Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 hours ago, dasnowy said:

Ο έναντι βγήκε στο νέο όνομα ή στο παλιό;

Στο νεο.

19 hours ago, GREGORYMO said:

Και εγώ εκεί καταλήγω.

Απλά, φοβάμαι να κάνω δοκιμή γιατί το online λήγει 09-09

Αφού ήρθε ΕΝΑΝΤΙ λογαριασμός, σημαίνει ότι ο υπάλληλος δεν έκανε καμιά ενέργεια και το σύστημα είδε την περισινη κίνηση.

Σε κάθε περίπτωση μικρό το κακό. ΙΒΑΝ δίνεις και στα γυρίζουν σε λίγες ημέρες.

Αν δεν δωσω iban; Αν δεν κανω απολυτως τιποτε, στον πιστωτικο ή πιστωτικους που θα ερθουν, και συνεχισω να πληρωνω μονο οτι ειναι χρεωστικο (δηλαδη οπως ειπα, μονο παγια, με 0 καταναλωση), τοτε πως θα παει το σκηνικο;

1 hour ago, dasnowy said:

Αν βγήκε τελικός στο παλιό και έναντι στο νέο τότε όλα έγιναν σωστά. Βγήκε τελικός στο παλιό όνομα με τη μέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ (χωρίς κατανάλωση αφού είπε στον ΔΕΔΔΗΕ να βάλει την προηγούμενη μέτρηση) και έναντι στο νέο όνομα αφού δεν υπήρχε προγραμματισμένη μέτρηση. Οι έναντι στα νέα ονόματα δε βγαίνουν με βάση την κατανάλωση του προηγούμενου, αυτό έχω παρατηρήσει εγώ. Στο άλλο σπίτι που βγήκε εκκαθαριστικός στο νέο όνομα μάλλον ο ΔΕΔΔΗΕ ξαναπέρασε για προγραμματισμένη καταμέτρηση μετά την αλλαγή ονόματος. Ο ΔΕΔΔΗΕ και η ΔΕΗ δεν έκαναν κάτι λάθος. 

Ακριβως αυτο. Καμία σχέση.

Σας ειπα, 5 λαμπες, και ενα ψυγειο, για 5 μερες ετησιως (κατα βαση μονο επισκεψη στο χωριο τον Αυγουστο). Και εβαλαν 140 kwh, σε εναντι λογαριασμο.

48 minutes ago, dasnowy said:

Το έχω παρατηρήσει και εγώ αυτό σε συγγενικό πρόσωπο που είναι στη ΔΕΗ. Ενώ έχει πάντα κατανάλωση 850-900kwh το τετράμηνο οι έναντι έβγαιναν κάπου στις 300kwh το μήνα. Τώρα δίνουμε μέτρηση κάθε μήνα από το e-bill. 

 

Συμφωνώ με το να δίνουμε κάθε μήνα μέτρηση για να μη βγαίνουν λογαριασμοί με καταναλωσεις στο περίπου, και ας τα μετράνε από την αρχή στον εκκαθαριστικό. Βέβαια, καλό θα ήταν να πληρώσει τον λογαριασμό που βγήκε και να περιμένει τον συμψηφισμό στην εκκαθάριση. Αν αργεί η εκκαθάριση μπορεί να δώσει και στο δίμηνο στον ΔΕΔΔΗΕ για να βγει εκκαθαριστικός. Και να αρχίσει να δίνει μετρήσεις στο e-bill γιατί αλλιώς μάλλον θα ξαναβγεί έναντι με 150kwh.

Πληρωσα τον λογαριασμο. Ειμαι -για τα ελληνικα δεδομενα, ο συνεπης (=μλκς) πολιτης. Αρα κρατηστε το αυτο, για να μιλαμε, on the way/εν εξελιξει, συγκεκριμενα. Πληρωσα.

Με απασχολει ομως το θεμα του εκκαθαριστικου. Γιατι τα 40+ευρω, πως θα συμψηφιστουν, οταν οι λογαριασμου της εν λογω παροχης, ειναι παντα 15 ευρω το διμηνο;

Θα μου ερθουν οι επομενοι λογαριασμοι, μηδενικοι, στο ποσο πληρωμης;

Δεν θελω να παω καν να δηλωσω iban.

Οποτε πως θα παει;

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, mindreader είπε

Στο νεο.

Αν δεν δωσω iban; Αν δεν κανω απολυτως τιποτε, στον πιστωτικο ή πιστωτικους που θα ερθουν, και συνεχισω να πληρωνω μονο οτι ειναι χρεωστικο (δηλαδη οπως ειπα, μονο παγια, με 0 καταναλωση), τοτε πως θα παει το σκηνικο;

Ακριβως αυτο. Καμία σχέση.

Σας ειπα, 5 λαμπες, και ενα ψυγειο, για 5 μερες ετησιως (κατα βαση μονο επισκεψη στο χωριο τον Αυγουστο). Και εβαλαν 140 kwh, σε εναντι λογαριασμο.

Πόσα τετραγωνικά είναι το σπίτι δηλωμένο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, GREGORYMO said:

Πόσα τετραγωνικά είναι το σπίτι δηλωμένο?

40 τμ.

15 ευρω το διμηνο ειναι ο καθε λογαριασμος, ολο το ετος, σχεδον μηδενικα δημοτικα τελη εκει πανω.

Το Σεπτεμβρη, συνηθως, λογω της ετησιας επισκεψης του Αυγουστου, μπορει πχ να ειναι ο λογαριασμος, 17-18 ευρω, μιλαμε για τετοια ποσα.

