Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει ένα site το pricefox.gr - Επιλέγετε ενέργεια δίνετε κάποια στοιχεια με την καταναλωση που κάνετε και σας βγαζει με την σειρά ποιο σας συμφέρει.

Υπάρχει το excel εδω μέσα αλλά λείπουν πολλά στοιχεια όπως ποια δεν έχουν ΚΟΤ - τα πάγια τα οποια στις μικρες καταναλώσεις παίζουν σημαντικό ρόλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 hour ago, geo9419 said:

 

Υπάρχει το excel εδω μέσα αλλά λείπουν πολλά στοιχεια όπως ποια δεν έχουν ΚΟΤ - τα πάγια τα οποια στις μικρες καταναλώσεις παίζουν σημαντικό ρόλο.

Aν στο excel επιλέξεις την έκπτωση ΚΟΤ, καταχωρήσεις το 4μηνιαίο όριο και καταχωρήσεις τις 4μηνιαίες καταναλώσεις (ημερήσιο-νυχτερινό), εμφανίζει στις στήλες Η και Ι ποια δε παίρνουν ΚΟΤ. Επίσης στη στήλη G, εμφανίζει το ετήσιο πάγιο... Bέβαια δε ξέρω αν το έχει ανανεώσει ο korakios για το Σεπτέμβριο, έχω χάσει επεισόδια...

Αυτό το pricefox που λες, είναι άλλο ένα απ'τα πολλά site "ειδικών συμβούλων" που είτε δε ξέρουν τη τύφλα τους, είτε προμοτάρουν συγκεκριμένες εταιρίες και θάβουν άλλες.

Ήδη με μια αναζήτηση που έκανα έβγαλε άλλα αντί άλλων στα αποτελέσματα. Καταχώρησα στοιχεία για επαγγελματικό Γ21 ΔΕΗ, με 1000kw ανά μήνα... και στα αποτελέσματα βγάζει ότι με συμφέρει περισσότερο της Eλίν και της NRG... ενώ η Elpedison έχει το Green με 0.08Ε/Κwh (80ευρώ το μήνα) και η Volton το Energy Control με 0.095Ε/Κwh (95 ευρώ το μήνα).

Spoiler

43.jpg.228db1f1244ec2c834f1aa3f4618c98e.jpg

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Και αυτό απέχει πολύ από την πραγματικότητα αλλά τουλάχιστον είναι μια βελτίωση, πριν ισχυριζόσουν ότι ο ΔΕΔΔΗΕ τα έκανε όλα σωστά και η ΔΕΗ κάνει του κεφαλιού της.

Τέλος πάντων, ολόκληρο σεντόνι έγραψες αλλά απάντηση σε αυτά που ρώτησα δεν έδωσες, οπότε τώρα σιγουρεύτηκα πως ο μόνος λόγος που γράφεις εδώ είναι για να κράξεις. Από μένα ελεύθερα.

Να απαντήσω τι εφόσον είσαι εκτός θέματος!

Όποιος κατάλαβε κατάλαβε τι λέω και τι συμβαίνει γενικώς όπως και τι ρόλο πας να παίξεις εσύ με την ΔΕΗ.

Δεν έχω μετοχές ή συμφέροντα σε κανέναν από δαυτους και δυστυχώς ζω σε πόλη και είναι όλοι τους αναγκαίο κακό.

"Κράζω" γενικώς και καλό είναι όλοι να καταλάβουμε ότι στη χώρα της "φαιδράς πορτοκαλέας" αν δεν "κράξεις " δεν θα αλλάξει τίποτα!!

Και θα κλείσω με τη φράση ενός γνωστού με πολλά χρόνια στο εξωτερικό " στην Ελλάδα δεν έχεις εμπιστοσύνη ούτε στον απαυτό σου!" 

Υ.Γ.

