Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, GREGORYMO είπε

Άλλη ερώτηση.

Για να κάνεις αλλαγή προγράμματος στην ΔΕΗ, από το open που σε πάνε αυτόματα στο Γ1, χρειάζεται φωτογραφία του μετρητή?

δε γνωρίζω , υποθέτω πως όχι και θα σπάσουν αναλογικά την κατανάλωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, mindreader είπε

Δεν ξερω τι κανουν εκει στη ΔΕΗ. Τελικα ειναι και αρκετα για τα πανηγυρια νομιζω. Και αυτοι μπορει κατι να πινουν, εμεις ομως τι φταιμε; 

Προτεινετε χειρισμο!

---

Πριν ενα μηνα, μεταβιβασα 2 παροχες στο ονομα μου. Απο τη ΔΕΗ βλεπω δυο διαφορετικες 'συμπεριφορες', χειρισμους.

Στη μεν μια παροχη, εντος πολης βεβαια (μην κουραστουν τα πουλακια μου, αλλα μονα ζυγα δικα τους οπως θα δειτε παρακατω), ηρθε πρωτα ενας 'τελικος' λογαριασμος στο προηγουμενο ονομα της οικογενειας, επειτα ενας νεος λογαριασμος 'εκκαθαριστικος'! Anyway, τα ποσα και οι kwh ηταν νορμαλ, αφου ο δεδδηε ηρθε και πηρε μετρησεις.

Στην αλλη παροχη ομως, εδω σας θελω. Η αλλη παροχη δεν ειναι εντος αστικου ιστου. Ειναι στα μακρινα, απιστευτα βαθια βουνα. Εκει λοιπον, τον Αυγουστο, σκαει ενα τηλεφωνο απο υπαλληλο δεδδηε, 'μηπως βρισκεσαι στο χωριο, μηπως μπορεις να μας πεις ενδειξη, γιατι που να ερθουμε εκει πανω...'. Τους λεω λοιπον, οτι οντως θα παω στο χωριο σε λιγες μερες, αλλα αν αυτος θελει ενδειξη εκεινη τη στιγμη που μιλαμε, μπορω να τον διαβεβαιωσω, οτι στο σπιτι δεν πατησε ψυχη ολο το 2023, μεχρι τη στιγμη που μιλουσαμε. Αρα του λεω, οτι ειχατε τελευταια ενδειξη οποτε ηρθατε, αυτη ειναι και τωρα. 'Α ωραια μου λεει, ειχαμε ερθει Απριλη, αυτη θα βαλω'. Ναι του λεω, ολα καλα, τελος η κληση. Και ηρθε σημερα λογαριασμος. Προσεξτε, σε αντιδιαστολη με την αλλη παροχη στην πολη, που σας ανεφερα πιο πανω. 'Εναντι' λογαριασμος. Και βαζει kwh 140! Αυτες οι kwh, δεν υπαρχουν, δεν υπηρχαν ποτε!!!!! 140, ειναι ζητημα αν γινονται σε 5 χρονια! Αφου η χρηση του σπιτιου δυστυχως λογω διαφορων δυσκολιων που ετυχαν τα τελευταια χρονια, ειναι μια βδομαδα καθε καλοκαιρι! Καταναλωση, οτι λαμπες εχει το σπιτι, και ενα ψυγειο! Τηλεφωνω στην ΔΕΗ, μια κοπελα προφανως ασχετιλα, 'μα ειναι εναντι, βαζουν σε σχεση με περσινες καταναλωσεις την ιδια περιοδο'. Της λεω οτι ποτε μα ποτε, δεν υπηρξαν τετοιες καταναλωσεις, γιατι το σπιτι κατοικειται ολα τα τελευταια χρονια, μια βδομαδα το χρονο. Και ξερω τι καιει, τιποτε. Ισα που πληρωνω τα παγια ολο το χρονο. Ε δεν ειχε και τι να μου πει. 

