Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, favou2000 είπε

Φεύγεις όποτε θέλεις μετά τον μήνα

 

Σ ευχαριστώ καταρχήν για την απάντηση.

Τι να πω? Το θέμα είναι οτι μου έχει βγάλει μήνυμα η ΔΕΗ ότι σε 1 ημέρα λήγει!!! Κάτι πρέπει να εχω κάνει μέχρι αύριο (η μέχρι σήμερα ίσως!)

Και όσο πρόλαβα να ψάξω εκτός ΔΕΗ η μόνη που είναι κάτω απο ευρώ (αλλά με τρομάζει κάπως ) είναι η elpedison.

Τι να πω, προσπαθώ ακόμα να καταλάβω αν αξίζει ή όχι τον κόπο να πηγαινοέρχεσαι σε εταιρίες κάθε λίγο. Γιατι απο οτι εχω καταλάβει από τη συζήτηση στο νήμα για τους υπολοίπους παρόχους για να συμφέρει πρεπει να είσαι στη γύρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, zamc είπε

Σ ευχαριστώ καταρχήν για την απάντηση.

Τι να πω? Το θέμα είναι οτι μου έχει βγάλει μήνυμα η ΔΕΗ ότι σε 1 ημέρα λήγει!!! Κάτι πρέπει να εχω κάνει μέχρι αύριο (η μέχρι σήμερα ίσως!)

Και όσο πρόλαβα να ψάξω εκτός ΔΕΗ η μόνη που είναι κάτω απο ευρώ (αλλά με τρομάζει κάπως ) είναι η elpedison.

Τι να πω, προσπαθώ ακόμα να καταλάβω αν αξίζει ή όχι τον κόπο να πηγαινοέρχεσαι σε εταιρίες κάθε λίγο. Γιατι απο οτι εχω καταλάβει από τη συζήτηση στο νήμα για τους υπολοίπους παρόχους για να συμφέρει πρεπει να είσαι στη γύρα.

Μείνε προς το παρόν στην ΔΕΗ και πήγαινε στο Γ1 με ένα τηλέφωνο στο κάνουν αυτοί.Οταν ξεαγχωθεις και νοιώσεις πιο χαλαρά το ξανασκέφτεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, favou2000 είπε

Μείνε προς το παρόν στην ΔΕΗ και πήγαινε στο Γ1 με ένα τηλέφωνο στο κάνουν αυτοί.Οταν ξεαγχωθεις και νοιώσεις πιο χαλαρά το ξανασκέφτεσαι.

Αυτό λογικά μάλλον θα γίνει εκ των πραγμάτων γιατί δεν υπάρχει χρόνος !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τηλεφώνησα στη ΔΕΗ για πληροφορίες. Το Γ1 αν ξεπεράσεις τις 500 KWH το μήνα σε χρεώνει για όλες με αυξημένη τιμή. Το myHome 4All αν ξεπεράσεις τις 500 KWH το μήνα σε χρεώνει με αυξημένη τιμή μόνο γι αυτές που είναι πάνω από τις 500. Η διαφορά μεταξύ Γ1 και myHome 4All είναι στην πράξη η εξής. Αν έχεις π.χ. 20 KWH πάνω από τις 500 στο μεν Γ1 θα χρεωθείς επιπλέον 5€ στο δε myHome 4All θα χρεωθείς επιπλέον 20x0,05=1€. Αν φτάσεις στις 600 τότε και μόνο τότε ισοφαρίζεται σχεδόν η διαφορά μεταξύ Γ1 και myHome 4All. Δηλ είσαι μια η άλλη όποιο πρόγραμμα και να πάρεις. Στο myHome 4All τζογάρεις λίγο παραπάνω.

Επεξ/σία από ionapo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, ionapo είπε

Τηλεφώνησα στη ΔΕΗ για πληροφορίες

σώθηκες , πάρε 3-4 τηλέφωνα και θα καταλάβεις

4 ώρες πριν, ionapo είπε

Το Γ1 αν ξεπεράσεις τις 500 KWH το μήνα σε χρεώνει για όλες με αυξημένη τιμή.

εκτός αν άλλαξε κάτι πρόσφατα δεν ισχύει . Στείλε email

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, korakios said:

εκτός αν άλλαξε κάτι πρόσφατα δεν ισχύει . Στείλε email

Σύμφωνα με το "Παράδειγμα υπολογισμού χρεώσεων ενέργειας και κρατικής επιδότησης 08.2023' που έχουν αναρτημένο στη σελίδα του Γ1/Γ1Ν, φαίνεται ότι ισχύει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, έχουμε ένα πακέτο της Energy στο πατρικό, αλλά επειδή το έχουμε αδειάσει για να κάνουμε μια μικρή ανακαίνιση και βαψίματα για να το ενοικιάσουμε, και έλεγα να κρατήσω το ρεύμα μέχρι να γίνουν οι εργασίες ανακαίνισης και τα βαψίματα, σε ποια εταιρεία μου προτείνετε να πάω για να μην έχω πάγια κτλ? Γιατί νομίζω ότι η Energy έχει πάγιο κανονικά....

