Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα !!

Με πηραν για το δεη4all   σε 1 μηνα σταματαει το myHome Online Ν 

εχω 3φ νυχτερινο και τιμεσ ημερασ 0,17,νυχτας 0,13 

1300Kwh  4μηνο καταναλωση

4ε παγιο εκκαθαριστικοσ +1ε καθε μηνα εναντι 

δεν εχω καταλαβει αν πρεπει να παω deh 4all  με αυτα τα στατσ η σε αλλο  στην δεη παντα!

Ευχαριστω!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 ώρες πριν, Greg29M είπε

Aν θέλεις να παραμείνεις στη ΔΕΗ, τότε κάνεις μετάβαση στο κυμαινόμενο πρόγραμμα Γ1 οικιακό. Διαφορετικά, αν θες να κανεις μια μερική εξοικονόμηση χρημάτων πριν την τυπική λήξη του μηχανισμού αναστολής της ρήτρας αναπροσαρμογής προτείνω να πας μέσω e contact στον ΗΡΩΝ και να πάρεις το 50 ευρω δωρο και το προγραμμα simply generous ή αλλιως στην elpedison με το προγραμμα elpedison economy.

Ευχαριστώ φίλε @Greg29M για τα φώτα σου.

Δεν έχω καημό να κάτσω στην ΔΕΗ, ότι ειναι καλύτερο για την τσέπη μας φυσικά δεν έχουμε μετοχές σε καμία.

Το Elpedison Economy παίζει και νυχτερινό;  γιατί έχω αρκετή κατανάλωση δυστυχώς... περίπου 1000kw/πρωί και 500kw/βραδυνό ανά μήνα

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, poniponi είπε

καλησπερα !!

Με πηραν για το δεη4all   σε 1 μηνα σταματαει το myHome Online Ν 

εχω 3φ νυχτερινο και τιμεσ ημερασ 0,17,νυχτας 0,13 

1300Kwh  4μηνο καταναλωση

4ε παγιο εκκαθαριστικοσ +1ε καθε μηνα εναντι 

δεν εχω καταλαβει αν πρεπει να παω deh 4all  με αυτα τα στατσ η σε αλλο  στην δεη παντα!

Ευχαριστω!!

 

Το ΔΕΗ4all είναι απλά 0,04 ευρώ η κιλοβατώρα οικονομικότερο και προσφέρει 2% έκπτωση πάγιας εντολής στις ανταγωνιστικές χρεώσεις ρεύματος. Δεν έχει δηλαδή ουσιώδεις διάφορες με το Γ1 οικιακό. Διαλέγεις ένα από τα δύο αν θες να παραμείνεις ΔΕΗ.

Μόλις τώρα, sokos1 είπε

Ευχαριστώ φίλε @Greg29M για τα φώτα σου.

Δεν έχω καημό να κάτσω στην ΔΕΗ, ότι ειναι καλύτερο για την τσέπη μας φυσικά δεν έχουμε μετοχές σε καμία.

Το Elpedison Economy παίζει και νυχτερινό;  γιατί έχω αρκετή κατανάλωση δυστυχώς... περίπου 1000kw/πρωί και 500kw/βραδυνό ανά μήνα

 

Όχι, έχει σταθερή χρέωση ημέρας νύχτας στα 0,1250 ευρώ η κιλοβατώρα χωρίς επιδότηση (με επιδότηση για το Μάιο πέφτει στα 0,11 ευρώ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, sokos1 είπε

Ευχαριστώ φίλε @Greg29M για τα φώτα σου.

Δεν έχω καημό να κάτσω στην ΔΕΗ, ότι ειναι καλύτερο για την τσέπη μας φυσικά δεν έχουμε μετοχές σε καμία.

Το Elpedison Economy παίζει και νυχτερινό;  γιατί έχω αρκετή κατανάλωση δυστυχώς... περίπου 1000kw/πρωί και 500kw/βραδυνό ανά μήνα

 

Καλημέρα.. Να ξέρεις κάθε 20 του μηνός βγαίνουν οι νέες τιμές.. Όποτε υπομονή να δεις προτού αλλάξεις... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλημέρα.. Να ξέρεις κάθε 20 του μηνός βγαίνουν οι νέες τιμές.. Όποτε υπομονή να δεις προτού αλλάξεις... 

