Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, cyberguy είπε

κατεβασε τον γενικο του σπιτιου και κατέβα στο ρολοι να δεις εαν γυρνάει η ροδέλα. Εαν την δεις να γυρνάει απευθείας καταγγελία στην αστυνομία και ΔΕΔΔΗΕ 

Τι δουλεια εχει η αστυνομια... Τι να κανει;; Μονο ο Δεδηηε αν υπαρχει προβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

26 λεπτά πριν, ObeyWario! είπε

Το παράξενο που είναι??? :) :) :) Έχει υπολογίσει τα  90% υπερκέρδη  με βάση μια στάνταρ κατανάλωση.  Δεν μπορείς να καις λιγότερο, τινάζεις τα υπερκέρδη στον αέρα. Επιπλέον αν είχες δει και τον υπουργό που πανηγύριζε με την είσοδο της ΔΕΗ στο χρηματιστήριο, είπε ότι δεν έχει σημασία πόσα ήταν τα υπερκέρδη αλλά ότι φορολογήθηκαν .. (Δεν μας νοιάζει που δεν μπορείτε να πληρώσετε) αλλά τα επιδόματα δεν θα υπήρχαν αν δεν υπήρχαν τα υπερκέρδη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, johnny_pane είπε

Παιδιά ήρθε εκκαθαριστικός 1355€

( Γ1Ν )

Στο αντίγραφο γράφει Κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας 6.361Kwh

Η φωτογραφία από το ρολόι είναι στις 17/4

20230417_221310.jpg.fe8b019fc7a42152e7c940152b322269.jpg

 

Είναι λογικό αυτό το ποσό πληρωμής; 

Πως έκαψες τόσο πολύ βρε φίλε. 

Εγώ κοιτούσα προχτές τον δικό μου με την χειμερινή κατανάλωση με 2 κλιματιστικά και αερόθερμα. Έκαψα 2300kWh, ήρθε 560 ευρώ με 150 ευρώ αφαίρεση έναντι, 80 ευρώ δημοτικά τέλη και κάπου 220 ευρώ η επιδότηση, αν δεν είχα δηλαδή και τα παραπάνω να αφαιρεθούν θα ερχόταν κανένα 950αρι. Έκαψα 35% παραπάνω σε σχέση με πέρσι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, ekechagi είπε

Δες τους προηγούμενους 2 εκκαθαριστικούς. Μπορεί να πήρε ο ΔΕΔΔΗΕ λάθος μέτρηση και να προέκυψε τόσο μεγάλη εκκαθάριση.

Αυτό που σου λέει ο φίλος, δες λίγο τον προηγούμενο εκκαθαριστικό σου, η ένδειξη 12 τελευταία καταμέτρηση είναι όντως 44869?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα, έκανα χθες την πληρωμή του λογαριασμού της ΔΕΗ μέσω του ebill. Στο web banking της τράπεζας, η συναλλαγή είναι ακόμα εκκρεμης. Στη ΔΕΗ δεν δείχνει ότι έχει πληρωθεί ο λογαριασμός. Πότε θα ξέρω ότι έχει ολοκληρωθεί η πληρωμή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Fir3fly είπε

Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα, έκανα χθες την πληρωμή του λογαριασμού της ΔΕΗ μέσω του ebill. Στο web banking της τράπεζας, η συναλλαγή είναι ακόμα εκκρεμης. Στη ΔΕΗ δεν δείχνει ότι έχει πληρωθεί ο λογαριασμός. Πότε θα ξέρω ότι έχει ολοκληρωθεί η πληρωμή;

οταν το δεις κανει 2-3 εργασιμες να φανει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλημέρα σας.Τον Ιούλιο λήγει το συμβόλαιο μου έχω my home και θέλω να προλαβω τις τιμές του ήδη υπάρχοντος  home που κρατάει μέχρι και Μάιο το τιμολόγιο αυτο.Αλλά ενώ τελειώνει μέχρι και Μάιο ο τιμοκατάλογος της ΔΕΗ του home  2023 εντούτοις δεν μας αφήνει να προχωρήσουμε διαδυκτιακα σε νέο συμβόλαιο home με τις παλιές τιμές Αλλά μου προτείνει το 4allhome dei κάπως έτσι λέει όπου η χρέωση είναι 0.539 Ακριβά πολύ σε σχέση.με τον τιμο- κατάλογο τον παλιό που λήγει τον Μάιοτου 2023! Μπορούσα από τώρα να ανανεώσω το συμβόλαιο με τις τιμές που έχω, που ισχύουν ως Μάιο 2023, για ένα χρόνο ακόμη ,να μην φορτωθω στις νέες χρεώσεις, δεδομένου ότι Ιούλιο λήγει το συμβόλαιο μου.Και θα αναγκαστώ να κάνω νέο συμβόλαιο.Εξαλλου δεν με φώναξαν ακόμη για νέο συμβόλαιο.😂

Επεξ/σία από radiotileorasi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Πως έκαψες τόσο πολύ βρε φίλε. 