Αν το κόψω τελείως, μετά ποια είναι η διαδικασία επανασύνδεσης, πόσο καιρό παίρνει, και πόσο κοστίζει (αν κοστίζει)?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, DxL είπε

Καλησπέρα παιδιά, έχουμε ένα πακέτο της Energy στο πατρικό, αλλά επειδή το έχουμε αδειάσει για να κάνουμε μια μικρή ανακαίνιση και βαψίματα για να το ενοικιάσουμε, και έλεγα να κρατήσω το ρεύμα μέχρι να γίνουν οι εργασίες ανακαίνισης και τα βαψίματα, σε ποια εταιρεία μου προτείνετε να πάω για να μην έχω πάγια κτλ? Γιατί νομίζω ότι η Energy έχει πάγιο κανονικά....

Αν το κόψω τελείως, μετά ποια είναι η διαδικασία επανασύνδεσης, πόσο καιρό παίρνει, και πόσο κοστίζει (αν κοστίζει)?

Ευχαριστώ

Δεν στοιχίζει τίποτα  η επανασύνδεση.. Γίνεται άμεσα σε 2-3 μέρες.. Όπως και η αποσύνδεση.. Πας οπότε θέλεις σε κάποιον προμηθευτή  και τα ζητάς.. Γίνεται μέσω του Δεδδηε.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pan05 είπε

Σύμφωνα με το "Παράδειγμα υπολογισμού χρεώσεων ενέργειας και κρατικής επιδότησης 08.2023' που έχουν αναρτημένο στη σελίδα του Γ1/Γ1Ν, φαίνεται ότι ισχύει.

https://www.dei.gr/media/s0bj42ms/paradeigmata-gia-to-site_082023-g1.pdf

σωστός και μάλλον ισχύει εδώ και καιρό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 hours ago, ionapo said:

Τηλεφώνησα στη ΔΕΗ για πληροφορίες. Το Γ1 αν ξεπεράσεις τις 500 KWH το μήνα σε χρεώνει για όλες με αυξημένη τιμή. Το myHome 4All αν ξεπεράσεις τις 500 KWH το μήνα σε χρεώνει με αυξημένη τιμή μόνο γι αυτές που είναι πάνω από τις 500. Η διαφορά μεταξύ Γ1 και myHome 4All είναι στην πράξη η εξής. Αν έχεις π.χ. 20 KWH πάνω από τις 500 στο μεν Γ1 θα χρεωθείς επιπλέον 5€ στο δε myHome 4All θα χρεωθείς επιπλέον 20x0,05=1€. Αν φτάσεις στις 600 τότε και μόνο τότε ισοφαρίζεται σχεδόν η διαφορά μεταξύ Γ1 και myHome 4All. Δηλ είσαι μια η άλλη όποιο πρόγραμμα και να πάρεις. Στο myHome 4All τζογάρεις λίγο παραπάνω.

Μπορεις να το εξηγησεις λιγο περισσοτερο;

---

Αν καποιος μπορει να γραψει καποιες γραμμες, ποιους/ποτε συμφερει το myhome4all και ποτε το Γ1 (μινι συγκριτικο), ας το κανει αν μπορει. ΠΕΡΑ απο το τι λεει η ΔΕΗ. Η ΔΕΗ λεει αλφα, ισχυει, αλλα ισχυει και το βητα και το γαμα στην πραξη, γι'αυτο λεω, πλεονεκτηματα/μειονεκτηματα απο την πλευρα του απλου πελατη.

---

Επιπλεον:

- στο myhome4all εχει και το !@#%%6 greenpass, εξτρα χαρατσακι για να μην ξεχνιομαστε

- απο οσα εχω διαβασει εδω, εχεις να ασχοληθεις και με την 'ληξη' του myhome4all, γιατι 'ληγει', και οπως διαβαζω, μαλλον δεν ειναι απολυτα σιγουρο σε ποιο προγραμμα παει ο καταναλωτης μετα τη ληξη του (ρισκο;)

----

Η ΔΕΗ χαμενη δεν βγαινει, το μονο σιγουρο. Πονταρει σε τι; Σε ξεχασιαρηδες πελατες; Σε πελατες που νομιζουν θα καψουν λιγοτερο και καινε περισσοτερο; Σε διαφορα. Το θεμα ειναι, να μην πιανουν κοροιδα με μαρκετιστικες αηδιες.

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Που είναι το πολύπλοκο;

Και τα 2 έχουν την ίδια επιδότηση.

Το Γ1/Γ1Ν έχει fixed τιμή - ανεξαρτήτως κατανάλωσης - ελάχιστα πάνω από τις χαμηλότερες δυνατές τιμές του MyHome4All.

Εφόσον κάποιος είναι κάτω από 500 κιλοβατώρες το μήνα το MyHome4All συμφέρει είτε για μέρα είτε για νύχτα. Το όφελος είναι μικρό (πχ τη μέρα 0.14 έναντι 0.145).

