Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, Alkmenis είπε

Καλησπέρα

Είμαι στο παλαιό πρόγραμμα ΔΕΗ My Home Online που λήγει στις 29.11.2023 και ρώτησα σήμερα στο τηλεφωνικό κέντρο της ΔΕΗ ποιο πρόγραμμα συμφέρει για μετά και μου ανέφεραν το myHome 4All και θα ήθελα την γνώμη σας περί αυτού. 

Συγκριτικά με τα παλιά online enter κανένα δεν συμφέρει. Σε όλα θα δίνεις 5 6 λεπτά πάνω την kw ότι πρόγραμμα και να επιλέξεις στη ΔΕΗ. 50% πάνω με λίγα λόγια. 

Enter ήμουν 2 χρόνια από τους πρώτους πήρα και το 100αρικο και έχω 1 χρόνο κοντά με open. Πληρώνω το τετράμηνο 410 ευρω με δήμους όλα μέσα για 1450kw όταν πλήρωνα με το enter 360 ευρώ για 1900kw. Προσπαθώ να πέσω στις 1200kw το τετράμηνο ώστε να πληρώνω όσα πλήρωνα με το enter με τις 1900. Δεν βγαίνει αλλιώς οι τιμές έχουν ξεφύγει και είναι πανάκριβο το ρεύμα στη ΔΕΗ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

42 λεπτά πριν, Alkmenis είπε

Καλησπέρα

Είμαι στο παλαιό πρόγραμμα ΔΕΗ My Home Online που λήγει στις 29.11.2023 και ρώτησα σήμερα στο τηλεφωνικό κέντρο της ΔΕΗ ποιο πρόγραμμα συμφέρει για μετά και μου ανέφεραν το myHome 4All και θα ήθελα την γνώμη σας περί αυτού. 

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ, ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ:
Αν έχετε πρόγραμμα με 0.096€/kWh, παίρνετε τηλέφωνο και σας λένε πως "συμφέρει" αυτό με 0.14€/kWh, 40%+ πιο ακριβό, είναι δυνατόν να ρωτάτε τη γνώμη μας;

Θέλετε και τα παθαίνετε κάποιοι;;;

Μην κάνεις τίποτα, άσε το να λήξει στις  29/11/23, δες τιμές Δεκεμβρίου στις 20/11 και τότε βλέπεις..

Άλλοι δεν τα προλάβανε για μια μέρα, εσείς θέλετε να τα ακυρώσετε πριν την ώρα τους;;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Kozanitis1 Πώς σου δόθηκε η εντύπωση ότι θέλω να το ακυρώσω πριν την ώρα του; Κάθε άλλο.

Μια πληροφορία ζήτησα και επειδή από εδώ μέσα πριν 2 χρόνια πληροφορήθηκα για το My Home Online το οποίο ήταν πολύ καλό, ήθελα την γνώμη όσων γνωρίζουν ποιο συμφέρει για μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Alkmenis είπε

@Kozanitis1 Πώς σου δόθηκε η εντύπωση ότι θέλω να το ακυρώσω πριν την ώρα του; Κάθε άλλο.

Μια πληροφορία ζήτησα και επειδή από εδώ μέσα πριν 2 χρόνια πληροφορήθηκα για το My Home Online το οποίο ήταν πολύ καλό, ήθελα την γνώμη όσων γνωρίζουν ποιο συμφέρει για μετά.

Είναι πολύ νωρίς για να κοιτάς το οτιδήποτε.., δες 20/11 τιμές όπως σου είπα παραπάνω και απλά ρίχνε μια ματιά στα νήματα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Arkin said:

Συγκριτικά με τα παλιά online enter κανένα δεν συμφέρει. Σε όλα θα δίνεις 5 6 λεπτά πάνω την kw ότι πρόγραμμα και να επιλέξεις στη ΔΕΗ. 50% πάνω με λίγα λόγια. 

Enter ήμουν 2 χρόνια από τους πρώτους πήρα και το 100αρικο και έχω 1 χρόνο κοντά με open. Πληρώνω το τετράμηνο 410 ευρω με δήμους όλα μέσα για 1450kw όταν πλήρωνα με το enter 360 ευρώ για 1900kw. Προσπαθώ να πέσω στις 1200kw το τετράμηνο ώστε να πληρώνω όσα πλήρωνα με το enter με τις 1900. Δεν βγαίνει αλλιώς οι τιμές έχουν ξεφύγει και είναι πανάκριβο το ρεύμα στη ΔΕΗ. 

Γιατί δεν αλλάζεις πάροχο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Alkmenis είπε

@Kozanitis1 Πώς σου δόθηκε η εντύπωση ότι θέλω να το ακυρώσω πριν την ώρα του; Κάθε άλλο.

