Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Spoiler
6 ώρες πριν, Arkin είπε

Τι καινε παντως τα παλια κλιματιστικα. Εχουμε ενα 24αρι Daikin απο τα καλυτερα μοντελα προ 1995 και σημερα σε 7 ωρες κοντα εκαψε 25kw +-1 3.5kw την ωρα. 5.5 ευρω σε ρευμα για 7 ωρες κλιματιστικο. Ψυχει απιστευτα σπιτι 110 τετραγωνικα με 39 βαθμους εξω αλλα τι να το κανεις αν θες για 10 ωρες 8 ευρω το μηνα παμε στα 250 ευρω για πλακα. Ιδια δουλεια με παλια κουζινα με λιγα λογια θα αλλαχτει συντομα και αυτο με καποια ποιοτικο 24αρι που να καιει το 1/3 απο αυτο. Ασυμφορο τελειως. 

Για 24αρι έπρεπε να καίει περίπου 2.5-3kW, μήπως είναι μεγαλύτερο ή δούλευε και άλλο μαζί του;

Προφανώς αφού ψύξει τον χώρο μετά θα αναβοσβήνει για να κρατάει θερμοκρασία, εκτός αν του ζητάς κάτω από 24 όπου μετά που να κόψει.., υπάρχει αντίστοιχο νήμα για κλιματιστικά..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Για 24αρι έπρεπε να καίει περίπου 2.5-3kW, μήπως είναι μεγαλύτερο ή δούλευε και άλλο μαζί του;

Προφανώς αφού ψύξει τον χώρο μετά θα αναβοσβήνει για να κρατάει θερμοκρασία, εκτός αν του ζητάς κάτω από 24 όπου μετά που να κόψει.., υπάρχει αντίστοιχο νήμα για κλιματιστικά..

 

Μονο αυτο δουλευε απο οτι βλεπω στο ρολοι της ΔΕΗ τραβαει απο 3000 μεχρι 3500 σταθερα ισως σε ψυξη ειναι μεγαλυτερο 26 27000 και 24000 σε θερμανση. Στο 27 το εχω δουλευει αρκετα και μεγαλο σπιτι. Δεν εκανα αιτηση για τα voucher που δινουν επιδοτησεις δεν το δικαιουμασταν εισοδηματικα και οταν περασε η προθεσμια αιτησεων ειδα οτι μπηκαν ολοι μεσα μεγαλη βλακεια μου θα επερνα νεο 24αρι καλο με κατω απο 1000αρικο τωρα περιμενω μηπως ξανα ανοιξουν. 1/4 διαφορα με ενα νεο inverter θα ειμαι η διαφορα ειναι τεραστια. Απλα με τα 40αρια τωρα δεν γινεται να μην το ανοιξεις βραζει ο τοπος αλλα ξερεις οτι θα καψεις παρα πολυ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/7/2023 στις 8:13 ΠΜ, Kozanitis1 είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Για 24αρι έπρεπε να καίει περίπου 2.5-3kW, μήπως είναι μεγαλύτερο ή δούλευε και άλλο μαζί του;

Προφανώς αφού ψύξει τον χώρο μετά θα αναβοσβήνει για να κρατάει θερμοκρασία, εκτός αν του ζητάς κάτω από 24 όπου μετά που να κόψει.., υπάρχει αντίστοιχο νήμα για κλιματιστικά..

 

Spoiler

Τέτοιες καταναλώσεις για 110τμ, μόνο σε εξαιρετικά καλά μονωμένο σπίτι. Αλλιώς κάπου 8-10KWh και αναλόγως πόσο ζητάμε μέσα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
45 λεπτά πριν, liakjim είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Τέτοιες καταναλώσεις για 110τμ, μόνο σε εξαιρετικά καλά μονωμένο σπίτι. Αλλιώς κάπου 8-10KWh και αναλόγως πόσο ζητάμε μέσα.

 

Σε ισχύ αναφέρομαι, για αυτό λέω kW, θυμάμαι πως το παλιό 18αρι είχε ισχύ 2kW, οπότε το 24αρι που αναφερει σίγουρα 2.5kW+, όπως επίσης και πάνω από 10 kWh κατανάλωση ενέργειας το 24ωρο για τέτοιο χώρο..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Σε ισχύ αναφέρομαι, για αυτό λέω kW, θυμάμαι πως το παλιό 18αρι είχε ισχύ 2kW, οπότε το 24αρι που αναφερει σίγουρα 2.5kW+, όπως επίσης και πάνω από 10 kWh κατανάλωση ενέργειας το 24ωρο για τέτοιο χώρο..

https://www.currentforce.com.au/btu-values-conversion/

Είναι πολύ παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω άλλους 3 μήνες στο my home on line. μου έληξε η κάρτα και μου εβγαλε μυνημα για να την αλλάξω. εβιάλα τα στοιχεία της Καινούργιας μου εκανε χρέωση 0.01 στην τραπεζα αλλά στην δεη μου πετάει μυνημα ότι δεν αποθηκεύτηκε η καρτα λόγο σφάλματος. το εκανα δυο φορες αλλα μου εβγαλε το ιδιο μυνημα παρότι με χρέωσε στην καρτα Κανονικα. έχει τύχει σε κανα αλλον? αντε να βγάλω ακρη τωρα μαζι τους.

