Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

47 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Καλημέρα, επειδή σε ένα τετράμηνο έχεις πάνω από 2.000 kWh, όπου στο 4all αυξάνει πολύ η χρέωση πέρα των 2.000, θα σου έλεγα να κλείσεις ραντεβού σε ένα κατάστημα ΔΕΗ, την επομένη της λήξης του συμβολαίου (03/08), ώστε να υπογράψεις συμβόλαιο "μεταφοράς" της παροχής σου στο Γ1/Γ1Ν.

Επίσης για να γλιτώσεις από ΥΚΩ, όπου πάνω από τις 1.600kWh ημερήσιες ακριβαίνουν κατά πολύ, θα σου πρότεινα να κάνεις αίτηση για χορήγηση νυκτερινού τιμολογίου στον ΔΕΔΔΗΕ, με κόστος 42.16€ εφάπαξ (μια φορά το πληρώνεις), ώστε να μειώσεις χρεώσεις kWh και ΥΚΩ το τετράμηνο με τις υψηλές καταναλώσεις, αν δεν έχεις ήδη.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Για να μεταφερθώ στο Γ1 χρειάζεται να παω σε κατάστημα ή είναι το ίδιο εφόσον το ενεργοποιήσω μέσω mydei?

Επίσης με το νυκτερινό πέρα απο το όποιο κόστος για την ενεργοποίηση χρειάζεται να υπάρχει και είδική εγκατάσταση - μετρητής νομίζω αλλίως δεν στο ενεργοποιούν σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 λεπτά πριν, bad_freddy είπε

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Για να μεταφερθώ στο Γ1 χρειάζεται να παω σε κατάστημα ή είναι το ίδιο εφόσον το ενεργοποιήσω μέσω mydei?

Επίσης με το νυκτερινό πέρα απο το όποιο κόστος για την ενεργοποίηση χρειάζεται να υπάρχει και είδική εγκατάσταση - μετρητής νομίζω αλλίως δεν στο ενεργοποιούν σωστά?

Νομίζω γίνεται και από τα δύο, απλά στο κατάστημα απ' ότι λένε τα παιδιά ξεμπερδεύεις επιτόπου..

Για το νυκτερινό δεν χρειάζεται τίποτα από μεριάς ηλεκτρολογικής δικής σου εγκατάστασης, απλά αν έχεις "παλιό" αναλογικό μετρητή, θα στον αντικαταστήσουν με νέο ψηφιακό για να μετράει ξεχωριστές κλίμακες (ημέρας και νύκτας).

Εσύ μόνο κάνεις αίτηση, σου στέλνουν μια επιστολή με κωδικό πληρωμής 42.16€ υπέρ ΔΕΔΔΗΕ και έρχονται και αλλάζουν τον μετρητή (αν έχεις παλιό αναλογικό) και είσαι έτοιμος ;)

Υπάρχει αντίστοιχο νήμα για το νυκτερινό, για τα υπόλοιπα περί αυτού εκεί..

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχει κανείς Γ1 + φυσικό αέριο στη ΔΕΗ? Αν έχει, αξίζει? Δεν ξέρω πού να ρωτήσω για συνδυασμό ρεύματος και αερίου, γι αυτό γράφω εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, KaRouLi είπε

Καλησπέρα, έχει κανείς Γ1 + φυσικό αέριο στη ΔΕΗ? Αν έχει, αξίζει? Δεν ξέρω πού να ρωτήσω για συνδυασμό ρεύματος και αερίου, γι αυτό γράφω εδώ.

δεν έχει double η ΔΕΗ και σε σπάνιες περιπτώσεις είναι ανταγωνιστικά

το μόνο πρόγραμμα που έχει προς το παρών είναι με 24μηνη δέσμευση

συνέχεια εκεί για αέριο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, korakios είπε

δεν έχει double η ΔΕΗ και σε σπάνιες περιπτώσεις είναι ανταγωνιστικά

το μόνο πρόγραμμα που έχει προς το παρών είναι με 24μηνη δέσμευση

συνέχεια εκεί για αέριο

Θα κοιτάξω εκεί για αέριο, τέλεια!

