Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, MikeJ είπε

Έχει το σάιτ της ΔΕΗ επιλογή σύγκρισης προγραμμάτων και στα βγάζει δίπλα δίπλα να δεις τι ισχύει για το καθένα. Στο myhome4all δεν αναφέρει χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής όπως στο Γ1. (Δε ξέρω αν ειναι απλά παράλειψη).

Αορίστου λένε και τα δύο με κυμαινόμενη τιμή.

Στις χρεώσεις φαίνεται να είναι 0,005 φθηνότερο 0,16 αντί για 0,165.

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/revma/sygkrisi-proionton/?products=512582,16303

Τα έχω δει όλα αυτά αλλά επειδή σε άλλες εταιρίες αναφέρει στο σαιτ τους ότι ειναι αορίστου και στη σύμβαση γράφει 24μηνη δεσμευση, θα ήθελα να μάθω αν κάποιος έχει δει στη σύμβαση του Γ1 που υπογράφει αν γράφει αορίστου κι εκεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, mdendrin είπε

Τα έχω δει όλα αυτά αλλά επειδή σε άλλες εταιρίες αναφέρει στο σαιτ τους ότι ειναι αορίστου και στη σύμβαση γράφει 24μηνη δεσμευση, θα ήθελα να μάθω αν κάποιος έχει δει στη σύμβαση του Γ1 που υπογράφει αν γράφει αορίστου κι εκεί. 

24μηνη διάρκεια, όχι δέσμευση. Δεν υπάρχει δέσμευση στα κυμαινόμενα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dasnowy είπε

24μηνη διάρκεια, όχι δέσμευση. Δεν υπάρχει δέσμευση στα κυμαινόμενα. 

Δλδ δεν υπάρχει ρήτρα αποχώρησης και μετά την λήξη του μηχανισμού;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, astrea966 said:

Δεν έγινε νομικά ακύρωση της ρήτρας αναπροσαρμογής ΠΟΤΕ έτσι και αλλιώς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, marmagia είπε

Δεν έγινε νομικά ακύρωση της ρήτρας αναπροσαρμογής ΠΟΤΕ έτσι και αλλιώς 

Την ειχαν προσθεσει στην τιμη της κιλοβατωρας τωρα θα την εμφανιζουν και επισημα παλι με την επιπλέον χρεωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, astrea966 είπε

Την ειχαν προσθεσει στην τιμη της κιλοβατωρας τωρα θα την εμφανιζουν και επισημα παλι με την επιπλέον χρεωση

Στο καινούργιο MyHome 4all (με πήραν τηλ και θα το ξεκινήσω από 13.4) υπάρχει καταχώρηση τιμολογίου (για τον Απρίλιο) όπου αναφέρει ρητά ότι με την επιδότηση η τιμή της κιλοβατώρας μηνιαίως (μέχρι τις 500) θα είναι 0,145€ τη μέρα και 0,105€ τη νύχτα. Λέει "Τελική Χρέωση Ενέργειας". Περιμένω λοιπόν ότι πλην των 3,5€ παγίου (και των χρεώσεων του Δήμου, ΕΡΤ κλπ.) δεν θα έχω κι άλλες χρεώσεις

Θα έχουμε δλδ κάπου αλλού στο λογαριασμό και επιπλέον καταχώρηση "Ρήτρα Αναπροσαρμογής" όπου θα χρεώνει και τα "χρηματιστηριακά" κερατιάτικα ???

myhome4all.jpg

Επεξ/σία από nickvog
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nickvog είπε

Στο καινούργιο MyHome 4all (με πήραν τηλ και θα το ξεκινήσω από 13.4) υπάρχει καταχώρηση τιμολογίου (για τον Απρίλιο) όπου αναφέρει ρητά ότι με την επιδότηση η τιμή της κιλοβατώρας μηνιαίως (μέχρι τις 500) θα είναι 0,145€ τη μέρα και 0,105€ τη νύχτα. Λέει "Τελική Χρέωση Ενέργειας". Περιμένω λοιπόν ότι πλην των 3,5€ παγίου (και των χρεώσεων του Δήμου, ΕΡΤ κλπ.) δεν θα έχω κι άλλες χρεώσεις

Θα έχουμε δλδ κάπου αλλού στο λογαριασμό και επιπλέον καταχώρηση "Ρήτρα Αναπροσαρμογής" όπου θα χρεώνει και τα "χρηματιστηριακά" κερατιάτικα ???

myhome4all.jpg

Τι προγραμμα ειναι αυτο καινουργιο? Αξιζει σε συγκριση με open για 1200kw μερας και 400kw νυχτας το 4μηνο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Τι προγραμμα ειναι αυτο καινουργιο? Αξιζει σε συγκριση με open για 1200kw μερας και 400kw νυχτας το 4μηνο?

Καινούργιο είναι. Για το αν συμφέρει ίσως σου απαντήσει κάποιος άλλος σοφότερος εδώ μέσα.

