Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, SavvinDiesel είπε

Να κάνω ρε παιδιά και εγώ με τη σειρά μου μια ερώτηση; Έχουμε αναστολή της ρήτρα αναπροσαρμογής, έτσι; ΟΚ. Στη ΔΕΗ συγκεκριμένα, όταν τα προγράμματα δίνουν κυμαινόμενη τιμή για την kwh, αυτή πόσο μπορεί να κυμανθεί; Υπάρχει ταβάνι;

 

Το ρωτάω γιατί ήμουν από τους τυχερούς που τα τελευταία δύο χρόνια είχα σταθερή 0,10 στο myhome enter και πλέον μου δίνει μεν την δυνατότητα να ανανεώσω, πλεόν όμως η σταθερή έχει γίνει 0,295 και με το 5% συνέπειες πέφτει στο 0,28; 

 

2 φορές δλδ πάνω από την μέση τιμή στο κυμαινόμενο τη στιγμή που μιλάμε. Αν έχουμε όμως κανένα πατατράκ όπως και πέρυσι, μπορεί να βγω κερδισμένος. Αναφέρομαι σε νοικοκυριό με max 200 kwh το μήνα. Τι λέτε;

Βάση εμπειρίας του τελευταίου χρόνου καλύτερα να πας σε κυμαινόμενο τουλάχιστον μέχρι τέλη του έτους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γεια,

Έχω ενεργοποιήσει πάγια εντολή με χρεωστική κάρτα και κάθε μήνα η πληρωμή γίνεται αυτόματα. Τον Ιούλιο όμως δεν  **προχώρησε** η συναλλαγή  στο σύστημά της δεη. Την αιτιολογία δε τη γνωριζω. Και τώρα μου ήρθαν  **δυο** λογαριασμοί μαζί (ο ανεξόφλητος και ο νέος λογαριασμός )... έσκασε και ο εκκαθαριστικός και όλα ωραία 🙂

Σας έχει συμβεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, christo7s είπε

Γεια,

Έχω ενεργοποιήσει πάγια εντολή με χρεωστική κάρτα και κάθε μήνα η πληρωμή γίνεται αυτόματα. Τον Ιούλιο όμως δεν  **προχώρησε** η συναλλαγή  στο σύστημά της δεη. Την αιτιολογία δε τη γνωριζω. Και τώρα μου ήρθαν  **δυο** λογαριασμοί μαζί (ο ανεξόφλητος και ο νέος λογαριασμός )... έσκασε και ο εκκαθαριστικός και όλα ωραία 🙂

Σας έχει συμβεί?

Μήπως συνέβη κάτι; Πήρες τηλέφωνο να μάθεις τι συνέβη; Μήπως κάτι με την κάρτα σου; Με την τράπεζα; Ρώτησε το.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, takoulou said:

Μήπως συνέβη κάτι; Πήρες τηλέφωνο να μάθεις τι συνέβη; Μήπως κάτι με την κάρτα σου; Με την τράπεζα; Ρώτησε το.. 

Πήρα και μου είπαν να ρωτήσω τη τράπεζα μου.
Και αν συμβεί δεύτερη φορά να τους ξαναενοχλησω

Γιατί τους προηγούμενους μήνες η πληρωμή γινόταν κανονικά και ξαφνικά σταμάτησε
Ποιος φταίει?

1. Το υπόλοιπο επαρκούσε.

2. Ημερομηνία λήξης της κάρτας είναι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, christo7s είπε

Πήρα και μου είπαν να ρωτήσω τη τράπεζα μου.
Και αν συμβεί δεύτερη φορά να τους ξαναενοχλησω

Γιατί τους προηγούμενους μήνες η πληρωμή γινόταν κανονικά και ξαφνικά σταμάτησε
Ποιος φταίει?

1. Το υπόλοιπο επαρκούσε.

2. Ημερομηνία λήξης της κάρτας είναι οκ.

