Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπήκα στην εφαρμογή του MyΔΕΗ και είδα αυτή την επιλογή Myhome4all και αποφάσισα να μπω στο πρόγραμμα.

 

Μόλις έκανα καταχώρηση του e-selfmetering για το τετράμηνο. Θα ενημερώσω το επόμενο τετράμηνο που φαντάζομαι θα μου έρθει ο λογαριασμός με το καινούριο πρόγραμμα, για να διαπιστώσετε άμα συμφέρει εσάς και άμα έκανα καμία χαζομάρα ο ίδιος.

Ο προηγούμενος λογαριασμός τετραμήνου. Θα ανεβάσω όπως μπορέσω και το τωρινό τετράμηνο και από εκεί και πέρα περιμένουμε.

Screenshot_2023-04-26-14-35-06-653-edit_cn.wps.xiaomi.abroad.lite.jpg

Screenshot_2023-04-26-14-38-38-453-edit_cn.wps.xiaomi.abroad.lite.jpg

Επεξ/σία από ClinicallyGreek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Doubt είπε

Ποιες είναι οι "παλιές τιμές";

Αυτές που έχω τώρα στο συμβόλαιο που λήγει.Γιατι είδα τι με περιμένει στο home online 4all κάπως έτσι λέγεται και είδα απίστευτη χρέωση kwh     0,53900 €/kWh

Πάγιο

1,0 €/μήνα ενώ τώρα χρεώνομαι 0,2289kwh σταθερα

Επεξ/σία από radiotileorasi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, radiotileorasi είπε

τώρα χρεώνομαι 0,2289kwh σταθερα

Όπως και αρκετοί άλλοι διάβαζες τα τρομολαγνικά εδώ στο φόρουμ; Τελική τιμή 0,15 πλήρωσαν όσοι ήταν σε κυμαινόμενα τον τελευταίο χρόνο.

 

myhome4all-gr-1336.png

Αυτό είναι το 4all, που το είδες το 0,539...?

* εκτός αν κάνεις καταναλώσεις πάνω από το όριο επιδότησης, εκεί αλλάζει ο υπολογισμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/4/2023 στις 3:28 ΜΜ, popopo είπε

Σε συνέχεια του μηνύματός μου, παραθέτω την έως τώρα επικοινωνία μου:

23.03.2023 Λήξη enter+ (+ fixit + green pass)

10.03.2023 Ηλεκτρονικό αίτημα απενεργοποίησης πρόθετων υπηρεσίων (μέσα από το dei.gr). Έλαβα στο email ticket number.

29.03.2023 Έστειλα reminder email και πήρα επιβεβαιωτική απάντηση.

Δεν έχω όμως ακόμη νεότερά και στο mydei εμφανίζονται ακόμη ενεργοποιημένες οι πρόσθετες υπηρεσίες. Πως προτείνετε να συνεχίσω; 

Μετά από συνεχή emails και υπενθυμίσεις, ακόμα δεν έχουν καταργήσει από την παροχή μου τις υπηρεσίες που ζητάω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/4/2023 στις 3:55 ΜΜ, Doubt είπε

Όπως και αρκετοί άλλοι διάβαζες τα τρομολαγνικά εδώ στο φόρουμ; Τελική τιμή 0,15 πλήρωσαν όσοι ήταν σε κυμαινόμενα τον τελευταίο χρόνο.

 

myhome4all-gr-1336.png

Αυτό είναι το 4all, που το είδες το 0,539...?

* εκτός αν κάνεις καταναλώσεις πάνω από το όριο επιδότησης, εκεί αλλάζει ο υπολογισμός.

Απρίλιος  μόνο νομίζω έχει αυτή την χρέωση.Οι προηγούμενοι μήνες όλου του 2022 και λίγο του 2023 πρέπει να ήσαν κοντά στο επίπεδο που είχα σταθερή τιμολόγηση υπό το δίσκο της ξαφνικής διακοπής επιδότησης Που βέβαια λόγω εκλογών δεν έγινε ποτέ.

Μόλις τώρα, radiotileorasi είπε

Απρίλιος  μόνο νομίζω έχει αυτή την χρέωση.Οι προηγούμενοι μήνες όλου του 2022 και λίγο του 2023 πρέπει να ήσαν κοντά στο επίπεδο που είχα σταθερή τιμολόγηση υπό το ρίσκο της ξαφνικής διακοπής επιδότησης Που βέβαια λόγω εκλογών δεν έγινε ποτέ.