Μια πληροφορία ζήτησα και επειδή από εδώ μέσα πριν 2 χρόνια πληροφορήθηκα για το My Home Online το οποίο ήταν πολύ καλό, ήθελα την γνώμη όσων γνωρίζουν ποιο συμφέρει για μετά.

Εκτός απροόπτου έως τότε θα έχει ανακοινωθεί το νέο καθεστώς με τα νέα προγράμματα όλων των παρόχων.Οπότε παρακολούθησε το νήμα και θα δούμε τι συμφέρει τότε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dasnowy είπε

Γιατί δεν αλλάζεις πάροχο; 

Γιατί διαβάζω για κρυφές χρεώσεις ρήτρες από το πουθενά κτλ. Δηλαδή αν γλιτώσω 200 ευρω και τα δώσω x2 αργότερα τι να το κάνω. Μου φαίνεται αρκετά μπερδεμένο όλο αυτό. Ο δεδδηε μετράει κάθε 4μηνο αν κάθε μήνα αλλάζω πάροχο όπως κάποιοι πως θα ξέρουν τι να χρεώσουν? Γενικά μου φαίνεται πολύ μπερδεμένο όλο αυτό παρόλο που όσοι το κάνουν έχουν κερδίσει αρκετά χρήματα συγκριτικά με δεη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Arkin είπε

Γιατί διαβάζω για κρυφές χρεώσεις ρήτρες από το πουθενά κτλ. Δηλαδή αν γλιτώσω 200 ευρω και τα δώσω x2 αργότερα τι να το κάνω. Μου φαίνεται αρκετά μπερδεμένο όλο αυτό. Ο δεδδηε μετράει κάθε 4μηνο αν κάθε μήνα αλλάζω πάροχο όπως κάποιοι πως θα ξέρουν τι να χρεώσουν? Γενικά μου φαίνεται πολύ μπερδεμένο όλο αυτό παρόλο που όσοι το κάνουν έχουν κερδίσει αρκετά χρήματα συγκριτικά με δεη.

Καταρχάς έτσι και αλλιώς ούτε τώρα που είσαι στη ΔΕΗ δεν έχεις σταθερό πρόγραμμα. Το ότι ανακοινώνει τελευταία τις ίδιες τιμές δεν το κάνει σταθερό. Άρα και πάλι και στην ΔΕΗ θα πληρώσεις αναλογικά τις kwh που θα κάψεις στο 4μηνο.
Παρομοίως αν πας σε κάποιο εναλλακτικό πάροχο που έχει ας πούμε 0,04-0,05 λεπτά φθηνότερη την kwh, θα πληρώσεις φθηνότερα τον μέσο όρο απ'ότι θα πλήρωνες στη ΔΕΗ.

Τώρα, όπως λες ο ΔΕΔΔΗΕ μετράει ανά 4μηνο για να βγάλει τον εκκαθαριστικό, αλλά αν ας πούμε αλλάζεις πάροχο πχ ανά 2μηνο, αναγκαστικά θα βγει τελικός ο οποίος θα είναι πρακτικά εκκαθαριστικός. 

 

Τέλος πάντων, καταλαβαίνω πως κάποιοι αποζητούν τη σταθερότητα της ΔΕΗ, κάτι το οποίο το έκανα και εγώ με το myhone online προερχόμενος από εναλλακτικό πάροχο ο οποίος είχε την χειρότερη αντιμετώπιση και ο οποίος δεν ασχολήθηκε με τη σύσταση του ΣτΚ, αλλά πλέον η ΔΕΗ είναι ακριβή. Όποιος το αποδεχτεί αυτό, το ότι τον τελευταίο καιρό, κοντά στο 3μηνο, θα πληρώνει σχεδόν 50% ακριβότερο ρεύμα σε σχέση με τον ανταγωνισμό, εγώ πάω πάσο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, yazidis είπε

Καταρχάς έτσι και αλλιώς ούτε τώρα που είσαι στη ΔΕΗ δεν έχεις σταθερό πρόγραμμα. Το ότι ανακοινώνει τελευταία τις ίδιες τιμές δεν το κάνει σταθερό. Άρα και πάλι και στην ΔΕΗ θα πληρώσεις αναλογικά τις kwh που θα κάψεις στο 4μηνο.
Παρομοίως αν πας σε κάποιο εναλλακτικό πάροχο που έχει ας πούμε 0,04-0,05 λεπτά φθηνότερη την kwh, θα πληρώσεις φθηνότερα τον μέσο όρο απ'ότι θα πλήρωνες στη ΔΕΗ.

