Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα σε όλους!

Λήγει και σε μένα σε 3 μερούλες το αγαπημένο on line!!!

Μπαίνοντας να δω λίγο τι παίζει βασικά μιλάμε για σύγκριση πια του Κλασικού Γ1 και του 4all.

Ήθελα αν είναι εύκολο και έχει καταλάβει κάποιος ένα δυο σημεία που δεν μπόρεσα να καταλάβω.

1)το 4all έχει ή δεν έχει ρήτρα αναπροσαρμογής? Γιατί στο Γ1 το λέει ξεκάθαρα αλλά για το 4all δε μπόρεσα κάπου να βρω κάτι. Επίσης μας επηρεάζει ακόμα η ρήτρα αναπροσαρμογής έτσι? καλώς το ψάχνω δηλαδή?

2)Απο οτι κατάλαβα και επειδή ειδικά τους χειμερινούς μήνες λόγο θέρμανσης με air condition ανεβαίνω σε kwh, δηλαδή τους κλασικούς χειμερινούς είμαι στις 700-800 μήνα, προφανώς καταλαβαίνω ότι μάλλον το κλασικό Γ1 με συμφέρει καθώς στο 4all μετα τις 500 βαράει ασύστολα!!!!  Είναι κάτι που έχω ξεχάσει ή μου έχει ξεφύγει και που θα με έκανε να με συμφέρει το 4all??

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίδια φάση και εγώ:  Έληξε το online πριν λίγες μέρες και τουλάχιστον προς το παρόν μένω στο Open όπου με πέταξαν αυτόματα. Το μεγαλύτερο πάγιο (5 ευρώ αντί για 3.5) σε σχέση με το Γ1 λογικά θα αντισταθμίζεται με το 2% της πάγιας εντολής που δίνει. 

Το 4all και εγώ δεν το κοιτάω καθόλου λόγω της μεγάλης διαφοράς μετά τις 500.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, σε 1 μήνα ακριβώς λήγει και εμένα το online (το ορθόδοξο)

Καταναλώσεις σίγουρα ξεπερνούν τις 2.000 kWh στα 2/3 τετράμηνα του έτους

(max 2.4000 περίπου με 30%+ στο νυκτερινό)

Στο Γ1Ν ισχύει όπως παλιά που μόλις περάσεις τις 2.000 ημερήσιες, δεν είναι κλιμακωτή η χρέωση αλλά σε χρεώνει όλες με τις υψηλότερη κλίμακα (δεν έχει αλλάξει δηλαδή κάτι);

Το Open βλέπω έχει ενιαία χρέωση για ημερήσιες, όσες και να κάψεις..

Επίσης, το open, μπορείς να αλλάξεις πάροχο και να βάλεις μετά το open ή είναι εμπορικά διαθέσιμο μόνο σε όσους έρχονται από κάποιο my home;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Καλημέρα, σε 1 μήνα ακριβώς λήγει και εμένα το online (το ορθόδοξο)

Καταναλώσεις σίγουρα ξεπερνούν τις 2.000 kWh στα 2/3 τετράμηνα του έτους

(max 2.4000 περίπου με 30%+ στο νυκτερινό)

Στο Γ1Ν ισχύει όπως παλιά που μόλις περάσεις τις 2.000 ημερήσιες, δεν είναι κλιμακωτή η χρέωση αλλά σε χρεώνει όλες με τις υψηλότερη κλίμακα (δεν έχει αλλάξει δηλαδή κάτι);

Το Open βλέπω έχει ενιαία χρέωση για ημερήσιες, όσες και να κάψεις..

Επίσης, το open, μπορείς να αλλάξεις πάροχο και να βάλεις μετά το open ή είναι εμπορικά διαθέσιμο μόνο σε όσους έρχονται από κάποιο my home;

 

 

Αγορίνα, με τέτοιες καταναλώσεις καλύτερα να φύγεις.. Ήδη υπάρχουν πάροχοι με σχεδόν 50% κάτω στις τιμές της ΔΕΗ. Ξέρω πως ο ενεργειακός τουρισμός είναι πολύ σπαστικός, αλλά με τέτοιες καταναλώσεις θα γλυτώνεις αρκετά χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, yazidis είπε

Αγορίνα, με τέτοιες καταναλώσεις καλύτερα να φύγεις.. Ήδη υπάρχουν πάροχοι με σχεδόν 50% κάτω στις τιμές της ΔΕΗ. Ξέρω πως ο ενεργειακός τουρισμός είναι πολύ σπαστικός, αλλά με τέτοιες καταναλώσεις θα γλυτώνεις αρκετά χρήματα.

Ποιοι είναι αυτοί ? 50%?

3 ώρες πριν, pan05 είπε

Ίδια φάση και εγώ:  Έληξε το online πριν λίγες μέρες και τουλάχιστον προς το παρόν μένω στο Open όπου με πέταξαν αυτόματα. Το μεγαλύτερο πάγιο (5 ευρώ αντί για 3.5) σε σχέση με το Γ1 λογικά θα αντισταθμίζεται με το 2% της πάγιας εντολής που δίνει. 

Το 4all και εγώ δεν το κοιτάω καθόλου λόγω της μεγάλης διαφοράς μετά τις 500.

Ποιο ειναι το open? το κλασικό Γ1 εννοείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, zamc είπε

Ποιοι είναι αυτοί ? 50%?

Ποιο ειναι το open? το κλασικό Γ1 εννοείς?

αν πάρεις ως βάση το Open, με τα 0,1578€, υπάρχει και το Elpedison green με 0,08€, και άλλα 3-4 προγράμματα στην αγορά με κάτω από 0,10€ για τον Σεπτέμβριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, yazidis είπε

αν πάρεις ως βάση το Open, με τα 0,1578€, υπάρχει και το Elpedison green με 0,08€, και άλλα 3-4 προγράμματα στην αγορά με κάτω από 0,10€ για τον Σεπτέμβριο.

Ισχύει αλλα υπάρχει και ενας αστερίσκος εκεί "*Υπάρχει πιθανότητα αναπροσαρμογής της χρέωσης προμήθειας, σύμφωνα με όσα ορίζονται στον όρο 6 της Σύμβασης Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας" , ο οποίος παίζει και να με τρομάζει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, zamc είπε

Ισχύει αλλα υπάρχει και ενας αστερίσκος εκεί "*Υπάρχει πιθανότητα αναπροσαρμογής της χρέωσης προμήθειας, σύμφωνα με όσα ορίζονται στον όρο 6 της Σύμβασης Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας" , ο οποίος παίζει και να με τρομάζει!

Αυτό δεν ισχύει μέχρι τέλος του χρόνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...