Γι'αυτο λεω, πως θα επιστραφει το 40 ευρω, οταν εγω δεν θα παω να δηλωσω iban για τις μλκιες τους, και οι λογαριασμοι καθε διμηνουν ειναι μονο τα παγια, γυρω στο 15ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, mindreader είπε

140 kwh, δεν υπηρξε ποτε, ο

Για 140 kwh δηλ 140 Χ 0,15 =21 ευρώ έχεις γράψει δυσανάλογα σχόλια. Μπορείς να μπεις  και να δώσεις στο app της ΔΕΗ τις σωστές kwh και θα υπάρξει συμψηφισμός άμεσα. Νομίζω είσαι υπερβολικοτατος ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 minutes ago, libera said:

Για 140 kwh δηλ 140 Χ 0,15 =21 ευρώ έχεις γράψει δυσανάλογα σχόλια. Μπορείς να μπεις  και να δώσεις στο app της ΔΕΗ τις σωστές kwh και θα υπάρξει συμψηφισμός άμεσα. Νομίζω είσαι υπερβολικοτατος ....

42 ευρω ο λογαριασμος. Για σχεδον μηδενικη καταναλωση.

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, BigJim34 είπε

Αν και κανονικά σύμφωνα με τη νομοθεσία του Αυγούστου 2022 δεν χρειάζεται επίσημη καταμέτρηση μετά από αλλαγή παρόχου.

δεν έχει σχέση με το μηχανισμό του Αυγούστου 2022 , ποτέ δε χρειαζόταν

2 ώρες πριν, BigJim34 είπε

ειδικά η ΔΕΗ το έχει παραξηλώσει με τους έναντι. Κτυπάει αλύπητα!!

όλοι οι πάροχοι , το σύστημα έχει μεγάλες απώλειες (ρευματοκλοπές)

53 λεπτά πριν, mindreader είπε

Γι'αυτο λεω, πως θα επιστραφει το 40 ευρω, οταν εγω δεν θα παω να δηλωσω iban για τις μλκιες τους, και οι λογαριασμοι καθε διμηνουν ειναι μονο τα παγια, γυρω στο 15ευρω.

μόνο σε τελικό λογαριασμό δίνει ο πάροχος λεφτά μέσω τραπέζης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, mindreader είπε

42 ευρω ο λογαριασμος. Για σχεδον μηδενικη καταναλωση.

Στην τοποθεσία που είναι η παροχή σου δεν περνούν από τον Δεδδηε για την τακτική καταμέτρηση που είναι  κάθε τέσσερις μήνες;  Αν θα περάσουν θα δουν την ένδειξη που θα υπάρχει και θα γίνει ο συμψηφισμός.. 

Επεξ/σία από takoulou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, mindreader said:

Με απασχολει ομως το θεμα του εκκαθαριστικου. Γιατι τα 40+ευρω, πως θα συμψηφιστουν, οταν οι λογαριασμου της εν λογω παροχης, ειναι παντα 15 ευρω το διμηνο;

Δεν σε καταλαβαίνω, το γεγονός ότι ο τελευταίος λογαριασμός βγήκε 40+ είναι απόδειξη πως οι λογαριασμοί της εν λόγω παροχής ΔΕΝ είναι πάντα 15 ευρώ το δίμηνο.

3 hours ago, mindreader said:

Θα μου ερθουν οι επομενοι λογαριασμοι, μηδενικοι, στο ποσο πληρωμης;

Μόνο αν οι επόμενοι είναι εκκαθαριστικοί, αλλιώς θα συνεχίσουν να υπολογίζουν κάποια κατανάλωση κατά προσέγγιση.

3 hours ago, mindreader said:

Δεν θελω να παω καν να δηλωσω iban.

Κακό δικό σου.

3 hours ago, mindreader said:

Οποτε πως θα παει;

Αν το αφήσεις στην τύχη του, τότε θα συνεχίσουν να σου έρχονται έναντι λογαριασμοί με κατά προσέγγιση κατανάλωση.

Εναλλακτικά μπορείς να δώσεις ο ίδιος ενδείξεις και στον ΔΕΔΔΗΕ όταν πρόκειται να βγει εκκαθαριστικός, αλλά και στην ΔΕΗ όταν πρόκειται να βγει έναντι, αυτά έχουν αναφερθεί άπειρες φορές στο insomnia.

Με απλά λόγια είναι στο χέρι σου το πως θα πάει, και το μόνο σίγουρο είναι ότι η γκρίνια στα φόρα δεν θα σε βοηθήσει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, libera είπε

Καλημέρα, ειναι ευκολο να μου θυμισει καποιος πως βλεπουμε λογαριασμο ΔΕΗ οταν δεν ειναι  διαθεσιμος  τις πρωτες μέρες?

Περιμένεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Περιμένεις

Ο λογαριασμός εκδόθηκε. Απλώς για κάποιες μέρες δεν μπορεις, δεν είναι διαθέσιμο το pdf  για  να τον δεις

 

Επεξ/σία από libera
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε αντιγραφή του λινκ από έναν προηγούμενο λογαριασμό σου, και σβήσε στο τέλος από το &documentId= και μετά.
Επίσης στο &dt=20230ΧΧΧ βάλε την ημερομηνία που γράφει ότι βγήκε ο λογαριασμός σου. πχ &dt=20230903 για 03/09/2023

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yazidis είπε

Κάνε αντιγραφή του λινκ από έναν προηγούμενο λογαριασμό σου, και σβήσε στο τέλος από το &documentId= και μετά.
Επίσης στο &dt=20230ΧΧΧ βάλε την ημερομηνία που γράφει ότι βγήκε ο λογαριασμός σου. πχ &dt=20230903 για 03/09/2023

Αυτό έκανα. Δεν λειτουργεί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...