Τώρα, όπως λες ο ΔΕΔΔΗΕ μετράει ανά 4μηνο για να βγάλει τον εκκαθαριστικό, αλλά αν ας πούμε αλλάζεις πάροχο πχ ανά 2μηνο, αναγκαστικά θα βγει τελικός ο οποίος θα είναι πρακτικά εκκαθαριστικός. 

 

Τέλος πάντων, καταλαβαίνω πως κάποιοι αποζητούν τη σταθερότητα της ΔΕΗ, κάτι το οποίο το έκανα και εγώ με το myhone online προερχόμενος από εναλλακτικό πάροχο ο οποίος είχε την χειρότερη αντιμετώπιση και ο οποίος δεν ασχολήθηκε με τη σύσταση του ΣτΚ, αλλά πλέον η ΔΕΗ είναι ακριβή. Όποιος το αποδεχτεί αυτό, το ότι τον τελευταίο καιρό, κοντά στο 3μηνο, θα πληρώνει σχεδόν 50% ακριβότερο ρεύμα σε σχέση με τον ανταγωνισμό, εγώ πάω πάσο.

Συμφωνω για οσα λες ηδη πληρωνω παρα παραπανω συγκριτικα με enter. Σε 1 μηνα βγαινει το εκκαθαριστικο ποσο δυσκολο ειναι να παω σε αλλο παροχο? Δηλαδη απλα αιτηση μεσω mail και γινεται η αλλαγη γρηγορα? Αν ειναι να γλιτωσω κανα 100αρικο το τετραμηνο αξιζει και με το παραπανω ο αλλος παροχος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Arkin είπε

Συμφωνω για οσα λες ηδη πληρωνω παρα παραπανω συγκριτικα με enter. Σε 1 μηνα βγαινει το εκκαθαριστικο ποσο δυσκολο ειναι να παω σε αλλο παροχο? Δηλαδη απλα αιτηση μεσω mail και γινεται η αλλαγη γρηγορα? Αν ειναι να γλιτωσω κανα 100αρικο το τετραμηνο αξιζει και με το παραπανω ο αλλος παροχος. 

Αυτό δε μπορώ να στο απαντήσω από τη στιγμή που δε γνωρίζω τις καταναλώσεις σου, αλλά και πάλι ο υπολογισμός είναι απλός και μπορείς να τον υπολογίσεις πολλαπλασιάζοντας τις kwh που καις με τη διαφορά τιμής από τον έναν πάροχο στον άλλον. Υπάρχει και το excel του Korakiou το καινούριο και μπορείς να δεις τις τιμές για να πάρεις μια εικόνα (έτσι για την ιστορία, το πιο φθηνό πρόγραμμα της ΔΕΗ είναι το 4all το οποίο είναι 25ο στη λίστα).

Από εκεί και πέρα για να αλλάξεις πάροχο είναι αναλόγως το που θέλεις να πας και το που βρίσκεσαι. Εγώ ας πούμε πήγα Ζενίθ που έχει καταστήματα και στη Θεσσαλονίκη, και μέσα σε 10-15 λεπτά είχα τελειώσει. Την ημέρα που κάνεις την αίτηση, από εκείνη την ημέρα θα αρχίσει η εκπροσώπηση σου στον άλλο πάροχο. (όπου και να πας, να έχεις φωτογραφία του μετρητή σου και αν δε στο ζητήσουν, να ζητήσεις να αναγράφεται στην αίτηση σου οι μετρήσεις του μετρητή σου γιατί μπορεί να μην έρθει καν ο ΔΕΔΔΗΕ).
Τώρα αν θέλεις και μέσω email/econtract γίνεται, αλλά και πάλι το θέμα είναι στον πάροχο το πόσο γρήγορα θα διεκπεραιώσει την αίτηση σου (αυτός είναι ένας λόγος που προτίμησα να πάω αυτοπροσώπος σε κατάστημα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, Arkin said:

Συμφωνω για οσα λες ηδη πληρωνω παρα παραπανω συγκριτικα με enter. Σε 1 μηνα βγαινει το εκκαθαριστικο ποσο δυσκολο ειναι να παω σε αλλο παροχο? Δηλαδη απλα αιτηση μεσω mail και γινεται η αλλαγη γρηγορα? Αν ειναι να γλιτωσω κανα 100αρικο το τετραμηνο αξιζει και με το παραπανω ο αλλος παροχος. 

Γιατί το ρωτάς, έχεις σκοπό να αλλάζεις πάροχο κάθε μήνα?

Πάντως η σύμβαση (και όχι αίτηση) δεν νομίζω να γίνεται μέσω mail, χρειάζονται την υπογραφή σου, οπότε είτε την υπογράφεις σε κατάστημα είτε τη στέλνεις υπογεγραμμένη με κούριερ.

