Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 05/09/2023 at 19:41, moon1821 said:

σωστα 

σε αναλογο δικο εμαιλ απαντησαν τα εξης:

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι μετά τη λήξη της σύμβασής σας στο myHome Enter πρόκειται να μεταβείτε στο νέο προϊόν κυμαινόμενης τιμής ΔΕΗ myHome Open, με εφαρμογή των αντίστοιχων όρων και χρεώσεων. Το ΔΕΗ myHome Open θα ενεργοποιηθεί 01.10.2023 (30/9/23 εληγε το δικο μου). Οι όροι και οι χρεώσεις του προϊόντος είναι αναρτημένοι εδώ  και διατηρείτε το δικαίωμα αλλαγής προμηθευτή ή και προϊόντος.

αλλα ΔΕΗ ειναι αυτη ποτέ δεν ξέρεις 

καλό ειναι οπως ειπε και ο Κορ να στελνουμε ενα μαιλ για σιγουρια

Να ρωτησω μιας που και εμενα μολις εληξε και με βαλανε στο Open. 

Το myHome Online ελειξε με το που μπηκε ο Αυγουστος μπαινω μεσα στο ebill βλεπω ειμαι στο MyHome Open. Ο τελευταιος λογαριασμος που βγηκε (εκκαθαριστικος) χρεωθηκα με βαση πιο προγραμμα? Open ή Online ? 

Επισης βλεπω μου ηρθε 112€ χωρις να μπορω να δω λεπτομερειες ( εχει μηνυμα που λεει Η ληψη του λογαριασμου ειναι προσωρινα μη διαθεσιμη) που μου φαινεται πολυ περιεργο γιατι καθε μηνα που εδινα ενδειξεις ερχονταν παντα καπου στο 35-50€ ( καπου στις 90-120 kwH καταναλωνω τον μηνα). Να στειλω στο ebill εμαιλ να ξανα βγαλουν λογαριασμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 minutes ago, Prasino Mantarinh said:

Να ρωτησω μιας που και εμενα μολις εληξε και με βαλανε στο Open. 

Το myHome Online ελειξε με το που μπηκε ο Αυγουστος μπαινω μεσα στο ebill βλεπω ειμαι στο MyHome Open. Ο τελευταιος λογαριασμος που βγηκε (εκκαθαριστικος) χρεωθηκα με βαση πιο προγραμμα? Open ή Online ? 

Επισης βλεπω μου ηρθε 112€ χωρις να μπορω να δω λεπτομερειες ( εχει μηνυμα που λεει Η ληψη του λογαριασμου ειναι προσωρινα μη διαθεσιμη) που μου φαινεται πολυ περιεργο γιατι καθε μηνα που εδινα ενδειξεις ερχονταν παντα καπου στο 35-50€ ( καπου στις 90-120 kwH καταναλωνω τον μηνα). Να στειλω στο ebill εμαιλ να ξανα βγαλουν λογαριασμο?

Μόνο με την αλλαγή και αν υποθέσουμε ότι ήσουν στο online με τα 2 χρόνια δέσμευση, εισαι 4,5 ευρώ μόνο απο τη διαφορά παγίου + άλλα 5 ευρω περίπου για καθε 100 kwh από τη διαφορά στη τιμή της κιλοβατώρας.

Άρα αν εκαψες 100 kwh, η διαφορά σε σχέση με παλαιότερα θα ειναι ~10 ευρώ. Μήπως τον Αύγουστο εκαψες παραπάνω λόγω κλιματιστικών και καύσωνα;

Ο λογαριασμός (pdf) θα είναι λογικά διαθέσιμος σε λίγες μέρες στο ebill.

 

Edit: Τώρα είδα οτι βγηκε εκκαθαριστικος. Χονδρικά, θα χρεωθηκες περιπου το 1/4 των κιλοβατωρων του τετραμήνου με τιμές open, και τα 3/4 με τις τιμες online. Πάει αναλογικά.