Nαι ισχύει αυτό, αλλά ανέφερα τις δυο εταιρίες επειδή είναι πιο αξιόπιστες σε σχέση με τις άλλες και δεν πρόκειται ένα μήνα πριν λήξει τυπικά ο μηχανισμός αναστολής της ρήτρας αναπροσαρμογής να αυξήσουν απότομα τις τιμές και μάλιστα πάνω από τη ΔΕΗ. Ήδη ο ΗΡΩΝ στο πρόγραμμα simply generous εχει ανακοινωσει και για τον Ιουνιο τιμες που ειναι κατω απο τα 0,10 λεπτα η κιλοβατορα.

Αλλωστε γιαυτο ειναι και το φορουμ για να βοηθαμε ο ενας τον αλλο ιδιως σε περιπτωσεις προσπαθειας εξαπατησης του καταλωτικου κοινου και αισχροκερδιας των εταιρειων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Greg29M είπε

Nαι ισχύει αυτό, αλλά ανέφερα τις δυο εταιρίες επειδή είναι πιο αξιόπιστες σε σχέση με τις άλλες και δεν πρόκειται ένα μήνα πριν λήξει τυπικά ο μηχανισμός αναστολής της ρήτρας αναπροσαρμογής να αυξήσουν απότομα τις τιμές και μάλιστα πάνω από τη ΔΕΗ. Ήδη ο ΗΡΩΝ στο πρόγραμμα simply generous εχει ανακοινωσει και για τον Ιουνιο τιμες που ειναι κατω απο τα 0,10 λεπτα η κιλοβατορα.

Αλλωστε γιαυτο ειναι και το φορουμ για να βοηθαμε ο ενας τον αλλο ιδιως σε περιπτωσεις προσπαθειας εξαπατησης του καταλωτικου κοινου και αισχροκερδιας των εταιρειων.

Μάλλον θα συνεχιστεί ακόμα για μερικούς μήνες η αναστολή.. Θα δεις και τις τιμές που θα ανακοινωθούν σε λίγες μέρες.. Και ανάλογα βλέπεις.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, takoulou είπε

Μάλλον θα συνεχιστεί ακόμα για μερικούς μήνες η αναστολή..

Και ποιος θα το αποφασίσει αυτό εντός εκλογών κλπ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Doubt είπε

Και ποιος θα το αποφασίσει αυτό εντός εκλογών κλπ;

Το έχουν πει.. Έχουν ζητήσει παράταση.. Να πάει μέχρι τέλους του έτους.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Θα ήθελα τις προτάσεις σας.

Έκανα την διαδικασία (ρελέ διαρροής, σχεδιο κτλ.) ώστε να πάρω την ΔΕΗ στο όνομα μου απο του πατέρα μου που ήταν τόσα χρόνια.

 Έληξε προχθές το πρόγραμμα της ΔΕΗ που είχα, myHome Enter+ και σκεφτομαι να φύγω.

Να πω οτι μεχρι τώρα ειχα και νυχτερινό και η παροχή μου είναι τριφασική (εάν παίζει ρόλο).

Επίσης είμαι και τρίτεκνος απο πέρσι και εάν αυτό παίζει ρόλο σε κάποια επιπλέον έκπτωση. 

Ποιά εταιρία μου προτείνετε? Είμαι τελείως άσχετος με αυτές τις ρήτρες, αναστολές κτλ. 

Κάθε πρόταση δεκτή.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, papaleole είπε

Καλησπέρα.

Θα ήθελα τις προτάσεις σας.

Έκανα την διαδικασία (ρελέ διαρροής, σχεδιο κτλ.) ώστε να πάρω την ΔΕΗ στο όνομα μου απο του πατέρα μου που ήταν τόσα χρόνια.

 Έληξε προχθές το πρόγραμμα της ΔΕΗ που είχα, myHome Enter+ και σκεφτομαι να φύγω.

Να πω οτι μεχρι τώρα ειχα και νυχτερινό και η παροχή μου είναι τριφασική (εάν παίζει ρόλο).