Εμένα με απασχολεί αν θα έχουμε - ντε και καλά - στο πρόγραμμα αυτό επιπλέον "χαράτσι" τη ρήτρα (από Ιούλιο) ή η τελική χρέωση θα περιοριστεί στις τιμές του πίνακα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, nickvog είπε

Καινούργιο είναι. Για το αν συμφέρει ίσως σου απαντήσει κάποιος άλλος σοφότερος εδώ μέσα.

Εμένα με απασχολεί αν θα έχουμε - ντε και καλά - στο πρόγραμμα αυτό επιπλέον "χαράτσι" τη ρήτρα (από Ιούλιο) ή η τελική χρέωση θα περιοριστεί στις τιμές του πίνακα.

Οι τιμές του πίνακα θα ανακοινώνονται μέχρι 30/6. Μετά μάλλον θα επιστρέψει η ρήτρα σε όλα τα προγράμματα (μη σας ξεγελάει το "χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής" που γράφει στη σελίδα του Γ1/Ν). 

Επεξ/σία από dasnowy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nickvog είπε

Καινούργιο είναι. Για το αν συμφέρει ίσως σου απαντήσει κάποιος άλλος σοφότερος εδώ μέσα.

Εμένα με απασχολεί αν θα έχουμε - ντε και καλά - στο πρόγραμμα αυτό επιπλέον "χαράτσι" τη ρήτρα (από Ιούλιο) ή η τελική χρέωση θα περιοριστεί στις τιμές του πίνακα.

Οι τιμές του πίνακα ούτως ή άλλως θ' αλλάξουν και στις 20 Απρίλη, και Μάη και Ιούνη και Ιούλη. Κι από 1/8 θα επαναφερθούν (στην ΔΕΗ) στο "εικονικό" 0,11/kWh και κάθε μήνα στους έναντι (ή κάθε 4μηνο στους εκκαθαριστικούς) θα υπάρχει η χρέωση της "αναπροσαρμογής", μείον την κρατική επιδότηση που ενδεχομένως θα δίνεται τότε. Δεν θα έχεις δηλαδή και τις σημερινές τιμές μηνός ΚΑΙ "αναπροσαρμογή". Θα αλλάξει απλώς η διαδικασία (και κυρίως δεν θα ανακοινώνουν τιμές για τον επόμενο μήνα αλλά θα τις βλέπουμε κατόπιν εορτής), αλλά πάλι η βασική τελική τιμή θα είναι γύρω στα 0,16, εκτός φυσικά κι αν πέσει αρκετά η τιμή του ρεύματος στο σχετικό χρηματιστήριο (πράγμα που δεν το κόβω, όπως έχουν τα πράγματα).

Πρακτικά δηλαδή διπλασιασμός του κόστους σε σχέση με 2 χρόνια πριν για τον απλό καταναλωτή, με προοπτική (όπως πάνε τα πράγματα ενεργειακά στην Ευρώπη, έχοντας κόψει σχέσεις με Ρωσία) όλο και να ανεβαίνει και εκ των πραγμάτων να αναγκαζόμαστε σε μικρότερη κατανάλωση για να τα βγάλουμε πέρα.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To myhome-open στο οποίο, σύμφωνα με επιστολή της ΔΕΗ, θα μεταβούν οι πελάτες που είχαν 2ετές συμβόλαιο (εμένα λήγει Ιούλιο 2023), δεν εμφανίζεται, πλέον, ως επιλογή στα προσφερόμενα προγράμματα...αλλά η σελίδα, αν έχεις τον σύνδεσμο, είναι ακόμη ενεργή.
https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/revma/myhome-open/

Θα μεταβούμε σε αυτό εν τέλει, αφού λάβαμε τη σχετική επιστολή, ή μέχρι τον Ιούλη θα υπάρχουν μόνο τα άμεσα διαθέσιμα προγράμματα της ιστοσελίδας;
...δλδ αν θα προσφέρεται στους πελάτες, γιατί δεν είναι προσβάσιμο/επιλέξιμο απο την ιστοσελίδα;

Εμενα με ΚΟΤ-Α νομίζω με συμφέρει το Open από τα τρέχονται προγράμματα
https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/revma/sygkrisi-proionton/?products=512582,16303,1138

https://www.dei.gr/media/zodhmibg/myhomeopen-042023_v2.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Basilhs23___ είπε

Μας ήρθε λογαριασμός τετραμηνου 560 ευρώ. 2100kwh. 

Νομίζω ότι το ξέρεις ότι από μόνο του το ποσό σε συνάρτηση απλώς με τις κιλοβατώρες δεν λέει κάτι...

Τί πρόγραμμα; Υπάρχουν οι πιστώσεις ΤΕΜ; Είχες πληρώσει έναντι; Υπάρχει κάτι που το θεωρείς λάθος στην ανάλυση (πχ τιμή κιλοβατώρας, απουσία τυχόν έκπτωσης ΚΟΤ κτλ);

Σε γενικές γραμμές πάντως, όταν η βασική (τελική) χρέωση κιλοβατώρας είναι ~0,16 και οι "ρυθμιζόμενες"/δήμος/ΕΡΤ/ΦΠΑ είναι περίπου άλλο τόσο, 560 για το 4μηνο είναι πλέον "νορμάλ" (αν δεν έχει πληρωθεί ένα σημαντικό ποσό ως έναντι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...