Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 18/08/2023 at 08:32, mindreader said:

ΜΙΣΑ ΨΕΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΙΣΕΣ ΑΛΗΘΕΙΕΣ!

Τοσες ερωτησεις, διαβασμα ιστοσελιδες της δεη και αλλου, ερωτησεις εδω με μελη του φορουμ που οντως προσπαθουν να βοηθησουν, επισκεψεις στη δεη, και χιλια αλλα, για να προσπαθω ακομη να καταλαβω τι ισχυει.

Μπορει να ειμαι τελικα λιγο...'χαζος'.
Μπορει καποια μελη εδω, που οντως προσπαθουν (και χωρις να ειναι και υποχρεωμενα εν τελει, αυτο ισχυει σε ολο/ολα τα φορουμ) να βοηθησουν - να μην εχουν σαφηνεια στο λογο τους ή να μην προλαβαινουν να τα πουν ολα απο ελλειψη χρονου-και αυτο παιζει/ισχυει,
μπορει οι υπαλληλοι της δεη να μισοψευδονται (εξ'ου και ο τιτλος του ποστ), μπας και πεισουν κανεναν αδαη και αναποφασιστο,
μπορει να παιζουν και ολα αυτα μαζι!

Λοιπον.
Μολις γυρισα απο πρωινη επισκεψη σε καταστημα δεη.
Λεω στην υπαλληλο.
'Θελω να γυρισω τις 2 παροχες που πηρα πριν ενα μηνα στο ονομα μου, να ειναι οπως ηταν παντα, Γ1 οικιακο, δεν το θελω το myhome4all'.
Απαντα: 'Μα γιατι, το myhome4all ειναι απλα ενα πακετο, προσθετο, που σας δινει καποια οφελη αν εχετε καταναλωση κατω απο 500kwh.'
Της λεω: 'Μα εγω βλεπω στο site της δεη, ξεχωριστη σελιδα για το Γ1, ξεχωριστη σελιδα για το myhome4all, λες και ειναι εναλλακτικα προιοντα'.
Μου απαντα: 'Οχι, δεν καταλαβατε. Το Γ1, ειναι οτι εχετε γραμμη, η συνδεση, η παροχη γραμμης!'
Της ρωτω για την διαφορα με ή χωρις myhome4all στο κοστος kwh, μου ειπε οτι ειναι χονδρικα γυρω στο 0,01 λεπτα του ευρω.
Επισης μου ειπε, οτι το myhome4all ειναι αυτο που ληγει στα 2 χρονια, οχι το Γ1 που ειναι η γραμμη.
Τη ρωτησα αν το Γ1 προγραμμα 'ληγει' στα 2 χρονια, μου ειπε οχι.
Τη ρωτησα αν 'πεφτει' καποιος στο myhomeopen μετα τη διετια αν για οποιοδηποτε λογο δεν κανει κατι με το myhome4all και μου ειπε οτι ναι, αλλα 'αυτο ειναι για αυτους που εχουν πανω απο 2000kwh καταναλωση'.
Της ειπα οτι δεν θελω να ασχολουμαι με ανανεωσεις πακετων στην διετια, και στο Γ1 ειδα οτι γραφει στην ιστοσελιδα 'χωρις δεσμευση συμβολαιου' και μου ειπε οτι οντως δεν χρειαζεται να κανω κατι στην διετια. Συνεχιζει το Γ1 ως εχει, με κυμαινομενο επιτοκιο οπως ειναι πλεον σχεδον ολα.

Εν τελει ηταν αποτρεπτικη στο να μου βγαλει το myhome4all, αλλα φυσικα δεν μπορουσε να αρνηθει να το κανει.
Και ζητησα και βγηκε το myhome4all και απο τις δυο παροχες που πηρα στο ονομα μου.

---

Δεν ξερω σιγουρα, αν οντως ειναι οπως τα ειπε, οτι το Γ1 ειναι μονο 'γραμμη' ενω το myhome4all ειναι 'πακετο'.
Σαν να μου λεει ουτε λιγο ουτε πολυ, δικη μου σκεψη, οτι το Γ1 ανηκει στον ΔΕΔΗΕ, ενω το myhome4all ειναι της δεη.
Βασικα, δεν την πιστεψα οτι λεει αληθεια, αν και μου περασε και απο το μυαλο οτι κι εγω καπου μπορει να παρανοησα με τοσα που διαβασα.
Οποτε, για 0,01 λεπτα του ευρω, δεν καθισα να το ζαλισω αλλο, της ειπα και το εβγαλε το myhome4all.

Με ενδιαφερουν οι παρατηρησεις σας επι των ανωτερω.

