρώτα εκεί αν είναι οικονομική λύση ή όχι , επίσης πρέπει να βγάλεις και απώλιες σπιτιού άρα πρώτα στο νήμα κλιματιστικών για το εργαλείο και μετά ρωτάς στο άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

ανάλογα το πρόγραμμα και την κατανάλωση και την τσέπη του καθενός , υποκειμενικό είναι

Στη διάρκεια του χρόνου είναι όλοι οι πάροχοι στα ίδια χρήματα, με διαφορές ασήμαντες για όλες τις τσέπες. 10€ το χρόνο, για παράδειγμα, πόσο σημαντικό είναι?

6 λεπτά πριν, korakios είπε

πηγή ?

Οι ειδικοί και οι γενικοί όροι όλων όσοι παρέχουν δώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, zevage είπε

Στη διάρκεια του χρόνου είναι όλοι οι πάροχοι στα ίδια χρήματα, με διαφορές ασήμαντες για όλες τις τσέπες. 10€ το χρόνο, για παράδειγμα, πόσο σημαντικό είναι?

10€ το χρόνο όντως λίγο είναι , φυσικά όποιος το έψαχνε και είχε κανονικές προς μεγάλες καταναλώσεις είχε διαφορές , πχ και τώρα υπάρχουν μεγάλες διαφορές σε προγράμματα

το να μην το ψάχνει κάποιος (για οικιακά) , πάσο , αλλά μη λέμε και πράγματα που δεν ισχύουν

τιμές και το ιστορικό μπορείς να το δεις στο excel της υπογραφής μου ή στην καρφιτσωμένη ανάρτηση στο δίπλα νήμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, korakios είπε

και στην τιμή , όσο για την κοροϊδία γιαυτό είναι και τα νήματα

Διαπιστώσεις κάνουμε στα νήματα. Δεν μπορούμε να δώσουμε λύση. Είπαμε ότι η εξίσωση ειναι αδύνατη. Δεν επιλύεται. Μαθηματικά είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, zevage είπε

Διαπιστώσεις κάνουμε στα νήματα. Δεν μπορούμε να δώσουμε λύση. Είπαμε ότι η εξίσωση ειναι αδύνατη. Δεν επιλύεται. Μαθηματικά είναι.

επειδή είναι και μαθηματικά λύνεται εύκολα ,

διαφορά τιμής κιλοβατώρας επι κατανάλωση (συν όποια δώρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι στο Γ1my home online κ ληγει τον Οκτωβρη... Το είχα κάνει τοτε που εγινε ο χαμος κ ειχα προλάβει πολυ χαμηλη τιμη κιλοβατωρας...Τωρα τι διαθεσιμα υπάρχουν?Φανταζομαι θα δω τρελη διαφορα στα λεφτά ετσι??Καιω 300-400 το μηνα.. Υπάρχει κάποιο καλο αντίστοιχο πρόγραμμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πανος999 είπε

Ειμαι στο Γ1my home online κ ληγει τον Οκτωβρη... Το είχα κάνει τοτε που εγινε ο χαμος κ ειχα προλάβει πολυ χαμηλη τιμη κιλοβατωρας...Τωρα τι διαθεσιμα υπάρχουν?Φανταζομαι θα δω τρελη διαφορα στα λεφτά ετσι??Καιω 300-400 το μηνα.. Υπάρχει κάποιο καλο αντίστοιχο πρόγραμμα?

50% πανω θα δεις με οποιοδηποτε προγραμμα της ΔΕΗ. Απο 10 λεπτα που ειχες θα παει στα 15.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...