Όσο για την αλλαγή, από την στιγμή που ο νέος πάροχος διαβιβάσει το αίτημα στον ΔΕΔΔΗΕ τότε ο τελευταίος μέσα σε 2-3 ημέρες θα κάνει έκτακτη καταμέτρηση, και έτσι θα ολοκληρωθεί η αλλαγή παρόχου. Τουλάχιστον έτσι είναι το ορθό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/11/23 ληγει το myhomeonline προγραμμα που ειχα.

Πως πρεπει να κινειθω; το αφηνω μέχρι την ληξη του και βλεπω; υπαρχει καποιο παρομοιο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Όσο για την αλλαγή, από την στιγμή που ο νέος πάροχος διαβιβάσει το αίτημα στον ΔΕΔΔΗΕ τότε ο τελευταίος μέσα σε 2-3 ημέρες θα κάνει έκτακτη καταμέτρηση, και έτσι θα ολοκληρωθεί η αλλαγή παρόχου. Τουλάχιστον έτσι είναι το ορθό.

δε χρειάζεται καταμέτρηση απο ΔΕΔΔΗΕ , δίνει ο πελάτης τις ενδείξεις σε αλλαγή ( περί ορθότητας )

___________________________

τώρα αν έχει κάποιος απορία για άλλο πρόγραμμα άλλου πάροχου , στο δίπλα νήμα

Μόλις τώρα, Liverpool89 είπε

Στις 17/11/23 ληγει το myhomeonline προγραμμα που ειχα.

Πως πρεπει να κινειθω; το αφηνω μέχρι την ληξη του και βλεπω; υπαρχει καποιο παρομοιο; 

αν εννοείς με τα 0,096 τότε ήδη απαντήθηκε στην ίδια σελίδα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Γιατί το ρωτάς, έχεις σκοπό να αλλάζεις πάροχο κάθε μήνα?

Πάντως η σύμβαση (και όχι αίτηση) δεν νομίζω να γίνεται μέσω mail, χρειάζονται την υπογραφή σου, οπότε είτε την υπογράφεις σε κατάστημα είτε τη στέλνεις υπογεγραμμένη με κούριερ.

Όσο για την αλλαγή, από την στιγμή που ο νέος πάροχος διαβιβάσει το αίτημα στον ΔΕΔΔΗΕ τότε ο τελευταίος μέσα σε 2-3 ημέρες θα κάνει έκτακτη καταμέτρηση, και έτσι θα ολοκληρωθεί η αλλαγή παρόχου. Τουλάχιστον έτσι είναι το ορθό.

α) Υπάρχει και η υπογραφή μέσω gov, οπότε δεν είναι απαραίτητη η κούριερ.

β) Δεν είναι υποχρεωτικό το να περάσει ο ΔΕΔΔΗΕ, και για αυτό φωνάζουμε το να αναγράφονται οι μετρήσεις στην αίτηση. Ο νέος πάροχος θα μεταβιβάση την αίτηση στον ΔΕΔΔΗΕ, και εάν ο ΔΕΔΔΗΕ δει πως αναγράφονται επάνω θα τις καταχωρήσει έτσι χωρίς να έρθει. Έτσι έγινε και σε εμένα.

 

Επίσης κάτι ακόμα. Κάποιος μπορεί να έχει όρεξη να αλλάζει πάροχο κάθε μήνα, κάποιος άλλος όχι. Βάλτε τα κάτω και ας αποφασίσει ο καθένας τι θέλει να κάνει.
Για μένα έπαιζε ρόλο η τιμή να είναι τελική χωρίς να έχει εκπτώσεις συνέπειας όπου θα πρέπει να περιμένω επόμενους λογαριασμούς για να μου την επιστρέφουν. Επίσης για μένα έπαιζε ρόλο το να επιλέξω πάροχο όπου να έχει φθηνότερο το νυχτερινό. Σε άλλους δεν τους ενοχλούν αυτά.

Παιδιά πυρηνική φυσική δεν είναι. Απλά μαθηματικά είναι μέχρι τέλος Δεκεμβρίου (εκτός και αν πάρει και άλλη παράταση). Κάθε μήνα ανακοινώνουν οι εταιρίες τα προγράμματά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, yazidis είπε

Απλά μαθηματικά είναι μέχρι τέλος Δεκεμβρίου (εκτός και αν πάρει και άλλη παράταση).

και μετά θα ανακοινώνονται σε κάποια προγράμματα κάθε 1η του μηνός οι τιμές του τρέχων μήνα (βάσει προηγούμενης χοντρικής) , ωστε να είναι πιο εύκολο για κάποιους που δε θέλουνε να ασχοληθούν με μαθηματικούς τύπους

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...