Αν ξεπεράσει όμως τις 500 κιλοβατώρες το μήνα,  με το MyHome4All πληρώνει 0.196 τις επιπλέον των 500 κιλοβατώρες της ημέρας. Ο άλλος με το Γ1/Γ1Ν εξακολουθεί να πληρώνει 0.145.

Μπορεί να κάνω κάπου λάθος αλλά μου φάνηκε αρκετά ξεκάθαρο.

image.png.fb525997c80a359799264d9b932650ec.png

Επεξ/σία από satsok2
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

satsok2, και ομως, δεν ειναι και τοσο απλο.

Πχ στο πορτοκαλι πινακακι της 'ημερας', αναφερει για kwh ημερας+νυχτας! Και απο κατω εχει πινακακι, μονο για 'νυχτα'. Δηλαδη εγω, τι να καταλαβω τωρα με το τι ισχυει με τη 'νυχτα';

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mindreader είπε

satsok2, και ομως, δεν ειναι και τοσο απλο.

Πχ στο πορτοκαλι πινακακι της 'ημερας', αναφερει για kwh ημερας+νυχτας! Και απο κατω εχει πινακακι, μονο για 'νυχτα'. Δηλαδη εγω, τι να καταλαβω τωρα με το τι ισχυει με τη 'νυχτα';

Από την άλλη , αυτό είναι κοινό και στα δύο. Αν καις πολύ (>500 κβ το μήνα το άθροισμα μέρας και νύχτας), συμφέρει το Γ1/Γ1Ν. Αν όχι, το όφελος από το MyHome4All φαίνεται μικρό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να σκεφτω ανθρωπο, αλλα μπορει εγω να κανω λαθος, που να τον...'συμφερει' το myhome4all.

- greepass κερατιατικο

- χρεωση απειροελαχιστα μικροτερη απο το Γ1, αν καψεις κατω απο 500kwh, αν τυχει και καψεις παραπανω, λες καλυτερα να ειχα το Γ1

- εισαι σε ενα προγραμμα που 'ληγει', με οτι αυτο σημαινει, που θα πας μετα, που θα σε ριξουν κλπ, ενω το Γ1 ειναι αοριστης διαρκειας

---

Δεν βλεπω κανενα αβανταζ στο myhome4all, αντιθετως το βλεπω και ως δυσμενεστερο συνολικα, πιστευω για την συντριπτικη πλειοψηφια των καταναλωτων.

Αλλα με το 'βαλε τον κοσμο' με το ζορι υπαλληλε δεη, και οποιος καταλαβε καταλαβε, οπως εκαναν και σε εμενα που ηθελα οτι ηταν η γραμμη πριν τη μεταβιβαση και με πηγε στο myhome4all με ενα ψυθιρο η υπαλληλος χωρις τιποτε αλλο, και μετα πηγα και ξαναγυρισα σε Γ1, ενταξει, η δεη κανει δουλιτσα.

1 minute ago, satsok2 said:

Από την άλλη , αυτό είναι κοινό και στα δύο. Αν καις πολύ (>500 κβ το μήνα το άθροισμα μέρας και νύχτας), συμφέρει το Γ1/Γ1Ν. Αν όχι, το όφελος από το MyHome4All φαίνεται μικρό.

Παλι δεν καταβαινω. Γιατι λεει πανω 'μερα και νυχτα', και κατω μονο 'νυχτα';

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mindreader είπε

Δεν μπορω να σκεφτω ανθρωπο, αλλα μπορει εγω να κανω λαθος, που να τον...'συμφερει' το myhome4all.

- greepass κερατιατικο

- χρεωση απειροελαχιστα μικροτερη απο το Γ1, αν καψεις κατω απο 500kwh, αν τυχει και καψεις παραπανω, λες καλυτερα να ειχα το Γ1

- εισαι σε ενα προγραμμα που 'ληγει', με οτι αυτο σημαινει, που θα πας μετα, που θα σε ριξουν κλπ, ενω το Γ1 ειναι αοριστης διαρκειας

---

Δεν βλεπω κανενα αβανταζ στο myhome4all, αντιθετως το βλεπω και ως δυσμενεστερο συνολικα, πιστευω για την συντριπτικη πλειοψηφια των καταναλωτων.

Αλλα με το 'βαλε τον κοσμο' με το ζορι υπαλληλε δεη, και οποιος καταλαβε καταλαβε, οπως εκαναν και σε εμενα που ηθελα οτι ηταν η γραμμη πριν τη μεταβιβαση και με πηγε στο myhome4all με ενα ψυθιρο η υπαλληλος χωρις τιποτε αλλο, και μετα πηγα και ξαναγυρισα σε Γ1, ενταξει, η δεη κανει δουλιτσα.

Ακριβώς. Τους συμφέρει να μεταφέρεσαι αυτόματα σε αυτό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...