Μια ερώτηση για το Myhome. Το Myhome μου λήγει τον Νοέμβριο, σε 4 μήνες, και βρίσκομαι σε διαδικασία μετακόμισης σε νέα πόλη. Γνωρίζεις αν μπορώ να σπάσω το συμβόλαιο νωρίτερα χωρίς κάποια ρήτρα αποχώρησης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, KaRouLi είπε

Μια ερώτηση για το Myhome.

δεν υπάρχει τέτοιο πρόγραμμα

1 λεπτό πριν, KaRouLi είπε

Το Myhome μου λήγει τον Νοέμβριο, σε 4 μήνες, και βρίσκομαι σε διαδικασία μετακόμισης σε νέα πόλη. Γνωρίζεις αν μπορώ να σπάσω το συμβόλαιο νωρίτερα χωρίς κάποια ρήτρα αποχώρησης?

νόμιμα γίνεται μεταφορά , αλλά στη χώρα που ζούμε δεν εφαρμόζεται η νομοθεσία

στο λινκ του ποστ να προσθέσω και το

Αναφορά σε κείμενο

Άρθρο 22

Λύση σύμβασης λόγω αποχώρησης από την εγκατάσταση

1. Ο Πελάτης γνωστοποιεί στον Προμηθευτή του την πρόθεση αποχώρησης από την εγκατάσταση τριάντα (30) ημέρες τουλάχιστον πριν τη σκοπούμενη ημερομηνία αποχώρησης, εφόσον δεν επιθυμεί την τροποποίηση της Σύμβασης Προμήθειας λόγω μετεγκατάστασης.

θα πρότεινα να κάνεις αίτηση για μεταφορά του προγράμματος και να κινηθείς και εσύ μέσω Στκ και ΡΑΕ

____________________________

αν δε θες να ασχοληθείς για τον Α/Β λόγο , απλά κάνε αίτηση για μεταφορά της υπάρχουσας παροχής στο Γ1 ή 4all και μετά απλά το κόβεις αζημίως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, korakios είπε

δεν υπάρχει τέτοιο πρόγραμμα

νόμιμα γίνεται μεταφορά , αλλά στη χώρα που ζούμε δεν εφαρμόζεται η νομοθεσία

στο λινκ του ποστ να προσθέσω και το

θα πρότεινα να κάνεις αίτηση για μεταφορά του προγράμματος και να κινηθείς και εσύ μέσω Στκ και ΡΑΕ

____________________________

αν δε θες να ασχοληθείς για τον Α/Β λόγο , απλά κάνε αίτηση για μεταφορά της υπάρχουσας παροχής στο Γ1 ή 4all και μετά απλά το κόβεις αζημίως

το myHomeOnline εννοώ, που έκανα πριν 2 χρόνια.

Το θέμα είναι ότι επειδή ακριβώς θέλω και αέριο, και μου είπανε ότι συμφέρει να έχω και ρεύμα και αέριο στην ίδια εταιρεία (χωρίς βέβαια να έχω απτές αποδείξεις ακόμα, δεν έχω ψάξει αν ισχύει αυτό), και η ΔΕΗ δεν έχει double όπως είπες πιο πάνω, θέλω να το διακόψω, για να πάω σε άλλον πάροχο και για τα δύο. 

Δεν με ενδιαφέρει δηλαδή η μετεγκατάσταση.

Οπότε, για το ρεύμα μπορώ όπως είπες να κάνω αίτηση μεταφοράς σε Γ1 και μετά το κόβω αμέσως αζημίως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, KaRouLi είπε

μου είπανε ότι συμφέρει να έχω και ρεύμα και αέριο στην ίδια εταιρεία

ζήτα να σου στείλουν τις μπαρούφες γραπτώς

1 λεπτό πριν, KaRouLi είπε

Οπότε, για το ρεύμα μπορώ όπως είπες να κάνω αίτηση μεταφοράς σε Γ1 και μετά το κόβω αμέσως αζημίως?