Εγώ κοιτούσα προχτές τον δικό μου με την χειμερινή κατανάλωση με 2 κλιματιστικά και αερόθερμα. Έκαψα 2300kWh, ήρθε 560 ευρώ με 150 ευρώ αφαίρεση έναντι, 80 ευρώ δημοτικά τέλη και κάπου 220 ευρώ η επιδότηση, αν δεν είχα δηλαδή και τα παραπάνω να αφαιρεθούν θα ερχόταν κανένα 950αρι. Έκαψα 35% παραπάνω σε σχέση με πέρσι. 

Δεν είναι και πολύ δύσκολο να ξεφύγει η κατανάλωση όταν χρησιμοποιείται τέτοιας μορφής θέρμανση. Πριν τα κλιματιστικά είχα για δύο σεζόν θερμοπομπους και στις κρύες μέρες χτύπαγα χαλαρα 50kw την ημέρα εννοείται με συντηρητικη χρήση.

Το περίεργο με τον φίλο είναι ότι υπερτριπλασιαστηκε η φετινή του κατανάλωση σε σύγκριση με την αντίστοιχη περσινή χωρίς όπως λέει να έχει αλλάξει κάτι. Ή έχει πέσει θύμα ρευματοκλοπής ή χάλασε ο μετρητής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

 

Το περίεργο με τον φίλο είναι ότι υπερτριπλασιαστηκε η φετινή του κατανάλωση σε σύγκριση με την αντίστοιχη περσινή χωρίς όπως λέει να έχει αλλάξει κάτι. Ή έχει πέσει θύμα ρευματοκλοπής ή χάλασε ο μετρητής.

Για αυτό και εγώ σχολίασα. Άμα είχε κανέναν μετρητή να μετράει πόσες ώρες τα είχε ανοιχτά και τι έκαψαν. 

Να κλείσει τον γενικό και να κοιτάξει το ρολόι. 

Δεύτερο test. Να ανάψει ένα θερμαντικό στο σπίτι με ισχύ 1kw 2kw η ότι έχει και με κλειστά όλες τις υπόλοιπες συσκευές. 

Μετα από 1 ώρα λειτουργίας να κατέβει στο ρολόι να δει αν μετρήθηκε ακριβώς αυτή η kwh η έγραψε παραπάνω. Αν έγραψε παραπάνω τότε έχει πρόβλημα ο μετρητής. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Για αυτό και εγώ σχολίασα. Άμα είχε κανέναν μετρητή να μετράει πόσες ώρες τα είχε ανοιχτά και τι έκαψαν. 

Να κλείσει τον γενικό και να κοιτάξει το ρολόι. 

Δεύτερο test. Να ανάψει ένα θερμαντικό στο σπίτι με ισχύ 1kw 2kw η ότι έχει και με κλειστά όλες τις υπόλοιπες συσκευές. 

Μετα από 1 ώρα λειτουργίας να κατέβει στο ρολόι να δει αν μετρήθηκε ακριβώς αυτή η kwh η έγραψε παραπάνω. Αν έγραψε παραπάνω τότε έχει πρόβλημα ο μετρητής. 

 

Καλημέρα.. Δύσκολο πολυ να έχει θέμα ο μετρητής... Τα έχει κάψει.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λογαριασμός είναι μηνιαίος αν είδα σωστά;

Έναντι είναι ή δική σου ένδειξη;

Έχεις σχεδόν 1.400kwh σε 1 μήνα, σου έχει χρεώσει στις υψηλότερες κλίμακες αφού είναι μεγάλη κατανάλωση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο λογαριασμός είναι εκκαθαριστικός δεύτερος σε σειρά, γιατι κάπου στον Ιανουάριο μου άλλαξαν μετρητή και ο προηγούμενος εκκαθαριστικός τον Μάρτιο βγήκε πιστωτικός χωρίς καμία μέτρηση. Η κατανάλωση είναι συνολική από τον Νοέμβριο και είναι το άθροισμα των kw που είχε μετρήσει ο παλιός και ο νέος μετρητής, δηλαδή είναι οι τέσσερις μήνες του προηγούμενου εκκαθαριστικού που εκδόθηκε τον Μάρτιο χωρίς ενδείξεις, συν ένας μήνας από Μάρτιο έως Απρίλιο όπου κανονικά θα έβγαινε έναντι.

Αμφισβήτηση μπορώ να κάνω ηλεκτρονικά ή μόνο το έντυπο και να το στείλω;

Επεξ/σία από gvoi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...