Τη Δευτέρα θα δούμε ποιος φταίει η ΔΕΗ ή ο ΔΕΔΔΗΕ αλλά έχει καμιά σημασία;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Aν στο excel επιλέξεις την έκπτωση ΚΟΤ, καταχωρήσεις το 4μηνιαίο όριο και καταχωρήσεις τις 4μηνιαίες καταναλώσεις (ημερήσιο-νυχτερινό), εμφανίζει στις στήλες Η και Ι ποια δε παίρνουν ΚΟΤ. Επίσης στη στήλη G, εμφανίζει το ετήσιο πάγιο... Bέβαια δε ξέρω αν το έχει ανανεώσει ο korakios για το Σεπτέμβριο, έχω χάσει επεισόδια...

όχι , το παλιό excel δεν το προχωράω μιας και δεν έχει νόημα ο ετήσιος υπολογισμός όταν ανα μήνα δημοσιεύονται τιμές . Απο το νέο έτος θα ξαναμπεί που θα υπολογίζεται η ρήτρα 

1 ώρα πριν, geo9419 είπε

Υπάρχει ένα site το pricefox.gr - Επιλέγετε ενέργεια δίνετε κάποια στοιχεια με την καταναλωση που κάνετε και σας βγαζει με την σειρά ποιο σας συμφέρει.

μακρυά απο τέτοια site γενικότερα .

1 ώρα πριν, geo9419 είπε

Υπάρχει το excel εδω μέσα αλλά λείπουν πολλά στοιχεια όπως ποια δεν έχουν ΚΟΤ - τα πάγια τα οποια στις μικρες καταναλώσεις παίζουν σημαντικό ρόλο.

καταλαβαίνω οτι το να έβγαζε το excel αποτέλεσμα θα ήταν ιδανικό , αλλά δεν είναι κάτι δύσκολο να υπολογίσει κάποιος αν τον συμφέρει . Πχ αν 0,05 η διαφορά μεταξύ 2 προγραμμάτων μπορεί κάποιος να κάνει kw που καίει το μήνα επί 0,05 συν/πλην το πάγιο . Το ΚΟΤ έτσι και αλλιώς ίδια αφαίρεση είναι άρα δεν επηρεάζει το κέρδος

Πλέον όλα σχεδόν παίρνουν ΚΟΤ , το πολύ να γράψω στα σχόλια για 2 εταιρίες που έχουν ξεχωριστά προγράμματα για ΚΟΤ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Λήγει το online. Θα μείνω ΔΕΗ αλλά δεν θέλω να πάω αυτόματα στο open. Ποιός είναι ο πιο εύκολος τρόπος για Γ1 ?

κατάστημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Άλλη ΛΥΣΗ?

E connect?

ηλεκτρονικά η ΔΕΗ ήταν και είναι μπάχαλο , δεν το προτείνω

αν πιστεύεις στην προσκοπική τιμή των υπαλλήλων πάρε τηλ 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξερω τι κανουν εκει στη ΔΕΗ. Τελικα ειναι και αρκετα για τα πανηγυρια νομιζω. Και αυτοι μπορει κατι να πινουν, εμεις ομως τι φταιμε; 

Προτεινετε χειρισμο!

---

Πριν ενα μηνα, μεταβιβασα 2 παροχες στο ονομα μου. Απο τη ΔΕΗ βλεπω δυο διαφορετικες 'συμπεριφορες', χειρισμους.

Στη μεν μια παροχη, εντος πολης βεβαια (μην κουραστουν τα πουλακια μου, αλλα μονα ζυγα δικα τους οπως θα δειτε παρακατω), ηρθε πρωτα ενας 'τελικος' λογαριασμος στο προηγουμενο ονομα της οικογενειας, επειτα ενας νεος λογαριασμος 'εκκαθαριστικος'! Anyway, τα ποσα και οι kwh ηταν νορμαλ, αφου ο δεδδηε ηρθε και πηρε μετρησεις.