Πιστευω οτι με το σκετο Γ1 οικιακο, δεν θα χρειαστει ουδεποτε να ξανασχοληθω με δεη.
Οτι τιμολογιο εχει θα εχω, αν χρειαστω να ψαχτω για οποιαδηποτε αλλαγη θα το αποφασισω εγω και οχι εξαιτιας καποιας ληξης 'πακετου', λογικα ελπιζω, να ξεμπερδεψα, και να ειμαι οπως με το παλαιο status, ενας λογαριασμος καθε διμηνο και τελος.

Περιμενω τις παρατηρησεις σας. Τι είναι, και τι δεν ειναι....γιατι είτε εσκεμμενα είτε οχι (απο προβλημα εκφρασης μεχρι....σκοπιμη παραπληροφορηση πχ απο δεη), χαθηκαν αυγα και πασχαλια...και μιλαμε για χρεωσεις και χρηματα...

Επιπλεον, με το σκετο Γ1 γλυτωνεις και απο green pass μαλλον.

Επισης βλεπω και φτηνοτερη kwh. To 0,14500ευρω του Γ1, μου φαινεται φτηνοτερο απο το 0,19600ευρω του myhome4all.

To myhome4all μου φαινεται τελικα, μια μαρκετιστικη μλκ!@, με ελαχιστα υποτιθεμενα θετικα σε σχεση με τα μειον του,  σε σχεση με το κλασικο Γ1 που θα ηθελε ο μεσος πολιτης.

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 18/8/2023 στις 9:57 ΠΜ, EchiDNA είπε

Μάλλον ήθελε να πει ότι το Γ1 είναι το βασικό πρόγραμμα και το 4all το πιο "βελτιωμένο" και έφερε εντελώς άκυρο παράδειγμα. 

Edit:

Ρε παιδιά ο μετρητής μου έχει κάτω σήμα κεραίας. Λέτε να στέλνει αυτόματα τις μετρήσεις;

Για να μην παιδεύομαι και ανεβάζω στο site του ΔΕΔΔΗΕ ρωτάω.

 

image.png.229a7e71096fa120f85413948d7e1850.png

Δεν υπάρχει ακόμα η τηλεμετρηση.. Θα έρχονται κανονικά κάθε τέσσερις μήνες από τον Δεδδηε.. Απλά τώρα στους νέους μετρητές που τοποθετούν βάζουν και  μια κάρτα sim μέσα.. Κάποια στιγμή θα μπορεί αυτό να γίνεται  στο μέλλον η ανάγνωση των ενδείξεων.. 

7 λεπτά πριν, mindreader είπε

Περιμενω τις παρατηρησεις σας. Τι είναι, και τι δεν ειναι....γιατι είτε εσκεμμενα είτε οχι (απο προβλημα εκφρασης μεχρι....σκοπιμη παραπληροφορηση πχ απο δεη), χαθηκαν αυγα και πασχαλια...και μιλαμε για χρεωσεις και χρηματα...

Επιπλεον, με το σκετο Γ1 γλυτωνεις και απο green pass μαλλον.

Επισης βλεπω και φτηνοτερη kwh. To 0,14500ευρω του Γ1, μου φαινεται φτηνοτερο απο το 0,19600ευρω του myhome4all.

To myhome4all μου φαινεται τελικα, μια μαρκετιστικη μλκ!@, με ελαχιστα υποτιθεμενα θετικα σε σχεση με τα μειον του,  σε σχεση με το κλασικο Γ1 που θα ηθελε ο μεσος πολιτης.

Καλησπέρα.. Να περιμένεις αύριο 20/8/2023  που  θα ανακοινωθούν οι νέες τιμές.. Και βλέπεις και ξανά ρωτάς

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, mindreader είπε

Περιμενω τις παρατηρησεις σας. Τι είναι, και τι δεν ειναι....γιατι είτε εσκεμμενα είτε οχι (απο προβλημα εκφρασης μεχρι....σκοπιμη παραπληροφορηση πχ απο δεη), χαθηκαν αυγα και πασχαλια...και μιλαμε για χρεωσεις και χρηματα...

Επιπλεον, με το σκετο Γ1 γλυτωνεις και απο green pass μαλλον.

Επισης βλεπω και φτηνοτερη kwh. To 0,14500ευρω του Γ1, μου φαινεται φτηνοτερο απο το 0,19600ευρω του myhome4all.

To myhome4all μου φαινεται τελικα, μια μαρκετιστικη μλκ!@, με ελαχιστα υποτιθεμενα θετικα σε σχεση με τα μειον του,  σε σχεση με το κλασικο Γ1 που θα ηθελε ο μεσος πολιτης.

Κάπου τα μπερδεύεις αδερφέ. Τα 0,196 που βλέπεις είναι αν ξεπεράσεις τις 500kwh το μήνα, κοινώς μιλάμε για πάνω από 2000kwh το 4μηνο που είναι εκκαθαριστικό. Και τα δύο προγράμματα μπορείς να τα βρεις εδώ για το Γ1 / Γ1Ν και εδώ για το myhome4all. Τα πινακάκια τους είναι ξεκάθαρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, mindreader said:

Περιμενω τις παρατηρησεις σας. Τι είναι, και τι δεν ειναι...