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση, σε δυο νέες παροχές αν μπει απλό Γ1 λογικά θα χρεωθεί εγγύηση. Εάν βάλω το online για 1-2 μέρες και μετά το αλλαξω σε Γ1 θα έχω θέμα; Υπάρχει κάποιος περιορισμός για την αλλαγή; Η κάποιο κόστος;

γενικα σε μονοφασική νέα παροχή για τι ύψος εγγυησης μιλάμε ξέρει κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα μαγκες, εχω παρατηρησει κατι τελευταια με τους εκκαθαριστικους στο e-bill (my home enter με 0.1 μερα /0.08 νυχτα) Βγαινει εναντι απο ενδειξη π δινω εγω ας πουμε με συνολικα 200ε, στον εκκαθαριστικο βγαινει επιπλεον 300ε.

Στο ΕΝΑΝΤΙ καταναλωσης απο οτι καταλαβαινω μαλλον αφαιρει το προηγουμενο συνολο λογαριασμου απο τον εκκαθαριστικο ετσι δεν ειναι;

Σε αυτη την περιπτωση ας πουμε 4μηνο εκκαθαριστικος 500ε - 200ε (που πληρωσες τον φεβρουαριο με εναντι) = 300 π πρεπει να πληρωσεις σημερα. Σε εμενα ομως με προηγουμενη λογαριασμο 156 γραφει εναντι -132  ???? Το ιδιο κ σε προηγουμενο εκκαθαριστικο αντι να γραφει -133 γραφει -120 και δεν βλεπω καπου αλλου να αφαιρειται ο προηγουμενος λογαριασμος περα απο αυτο το σημειο. 


Γιατι ο εκκαθαριστικος βγαζει ΟΛΕΣ τις kwh κ υπολογιζει την 4μηνιαια καταναλωση θα επρεπε καπου να εχει - αυτο που πληρωσες στον λογαριασμο. Και δεν εμφανιζει η ΔΕΗ λογαριασμους πριν απο 05/22... Συμβαινει κ σε κανεναν αλλο αυτο; Τα υπολογιζω εγω λαθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, nermain είπε

Καλησπερα μαγκες, εχω παρατηρησει κατι τελευταια με τους εκκαθαριστικους στο e-bill (my home enter με 0.1 μερα /0.08 νυχτα) Βγαινει εναντι απο ενδειξη π δινω εγω ας πουμε με συνολικα 200ε, στον εκκαθαριστικο βγαινει επιπλεον 300ε.

Στο ΕΝΑΝΤΙ καταναλωσης απο οτι καταλαβαινω μαλλον αφαιρει το προηγουμενο συνολο λογαριασμου απο τον εκκαθαριστικο ετσι δεν ειναι;

Σε αυτη την περιπτωση ας πουμε 4μηνο εκκαθαριστικος 500ε - 200ε (που πληρωσες τον φεβρουαριο με εναντι) = 300 π πρεπει να πληρωσεις σημερα. Σε εμενα ομως με προηγουμενη λογαριασμο 156 γραφει εναντι -132  ???? Το ιδιο κ σε προηγουμενο εκκαθαριστικο αντι να γραφει -133 γραφει -120 και δεν βλεπω καπου αλλου να αφαιρειται ο προηγουμενος λογαριασμος περα απο αυτο το σημειο. 


Γιατι ο εκκαθαριστικος βγαζει ΟΛΕΣ τις kwh κ υπολογιζει την 4μηνιαια καταναλωση θα επρεπε καπου να εχει - αυτο που πληρωσες στον λογαριασμο. Και δεν εμφανιζει η ΔΕΗ λογαριασμους πριν απο 05/22... Συμβαινει κ σε κανεναν αλλο αυτο; Τα υπολογιζω εγω λαθος;

Αφαιρείται το κόστος προμήθειας + ρυθμιζόμενες χρεώσεις, όχι όλο το ποσό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Dimitris156 είπε

Αφαιρείται το κόστος προμήθειας + ρυθμιζόμενες χρεώσεις, όχι όλο το ποσό.

Παλι λιγοτερο βγαινει 120ε. Στο e-bill της γιαγιας μου παντως σε ενα χρονο τουλαχιστον, αφαιρουνται τα ποσα των εναντι με 1-2 ευρω αποκλιση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, nermain είπε

Παλι λιγοτερο βγαινει 120ε. Στο e-bill της γιαγιας μου παντως σε ενα χρονο τουλαχιστον, αφαιρουνται τα ποσα των εναντι με 1-2 ευρω αποκλιση 