Δεν ξερω γιατι αλλη συμπεριφορα στη μια παροχη, αλλη στην αλλη. Αλλα εγω γιατι να πληρωνω τη νυφη; Και προσπαθησα να εξυπηρετησω κιολας τον υπαλληλο της δεδδηε, να μην σηκωθει και παει ταξιδι 4 ωρες. Αυτο ειναι το 'ευχαριστω'; Παρε 140 kwh να χεις να γουσταρεις; 

Θα πειτε μικρο το κακο. Θα ερθει, ενας αραγε ή πολλοι, εκκαθαριστικοι λογαριασμοι, που θα ειναι πιστωτικοι, καλα το σκεφτομαι αραγε;

Το ζητημα ειναι οτι κανεις αποκλειεται να κοιταξε ενα οποιοδηποτε δεδομενο της συγκεκριμενης παροχης, γιατι αν κοιταζε, θα εβαζε ενα προσγειωμενο νουμερο. Περαν του οτι αλλος ο χειρισμος στην μια παροχη, αλλος στην αλλη.

Το ποσο δεν ειναι 'τρελο', απλα ειναι εντελως κερατιατικο. 42 ευρω. Και φυσικα θα τον πληρωσω, δεν μπορω να μην τον πληρωσω. Εγω ομως δεν εχω διαθεση να ασχολουμαι συνεχεια με τις μλκιες της δεη και του δεδδηε. Μην πει καποιος να στηνομαι στο γκισε να μου επιστρεφουν χρηματα. Αυτοι τα εκαναν σκ@τ@, αυτοι να τα καθαρισουν.

Πειτε χειρισμο, τι να αναμενω, και τι ειναι καλυτερο να κανω. Αν ερθει ένας ή περισσοτεροι εκκαθαριστικοι 'πιστωτικοι' (επιστροφη χρηματων - αρνητικο ποσο), να τους αφηνω ως εχουν χωρις να κανω κατι; Θα κανει συμψηφισμο η κ@@δεη στον επομενο λογαριασμο, που θα ειναι εστω σκετο παγιο διχως καταναλωση; (για τετοιες καταναλωσεις μιλαμε).

Πειτε γιατι εχουμε μπλεξει με ζωα, και πρεπει να διατηρουμε την ηρεμια μας, οσο και ειναι δυσκολο.

:(

Ούτε μαγείρεμα, ούτε air condition ?

Επί της ουσίας δεν υπάρχει θέμα.

Το 140 η είναι η περισινη ΣΑΣ κατανάλωση 1 εβδομάδα που μείνατε.

Αλλά και λάθος να είναι. Μικρό το κακό.

Η επιστροφή χρημάτων από την ΔΕΗ είναι ΠΑΝΕΥΚΟΛΗ. Δεν πας γκισέ. Δίνεις ΙΒΑΝ και στα καταθέτουν σε λίγες ημέρες. Το έκανα πρόσφατα.

8 λεπτά πριν, korakios είπε

δε γνωρίζω , υποθέτω πως όχι και θα σπάσουν αναλογικά την κατανάλωση

Και εγώ έτσι πιθανολογω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, GREGORYMO said:

Άλλη ερώτηση.

Για να κάνεις αλλαγή προγράμματος στην ΔΕΗ, από το open που σε πάνε αυτόματα στο Γ1, χρειάζεται φωτογραφία του μετρητή?

Μέσα από το ebill τουλάχιστον, όχι. Σου βγαζει τους όρους του Γ1 που αποδέχεσαι και στο επόμενο βήμα σου βγάζει αν θέλεις να προσθέσεις άλλη υπηρεσία (πχ green pass κλπ). 

Μόλις ολοκληρώσεις τα βήματα η αλλαγή φαίνεται άμεσα στο ebill.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, GREGORYMO said:

Ούτε μαγείρεμα, ούτε air condition ?

Επί της ουσίας δεν υπάρχει θέμα.

Το 140 η είναι η περισινη ΣΑΣ κατανάλωση 1 εβδομάδα που μείνατε.

Αλλά και λάθος να είναι. Μικρό το κακό.