Το Γ1 είναι αορίστου με διαφορετικές τιμές από τα υπόλοιπα προγράμματα. Εννοείται πως είναι πρόγραμμα.

Το 4all μετά τη λήξη δε ξέρεις σε τι θα ανανεωθεί... μπορεί να υπάρχει το 4all με διαφορετικές τιμές, μπορεί να σε πετάξουν σε open ή μπορεί να βγάλουν άλλα προγράμματα με άλλες ονομασίες και να υπάρξει ειδοποίηση ότι μετά τη λήξη του 4all θα πας σε κάτι διαφορετικό.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, ekrepali said:

Το Γ1 είναι αορίστου με διαφορετικές τιμές από τα υπόλοιπα προγράμματα. Εννοείται πως είναι πρόγραμμα.

Το 4all μετά τη λήξη δε ξέρεις σε τι θα ανανεωθεί... μπορεί να υπάρχει το 4all με διαφορετικές τιμές, μπορεί να σε πετάξουν σε open ή μπορεί να βγάλουν άλλα προγράμματα με άλλες ονομασίες και να υπάρξει ειδοποίηση ότι μετά τη λήξη του 4all θα πας σε κάτι διαφορετικό.

 

Επιτελους, μια διακριτη φωνη λογικης!

Καλα καταλαβα, οτι η υπαλληλος στη ΔΕΗ, ή μου ελεψε ψεμματα ή δεν ηξερε τι της γινεται. Αλλα ας μην επικαλουμαστε παντα την 'αγνοια', γιατι πολλα απο οσα μας κανουν ειναι εσκεμμενα. Δεν ειναι τυχαιο, η υπαλληλος που μου εβαλε πριν ενα μηνα το myhome4all, ηταν σε διπλανο γραφειο απο αυτη που πηγα τωρα τη 2η φορα, με ειδε, μας ειδε, ακουσε τι ηθελα, δεν εβγαλε -ετσι για οποιονδηποτε λογο, άχνα! Σου λεει μαλλον 'σε αυτον το κολπο/το ξεγελασμα, δεν επιασε'....και οταν λεω κολπο, εννοω ξεκαθαρα να λες στον αλλον, τι του κανεις, οταν ενεργεις σε μια συνδεση. Οπως ειπα και πιο πριν, οταν λεω 'μεταβιβαση' εννοω 'οπως ειναι', οχι 'μεταβιβαση και τροποποιηση' συμφωνα με τα κεφια σου ή τι γραμμη σου εδωσε ο προϊσταμενος σου....γιατι αν ειχε καταργηθει το Γ1, να δεχτω να μου πει 'πρεπει να πατε σε καποιο αλλο, σας προτεινω το myhome4all', αλλα οταν το προγραμμα που ειχε η παροχη δεν καταργηθηκε, αυτη δε λεει σχεδον τιποτε (μονο ψυθιρισε πισω απο το τζαμι 'σας εβαλα καπου που θα εχετα καποιο μπονους αν εχετε λιγες κιλοβατωρες'), ε ολο αυτο ειναι εξαπατηση.

'Εννοειται πως ειναι προγραμμα' λοιπον το Γ1, οχι 'οτι εχετε παροχη-συνδεση' οπως ψευδως ειπαν την 2η φορα....

Αμ με ξεγελασαν την 1η φορα, αμ προσπαθησαν να το συνεχισουν και τη 2η φορα! Απιστευτοι! Για πολυ ξυλο!

Συμφωνω αγαπητε. Τα γραφεις τοσο ωραια, λες και διαβαζεις την σκεψη μου:

"Το 4all μετά τη λήξη δε ξέρεις σε τι θα ανανεωθεί... μπορεί να υπάρχει το 4all με διαφορετικές τιμές, μπορεί να σε πετάξουν σε open ή μπορεί να βγάλουν άλλα προγράμματα με άλλες ονομασίες και να υπάρξει ειδοποίηση ότι μετά τη λήξη του 4all θα πας σε κάτι διαφορετικό."

Δεν εχω να προσθεσω κατι αλλο. Αυτα ακριβως ηθελα να αποφυγω. Γιατι δεν ειμαι ο ανθρωπος σαν μερικους που καθε λιγους μηνες βαρανε μια φορητοτητα επειδη εχει λιγα σεντς του ευρω μια συνδεση κινητης ή σε ρευμα...

