Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

36 λεπτά πριν, lafkostas είπε

Οι νέες τιμές σήμερα βγαίνουν ; Αν ναι που μπορώ να τις δω ;

Αργα το βραδυ θα βγουν... Μετα τις 23.00!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 13/9/2023 στις 12:11 ΠΜ, kagkouras είπε

Καλησπέρα σας εγώ βρίσκομαι στο πρόγραμμα Myhome Open και επειδή σε ένα μήνα θα λήξει το συμβόλαιο ποιο θεωρείτε ως το πιο "συμφέρον" πρόγραμμα από τα υπάρχοντα της ΔΕΗ;

Αυτην την απορια ειχα και εγω, βρηκες κατι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, pavlos1908 είπε

Αυτην την απορια ειχα και εγω, βρηκες κατι;

οι τιμές υπάρχουν στο site , δεν ξέρω γιατί μπερδεύεστε

αργά βράδυ θα βγάλει και για τιμές Οκτωβρίου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, korakios είπε

οι τιμές υπάρχουν στο site , δεν ξέρω γιατί μπερδεύεστε

αργά βράδυ θα βγάλει και για τιμές Οκτωβρίου

Μάλλον όλοι ελπίζουν να ακούσουν για ένα πρόγραμμα αντίστοιχο του 0,097 με δέσμευση για 2 χρόνια. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

Για αποχώρηση από Home Enter που λήγει σε 70 μέρες περίπου υπάρχει κάποια ποινή? 

Ισχύει το ίδιο με το Home Online για το 3μηνο που διάβασα πιο πίσω? 

Επεξ/σία από Inler
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Inler είπε

Για αποχώρηση από Home Enter που λήγει σε 70 μέρες περίπου υπάρχει κάποια ποινή? 

θα το δεις στο συμβόλαιο που υπέγραψες :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, EchiDNA said:

Μάλλον όλοι ελπίζουν να ακούσουν για ένα πρόγραμμα αντίστοιχο του 0,097 με δέσμευση για 2 χρόνια. 

Μπα, απλά δεν έχουν διάθεση να ασχοληθούν να ψάξουν και περιμένουν να το κάνει κάποιος άλλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Το myHome Enter που έχω λήγει σε μερικές μέρες αλλά σκέφτομαι να μείνω στην ΔΕΗ μέχρι τέλος του χρόνου μέχρι να έχω καλύτερη εικόνα για το πώς θα κινηθούν όλοι οι πάροχοι. Λογικά η ΔΕΗ θα με πάει στο myhome Open και θελω να ελπίζω ότι όποτε θελήσω να μετακινηθώ αλλού δεν θα υπάρχει κάποια χρέωση, συμφωνα με το

 https://www.dei.gr/media/2xblp4r2/eidikoi-oroi_myhomeenter_202208_v1.pdf (δεν υπάρχει περίπτωση να βρω το δικό μου σε χαρτι 🙂)  :

Screenshot2023-09-20at5_35_40PM.png.f41b45e2335da53a04b5d572656cae7f.png

Τώρα να κάνω την ρητορική ερώτηση αν θα καίω απλά τζάμπα λεφτά μέχρι τέλος του χρόνου ή να μην την κάνω; 🙂

Ευχαριστώ και τον φίλο που τρέχει το excel, μπράβο.

Επεξ/σία από macrun
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, macrun είπε

Τώρα να κάνω την ρητορική ερώτηση αν θα καίω απλά τζάμπα λεφτά μέχρι τέλος του χρόνου ή να μην την κάνω; 🙂

τις τιμές και τυχών δώρα τα βλέπεις στο excel  , άρα εσύ αποφασίζεις αν θα παραμείνεις ή θα φύγεις χωρίς ρήτρες αποχώρησης

μέχρι αύριο θα μπουν και οι τιμές Οκτωβρίου

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

τις τιμές και τυχών δώρα τα βλέπεις στο excel  , άρα εσύ αποφασίζεις αν θα παραμείνεις ή θα φύγεις χωρίς ρήτρες αποχώρησης

μέχρι αύριο θα μπουν και οι τιμές Οκτωβρίου

 

Και το excel είναι υπεραρκετό για να κινηθεί όποιος χρειαζεται να πάρει μια απόφαση τώρα 👍.

Περισσότερο ενδιαφέρομαι για τις εκτιμήσεις και προβλέψεις όλων όσων ασχολούνται λίγο παραπάνω από μένα για το τι θα γίνει από το νέο έτος. Εκτιμήσεις είναι, είναι ΟΚ αν βγουν και λάθος. Φαντάζομαι ήδη θα χουν γίνει κάποιες διαβουλεύσεις, φαντάζομαι οι πάροχοι θα έχουν στρατόπεδα, δεν ξέρω. 

