Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Με βάση το επισυναπτόμενο είναι προφανές ότι δεν έδινες κάθε μήνα ένδειξη όπως ισχυρίστηκες, είχες τουλάχιστον 6 μήνες να δώσεις για αυτό και έβγαινε έναντι αντί για έναντι πελάτη.

εχω καποιο λογο να πω οτι εδινα ενω ειναι "προφανες" οτι δεν εδινα?

και πως εβγαινε λογ αν δεν εδινα?

Επεξ/σία από harrysvr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 minute ago, harrysvr said:

εχω καποιο λογο να πω οτι εδινα ενω ειναι "προφανες" οτι δεν εδινα?

Μόνο εσύ το γνωρίζεις αυτό, εγώ απλά αυτό που βλέπω λέω.

Δες στο δικό μου ebill που δίνω ανελλιπώς ενδείξεις κάθε μήνα πως το απεικονίζει:

image.png.dc1262a807a06122b543d418576842d1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, harrysvr είπε

Καθε μηνα δινω στην προθεσμια, (εχω βαλει καμερα και βλεπω γιατι καποιους μηνες λειπω το χειμωνα), 3400 γιατι ειχαν περασει να μετρησουν τον Οκτωβρη και ηταν 77300περ. και αρχες Ιουνη που ξαναηρθαν και ημουν σπιτι δεν ηξερε τι να δηλωσει, την ενδειξη που εβλεπε δηλ 80000περ. ή την τοτε που ηταν 77300, κι ελεγε να μη σου βαλω την τωρινη γιατι  ειναι πολλες οι kwh κλπ ,εντελη εβαλε την τοτε...

Δεν βλεπουν οτι πληρωνονται οι λογ. ?

Αν έβαλε την "τότε" όπως λες θα έπρεπε να είχες επιστροφή. (Εφόσον πλήρωνες από 77300 ως 77900)

Μήπως έχει κανένα - μπροστά στο ποσό;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Doubt είπε

Αν έβαλε την "τότε" όπως λες θα έπρεπε να είχες επιστροφή. (Εφόσον πλήρωνες από 77300 ως 77900)

Μήπως έχει κανένα - μπροστά στο ποσό;

Φαινεται στο επισυναπτωμενο , ηταν -400τοσο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Μόνο εσύ το γνωρίζεις αυτό, εγώ απλά αυτό που βλέπω λέω.

Δες στο δικό μου ebill που δίνω ανελλιπώς ενδείξεις κάθε μήνα πως το απεικονίζει:

image.png.dc1262a807a06122b543d418576842d1.png

ΓΙΑΤΙ ΧΡΕΩΝΟΜΟΥΝ τοτε καθε μηνα ? απο το πουθενα μου εβαζαν ενα ποσο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου έρθει 460 - 320 άρα περίπου όσο πληρώνεις.

Ουπς λάθος, τώρα είδα σύνολο είναι 700+

47 λεπτά πριν, harrysvr είπε

ΓΙΑΤΙ ΧΡΕΩΝΟΜΟΥΝ τοτε καθε μηνα ? απο το πουθενα μου εβαζαν ενα ποσο?

Όπου γράφει "έναντι" σκέτο είναι υπολογισμένο με βάση παλιότερες καταναλώσεις.

Οι μετρήσεις του ΔΕΔΔΗΕ υπερισχύουν πάντα, δεν ξέρω κατά πόσο σου έκανε χάρη ο υπάλληλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 minutes ago, harrysvr said:

ΓΙΑΤΙ ΧΡΕΩΝΟΜΟΥΝ τοτε καθε μηνα ? απο το πουθενα μου εβαζαν ενα ποσο?

