Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 hour ago, yazidis said:

Ξέρουμε αν η ΔΕΗ δέχεται να κάνει αλλαγή παρόχου χωρίς να έχει προλάβει να γίνει έκδοση λογαριασμού ρεύματος;

Η έκδοση λογαριασμού δεν έχει σχέση, οποιαδήποτε στιγμή μπορείς να αλλάξεις πάροχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Η έκδοση λογαριασμού δεν έχει σχέση, οποιαδήποτε στιγμή μπορείς να αλλάξεις πάροχο.

ναι αλλά ο καινούριος πάροχος πολλές φορές σου ζητάει τον τελευταίο λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 minutes ago, yazidis said:

ναι αλλά ο καινούριος πάροχος πολλές φορές σου ζητάει τον τελευταίο λογαριασμό.

όχι όμως για τον λόγο που νομίζεις, στον ζητάει για να επιβεβαιώσει ότι ο αριθμός παροχής είναι ο σωστός.

Επίσης τελευταίος λογαριασμός σημαίνει ο τελευταίος που έχει ήδη εκδοθεί, και όχι αυτός που ΘΑ εκδοθεί στο μέλλον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στο λαό. Σε λιγότερο από μήνα λήγει το home online, το παλιό τ ορθόδοξο. Πάω στο κλασσικό γ1ν?? Είδα και το home 4all αλλά βλέπω αλλαγή μετά τις 500kwh... Για πείτε γνώμες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jimis_vts είπε

Καλησπέρα στο λαό. Σε λιγότερο από μήνα λήγει το home online, το παλιό τ ορθόδοξο. Πάω στο κλασσικό γ1ν?? Είδα και το home 4all αλλά βλέπω αλλαγή μετά τις 500kwh... Για πείτε γνώμες...

Είχα το ίδιο δίλημμα και πήγα στο Γ1Ν. Δεν το μετάνιωσα γιατί ξαφνικά - στο μήνα - οι καταναλώσεις ανέβηκαν λόγω καύσωνα.

Αλλά ότι σου πουν εδώ.

Να ρωτήσω. Αν αλλάξω την αυτόματη χρέωση από ελληνική χρεωστική σε κυπριακή, μπορεί να μη μου το δεχτεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 15/08/2023 at 19:17, yazidis said:

Ξέρουμε αν η ΔΕΗ δέχεται να κάνει αλλαγή παρόχου χωρίς να έχει προλάβει να γίνει έκδοση λογαριασμού ρεύματος;

Μόνο ο ΗΡΩΝ ξέρω ότι βγάζει βεβαίωση εκπροσώπησης άμεσα (με αίτημα μέσα απ'το myheron) και αναγράφει όλα τα στοιχεία (όνομα, αρ. παροχής, ημερομηνία αρχικής εκπροσώπησης και ενδείξεις).

Αν είσαι σε άλλο πάροχο, κοίτα μήπως φαίνονται όλα τα παραπάνω στοιχεία στο ebill ώστε να τραβήξεις screenshot, αλλά θεωρώ απίθανο να το δεχτούν. Ίσως αν είχες και μια βεβαίωση απ'τον ΔΕΔΔΗΕ... έστω ένα screenshot απ'το το τοπικό γραφείο.

Εναλλακτικά θα μπορούσες να δώσεις λογαριασμό του προηγούμενου παρόχου (όχι τον τελικό). Πχ ο αριθμός παροχής στο παλιό σου πάροχο είναι 01, στον τωρινό σου 02, και η ΔΕΗ κανονικά θα πρέπει να γράψει στην αίτηση 03. Αν εσύ τους δώσεις λογαριασμό με 01, τότε θα γράψουν στην αίτηση 02 αλλά όταν φτάσει το αίτημα στον ΔΕΔΔΗΕ θα καταλάβουν πως είναι λάθος και θα πάει αυτόματα σε 03. Θυμάμαι πριν 3 χρόνια για παράδειγμα που είχα πάει στον ΗΡΩΝ (αίτηση σε κατάστημα) έγραψαν στην αίτηση τον τρέχον αριθμό παροχής (της Ελίν) αντί να γράψουν το επόμενο νούμερο... κι όταν τους το τόνισα πως είναι λάθος μού είπανε πως δεν υπάρχει θέμα, κι όντως δε σκάλωσε το αίτημα στον ΔΕΔΔΗΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ ας ελπίσουμε να μη δω να γυρίζει ο κόσμος ανάποδα στην ζενίθ που μόλις πήγα και αλλάξει τελείως ρότα και ψάχνομαι να φύγω προτού να έχει εκδοθει λογαριασμός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, jimis_vts είπε

Καλησπέρα στο λαό. Σε λιγότερο από μήνα λήγει το home online, το παλιό τ ορθόδοξο. Πάω στο κλασσικό γ1ν?? Είδα και το home 4all αλλά βλέπω αλλαγή μετά τις 500kwh... Για πείτε γνώμες...

Καλημέρα φίλε μου. 

Εμένα λήγει τέλη Οκτωβρίου το φοβερό my home on-line που είχε χρέωση 0.096 η kw.

Στο Γ1 θα πάει αυτόματα? 

Σε αυτό πόσο θα πάει η kw?

Ρήτρα θα μπει?

Ευχαριστώ. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Καλημέρα φίλε μου. 

Εμένα λήγει τέλη Οκτωβρίου το φοβερό my home on-line που είχε χρέωση 0.096 η kw.

Στο Γ1 θα πάει αυτόματα? 

Σε αυτό πόσο θα πάει η kw?

Ρήτρα θα μπει?

Ευχαριστώ. 

Τα ίδια ερωτήματα έχω κι εγώ

Είμαι στο ίδιο πρόγραμμα

Με την ίδια τιμή

Εμένα λήγει 08/12/23

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 minutes ago, johnnyman said:

Καλημέρα φίλε μου. 

Εμένα λήγει τέλη Οκτωβρίου το φοβερό my home on-line που είχε χρέωση 0.096 η kw.

Στο Γ1 θα πάει αυτόματα? 

Σε αυτό πόσο θα πάει η kw?

Ρήτρα θα μπει?

Ευχαριστώ. 

Λογικά μέχρι τότε θα σου έρθει (αν δεν σου έχει έρθει ήδη) επιστολή με την οποία σε ενημερώνουν ότι τροποποιούν τους όρους της σύμβασης σου, και αντί να μείνεις στο online με τις τρέχουσες τιμές (0,28 ημέρα και 0,24 νύχτα) θα σε πάνε στο open. Προσοχή γιατί κάποιοι εδώ μέσα έχουν γράψει ότι δεν τους ήρθε επιστολή και παρέμειναν στο online με τις νέες τιμές.

Όσο για τα υπόλοιπα που ρωτάς στο open μπαίνει κανονικά ρήτρα όπως επίσης μπαίνει και επιδότηση. Τα ακριβή νούμερα μπορείς να τα βλέπεις κάθε μήνα που βγαίνει νέος τιμοκατάλογος του προγράμματος:

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/revma/myhome-open/

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 minutes ago, Kozanitis1 said:

Σε όσους μας λήξουν τα my home, συνήθως μας πάνε στο my home open.., αλλά ζητήστε να σας το στείλουν γραπτώς μέσω μειλ 

To home open εχει ιδιες χρεωσεις με το myhome4all; Γιατι μας πανε δεξια και αριστερα; Δωθε κειθε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...