ναι

1 λεπτό πριν, KaRouLi είπε

για να πάω σε άλλον πάροχο και για τα δύο

 

41 λεπτά πριν, korakios είπε

σε σπάνιες περιπτώσεις είναι ανταγωνιστικά

(τα double)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, korakios είπε

ζήτα να σου στείλουν τις μπαρούφες γραπτώς

ναι

 

(τα double)

Οκ, εγώ μάλλον μπερδεύτηκα. Αφού τα double σπανίως είναι ανταγωνιστικά, θα πρέπει να βρω ξεχωριστά τότε.

Αν είναι να μπλέξω με την αίτηση μετεγκατάστασης όμως, να προχωρήσω με την μεταφορά σε Γ1 και διακοπή, και να κάνω νέα έναρξη Γ1 στο νέο σπίτι για να ξεμπερδεύω.

Και για 4 μήνες, οκ θα άξιζε καθώς είναι ακόμα ζεστοί μήνες (άρα A/C ανοιχτό) αλλά δεν έχω καμία όρεξη για καθυστερήσεις στην μεταφορά για το νέο σπίτι.

Συνήθως είμαι στις <300Kwh τον μήνα, αξίζει να παραμείνω στο Γ1 της ΔΕΗ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, KaRouLi είπε

Συνήθως είμαι στις <300Kwh τον μήνα, αξίζει να παραμείνω στο Γ1 της ΔΕΗ?

υποκειμενικό το αν αξίζει , ανάλογα την τσέπη του καθενός

300*(τιμή Γ1 - τιμή άλλου προγράμματος)

μπορείς να κάνεις και τουρισμό σε εταιρίες που δίνουν δώρο (συνέχεια στο άλλο νήμα για άλλους παρόχους/προγράμματα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν ΔΕΗ και πλέον είμαι ΗΡΩΝ. Μπαίνω στο ebill της ΔΕΗ να δω αν μου έχει εκδοθεί τελικός λογαριασμός αλλά όταν μπαίνω είναι κενό. Δεν δείχνει τίποτα. Είναι παροδικό σφάλμα ή με κόψανε. Και αν με κόψανε, πως θα δω τον τελικό λογαριασμό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ^_NikitaS_^ είπε

Ήμουν ΔΕΗ και πλέον είμαι ΗΡΩΝ. Μπαίνω στο ebill της ΔΕΗ να δω αν μου έχει εκδοθεί τελικός λογαριασμός αλλά όταν μπαίνω είναι κενό. Δεν δείχνει τίποτα. Είναι παροδικό σφάλμα ή με κόψανε. Και αν με κόψανε, πως θα δω τον τελικό λογαριασμό; 

Πρέπει να είναι γενικό πρόβλημα.

Και εγώ σε δύο παροχές αέριο και ρεύμα δεν βλέπω τίποτα.

'Αναβάθμιση'....

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/7/2023 στις 12:26 ΜΜ, Kozanitis1 είπε

Καλημέρα, επειδή σε ένα τετράμηνο έχεις πάνω από 2.000 kWh, όπου στο 4all αυξάνει πολύ η χρέωση πέρα των 2.000, θα σου έλεγα να κλείσεις ραντεβού σε ένα κατάστημα ΔΕΗ, την επομένη της λήξης του συμβολαίου (03/08), ώστε να υπογράψεις συμβόλαιο "μεταφοράς" της παροχής σου στο Γ1/Γ1Ν.