Θελω κατι να ειναι σταθερο, ουτε να ασχολουμαι με ληξεις προγραμματων, ουτε στο που θα με 'ριξουν', και να ειμαι μονιμως με διαρκεις ανοικτες κεραιες. Σιγουρα και το Γ1 μπορει να τροποιποιειται, αλλα μου ταιριαζει η λογικη του 'αοριστου', ακομη και αν ειναι λιγο ακριβοτερο, ομως εχει μια 'σταθεροτητα', και δεν παιζει μπαλα με καθε τυχαρπαστη μαρκετιστικη προσφορα της πλακας που οτι αρπαξουνε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε όλους. 
 

Μια πιθανώς χαζή ερώτηση. 
Αυτό το green pass τι ακριβώς είναι; Οκ σε χρεώνει ένα μικρό ποσο κάθε μήνα και σου εξασφαλίζει και καλά ότι η ενέργεια που καταναλώνεις είναι πράσινη. Εκτός από αυτό, έχεις κανένα άλλο ωφελος που μου διαφεύγει ; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, zamc είπε

Καλησπερα σε όλους. 
 

Μια πιθανώς χαζή ερώτηση. 
Αυτό το green pass τι ακριβώς είναι; Οκ σε χρεώνει ένα μικρό ποσο κάθε μήνα και σου εξασφαλίζει και καλά ότι η ενέργεια που καταναλώνεις είναι πράσινη. Εκτός από αυτό, έχεις κανένα άλλο ωφελος που μου διαφεύγει ; 

Μια μαλακ*α και μισή. Ντεμέκ σου λένε πως είναι πράσινη ενέργεια λες και διαχωρίζεται το τι παίρνεις και τι όχι.

Μια μαρκετίστικη εξυπνάδα που σκεφτήκανε για να "παίρνουν" παραπάνω χρήματα με μορφή χαρατσιού. Τώρα που το ενεργοποιούν και αυτόματα στο 4all αν δεν το αφαιρέσεις από μόνος σου, θα το δίνεις το χαρατσάκι σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χωρίς να έχω κάνει έρευνα αγοράς ρωτάω το παρακάτω.

Σε ένα μήνα λήγει το Myhome online Γ1Ν 😢 παίζει κανένα συμφέρων πρόγραμμα σε ΔΕΗ ή εναλλακτικό πάροχο;

Επεξ/σία από lexotamilf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, lexotamilf είπε

Σε ένα μήνα λήγει το Myhome online Γ1Ν 😢 παίζει κανένα συμφέρων πρόγραμμα σε ΔΕΗ ή εναλλακτικό πάροχο;

online Γ1Ν δεν υπάρχει , μάλλον το online εννοείς

για άλλους πάροχους στο άλλο νήμα , δες το φύλλο "Ιστορικό Τιμών" στο excel σύγκρισης προγραμμάτων

πέτυχες περίπτωση που αύριο βγαίνουν οι τιμές Σεπτεμβρίου , αλλά μια ιδέα ήδη παίρνεις

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το myhome online και λήγει στις 8/11/2023. Από όσο κατάλαβα δεν υπάρχουν πλέον καλά προγράμματα. Σε πoιο προτείνετε να πάω, μετά τη λήξη του?  Αυτός ε΄νας ενδεικτικός λογαριασμόις μου έως τώρα.

 

Χρεώσεις Προμήθειας ΔΕΗ 33, 77 Πάγια Χρέωση 0 , 52 Χρέωση Ενέργειας Ημέρας 22 , 46 (234kWhx0,09600€/kWh) Χρέωση Ενέργειας Νύχτας 9 , 96 (131kWhx0,07600€/kWh) GreenPass Home 0 , 83 Ρυθμιζόμενες Χρεώσεις 19 ,97 ΑΔΜΗΕ:Σύστημα Μεταφοράς Η/Ε 3 , 08 (234kWhx0,00844€/kWh)+ (131kWhx0,00844€/kWh) ΔΕΔΔΗΕ:Δίκτυο Διανομής Η/Ε 8 , 1 7 (8kVAx31/365x4,434€/kVA)+(234kWhx0,01415€/kWh)+ (131kWhx0,01415€/kWh) ΥΚΩ:Υπηρεσίες Κοινής Ωφέλειας 2 , 5 1 ΗΜΕΡΑΣ 31νημ (234kWh x 0,00690€/kWh) ΝΥΧΤΑΣ 31νημ (131kWh x 0,00690€/kWh) ΕΤΜΕΑΡ 6 , 2 1 (365kWhx0,01700€/kWh) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, ekrepali είπε

Ίδιες τιμές κράτησε η ΔΕΗ για Σεπτέμβριο

Δημοτικές Εκλογές έρχονται 

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 19/08/2023 at 14:11, takoulou said:

 

Καλησπέρα.. Να περιμένεις αύριο 20/8/2023  που  θα ανακοινωθούν οι νέες τιμές.. Και βλέπεις και ξανά ρωτάς

Τι εγινε, ανακοινωθηκαν οι νεες τιμες; Μια απο τα ιδια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...