Η επιστροφή χρημάτων από την ΔΕΗ είναι ΠΑΝΕΥΚΟΛΗ. Δεν πας γκισέ. Δίνεις ΙΒΑΝ και στα καταθέτουν σε λίγες ημέρες. Το έκανα πρόσφατα.

 

OXI. Στα 1000 μετρα υψομετρο, μες τα ελατα, δεν εχεις αναγκη απο air condition. Και μαγειρεμα οχι, γιατι ειχα φαγητο απο τον καμπο (νηστισιμα που ηταν δυσκολο να βρω στο χωριο) και επισης καποιες μερες εφαγα στο μαγαζι στην πλατεια κατω απο τον θεορατο πλατανο...οποτε ΟΧΙ, ουτε μαγειρεμα.

140 kwh, δεν υπηρξε ποτε, ουτε καν σε επιπεδο ετησιο οπως ειπα, καθως δυστυχως (καημος μεγαλος), εχουμε καταληξει να κανουμε χρηση 1 βδομαδα το ετος.

Ποιος νοσηρος νους, κοπανησε ετσι απλα 140kwh, ειναι για ψυχιατρειο. Αλλα ειπαμε, φταιω εγω που προσπαθω να δειξω καλοσυνη, αλλα επρεπε να του πω 'τραβα δες τι γραφει το ρολοι, οπως ειναι η δουλεια σου να κανεις'.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, pan05 είπε

Μέσα από το ebill τουλάχιστον, όχι. Σου βγαζει τους όρους του Γ1 που αποδέχεσαι και στο επόμενο βήμα σου βγάζει αν θέλεις να προσθέσεις άλλη υπηρεσία (πχ green pass κλπ). 

Μόλις ολοκληρώσεις τα βήματα η αλλαγή φαίνεται άμεσα στο ebill.

Και εγώ εκεί καταλήγω.

Απλά, φοβάμαι να κάνω δοκιμή γιατί το online λήγει 09-09

5 λεπτά πριν, mindreader είπε

OXI. Στα 1000 μετρα υψομετρο, μες τα ελατα, δεν εχεις αναγκη απο air condition. Και μαγειρεμα οχι, γιατι ειχα φαγητο απο τον καμπο (νηστισιμα που ηταν δυσκολο να βρω στο χωριο) και επισης καποιες μερες εφαγα στο μαγαζι στην πλατεια κατω απο τον θεορατο πλατανο...οποτε ΟΧΙ, ουτε μαγειρεμα.

140 kwh, δεν υπηρξε ποτε, ουτε καν σε επιπεδο ετησιο οπως ειπα, καθως δυστυχως (καημος μεγαλος), εχουμε καταληξει να κανουμε χρηση 1 βδομαδα το ετος.

Ποιος νοσηρος νους, κοπανησε ετσι απλα 140kwh, ειναι για ψυχιατρειο. Αλλα ειπαμε, φταιω εγω που προσπαθω να δειξω καλοσυνη, αλλα επρεπε να του πω 'τραβα δες τι γραφει το ρολοι, οπως ειναι η δουλεια σου να κανεις'.

Αφού ήρθε ΕΝΑΝΤΙ λογαριασμός, σημαίνει ότι ο υπάλληλος δεν έκανε καμιά ενέργεια και το σύστημα είδε την περισινη κίνηση.

Σε κάθε περίπτωση μικρό το κακό. ΙΒΑΝ δίνεις και στα γυρίζουν σε λίγες ημέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 minutes ago, mindreader said:

OXI. Στα 1000 μετρα υψομετρο, μες τα ελατα, δεν εχεις αναγκη απο air condition. Και μαγειρεμα οχι, γιατι ειχα φαγητο απο τον καμπο (νηστισιμα που ηταν δυσκολο να βρω στο χωριο) και επισης καποιες μερες εφαγα στο μαγαζι στην πλατεια κατω απο τον θεορατο πλατανο...οποτε ΟΧΙ, ουτε μαγειρεμα.