Ένας απ' τους λόγους που ρωτάω για εκτιμήσεις είναι γιατί διαβάζω στους όρους εταιρειών, προτάσεις όπως η παρακάτω (π.χ. από Ζενιθ το συγκεκριμένο), που μου δείχνει θολό τοπίο:

"Ο συντελεστής δύναται να αλλάξει κατά την κρίση της Εταιρείας και να αντικατασταθεί από άλλο μέγεθος, σε περίπτωση που επέλθουν αντίστοιχες αλλαγές στη δομή και στη λειτουργία της χονδρεμπορικής αγοράς ηλεκτρικής ενέργειας."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόγραμμα 4all της ΔΕΗ νομίζω είναι το πιο συμφέρον απ όλα για καταναλώσεις έως 500kwh.  Διαβάζω όμως στους όρους του προγράμματος κάτι για 12 μηνη σύμβαση. Τι ισχύει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, macrun είπε

Και το excel είναι υπεραρκετό για να κινηθεί όποιος χρειαζεται να πάρει μια απόφαση τώρα 👍.

Περισσότερο ενδιαφέρομαι για τις εκτιμήσεις και προβλέψεις όλων όσων ασχολούνται λίγο παραπάνω από μένα για το τι θα γίνει από το νέο έτος. Εκτιμήσεις είναι, είναι ΟΚ αν βγουν και λάθος. Φαντάζομαι ήδη θα χουν γίνει κάποιες διαβουλεύσεις, φαντάζομαι οι πάροχοι θα έχουν στρατόπεδα, δεν ξέρω. 

Ένας απ' τους λόγους που ρωτάω για εκτιμήσεις είναι γιατί διαβάζω στους όρους εταιρειών, προτάσεις όπως η παρακάτω (π.χ. από Ζενιθ το συγκεκριμένο), που μου δείχνει θολό τοπίο:

"Ο συντελεστής δύναται να αλλάξει κατά την κρίση της Εταιρείας και να αντικατασταθεί από άλλο μέγεθος, σε περίπτωση που επέλθουν αντίστοιχες αλλαγές στη δομή και στη λειτουργία της χονδρεμπορικής αγοράς ηλεκτρικής ενέργειας."

ήδη έχουν βγει οι τύποι τιμολογίων για το νεο έτος και είναι 3 για τους οικιακούς :

1. σταθερά

2. με πλασματική χαμηλή τιμή συν ρήτρα ή χοντρική συν προμήθεια

3. πάλι με πλασματική χαμηλή τιμή συν ρήτρα ή χοντρική συν προμήθεια αλλά η τιμή θα βασίζεται σε χοντρική προηγούμενου μήνα και θα δημοσιεύεται κάθε 1η του μηνός για την τιμολόγηση του τρέχοντος μήνα

3 λεπτά πριν, Nnoutas είπε

Το πρόγραμμα 4all της ΔΕΗ νομίζω είναι το πιο συμφέρον απ όλα για καταναλώσεις έως 500kwh.  Διαβάζω όμως στους όρους του προγράμματος κάτι για 12 μηνη σύμβαση. Τι ισχύει; 

άλλο δέσμευση και άλλο διάρκεια

πάντως μην ξεχάσεις να βγάλεις το green στο τετράμηνο

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

ήδη έχουν βγει οι τύποι τιμολογίων για το νεο έτος και είναι 3 για τους οικιακούς :

1. σταθερά

2. με πλασματική χαμηλή τιμή συν ρήτρα ή χοντρική συν προμήθεια

3. πάλι με πλασματική χαμηλή τιμή συν ρήτρα ή χοντρική συν προμήθεια αλλά η τιμή θα βασίζεται σε χοντρική προηγούμενου μήνα και θα δημοσιεύεται κάθε 1η του μηνός για την τιμολόγηση του τρέχοντος μήνα

άλλο δέσμευση και άλλο διάρκεια

πάντως μην ξεχάσεις να βγάλεις το green στο τετράμηνο

Ευχαριστώ. Λέω να μεταφερθώ σε αυτό το πρόγραμμα (από το παλιό online που είμαι τώρα) μέχρι τέλος του χρόνου και να περιμένω τις εξελίξεις τότε. Αν δεν κάνω τίποτα, στις 14/10 που λήγει το online θα μεταφερθώ αυτόματα στο open που έχει λίγο τσιμπημένη παραπάνω τιμή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρεώσεις που ανακοίνωσε η ΔΕΗ είναι 15,5 σεντς ανά κιλοβατώρα αν η κατανάλωση είναι έως 500 κιλοβατώρες και 16,7 σεντς αν η κατανάλωση του μήνα υπερβεί τις 500 κιλοβατώρες. Για το νυχτερινό ρεύμα η χρέωση παραμένει επίσης στα 11,4 σεντς.

 

 

Το πιο φτηνό είναι το 4all για μικρές καταναλώσεις 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...