Λογαριασμός κάθε μήνα βγαίνει επειδή είναι προαπαιτούμενο του online. Kαι όχι, το ποσό του έναντι δεν έβγαινε από το πουθενά όπως νομίζεις, δες εδώ:

"6. Πώς τιμολογείται ο κατ' εκτίμηση ("έναντι") λογαριασμός ;

Ο κατ' εκτίμηση ("έναντι") λογαριασμός εκδίδεται αυτόματα από το μηχανογραφικό σύστημα εξυπηρέτησης πελατών. Η τιμολόγηση δεν είναι αυθαίρετη αλλά βασίζεται σε συγκεκριμένο αλγόριθμο που περιλαμβάνει τα ιστορικά στοιχεία των καταναλώσεων, όπως είναι οι καταναλώσεις της αντίστοιχης χρονικής περιόδου του προηγούμενου έτους. Κατά συνέπεια, ο συγκεκριμένος λογαριασμός δεν διαφέρει σημαντικά από την πραγματική κατανάλωση του διμήνου, εκτός και εάν το τελευταίο χρονικό διάστημα διαφοροποιήθηκαν οι καταναλωτικές συνήθειες του πελάτη μας."

https://www.dei.gr/el/dei-omilos/grafeio-typou/deltia-typou/arxeio/deltia-typou-2008/oktwvrios-2008/erwtimata-kai-apantiseis-sxetika-me-tin-katametrisi-kai-timologisi-twn-katanalwsewn-ilektrikou-reumatosbr/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@harrysvr oι μετρήσεις που δίνεις εσύ στο site της ΔΕΗ είναι έναντι. Τα ποσά που πληρώνεις για έναντι ρεύμα αφαιρούνται στους εκκαθαριστικούς όταν γίνονται καταμετρήσεις.

Αυτό που δε κατάλαβα είναι ότι εφόσον ο ΔΕΔΔΗΕ δε πήρε μέτρηση στις 11/6, τότε πώς σου έβγαλαν εκκαθαριστικό με μηδενική (φαντάζομαι;; ) κατανάλωση;; Εκεί έγινε το λάθος και θα έπρεπε να είχες απευθυνθεί ήδη στο ΔΕΔΔΗΕ ώστε να ακυρωθεί η καταμέτρηση που έκαναν στις 11/6. Η ΔΕΗ δε φταίει σε τίποτα... αυτή τη μέτρηση έλαβε απ'τον ΔΕΔΔΗΕ, αυτή τη μέτρηση τιμολόγησε.

Τώρα λόγω αυτής της γκάφας του ΔΕΔΔΗΕ, φαίνεται ότι μετά τις 11/6 έκαψες 3400kw. Δηλαδή στην επόμενη εκκαθάριση (του Οκτωβρίου) θα πληρώσεις την ετήσια κατανάλωση από 10/10/22 ως 10/10/22 μέσα σε περίοδο ενός 4μήνου και θα σου έρθουν τα ΥΚΩ στον θεό.

Επικοινώνησε με τον ΔΕΔΔΗΕ άμεσα, και ζήτα να ακυρωθεί η καταμέτρηση του Ιουνίου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Επικοινώνησε με τον ΔΕΔΔΗΕ άμεσα, και ζήτα να ακυρωθεί η καταμέτρηση του Ιουνίου.

Είσαι σίγουρος πως γίνεται αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σπίτι με 1100KW το 4μηνο που είναι στο Γ1 κανονικό πρόγραμμα της ΔΕΗ τι επιλογή υπάρχει τώρα ή καλύτερα αναμονή για νέα πακέτα/ανακοινώσεις από Σεπτέμβρη? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, Doubt said:

Είσαι σίγουρος πως γίνεται αυτό;

Εννοείται αν επρόκειτο για λάθος καταμέτρηση. Το πρόβλημα είναι πως θα στείλουν εκ νέου τεχνικό για έκτακτη επιτόπια καταμέτρηση... οπότε πρέπει να βρεθεί λύση πώς θα πάρει καταμέτρηση. Αν το σπίτι είναι κλειστό ίσως γράψει πάλι μηδενική κατανάλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει τωρα αυτη την στιγμη να κανει καποιος εισοδο με τους κωδικους του στην σελιδα της Δεη? Γιατι δεν μπαινει ουτε απο την εφαρμογη ουτε απο την σελιδα τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ALXIOA είπε

μπορει τωρα αυτη την στιγμη να κανει καποιος εισοδο με τους κωδικους του στην σελιδα της Δεη? Γιατι δεν μπαινει ουτε απο την εφαρμογη ουτε απο την σελιδα τους

Ούτε εγω μπορω να κάνω εισοδο. Αναβαθμιση😀

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...