Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, korakios είπε

kw που καις επι διαφορά τιμής , δεν είναι πυρηνική φυσική

Έχεις δίκιο αγαπημένε συνοδοιπόρε, εξαιτίας σου πρόλαβα και...πρόλαβα τον 12ο του 2021 το "0,09 & 0,07" και σ ευχαριστώ δημόσια, έστω και ... καθυστερημένα!

 

Αυτό που δεν γνωρίζω και ρωτάω είναι, το αν έχει νόημα για τις καταναλώσεις που έχω, σε σχέση με την ταλαιπωρία ψάξε, σύγκρινε, άλλαξε, ξαναψάξε, ξανασύγκρινε, ξαναάλλαξε και το πόσο εύκολο είναι όλο αυτό να το κάνεις στην πράξη, να μπω σε αυτήν τη διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, demakhs είπε

Αυτό που δεν γνωρίζω και ρωτάω είναι, το αν έχει νόημα για τις καταναλώσεις που έχω, σε σχέση με την ταλαιπωρία ψάξε, σύγκρινε, άλλαξε, ξαναψάξε, ξανασύγκρινε, ξαναάλλαξε και το πόσο εύκολο είναι όλο αυτό να το κάνεις στην πράξη, να μπω σε αυτήν τη διαδικασία.

απο Δεκέμβρη βλέπεις (δεν είδα πριν οτι λήγει τότε)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Αρχικά αφήνεις το home online να λήξει, επειδή έχεις 4 μήνες ακόμα, μην το βιαστείς άστο ως έχει και ρίχνε μια ματιά εδώ για το τι παίζει.., φυσικά με τέτοιες καταναλώσεις να φανταστώ πως έχεις νυκτερινό, αν δεν ΑΜΕΣΑ αίτηση να γλιτώσεις ΥΚΩ..

Επειδή έχεις υψηλές καταναλώσεις, βλέπεις πως πάνε οι χρεώσεις λίγο πριν τη λήξη του προγράμματος σου και επιλέγεις..

Ναι, και νυχτερινό έκανα, μετά από συμβουλές παιδιών εδώ μέσα.

Αυτές οι υψηλές καταναλώσεις με αγχώνουν και μένα, λόγω μη σωστής εγκατάστασης ενδοδαπέδιας και εξωτερικής θερμοπρόσοψης επίσης😓

@korakios είναι νωρίς για ν' αγχώνομαι από τώρα αλλά με άγχωσε το τηλεφώνημα...πάλι δίκιο έχεις

Επεξ/σία από demakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, demakhs είπε

Ναι, και νυχτερινό έκανα, μετά από συμβουλές παιδιών εδώ μέσα.

Αυτές οι υψηλές καταναλώσεις με αγχώνουν και μένα, λόγω μη σωστής εγκατάστασης ενδοδαπέδιας και εξωτερικής θερμοπρόσοψης επίσης😓

@korakios είναι νωρίς για ν' αγχώνομαι από τώρα αλλά με άγχωσε το τηλεφώνημα...πάλι δίκιο έχεις

Ακριβώς στην ίδια κατάσταση βρίσκομαι, υψηλές καταναλώσεις και σε 4 μήνες τελειώνει κ εμένα. Προσωπικά ψάχνομαι για φωτοβολταϊκα ή το Ηρων ενα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος του μήνα λήγει και το δικό μου MyHomeOnline KOT και με πήραν σήμερα από τη ΔΕΗ να μεταβώ στο 4all. Τους είπα να μου δώσουν μια βδομάδα να τα μελετήσω και να με ξανακαλέσουν.
Οι καταναλώσεις μου είναι max 1.200 Kwh το τετράμηνο, βασικά συνήθως είναι κοντά στις 1.000. Νυχτερινό δεν έχω. Με συμφέρει το Γ1 ή το 4all? Πάνω κάτω τα ίδια δεν είναι? Στο excelάκι αν δεν κάνω λάθος βγαίνει λίγο οικονομικότερο το 4all. Σε άλλη εταιρία δε σκέφτομαι να πάω προς το παρόν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Eleni_AEKT είπε