Αν υποθέσουμε ότι σου έρχεται ένας λογαριασμός έναντι 100 ευρώ, ύπάρχει στον λογαριασμό ένας πινακας που λέει χρέωση προμήθειας ρεύματος, που ας υποθέσουμε είναι 55 ευρώ , τα υπόλοιπα 45 ειναι στις ρυθμιζομενες χρεώσεις , ταπ, δημοτικα τέλη,ερτ κτλ. Όταν σου έρθει ο εκκαθαριστικός θα γραφει έναντι καταναλωσης 55 ευρώ όχι 100. Έτσι είναι σε όσους λογαριασμους έχω ελέγξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, vali είπε

Αν υποθέσουμε ότι σου έρχεται ένας λογαριασμός έναντι 100 ευρώ, ύπάρχει στον λογαριασμό ένας πινακας που λέει χρέωση προμήθειας ρεύματος, που ας υποθέσουμε είναι 55 ευρώ , τα υπόλοιπα 45 ειναι στις ρυθμιζομενες χρεώσεις , ταπ, δημοτικα τέλη,ερτ κτλ. Όταν σου έρθει ο εκκαθαριστικός θα γραφει έναντι καταναλωσης 55 ευρώ όχι 100. Έτσι είναι σε όσους λογαριασμους έχω ελέγξει.

Αναφορά σε κείμενο

 

image.png.2b6fd3b328559072783f21b42da08c8a.png

εναντι

image.png.6d845ad3639c90aecf086fcdf7819113.png

εκκαθαριστικος

 

Παλι δεν βγαζει νοημα (1 μετρηση δινω στο 4μηνο γιατι ετσι κ αλλιως ερχονται αυτοι κ μετρανε αυτοι στο τελος) Χρεωσεις προμηθειας ΔΕΗ προηγουμενου 79, εναντι σε εκκ 132. 

Μόλις τώρα, nermain είπε

Παλι δεν βγαζει νοημα (1 μετρηση δινω στο 4μηνο γιατι ετσι κ αλλιως ερχονται αυτοι κ μετρανε αυτοι στο τελος) Χρεωσεις προμηθειας ΔΕΗ προηγουμενου 79, εναντι σε εκκ 132. 

Βασικα τωρα π το ξαναβλεπω ισως αφαιρει απο τα 156 την χρεωση διαφορα-δημο-ερτ που βγαζει νοημα οτι ειναι το μονο π μπορει να αφαιρεσει (καθως στον εκκ, δεν μετραει ολου του τετραμηνου αλλα τις μερες απο τον προηγουμενο λογαριασμο) αλλα παλι ο υπολογισμος ειναι λαθος. Τελος παντων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, nermain said:

Παλι δεν βγαζει νοημα (1 μετρηση δινω στο 4μηνο γιατι ετσι κ αλλιως ερχονται αυτοι κ μετρανε αυτοι στο τελος) Χρεωσεις προμηθειας ΔΕΗ προηγουμενου 79, εναντι σε εκκ 132. 

Βασικα τωρα π το ξαναβλεπω ισως αφαιρει απο τα 156 την χρεωση διαφορα-δημο-ερτ που βγαζει νοημα οτι ειναι το μονο π μπορει να αφαιρεσει (καθως στον εκκ, δεν μετραει ολου του τετραμηνου αλλα τις μερες απο τον προηγουμενο λογαριασμο) αλλα παλι ο υπολογισμος ειναι λαθος. Τελος παντων.

Μην μπερδεύεσαι, τα 156 του έναντι δεν τα λαμβάνει καθόλου υπόψιν, αυτό που αφαιρεί από τον έναντι είναι ΜΟΝΟ οι χρεώσεις προμήθειας + οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις, και μάλιστα ο υπολογισμός δεν γίνεται από τα συνολικά ποσά που ανέβασες, γίνεται από τα πινακάκια "αναλυτικά οι χρεώσεις".

Αν θέλεις ανέβασε τις αναλυτικές χρεώσεις προμήθειας + ρυθμιζόμενων του έναντι για να σου εξηγήσω πως προέκυψε το 132,48€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Μην μπερδεύεσαι, τα 156 του έναντι δεν τα λαμβάνει καθόλου υπόψιν, αυτό που αφαιρεί από τον έναντι είναι ΜΟΝΟ οι χρεώσεις προμήθειας + οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις, και μάλιστα ο υπολογισμός δεν γίνεται από τα συνολικά ποσά που ανέβασες, γίνεται από τα πινακάκια "αναλυτικά οι χρεώσεις".

Αν θέλεις ανέβασε τις αναλυτικές χρεώσεις προμήθειας + ρυθμιζόμενων του έναντι για να σου εξηγήσω πως προέκυψε το 132,48€.

 

image.png.ca03daf162567e0406009da728623ef9.png

 

Αυτο λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...