140 kwh, δεν υπηρξε ποτε, ουτε καν σε επιπεδο ετησιο οπως ειπα, καθως δυστυχως (καημος μεγαλος), εχουμε καταληξει να κανουμε χρηση 1 βδομαδα το ετος.

Ποιος νοσηρος νους, κοπανησε ετσι απλα 140kwh, ειναι για ψυχιατρειο. Αλλα ειπαμε, φταιω εγω που προσπαθω να δειξω καλοσυνη, αλλα επρεπε να του πω 'τραβα δες τι γραφει το ρολοι, οπως ειναι η δουλεια σου να κανεις'.

Ο έναντι βγήκε στο νέο όνομα ή στο παλιό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Λήγει το online. Θα μείνω ΔΕΗ αλλά δεν θέλω να πάω αυτόματα στο open. Ποιός είναι ο πιο εύκολος τρόπος για Γ1 ?

 

7 ώρες πριν, korakios είπε

κατάστημα

 

7 ώρες πριν, korakios είπε

ηλεκτρονικά η ΔΕΗ ήταν και είναι μπάχαλο , δεν το προτείνω

αν πιστεύεις στην προσκοπική τιμή των υπαλλήλων πάρε τηλ 😛

Εγώ χθες μέσω 5 clicks πήγα από το online σε Γ1. Φαίνεται άμεσος η αλλαγή στο mydei

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, atpanos είπε

 

 

Εγώ χθες μέσω 5 clicks πήγα από το online σε Γ1. Φαίνεται άμεσος η αλλαγή στο mydei

Χωρίς ένδειξη μετρητή και ταυτότητα?

6 ώρες πριν, dasnowy είπε

Ο έναντι βγήκε στο νέο όνομα ή στο παλιό;

Σωστή ερώτηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Χωρίς ένδειξη μετρητή και ταυτότητα?

Από ΔΕΗ σε ΔΕΗ πας, δεν αλλάζουν και πολλά.

Η κατανάλωση μάλλον θα πάει ανάλογα τις μέρες υποθέτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, atpanos είπε

Από ΔΕΗ σε ΔΕΗ πας, δεν αλλάζουν και πολλά.

Η κατανάλωση μάλλον θα πάει ανάλογα τις μέρες υποθέτω.

Η κατανάλωση, ναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, BigJim34 said:

Περιττή ερώτηση!!

Στο παλιό όνομα βγαίνει ΤΕΛΙΚΟΣ λογαριασμός..

Αν βγήκε τελικός στο παλιό και έναντι στο νέο τότε όλα έγιναν σωστά. Βγήκε τελικός στο παλιό όνομα με τη μέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ (χωρίς κατανάλωση αφού είπε στον ΔΕΔΔΗΕ να βάλει την προηγούμενη μέτρηση) και έναντι στο νέο όνομα αφού δεν υπήρχε προγραμματισμένη μέτρηση. Οι έναντι στα νέα ονόματα δε βγαίνουν με βάση την κατανάλωση του προηγούμενου, αυτό έχω παρατηρήσει εγώ. Στο άλλο σπίτι που βγήκε εκκαθαριστικός στο νέο όνομα μάλλον ο ΔΕΔΔΗΕ ξαναπέρασε για προγραμματισμένη καταμέτρηση μετά την αλλαγή ονόματος. Ο ΔΕΔΔΗΕ και η ΔΕΗ δεν έκαναν κάτι λάθος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, mindreader είπε

Αλλα ειπαμε, φταιω εγω που προσπαθω να δειξω καλοσυνη, αλλα επρεπε να του πω 'τραβα δες τι γραφει το ρολοι, οπως ειναι η δουλεια σου να κανεις'.

Φίλε μου γιατί δεν τον στέλνεις τον τεμπέλη υπάλληλο του ΔΕΔΔΗΕ εκεί στα ψηλά βουνά να μετρήσει φεύγοντας από ΔΕΗ; Αν και κανονικά σύμφωνα με τη νομοθεσία του Αυγούστου 2022 δεν χρειάζεται επίσημη καταμέτρηση μετά από αλλαγή παρόχου.