Μόνο κάτι τραπεζικό μπορεί να φταίει. Η ΔΕΗ δεν εγκρίνει αιτήσεις πληρωμών, απλά τις ζητάει. Η εκτέλεση είναι καθαρά στην τράπεζα σου. Μίλα μαζί τους, έχουν όλες αξιοπρεπή support.

Επεξ/σία από skritikos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/7/2023 στις 5:29 ΜΜ, korakios είπε

απο Δεκέμβρη βλέπεις (δεν είδα πριν οτι λήγει τότε)

Ειμαι σιγουρος οτι εχει απαντηθει πολλες φορες αλλα θα ρωτησω ακομη μια.Εχω myhomeonline το οποιο ληγει αν θυμαμαι καλα τον Νοεμβριο.Εχω και κοινωνικο τιμολογιο ΚΟΤΒ (η μανα μου δλδ μιας και ρωταω για το πατρικο στο χωριο) και με ~850kwh τον μηνα,ημουν γυρω στο 30αρι καθε μηνα οποτε εχω καλομαθει καπως 😂

Τωρα που θα ληξει,τι επιλογες εχω?Κατα 99% θα γινει ανανεωση του ΚΟΤ αλλα σαν βασικο προγραμμα τι να επιλεξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, phanispal είπε

Κι εγώ θα στην ίδια φάση είμαι, ΚΟΤ Β, νυχτερινό και myHome Online 0,096 που λήγει το Νοέμβριο.

Είναι νωρίς ακόμα μάλλον, αλλά πού πάμε μετά;

Είναι πολύ νωρίς ακόμη.Αρχες-Μεσα Οκτωβρίου,  γιατί προγράμματα που τώρα είναι πολύ φθηνά τότε μπορεί να έχουν διπλάσια τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, christo7s said:

Πήρα και μου είπαν να ρωτήσω τη τράπεζα μου.
Και αν συμβεί δεύτερη φορά να τους ξαναενοχλησω

Γιατί τους προηγούμενους μήνες η πληρωμή γινόταν κανονικά και ξαφνικά σταμάτησε
Ποιος φταίει?

1. Το υπόλοιπο επαρκούσε.

2. Ημερομηνία λήξης της κάρτας είναι οκ.

Έτσι έγινε και με μένα τον περασμένο μήνα και η ΔΕΗ μου είπε ότι ένα τεράστιο ρακούν ήρθε και έβγαλε την πάγια εντολή από το myhome online 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαζη ερωτηση μαλλον.

Προχωρησα προσφατα σε μεταβιβαση παροχης, απο τον γονεα μου, στο ονομα μου.

Με την προηγουμενη κατασταση/status παροχης, δεν θυμαμαι ποτε μα ποτε, να μας ενοχλησε η δεη ή να ασχοληθηκαμε εμεις, με προγραμμα, διαρκειες κλπ.

Η υπαλληλος στη δεη που εκανε τη μεταβιβαση, ειπε οτι με εβαλε σε ενα προγραμμα, ειναι δωρεαν, δε με ρωτησε ουσιαστικα, μαλλον επρεπε καπου να με ενταξει-να με βαλει, μου ειπε οτι δεν εχω να χασω, ισως κερδισω και κατι κλπ.

Πως μπορω να δω, σε τι με εχει βαλει και κυριως: αν υπαρχει χρονικη διαρκεια;

Βασικα, δεν θελω να ασχολουμαι με ανανεωσεις πακετων επειτα απο καποια χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να μάθω πως μπορώ να αιτηθω αποστολή εντύπου λογαριασμόυ ΔΕΗ όχι ηλεκτρονική έκδοση αλλά με ταχυδρομείο.

Επίσης ξέρει κανείς φυσικό αέριο και Ρεύμα μπορούν να συνδυαστούν με επιπλέον πρόγραμμα ή έκπτωση;

Επίσης ξέρει κανείς πως μπορώ Γ1οικιακο ή myhome online μπορεί να γίνει και νυκτερινό ΔΕΗ θέλει κάποια διαδικασία;

Σας ευχαριστώ πολύ.