Στην αλλη παροχη ομως, εδω σας θελω. Η αλλη παροχη δεν ειναι εντος αστικου ιστου. Ειναι στα μακρινα, απιστευτα βαθια βουνα. Εκει λοιπον, τον Αυγουστο, σκαει ενα τηλεφωνο απο υπαλληλο δεδδηε, 'μηπως βρισκεσαι στο χωριο, μηπως μπορεις να μας πεις ενδειξη, γιατι που να ερθουμε εκει πανω...'. Τους λεω λοιπον, οτι οντως θα παω στο χωριο σε λιγες μερες, αλλα αν αυτος θελει ενδειξη εκεινη τη στιγμη που μιλαμε, μπορω να τον διαβεβαιωσω, οτι στο σπιτι δεν πατησε ψυχη ολο το 2023, μεχρι τη στιγμη που μιλουσαμε. Αρα του λεω, οτι ειχατε τελευταια ενδειξη οποτε ηρθατε, αυτη ειναι και τωρα. 'Α ωραια μου λεει, ειχαμε ερθει Απριλη, αυτη θα βαλω'. Ναι του λεω, ολα καλα, τελος η κληση. Και ηρθε σημερα λογαριασμος. Προσεξτε, σε αντιδιαστολη με την αλλη παροχη στην πολη, που σας ανεφερα πιο πανω. 'Εναντι' λογαριασμος. Και βαζει kwh 140! Αυτες οι kwh, δεν υπαρχουν, δεν υπηρχαν ποτε!!!!! 140, ειναι ζητημα αν γινονται σε 5 χρονια! Αφου η χρηση του σπιτιου δυστυχως λογω διαφορων δυσκολιων που ετυχαν τα τελευταια χρονια, ειναι μια βδομαδα καθε καλοκαιρι! Καταναλωση, οτι λαμπες εχει το σπιτι, και ενα ψυγειο! Τηλεφωνω στην ΔΕΗ, μια κοπελα προφανως ασχετιλα, 'μα ειναι εναντι, βαζουν σε σχεση με περσινες καταναλωσεις την ιδια περιοδο'. Της λεω οτι ποτε μα ποτε, δεν υπηρξαν τετοιες καταναλωσεις, γιατι το σπιτι κατοικειται ολα τα τελευταια χρονια, μια βδομαδα το χρονο. Και ξερω τι καιει, τιποτε. Ισα που πληρωνω τα παγια ολο το χρονο. Ε δεν ειχε και τι να μου πει. 

Δεν ξερω γιατι αλλη συμπεριφορα στη μια παροχη, αλλη στην αλλη. Αλλα εγω γιατι να πληρωνω τη νυφη; Και προσπαθησα να εξυπηρετησω κιολας τον υπαλληλο της δεδδηε, να μην σηκωθει και παει ταξιδι 4 ωρες. Αυτο ειναι το 'ευχαριστω'; Παρε 140 kwh να χεις να γουσταρεις; 

Θα πειτε μικρο το κακο. Θα ερθει, ενας αραγε ή πολλοι, εκκαθαριστικοι λογαριασμοι, που θα ειναι πιστωτικοι, καλα το σκεφτομαι αραγε;

Το ζητημα ειναι οτι κανεις αποκλειεται να κοιταξε ενα οποιοδηποτε δεδομενο της συγκεκριμενης παροχης, γιατι αν κοιταζε, θα εβαζε ενα προσγειωμενο νουμερο. Περαν του οτι αλλος ο χειρισμος στην μια παροχη, αλλος στην αλλη.

Το ποσο δεν ειναι 'τρελο', απλα ειναι εντελως κερατιατικο. 42 ευρω. Και φυσικα θα τον πληρωσω, δεν μπορω να μην τον πληρωσω. Εγω ομως δεν εχω διαθεση να ασχολουμαι συνεχεια με τις μλκιες της δεη και του δεδδηε. Μην πει καποιος να στηνομαι στο γκισε να μου επιστρεφουν χρηματα. Αυτοι τα εκαναν σκ@τ@, αυτοι να τα καθαρισουν.

Πειτε χειρισμο, τι να αναμενω, και τι ειναι καλυτερο να κανω. Αν ερθει ένας ή περισσοτεροι εκκαθαριστικοι 'πιστωτικοι' (επιστροφη χρηματων - αρνητικο ποσο), να τους αφηνω ως εχουν χωρις να κανω κατι; Θα κανει συμψηφισμο η κ@@δεη στον επομενο λογαριασμο, που θα ειναι εστω σκετο παγιο διχως καταναλωση; (για τετοιες καταναλωσεις μιλαμε).

Πειτε γιατι εχουμε μπλεξει με ζωα, και πρεπει να διατηρουμε την ηρεμια μας, οσο και ειναι δυσκολο.