Τέλος του μήνα λήγει και το δικό μου MyHomeOnline KOT και με πήραν σήμερα από τη ΔΕΗ να μεταβώ στο 4all. Τους είπα να μου δώσουν μια βδομάδα να τα μελετήσω και να με ξανακαλέσουν.
Οι καταναλώσεις μου είναι max 1.200 Kwh το τετράμηνο, βασικά συνήθως είναι κοντά στις 1.000. Νυχτερινό δεν έχω. Με συμφέρει το Γ1 ή το 4all? Πάνω κάτω τα ίδια δεν είναι? Στο excelάκι αν δεν κάνω λάθος βγαίνει λίγο οικονομικότερο το 4all. Σε άλλη εταιρία δε σκέφτομαι να πάω προς το παρόν.

 

Αν μείνεις στην ΔΕΗ να βάλεις νυχτερινό.. Έπρεπε να το είχες κάνει.. Έχει διαφορά στην τιμή.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, takoulou said:

Αν μείνεις στην ΔΕΗ να βάλεις νυχτερινό.. Έπρεπε να το είχες κάνει.. Έχει διαφορά στην τιμή.. 

Το ΚΟΤ χρεώνεται στην ημερήσια χρέωση (εντός ορίων). Το νυχτερινό στο ΚΟΤ χρησιμεύει στην υπερβάλλουσα καταναλωση. Επίσης πλέον το νυχτερινό δεν απαλλάσεται από χρεώσεις ΔΕΔΔΗΕ, οπότε μειώνονται τα κίνητρα να πληρώσει κάποιος για εγκατάσταση νυχτερινού. Περισσότερη συζήτηση στο αντίστοιχο topic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, takoulou είπε

Αν μείνεις στην ΔΕΗ να βάλεις νυχτερινό.. Έπρεπε να το είχες κάνει.. Έχει διαφορά στην τιμή.. 

Λόγω ΚΟΤ αλλά και σχεδόν μηδενικής κατανάλωσης το βράδυ το έχω θεωρήσει περιττό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Eleni_AEKT είπε

Λόγω ΚΟΤ αλλά και σχεδόν μηδενικής κατανάλωσης το βράδυ το έχω θεωρήσει περιττό.

Το χειμώνα η νυχτερινή χρέωση δεν είναι 11-7 όπως το καλοκαίρι. Έχεις χρέωση νυχτερινού ρεύματος και 3-5 το μεσημέρι που βολεύει πολύ. 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Giannis_Io είπε

Το χειμώνα η νυχτερινή χρέωση δεν είναι 11-7 όπως το καλοκαίρι. Έχεις χρέωση νυχτερινού ρεύματος και 3-5 το μεσημέρι που βολεύει πολύ. 

 

Το ξέρω αλλά λείπω εκείνες τις ώρες οπότε μου είναι αχρείαστο. Σε κάθε περίπτωση η ερώτησή μου παραμένει, Γ1 ή 4all θα προτείνατε με τόσο μικρές καταναλώσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Eleni_AEKT είπε

Σε κάθε περίπτωση η ερώτησή μου παραμένει, Γ1 ή 4all θα προτείνατε με τόσο μικρές καταναλώσεις?

κουρτίνα Α ή κουρτίνα Β ? Διάλεξε και μετά άνοιξε το spoiler

Spoiler

Α = 4all , να θυμηθείς να κόψεις το green αργότερα

B= Γ1

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω ρε παιδιά και εγώ με τη σειρά μου μια ερώτηση; Έχουμε αναστολή της ρήτρα αναπροσαρμογής, έτσι; ΟΚ. Στη ΔΕΗ συγκεκριμένα, όταν τα προγράμματα δίνουν κυμαινόμενη τιμή για την kwh, αυτή πόσο μπορεί να κυμανθεί; Υπάρχει ταβάνι;

 

