Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Είχα myHomeOnline και έληξε και με γύρισε στο myHomeOpen GreenPass. Βλέπω τον λογαριασμό και είναι ο εξής...

spacer.png

Πάω λοιπόν να κάνω Zen (συμβόλαιο 😛 ) και βλέπω το παρακάτω για το myHomeOnline..

spacer.png

και στο Enter 0,561 στο ημερήσιο και στο νυχτερινό το ίδιο, ενώ στο Γ1/Γ1Ν...

spacer.png

Έτσι όπως το βλέπω ή κάθομαι στο open ή κάνω Γ1 ή κάτι δεν κατάλαβα καλά στις χρώσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, micos000 είπε

Έτσι όπως το βλέπω ή κάθομαι στο open ή κάνω Γ1 ή κάτι δεν κατάλαβα καλά στις χρώσεις

Καλά τα κατάλαβες. Γ1 ή open , τα σταθερά δεν αξίζουν σε καμία περίπτωση πλέον.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/3/2023 στις 7:26 ΜΜ, 1comment είπε

Εφιστώ την προσοχή για νέα σύμβαση (με υπάρχουσα παροχή) μέσω e contract. Αφού κάνεις τα βήματα όλα (σελφι, ταυτότητα, έγγραφο αφμ) σου στελνουν μεηλ με την αίτηση που πρέπει να κάνεις αποδοχή. Μέσα στην αίτηση υπάρχει υπεύθυνη δήλωση που λεει: Αποδέχομαι ανεπιφύλακτα τις οφειλές που προέρχονται από την ίδια παροχή εφόσον έκανα χρήση και από οποιαδήποτε παροχή στην οποία έχω συμβληθεί με τη ΔΕΗ ΑΕ, στο πλαίσιο του Κώδικα Προμήθειας σε Πελάτες (ΦΕΚ 832/Τβ/9.4.2013, όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει) και ειδικότερα των προβλεπόμενων στο άρθρο 28 περί προϋποθέσεων σύναψης νέας Σύμβασης Προμήθειας. Ενημερώθηκα ότι, για την ολοκλήρωση της σύναψης νέας Σύμβασης Προμήθειας, θα χρειαστεί να προχωρήσω είτε στην εξόφληση, είτε στην κατάλληλη ρύθμιση των οφειλών μου, ή αποδέχομαι τυχόν μεταφορά υπολοίπου σε παροχή μου.

 

Μετά την τηλεφωνική εξυπηρέτηση, μας εστάλη νέα υπεύθυνη δήλωση με τελείως διαφορετικό όρο όπως θα διαπιστώσετε από τον προηγούμενο του econtract: Αποδέχομαι τη μεταφορά ενδεχόμενου χρεωστικού ή πιστωτικού υπολοίπου, στην παροχή μου με ΑΠ --- που προέρχεται από οποιαδήποτε παροχή στην οποία έχω συμβληθεί με τη ΔΕΗ ΑΕ, στο πλαίσιο του Κώδικα Προμήθειας σε Πελάτες (ΦΕΚ 832/Τβ/9.4.2013, όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει) και ειδικότερα των προβλεπόμενων στο άρθρο 28 περί προϋποθέσεων σύναψης νέας Σύμβασης Προμήθειας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα έχω 3 απορίες:

  • H έκπτωση συνέπειας στην ΔΕΗ δεν εφαρμόζεται σε έναντι και εκκαθαριστικό;
  • Αν θεωρώ ότι έχει γίνει λάθος σε ένα λογαριασμό ή θέλω περισσότερη ανάλυση υπάρχει κάποιο τηλέφωνο επικοινωνίας;
  • Αν θέλω να κόψω τις υπηρεσίες του enter+ το κάνω πριν την μετάβαση στο open για να μη χρεωθώ σωστά;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, Anubis13 said:

Καλησπέρα έχω 3 απορίες:

  • H έκπτωση συνέπειας στην ΔΕΗ δεν εφαρμόζεται σε έναντι και εκκαθαριστικό;
  • Αν θεωρώ ότι έχει γίνει λάθος σε ένα λογαριασμό ή θέλω περισσότερη ανάλυση υπάρχει κάποιο τηλέφωνο επικοινωνίας;
  • Αν θέλω να κόψω τις υπηρεσίες του enter+ το κάνω πριν την μετάβαση στο open για να μη χρεωθώ σωστά;

Πάμε:

  • H έκπτωση συνέπειας στην ΔΕΗ - όπου προβλέπεται - εφαρμόζεται(υπολογίζεται) μόνο πάνω σε εκκαθαριστικό, και πιστώνεται στον αμέσως επόμενο.
  • Ναι, 800κάτι, το γράφει πάνω στον λογαριασμό σου.
  • Δεν καταλαβαίνω την ερώτηση, ποιες είναι οι υπηρεσίες του enter+ που θες να κόψεις;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ερωτηση για Γ1 