Επίσης για να γλιτώσεις από ΥΚΩ, όπου πάνω από τις 1.600kWh ημερήσιες ακριβαίνουν κατά πολύ, θα σου πρότεινα να κάνεις αίτηση για χορήγηση νυκτερινού τιμολογίου στον ΔΕΔΔΗΕ, με κόστος 42.16€ εφάπαξ (μια φορά το πληρώνεις), ώστε να μειώσεις χρεώσεις kWh και ΥΚΩ το τετράμηνο με τις υψηλές καταναλώσεις, αν δεν έχεις ήδη.

Επειδή είμαι στην ίδια, εν μέρει, κατάσταση και τον Δεκέμβρη λήγει το MYHOME ENTER "ΤΟ ΚΑΛΟ" και γι αυτόν ακριβώς τον λόγο δεν έχω παρακολουθήσει τις εξελίξεις την αγορά ενέργειας, έχεις καμία καλή συμβουλή και για εμένα?

Σήμερα με πήραν απ' τη ΔΕΗ να μου υπενθυμίσουν πως λήγει το πρόγραμμα μου και ήθελαν να μου προτείνουν  να μεταβώ σε άλλο πρόγραμμα, τους είπα να με καλέσουν....αύριο.

Επίσης, έχει κανα νόημα να ψάχνεις να αλλάζεις παρόχους κάθε μήνα, αναλόγως των τιμών που αλλάζουν?

 

Οι καταναλώσεις μου, χοντρά χοντρά  (το χειμώνα δουλεύει αντλία θερμότητας)

1ο ΕΞΑΜΗΝΟ 2022-->6.678 KWH

2o ΤΕΤΡΑΜΗΝΟ 2022-->1.794 KWH

1o ΤΕΤΡΑΜΗΝΟ 2023-->4.170 KWH

2o ΤΡΙΜΗΝΟ 2023--> 1.494 KWH

Επεξ/σία από demakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, demakhs είπε

Επίσης, έχει κανα νόημα να ψάχνεις να αλλάζεις παρόχους κάθε μήνα, αναλόγως των τιμών που αλλάζουν?

kw που καις επι διαφορά τιμής , δεν είναι πυρηνική φυσική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, demakhs είπε

Επειδή είμαι στην ίδια, εν μέρει, κατάσταση και τον Δεκέμβρη λήγει το HOME ONLINE ¨ΤΟ ΚΑΛΟ" και γι αυτόν ακριβώς τον λόγο δεν έχω παρακολουθήσει τις εξελίξεις την αγορά ενέργειας, έχεις καμία καλή συμβουλή και για εμένα?

Σήμερα με πήραν απ' τη ΔΕΗ να μου υπενθυμίσουν πως λήγει το πρόγραμμα μου και ήθελαν να μου προτείνουν  να μεταβώ σε άλλο πρόγραμμα, τους είπα να με καλέσουν....αύριο.

Επίσης, έχει κανα νόημα να ψάχνεις να αλλάζεις παρόχους κάθε μήνα, αναλόγως των τιμών που αλλάζουν?

 

Οι καταναλώσεις των τελευταίων μηνών (το χειμώνα δουλεύει αντλία θερμότητας)

1 ΕΞΑΜΗΝΟ 2022-->6.678 KWH

2o ΤΕΤΡΑΜΗΝΟ 2022-->1.794 KWH

1o ΤΕΤΡΑΜΗΝΟ 2023-->4.170 KWH

2o ΤΡΙΜΗΝΟ 2023--> 1.494 KWH

Αρχικά αφήνεις το home online να λήξει, επειδή έχεις 4 μήνες ακόμα, μην το βιαστείς άστο ως έχει και ρίχνε μια ματιά εδώ για το τι παίζει.., φυσικά με τέτοιες καταναλώσεις να φανταστώ πως έχεις νυκτερινό, αν δεν ΑΜΕΣΑ αίτηση να γλιτώσεις ΥΚΩ..

Επειδή έχεις υψηλές καταναλώσεις, βλέπεις πως πάνε οι χρεώσεις λίγο πριν τη λήξη του προγράμματος σου και επιλέγεις..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...