:(

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mindreader είπε

Πειτε χειρισμο, τι να αναμενω, και τι ειναι καλυτερο να κανω.

απλά αναμένεις εκκαθαριστικό , δε χρειάζεται κάτι άλλο

αν έχεις μηδενική κατανάλωση για μεγάλες περιόδους να δίνεις εσύ την (ίδια) ένδειξη στο ebill

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, korakios said:

απλά αναμένεις εκκαθαριστικό , δε χρειάζεται κάτι άλλο

αν έχεις μηδενική κατανάλωση για μεγάλες περιόδους να δίνεις εσύ την (ίδια) ένδειξη στο ebill

Δεν θα ασχοληθω με ebill. Ενας εκκαθαριστικος και τελος η 'ασυμφωνια';

Οποτε, για πες update πως θα παει, και τι προτεινεις να κανω.

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mindreader είπε

Οποτε, για πες update πως θα παει, και τι προτεινεις να κανω.

 

3 λεπτά πριν, korakios είπε

απλά αναμένεις εκκαθαριστικό , δε χρειάζεται κάτι άλλο

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταζομαι οτι τα πραγματα μπορει να ηταν πιο ξεκαθαρα, αν ημουν αρνητικος οταν τηλεφωνησε ο υπαλληλος δεδδηε, και το ελεγα δεν ξερω τυπε, πηγαινε να δεις τι γραφει το ρολοι. Θα εστελναν κι εκει εναν τελικο και επειτα εναν εναντι, ομορφα κι ωραια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, mindreader είπε

Δεν ξερω τι κανουν εκει στη ΔΕΗ. Τελικα ειναι και αρκετα για τα πανηγυρια νομιζω. Και αυτοι μπορει κατι να πινουν, εμεις ομως τι φταιμε; 

Προτεινετε χειρισμο!

---

Πριν ενα μηνα, μεταβιβασα 2 παροχες στο ονομα μου. Απο τη ΔΕΗ βλεπω δυο διαφορετικες 'συμπεριφορες', χειρισμους.

Στη μεν μια παροχη, εντος πολης βεβαια (μην κουραστουν τα πουλακια μου, αλλα μονα ζυγα δικα τους οπως θα δειτε παρακατω), ηρθε πρωτα ενας 'τελικος' λογαριασμος στο προηγουμενο ονομα της οικογενειας, επειτα ενας νεος λογαριασμος 'εκκαθαριστικος'! Anyway, τα ποσα και οι kwh ηταν νορμαλ, αφου ο δεδδηε ηρθε και πηρε μετρησεις.

Στην αλλη παροχη ομως, εδω σας θελω. Η αλλη παροχη δεν ειναι εντος αστικου ιστου. Ειναι στα μακρινα, απιστευτα βαθια βουνα. Εκει λοιπον, τον Αυγουστο, σκαει ενα τηλεφωνο απο υπαλληλο δεδδηε, 'μηπως βρισκεσαι στο χωριο, μηπως μπορεις να μας πεις ενδειξη, γιατι που να ερθουμε εκει πανω...'. Τους λεω λοιπον, οτι οντως θα παω στο χωριο σε λιγες μερες, αλλα αν αυτος θελει ενδειξη εκεινη τη στιγμη που μιλαμε, μπορω να τον διαβεβαιωσω, οτι στο σπιτι δεν πατησε ψυχη ολο το 2023, μεχρι τη στιγμη που μιλουσαμε. Αρα του λεω, οτι ειχατε τελευταια ενδειξη οποτε ηρθατε, αυτη ειναι και τωρα. 'Α ωραια μου λεει, ειχαμε ερθει Απριλη, αυτη θα βαλω'. Ναι του λεω, ολα καλα, τελος η κληση. Και ηρθε σημερα λογαριασμος. Προσεξτε, σε αντιδιαστολη με την αλλη παροχη στην πολη, που σας ανεφερα πιο πανω. 'Εναντι' λογαριασμος. Και βαζει kwh 140! Αυτες οι kwh, δεν υπαρχουν, δεν υπηρχαν ποτε!!!!! 140, ειναι ζητημα αν γινονται σε 5 χρονια! Αφου η χρηση του σπιτιου δυστυχως λογω διαφορων δυσκολιων που ετυχαν τα τελευταια χρονια, ειναι μια βδομαδα καθε καλοκαιρι! Καταναλωση, οτι λαμπες εχει το σπιτι, και ενα ψυγειο! Τηλεφωνω στην ΔΕΗ, μια κοπελα προφανως ασχετιλα, 'μα ειναι εναντι, βαζουν σε σχεση με περσινες καταναλωσεις την ιδια περιοδο'. Της λεω οτι ποτε μα ποτε, δεν υπηρξαν τετοιες καταναλωσεις, γιατι το σπιτι κατοικειται ολα τα τελευταια χρονια, μια βδομαδα το χρονο. Και ξερω τι καιει, τιποτε. Ισα που πληρωνω τα παγια ολο το χρονο. Ε δεν ειχε και τι να μου πει. 