α) Υπάρχει έκπτωση συνέπειας για εγκαιρη πληρωμη ή ξερω γω πάγια κλπ;

β) Κρίνετε από την εμπειρια σας ή τις γνώσεις σας ότι ειναι συμφέρον για έναν καταναλωτη να έχει μηνιαίο λογαριασμό και όχι διμηνο εναντι + τετράμηνο εκαθαριστικο;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στις 4/4 ληγει το myHome Enter (ξεκινησα με  0,18000€/kWh) , με περιπου 100 kWh/μηνα

Μολις τηλεφωνησα σημερα πριν απο λιγο στη ΔΕΗ και ζητησα και περασα στο Γ1
Απο αυριο μου ειπαν θα ισχυει κανονικα.
Δεν χρειαζεται κατι αλλο απο  την πλευρα μου μου ειπαν. Θα εχω την ειδοποιηση αυριο ειτε με ιμεηλ η' μηνυμα

Επεξ/σία από mick22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

online με τιμες 0,23 ημερησιο και 0,176 νυκτερινο, θεωρειτε πως ειναι συμφερον να το σπασω και να παω σε Γ1 με τρεχουσα κυμαινομενη τιμη ;

Επεξ/σία από skiace
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαγικο παντως πως απο τον Σεπτεμβριο που η τιμη ηταν 0.788 και πληρωνε ο κοσμος 0.149

Φτασαμε ενω καθε μηνα βαζουν τιτλους σε σαιτ δελτια ειδησεων κλπ για "Σημαντικες μειωσεις" "Γενναιες μειωσεις στην τιμη ρευματος"

Τον Μαρτιο που η τιμη δεν ειναι 0.788 αλλα 0.207 να πληρωνουμε ακριβοτερα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τραγικό ναι μηδενική επιδότηση όλοι λένε έπεσε το ρεύμα στις ειδήσεις και εμεις το πληρώνουμε ακριβότερα από ποτέ. Κλασικη παραπληροφορηση των αχρηστων δημοσιογράφων. Και το open για το ανάθεμα ειναι. Έδινα 360 ευρώ για 1900kw το τετράμηνο με enter και τώρα έδωσα 410 για 1500kw το τετράμηνο. Για το ανάθεμα τελείως λες και ξαφνικά γεννάμε περισσότερα λεφτά από πριν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με γύρισαν και εμένα με τη λέξη του enter + σε myHome Open με ενεργοποιημένες τις υπηρεσίες FixIt & GREEN PASS παρόλο που πριν 13 ημερολογιακές ημέρες έκανα ηλεκτρονικό αίτημα για απενεργοποίησή τους.

3 μέρες αργότερα (δηλαδή 10 ημερολογιακές πριν από σήμερα) είχα λάβει την αυτόματη απάντηση:

Αναφορά σε κείμενο

Σε συνέχεια του αιτήματός σας, σας ενημερώνουμε πως το αίτημα σας προωθήθηκε για έλεγχο και θα λάβετε εκ νέου ενημέρωση σχετικά με την διεκπεραίωση του. 

Πότε να τους ενοχλήσω ξανά;

Επεξ/σία από popopo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, popopo είπε

Με γύρισαν και εμένα με τη λέξη του enter + σε myHome Open με ενεργοποιημένες τις υπηρεσίες FixIt & GREEN PASS παρόλο που πριν 13 ημερολογιακές ημέρες έκανα ηλεκτρονικό αίτημα για απενεργοποίησή τους.

3 μέρες αργότερα (δηλαδή 10 ημερολογιακές πριν από σήμεραα) είχα λάβει την αυτόματη απάντηση:

Πότε να τους ενοχλήσω ξανά;

Τις επόμενες 2-3 μέρες.. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/3/2023 στις 10:24 ΜΜ, mick22 είπε

Στις 4/4 ληγει το myHome Enter (ξεκινησα με  0,18000€/kWh) , με περιπου 100 kWh/μηνα

Μολις τηλεφωνησα σημερα πριν απο λιγο στη ΔΕΗ και ζητησα και περασα στο Γ1
Απο αυριο μου ειπαν θα ισχυει κανονικα.
Δεν χρειαζεται κατι αλλο απο  την πλευρα μου μου ειπαν. Θα εχω την ειδοποιηση αυριο ειτε με ιμεηλ η' μηνυμα

Την επομενη μερα, χθες, ελαβα ιμεηλ με επισυναπτομενη τη συμβαση και τελος.
Ουτε προειδοποιητικα ειχα απο τη ΔΕΗ. Με το τηλεφωνο (επιασα γραμμη αμεσως) γινεται αμεσα η μεταβιβαση σε Γ1

Υγ btw ποσο ειναι τωρα- 23 Martioy η KWh? 

Επεξ/σία από mick22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...