Έλαβα προσφορα για μέχρι 500 KW τιμή σταθερή 0.135 η KW με 3,5€  πάγιο...

Θεωρώ ότι είναι τίμια τιμή αν και ιδιωτική δίνει πιο χαμηλά στα 0.085 η KW με 5€ πάγιο.ομως από.οτι.ενημερωθηκα. το θέμα είναι ότι δε θέλω να φύγω από ΔΕΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, PedroG είπε

Επίσης ξέρει κανείς φυσικό αέριο και Ρεύμα μπορούν να συνδυαστούν με επιπλέον πρόγραμμα ή έκπτωση;

δεν έχει έκπτωση

4 λεπτά πριν, PedroG είπε

Επίσης ξέρει κανείς πως μπορώ Γ1οικιακο ή myhome online μπορεί να γίνει και νυκτερινό ΔΕΗ θέλει κάποια διαδικασία;

https://www.insomnia.gr/forums/topic/598603-νυχτερινο-τιμολογιο-δεδδηε/?do=getNewComment

κάνεις αίτηση στο ΔΕΔΔΗΕ και πληρώνεις ~42€ , συνέχεια εκεί

12 λεπτά πριν, mindreader είπε

Πως μπορω να δω, σε τι με εχει βαλει και κυριως: αν υπαρχει χρονικη διαρκεια;

κάνε ebill , να εύχεσαι να μη σε έβαλε σε κανα σταθερό κατα λάθος

στα άλλα δεν έχεις δέσμευση

13 λεπτά πριν, mindreader είπε

Βασικα, δεν θελω να ασχολουμαι με ανανεωσεις πακετων επειτα απο καποια χρονια.

αν σε έβαλε στο 4all πρέπει να καταργήσεις το green pass μετά απο κάποιους μήνες , δε θυμάμαι μέχρι πότε είναι δωρεάν

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 minutes ago, mindreader said:

Χαζη ερωτηση μαλλον.

Προχωρησα προσφατα σε μεταβιβαση παροχης, απο τον γονεα μου, στο ονομα μου.

Με την προηγουμενη κατασταση/status παροχης, δεν θυμαμαι ποτε μα ποτε, να μας ενοχλησε η δεη ή να ασχοληθηκαμε εμεις, με προγραμμα, διαρκειες κλπ.

Η υπαλληλος στη δεη που εκανε τη μεταβιβαση, ειπε οτι με εβαλε σε ενα προγραμμα, ειναι δωρεαν, δε με ρωτησε ουσιαστικα, μαλλον επρεπε καπου να με ενταξει-να με βαλει, μου ειπε οτι δεν εχω να χασω, ισως κερδισω και κατι κλπ.

Πως μπορω να δω, σε τι με εχει βαλει και κυριως: αν υπαρχει χρονικη διαρκεια;

Βασικα, δεν θελω να ασχολουμαι με ανανεωσεις πακετων επειτα απο καποια χρονια.

Η σύμβαση που υπέγραψες λέει, σίγουρα σου έδωσαν αντίγραφο, επίσης και μέσα από το ebill φαίνεται.

Μόλις δεις ποιο ακριβώς είναι, τότε κοιτάς τους όρους του και μαθαίνεις τα πάντα.

Επεξ/σία από Joshua21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, harkonto είπε

Ρε παιδιά μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος πως χρεώνονται οι ημερησιες και οι νυχτερινές kw? 

Screenshot_20230805_011132_com.google.android.apps.docs.jpg

τι εννοείς πως χρεώνονται ? όσες έκαψες

αν μπερδεύεσαι στο οτι έχει διάφορες τιμές για ημέρας και διάφορες τιμές νύχτας είναι επειδή σου σπάει αναλογικά την κατανάλωση και τιμολογεί βάσει τιμές μηνός (ανα μήνα αλλάζουν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...