Επίσης είμαι και τρίτεκνος απο πέρσι και εάν αυτό παίζει ρόλο σε κάποια επιπλέον έκπτωση. 

Ποιά εταιρία μου προτείνετε? Είμαι τελείως άσχετος με αυτές τις ρήτρες, αναστολές κτλ. 

Κάθε πρόταση δεκτή.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

 

ΗΡΩΝ simply generous και κανε την διαδικασια μεσω contact για να παρεις το δωρο των 50 ευρώ και αναμενεις τις εξελιξεις τελη Ιουνιου αν ληξει τελικα ο μηχανισμος του κρατους και πραττεις αναλογως.

Τώρα όσον αφορά εκπτώσεις στο ρεύμα δες αν καλύπτεις τα κριτήρια για το Κοινωνικό Τιμολόγιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, papaleole είπε

Καλησπέρα.

Θα ήθελα τις προτάσεις σας.

Έκανα την διαδικασία (ρελέ διαρροής, σχεδιο κτλ.) ώστε να πάρω την ΔΕΗ στο όνομα μου απο του πατέρα μου που ήταν τόσα χρόνια.

 Έληξε προχθές το πρόγραμμα της ΔΕΗ που είχα, myHome Enter+ και σκεφτομαι να φύγω.

Να πω οτι μεχρι τώρα ειχα και νυχτερινό και η παροχή μου είναι τριφασική (εάν παίζει ρόλο).

Επίσης είμαι και τρίτεκνος απο πέρσι και εάν αυτό παίζει ρόλο σε κάποια επιπλέον έκπτωση. 

Ποιά εταιρία μου προτείνετε? Είμαι τελείως άσχετος με αυτές τις ρήτρες, αναστολές κτλ. 

Κάθε πρόταση δεκτή.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

 

Για κοιταξε το απο 20/5.. Να δεις τις τιμες...

Για κοινωνικο τιμολογιο μπορεις; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Greg29M είπε

ΗΡΩΝ simply generous και κανε την διαδικασια μεσω contact για να παρεις το δωρο των 50 ευρώ και αναμενεις τις εξελιξεις τελη Ιουνιου αν ληξει τελικα ο μηχανισμος του κρατους και πραττεις αναλογως.

Τώρα όσον αφορά εκπτώσεις στο ρεύμα δες αν καλύπτεις τα κριτήρια για το Κοινωνικό Τιμολόγιο.

 

26 λεπτά πριν, takoulou είπε

Για κοιταξε το απο 20/5.. Να δεις τις τιμες...

Για κοινωνικο τιμολογιο μπορεις; 

Δεν το έχω ψάξει για το κοινωνικό τιμολόγιο. Δεν ξέρω τι προϋποθέσεις χρειαζεται οικογενειακό εισόδημα κτλ.

Από 20/5 γιατί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, papaleole είπε

 

Δεν το έχω ψάξει για το κοινωνικό τιμολόγιο. Δεν ξέρω τι προϋποθέσεις χρειαζεται οικογενειακό εισόδημα κτλ.

Από 20/5 γιατί;

https://www.idika.gr/kot/images/Docs/ΦΕΚ Β 242_01.02.2018.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις περιπτώσεις σύμβασης για νέα παροχή η Δήλωση εκπροσώπησης μετρητή από τον Προμηθευτή Ηλεκτρικής Ενέργειας είναι χαρτί που μας δίνει η ΔΕΗ για να το πάμε στον δεδδηε η ενημερώνουν αυτοί συστημικά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, marmagia said:

Στις περιπτώσεις σύμβασης για νέα παροχή η Δήλωση εκπροσώπησης μετρητή από τον Προμηθευτή Ηλεκτρικής Ενέργειας είναι χαρτί που μας δίνει η ΔΕΗ για να το πάμε στον δεδδηε η ενημερώνουν αυτοί συστημικά; 

Είναι ένα χαρτί που τους το υπογράφεις και το κρατάνε, αυτοί ενημερώνουν τον ΔΕΔΔΗΕ, εσύ δεν κάνεις τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...