Επεξ/σία από pan05
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, pan05 said:

Μόνο με την αλλαγή και αν υποθέσουμε ότι ήσουν στο online με τα 2 χρόνια δέσμευση, εισαι 4,5 ευρώ μόνο απο τη διαφορά παγίου + άλλα 5 ευρω περίπου για καθε 100 kwh από τη διαφορά στη τιμή της κιλοβατώρας.

Άρα αν εκαψες 100 kwh, η διαφορά σε σχέση με παλαιότερα θα ειναι ~10 ευρώ. Μήπως τον Αύγουστο εκαψες παραπάνω λόγω κλιματιστικών και καύσωνα;

Ο λογαριασμός (pdf) θα είναι λογικά διαθέσιμος σε λίγες μέρες στο ebill.

Το ειχα περυσι με 0.22/kwh. Μπορει να εχεις ενα δικιο τον Αυγουστο εκατσα παραπανω σπιτι, ηλπιζα μηπως εγινε λαθος 😅 Περιμενω να βγει το Pdf για να δω τι εκαψα γιατι δεν εχω ιδεα. Νταξει μικρο το κακο σε ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα έχω το καλο online που μου λήγει στις 29/11.

Σκαλιζα σήμερα να δω τι θα βάλω και κατά λάθος ολοκληρώθηκε η διαδικασία και πέρασα σε μια στιγμή μέσα στο Γ1.

Τι πρέπει να κάνω για να συνεχίσουν οι μήνες του online μέχρι τότε που έληγε το συμβόλαιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, 26ska είπε

Καλησπέρα έχω το καλο online που μου λήγει στις 29/11.

Σκαλιζα σήμερα να δω τι θα βάλω και κατά λάθος ολοκληρώθηκε η διαδικασία και πέρασα σε μια στιγμή μέσα στο Γ1.

Τι πρέπει να κάνω για να συνεχίσουν οι μήνες του online μέχρι τότε που έληγε το συμβόλαιο;

Παρτους τηλέφωνο στείλε και ένα μαιλ ότι έγινε καταλάθος πιστεύω να στο γυρίσουν πάλι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, favou2000 είπε

Παρτους τηλέφωνο στείλε και ένα μαιλ ότι έγινε καταλάθος πιστεύω να στο γυρίσουν πάλι.

Φοβάμαι ότι θα του πουν ότι ζητάει να πάει σε πρόγραμμα που δεν είναι πλέον ενεργό, δεν υπάρχει. Για να μην το φιλοσοφούμε όμως και στενοχωρούμε  τον φίλο μας,  αν θέλουν φυσικά μπορούν να το κάνουν, διαφορετικά υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, BigJim34 said:

Φοβάμαι ότι θα του πουν ότι ζητάει να πάει σε πρόγραμμα που δεν είναι πλέον ενεργό, δεν υπάρχει. Για να μην το φιλοσοφούμε όμως και στενοχωρούμε  τον φίλο μας,  αν θέλουν φυσικά μπορούν να το κάνουν, διαφορετικά υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές!

 

Σε παροχή συγγενή που είχε το online από το 2020 και με αίτηση ΚΟΤ το 2021 τον πέταξε από λάθος σε Γ1, τον Απρίλιο του 2022 ξαναμπήκε στο παλιό online με 0,096/kwh με ανανέωση συμβολαίου! Το συμβόλαιο λήγει Απρίλιο του 2024 και παίρνει κανονικά την έκπτωση παγίου 50% και το κομμάτι από τα 30 ευρώ που δεν είχε πάρει από το προηγούμενο συμβόλαιο αναλογικά στο νέο 24μηνο.

Πιστεύω πολύ τυχεροί ήμασταν όσοι δεν ασχολούμασταν με ρεύμα και πήραμε το enter το 2020 για το δώρο των 100 ευρώ και δεν φάγαμε τις μεγάλες ρήτρες. 