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 hours ago, adok13 said:

έχω άλλους 3 μήνες στο my home on line. μου έληξε η κάρτα και μου εβγαλε μυνημα για να την αλλάξω. εβιάλα τα στοιχεία της Καινούργιας μου εκανε χρέωση 0.01 στην τραπεζα αλλά στην δεη μου πετάει μυνημα ότι δεν αποθηκεύτηκε η καρτα λόγο σφάλματος. το εκανα δυο φορες αλλα μου εβγαλε το ιδιο μυνημα παρότι με χρέωσε στην καρτα Κανονικα. έχει τύχει σε κανα αλλον? αντε να βγάλω ακρη τωρα μαζι τους.

 

 

 

 

 

 

Εμένα αλο το πουθενά μου απενεργοποίησε την πάγια.. περίμενα τη παρασκευη να τραβήξει λεφτά τίποτα. Μιλάω μαζί τους ένα ρακούν ήρθε και πήρε την πάγια εντολή στο my home online, την να απενεργοποίησα και πλήρωσα χειροκινητα 

αρα κάποιος μαθητευόμενος μάγος έκανε τα... μαγικά του 

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/7/2023 στις 11:31 ΜΜ, adok13 είπε

έχω άλλους 3 μήνες στο my home on line. μου έληξε η κάρτα και μου εβγαλε μυνημα για να την αλλάξω. εβιάλα τα στοιχεία της Καινούργιας μου εκανε χρέωση 0.01 στην τραπεζα αλλά στην δεη μου πετάει μυνημα ότι δεν αποθηκεύτηκε η καρτα λόγο σφάλματος. το εκανα δυο φορες αλλα μου εβγαλε το ιδιο μυνημα παρότι με χρέωσε στην καρτα Κανονικα. έχει τύχει σε κανα αλλον? αντε να βγάλω ακρη τωρα μαζι τους.

Ίδια φάση και σε μένα.

Προσπαθώ από χτες να αλλάξω στοιχεία της κάρτας και μου ρίχνει συνέχεια σφάλμα.

Τι καραγκιόζηδες είναι αυτοί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16-8 λήγει σε εξοχικό με ελάχιστη κατανάλωση ( 500 με 600 Kwh το 4μηνο) το παλιό myhomenter.

Nα πάω στο myhome4all ή να το αφήσω στο Γ1/Γ1Ν οικιακό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, _Vagg_ said:

Παιδιά για ΟΙΚΙΑΚΟ Γ1/Γ1Ν στο self metering βάζουμε ότι αναγράφεται στον κωδικό 1.8.0 K+M (Συνολική κατανάλωση)?

Όχι. 1,8.1 (ημερασ) και 1.8.2 (νύχτας)

 

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, marmagia είπε

Όχι. 1,8.1 (ημερασ) και 1.8.2 (νύχτας)

 

Συγγνώμη αλλά το ίδιο πράγμα δεν είναι ουσιαστικά?

Δηλαδή το άθροισμα του 1.8.1 + 1.8.2 είναι το 1.8.0, σωστά?

Αυτό δεν καταχωρώ στην ένδειξη του μετρητή (ένδειξη ημέρας)?

Έχει να μου έρθει λογαριασμός είτε εκκαθαριστικός είτε έναντι από το Μάρτιο (2023) γιαυτό προσπαθώ να κάνω καταχώρηση μόνος μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, _Vagg_ είπε

Συγγνώμη αλλά το ίδιο πράγμα δεν είναι ουσιαστικά?

όχι φυσικά

αναδιατύπωσε το αρχικό ερώτημα για να πάρεις και απάντηση

5 ώρες πριν, _Vagg_ είπε

Παιδιά για ΟΙΚΙΑΚΟ Γ1/Γ1Ν

δεν υπάρχει τέτοιο πρόγραμμα , ή Γ1 έχεις ή Γ1Ν , όχι και τα δύο 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, korakios είπε

όχι φυσικά

αναδιατύπωσε το αρχικό ερώτημα για να πάρεις και απάντηση

δεν υπάρχει τέτοιο πρόγραμμα , ή Γ1 έχεις ή Γ1Ν , όχι και τα δύο 😛

Έτσι το βγάζει στο site της ΔΕΗ, υποθέτω τότε Γ1Ν, οπότε περνάω ότι μέτρηση αναγράφεται στον κωδικό 1.8.2 του μετρητή...

 

 

Επεξ/σία από _Vagg_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...