Δεν ξερω γιατι αλλη συμπεριφορα στη μια παροχη, αλλη στην αλλη. Αλλα εγω γιατι να πληρωνω τη νυφη; Και προσπαθησα να εξυπηρετησω κιολας τον υπαλληλο της δεδδηε, να μην σηκωθει και παει ταξιδι 4 ωρες. Αυτο ειναι το 'ευχαριστω'; Παρε 140 kwh να χεις να γουσταρεις; 

Θα πειτε μικρο το κακο. Θα ερθει, ενας αραγε ή πολλοι, εκκαθαριστικοι λογαριασμοι, που θα ειναι πιστωτικοι, καλα το σκεφτομαι αραγε;

Το ζητημα ειναι οτι κανεις αποκλειεται να κοιταξε ενα οποιοδηποτε δεδομενο της συγκεκριμενης παροχης, γιατι αν κοιταζε, θα εβαζε ενα προσγειωμενο νουμερο. Περαν του οτι αλλος ο χειρισμος στην μια παροχη, αλλος στην αλλη.

Το ποσο δεν ειναι 'τρελο', απλα ειναι εντελως κερατιατικο. 42 ευρω. Και φυσικα θα τον πληρωσω, δεν μπορω να μην τον πληρωσω. Εγω ομως δεν εχω διαθεση να ασχολουμαι συνεχεια με τις μλκιες της δεη και του δεδδηε. Μην πει καποιος να στηνομαι στο γκισε να μου επιστρεφουν χρηματα. Αυτοι τα εκαναν σκ@τ@, αυτοι να τα καθαρισουν.

Πειτε χειρισμο, τι να αναμενω, και τι ειναι καλυτερο να κανω. Αν ερθει ένας ή περισσοτεροι εκκαθαριστικοι 'πιστωτικοι' (επιστροφη χρηματων - αρνητικο ποσο), να τους αφηνω ως εχουν χωρις να κανω κατι; Θα κανει συμψηφισμο η κ@@δεη στον επομενο λογαριασμο, που θα ειναι εστω σκετο παγιο διχως καταναλωση; (για τετοιες καταναλωσεις μιλαμε).

Πειτε γιατι εχουμε μπλεξει με ζωα, και πρεπει να διατηρουμε την ηρεμια μας, οσο και ειναι δυσκολο.

:(

Καλησπερα.. Θα κανεις ενα αιτημα στον Δεδδηε της περιοχης σου... Με email... Σε καποιον ομως υπευθυνο... Και θα τους πει οτι υπαρχει προβλημα στην μετρηση που εχει ληφθει για την αλλαγη... Ειναι λαθος μετρηση... Να αναφερεις τι ειπωθηκε... Και αν εχεις στοιχεια του τηλεφωνου που σε πηρε...Και να ξαναγινει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

ηλεκτρονικά η ΔΕΗ ήταν και είναι μπάχαλο , δεν το προτείνω

αν πιστεύεις στην προσκοπική τιμή των υπαλλήλων πάρε τηλ 😛

Άλλη ερώτηση.

Για να κάνεις αλλαγή προγράμματος στην ΔΕΗ, από το open που σε πάνε αυτόματα στο Γ1, χρειάζεται φωτογραφία του μετρητή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...