Επεξ/σία από dasnowy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, BigJim34 είπε

Φοβάμαι ότι θα του πουν ότι ζητάει να πάει σε πρόγραμμα που δεν είναι πλέον ενεργό, δεν υπάρχει. Για να μην το φιλοσοφούμε όμως και στενοχωρούμε  τον φίλο μας,  αν θέλουν φυσικά μπορούν να το κάνουν, διαφορετικά υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές!

 

Οι τύποι είναι απίστευτοι στη ΔΕΗ.Δεν αλλάζει λέει το πρόγραμμα τώρα,να με γυρίσουν στο online δεν γίνεται, πρέπει να μείνω στο Γ1.

Τους είπα ότι αυτό που κάνουν είναι απάτη και ότι απαιτώ να ξαναμπώ στο online μέχρι τέλη Νοεμβρίου που είχα.

Περιμένω νέα μου είπε,δεν πιστεύω ότι θα με γυρίσουν πάλι στο online.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, 26ska είπε

Τους είπα ότι αυτό που κάνουν είναι απάτη

αν σε άλλαζαν το πρόγραμμα χωρίς λόγο , οκ , αλλά

16 ώρες πριν, 26ska είπε

Σκαλιζα σήμερα να δω τι θα βάλω και κατά λάθος ολοκληρώθηκε η διαδικασία και πέρασα σε μια στιγμή μέσα στο Γ1.

δηλαδή μόνο απο καλή θέληση θα στο έκαναν και φυσικά απο κάποιον που να ήξερε πολύ καλά το λογισμικό ωστε να σε γυρίσει στο καταργημένο πρόγραμμα

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμενα νοεμβριο ληγει home enter

Απο οτι διάβασα εδω σε πανε στο open που δεν με συμφέρει γιατι εχει και μεγαλυτερο παγιο και η καταναλωση μου ειναι γυρω στις 130 kw τον μηνα(το 2μηνο γυρω στις 300 και αναλογικα)

Οποτε οταν ληξει με βλεπω προς 4all αλλα θα πρεπει να απενεργοποιησω την καταπληκτική υπηρεσια green 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, ant_ είπε

Και εμενα νοεμβριο ληγει home enter

Απο οτι διάβασα εδω σε πανε στο open που δεν με συμφέρει γιατι εχει και μεγαλυτερο παγιο και η καταναλωση μου ειναι γυρω στις 130 kw τον μηνα(το 2μηνο γυρω στις 300 και αναλογικα)

Οποτε οταν ληξει με βλεπω προς 4all αλλα θα πρεπει να απενεργοποιησω την καταπληκτική υπηρεσια green 

 

Είναι υποχρεωτική 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειδα το google spreadsheet με τους παροχους μεχρι και με τις χρεωσεις σεπτεμβριου. ληγει κι εμενα το myΔΕΗ online που ειχα τιμη κλειδωμενη 0,09 και βλεπω τωρα ειναι στο 0,15 η ΔΕΗ ενω εχει παροχους που δινουν κατω απο 0,10 - δεν το πιανω με τις τοσο μεγαλες διακυμανσεις γιατι να παραμεινει καποιος στην ΔΕΗ; θα το επιανα αν ολοι ειχαν 5-10% διαφορά οπότε εκει μετράς ποιότητα υπηρεσίας, ευκολιες κλπ αλλα με +/- 50% γιατι να μπει καποιος στην διαδικασια να μεινει στην ΔΕΗ πχ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Snolly είπε

γιατι να μπει καποιος στην διαδικασια να μεινει στην ΔΕΗ π

Αφού είναι ήδη στη ΔΕΗ δεν υπάρχει διαδικασία!

Διαδικασία χρειάζεται για να φύγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Είμαι στο παλαιό πρόγραμμα ΔΕΗ My Home Online που λήγει στις 29.11.2023 και ρώτησα σήμερα στο τηλεφωνικό κέντρο της ΔΕΗ ποιο πρόγραμμα συμφέρει για μετά και μου ανέφεραν το myHome 4All και θα ήθελα την γνώμη σας περί αυτού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...