Το ρωτάω γιατί ήμουν από τους τυχερούς που τα τελευταία δύο χρόνια είχα σταθερή 0,10 στο myhome enter και πλέον μου δίνει μεν την δυνατότητα να ανανεώσω, πλεόν όμως η σταθερή έχει γίνει 0,295 και με το 5% συνέπειες πέφτει στο 0,28; 

 

2 φορές δλδ πάνω από την μέση τιμή στο κυμαινόμενο τη στιγμή που μιλάμε. Αν έχουμε όμως κανένα πατατράκ όπως και πέρυσι, μπορεί να βγω κερδισμένος. Αναφέρομαι σε νοικοκυριό με max 200 kwh το μήνα. Τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SavvinDiesel είπε

2 φορές δλδ πάνω από την μέση τιμή στο κυμαινόμενο τη στιγμή που μιλάμε. Αν έχουμε όμως κανένα πατατράκ όπως και πέρυσι, μπορεί να βγω κερδισμένος. Αναφέρομαι σε νοικοκυριό με max 200 kwh το μήνα. Τι λέτε;

Έτσι σκέφτονταν και πέρσι ορισμένοι και πλήρωσαν 23 λεπτά την kWh για ένα χρόνο ενώ τα κυμαινόμενα με την επιδότηση έμειναν στα 15. Οπότε μην το διανοηθείς καν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, SavvinDiesel είπε

Να κάνω ρε παιδιά και εγώ με τη σειρά μου μια ερώτηση; Έχουμε αναστολή της ρήτρα αναπροσαρμογής, έτσι; ΟΚ. Στη ΔΕΗ συγκεκριμένα, όταν τα προγράμματα δίνουν κυμαινόμενη τιμή για την kwh, αυτή πόσο μπορεί να κυμανθεί; Υπάρχει ταβάνι;

 

Το ρωτάω γιατί ήμουν από τους τυχερούς που τα τελευταία δύο χρόνια είχα σταθερή 0,10 στο myhome enter και πλέον μου δίνει μεν την δυνατότητα να ανανεώσω, πλεόν όμως η σταθερή έχει γίνει 0,295 και με το 5% συνέπειες πέφτει στο 0,28; 

 

2 φορές δλδ πάνω από την μέση τιμή στο κυμαινόμενο τη στιγμή που μιλάμε. Αν έχουμε όμως κανένα πατατράκ όπως και πέρυσι, μπορεί να βγω κερδισμένος. Αναφέρομαι σε νοικοκυριό με max 200 kwh το μήνα. Τι λέτε;

Αν δεν κάνεις κίνηση, πας στο open με τα 5€ πάγιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Προσπάθησα να διαβάσω όσες περισσότερες σελίδες μπορούσα χωρίς όμως να βρω απάντηση στο ερώτημα μου. Αρχικά πριν απο 1μιση χρονο ειχα κάνει μεταφορά ονόματος στην ΔΕΗ και ειχα βαλει το home enter + (εαν θυμάμαι καλα) το οποίο έληξε τον Μάρτιο Απο τότε μπήκα αυτόματα στο home open. Σήμερα και αφού έδωσα την μέτρηση του μηνα στην Δεη αποφάσισα να το ψάξω λίγο γιατί ηταν μεγαλούτσικο το νούμερο λόγω των ac.  Δεν ξέρω πλέον εαν συμφέρει να δω κάποιον άλλον πάροχο απο την ΔΕΗ (τοτε που ειχα μπει στο σπιτι η ΔΕΗ ηταν μονόδρομος λόγω της ρήτρας). Επίσης εάν παραμείνω στην ΔΕΗ ποιο πρόγραμμα θα λέγατε οτι με συμφέρει; Οι kwh που καιω ειναι κάπου στις 1000 το 4μηνο. Δεν μπορώ να βάλω ΚΟΤ και για νυχτερινό θέλω να το αποφύγω λόγω περίεργου ιδιοκτήτη.
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

Επεξ/σία από takis94
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...