Εγώ ήδη θα είχα κάνει καταγγελία της σύμβασης ή καλύτερα διακοπή ηλεκτροδότησης εφόσον δεν δουλεύει στο σπίτι αυτό ούτε ψυγείο.

Φυσικά δεν πληρώνεις αυτόν τον κερατιάτικο λογαριασμό και περιμένεις νέο τελικό με μια από τις δύο μεθόδους που σου είπα.

Παθών πολλάκις από ΔΕΗ-ΔΕΔΔΗΕ.

(ΟΧΙ ΟΤΙ ΟΙ ΥΠΌΛΟΙΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ!!)

 

 

 

 

5 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Αν βγήκε τελικός στο παλιό και έναντι στο νέο τότε όλα έγιναν σωστά. Βγήκε τελικός στο παλιό όνομα με τη μέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ (χωρίς κατανάλωση αφού είπε στον ΔΕΔΔΗΕ να βάλει την προηγούμενη μέτρηση) και έναντι στο νέο όνομα αφού δεν υπήρχε προγραμματισμένη μέτρηση. Οι έναντι στα νέα ονόματα δε βγαίνουν με βάση την κατανάλωση του προηγούμενου, αυτό έχω παρατηρήσει εγώ. Στο άλλο σπίτι που βγήκε εκκαθαριστικός στο νέο όνομα μάλλον ο ΔΕΔΔΗΕ ξαναπέρασε για προγραμματισμένη καταμέτρηση μετά την αλλαγή ονόματος. Ο ΔΕΔΔΗΕ και η ΔΕΗ δεν έκαναν κάτι λάθος. 

Σωστά τα γράφεις αλλά αν μου επιτρέπεις ειδικά η ΔΕΗ το έχει παραξηλώσει με τους έναντι. Κτυπάει αλύπητα!! Ακόμη κι όταν δήθεν σου λένε ότι τους βγάζουν με βάση προηγούμενης αντίστοιχης περιόδου κατανάλωση της παροχής.

Γι' αυτό δίνουμε πάντα στους έναντι μέτρηση ακόμη και στο περίπου, αλλιώς δεν πληρώνουμε το λογαριασμό και περιμένουμε έκδοση εκκαθαριστικού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, BigJim34 said:

Σωστά τα γράφεις αλλά αν μου επιτρέπεις ειδικά η ΔΕΗ το έχει παραξηλώσει με τους έναντι. Κτυπάει αλύπητα!! Ακόμη κι όταν δήθεν σου λένε ότι τους βγάζουν με βάση προηγούμενης αντίστοιχης περιόδου κατανάλωση της παροχής.

Το έχω παρατηρήσει και εγώ αυτό σε συγγενικό πρόσωπο που είναι στη ΔΕΗ. Ενώ έχει πάντα κατανάλωση 850-900kwh το τετράμηνο οι έναντι έβγαιναν κάπου στις 300kwh το μήνα. Τώρα δίνουμε μέτρηση κάθε μήνα από το e-bill. 

 

22 minutes ago, BigJim34 said:

Γι' αυτό δίνουμε πάντα στους έναντι μέτρηση ακόμη και στο περίπου, αλλιώς δεν πληρώνουμε το λογαριασμό και περιμένουμε έκδοση εκκαθαριστικού.

Συμφωνώ με το να δίνουμε κάθε μήνα μέτρηση για να μη βγαίνουν λογαριασμοί με καταναλωσεις στο περίπου, και ας τα μετράνε από την αρχή στον εκκαθαριστικό. Βέβαια, καλό θα ήταν να πληρώσει τον λογαριασμό που βγήκε και να περιμένει τον συμψηφισμό στην εκκαθάριση. Αν αργεί η εκκαθάριση μπορεί να δώσει και στο δίμηνο στον ΔΕΔΔΗΕ για να βγει εκκαθαριστικός. Και να αρχίσει να δίνει μετρήσεις στο e-bill γιατί αλλιώς μάλλον θα ξαναβγεί έναντι με 150kwh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...