Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, 1comment είπε

Εφιστώ την προσοχή για νέα σύμβαση (με υπάρχουσα παροχή) μέσω e contract. Αφού κάνεις τα βήματα όλα (σελφι, ταυτότητα, έγγραφο αφμ) σου στελνουν μεηλ με την αίτηση που πρέπει να κάνεις αποδοχή. Μέσα στην αίτηση υπάρχει υπεύθυνη δήλωση που λεει: Αποδέχομαι ανεπιφύλακτα τις οφειλές που προέρχονται από την ίδια παροχή εφόσον έκανα χρήση και από οποιαδήποτε παροχή στην οποία έχω συμβληθεί με τη ΔΕΗ ΑΕ, στο πλαίσιο του Κώδικα Προμήθειας σε Πελάτες (ΦΕΚ 832/Τβ/9.4.2013, όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει) και ειδικότερα των προβλεπόμενων στο άρθρο 28 περί προϋποθέσεων σύναψης νέας Σύμβασης Προμήθειας. Ενημερώθηκα ότι, για την ολοκλήρωση της σύναψης νέας Σύμβασης Προμήθειας, θα χρειαστεί να προχωρήσω είτε στην εξόφληση, είτε στην κατάλληλη ρύθμιση των οφειλών μου, ή αποδέχομαι τυχόν μεταφορά υπολοίπου σε παροχή μου.

Πήρα τηλ να ζητησω διευκρινισεις και η υπάλληλος είπε ότι αν δεν συμφωνούμε με αυτό τον όρο που ξεκάθαρα σημαίνει ότι λούζεσαι τα χρέη του προηγούμενου, μπορείς να κάνεις τηλεφωνικά την αίτηση και να μην το αποδεχτείς. Μέσω e contract πρέπει να το αποδεχτείς υποχρεωτικά. 

Μπορείς σε παρακαλώ να μας κρατήσεις ενήμερους με αυτό; 

Για όποιον άλλο γνωρίζει, υπάρχει άλλη δοκιμασμένη/αξιόπιστη εναλλακτική προκειμένου να γίνει νέα σύνδεση σε υπάρχουσα παροχή χωρίς την αποδοχή αυτού του τελείως παράλογου όρου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, 1comment είπε

Αποδέχομαι ανεπιφύλακτα τις οφειλές που προέρχονται από την ίδια παροχή εφόσον έκανα χρήση και από οποιαδήποτε παροχή στην οποία έχω συμβληθεί με τη ΔΕΗ ΑΕ, στο πλαίσιο του Κώδικα Προμήθειας σε Πελάτες (ΦΕΚ 832/Τβ/9.4.2013, όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει) και ειδικότερα των προβλεπόμενων στο άρθρο 28 περί προϋποθέσεων σύναψης νέας Σύμβασης Προμήθειας. Ενημερώθηκα ότι, για την ολοκλήρωση της σύναψης νέας Σύμβασης Προμήθειας, θα χρειαστεί να προχωρήσω είτε στην εξόφληση, είτε στην κατάλληλη ρύθμιση των οφειλών μου, ή αποδέχομαι τυχόν μεταφορά υπολοίπου σε παροχή μου.

Πήρα τηλ να ζητησω διευκρινισεις και η υπάλληλος είπε ότι αν δεν συμφωνούμε με αυτό τον όρο που ξεκάθαρα σημαίνει ότι λούζεσαι τα χρέη του προηγούμενου

Μια απορία, στην εξυπηρέτηση της ΔΕΗ σου είπαν ότι αυτός ο όρος σημαίνει ότι θα λουστείς τα χρέη του προηγούμενου ή το συμπέρανες μόνος σου;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, ObeyWario! είπε

Μια απορία, στην εξυπηρέτηση της ΔΕΗ σου είπαν ότι αυτός ο όρος σημαίνει ότι θα λουστείς τα χρέη του προηγούμενου ή το συμπέρανες μόνος σου;

Καταρχήν αφορά την αδερφή μου, απλά το έκανα εγώ. Μου έστειλε την αίτηση να τη διαβάσω πριν την αποδεχτεί και βλέπω τρίτη σελίδα με υπεύθυνη δήλωση που γράφει αυτό. Όλοι έχουμε κάνει αλλαγές παρόχων, πρώτη φορά διαβάζω τέτοιο όρο. Στο τηλ που πήρα, εξήγησα ότι δεν θέλουμε να αποδεχτούμε αυτό τον όρο που θα σημαίνει ότι θα χρεωθούμε τα χρέη του προηγούμενου (δικό μου συμπέρασμα, νομίζω πολύ λογικό). Η κοπέλα δεν μου είπε ότι δεν ισχύει αυτό. Μου είπε να μην το αποδεχτούμε αφού δεν θέλουμε, να μην το προχωρήσουμε και να κάνουμε τηλεφωνικά τη σύνδεση όπου να αναφέρουμε ότι δεν αποδεχόμαστε αυτό τον όρο και θα το συμπεριλάβει στην αίτηση που θα μας στείλει προς αποδοχή. Μέσω e contract η υπεύθυνη δήλωση και ο όρος αυτός δεν αποφεύγεται. 

1 ώρα πριν, pan05 είπε

Μπορείς σε παρακαλώ να μας κρατήσεις ενήμερους με αυτό; 

Για όποιον άλλο γνωρίζει, υπάρχει άλλη δοκιμασμένη/αξιόπιστη εναλλακτική προκειμένου να γίνει νέα σύνδεση σε υπάρχουσα παροχή χωρίς την αποδοχή αυτού του τελείως παράλογου όρου;

Ισχύουν τα παραπάνω. Όποιοι κάνατε πρόσφατα σύνδεση μέσω e contract, τσεκάρετε την αίτηση που σας έστειλαν για αποδοχή τι λέει. Πολλοί δεν τη διαβάζουν καν. 

Επεξ/σία από 1comment
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, 1comment είπε

Καταρχήν αφορά την αδερφή μου, απλά το έκανα εγώ. Μου έστειλε την αίτηση να τη διαβάσω πριν την αποδεχτεί και βλέπω τρίτη σελίδα με υπεύθυνη δήλωση που γράφει αυτό. Όλοι έχουμε κάνει αλλαγές παρόχων, πρώτη φορά διαβάζω τέτοιο όρο. Στο τηλ που πήρα, εξήγησα ότι δεν θέλουμε να αποδεχτούμε αυτό τον όρο που θα σημαίνει ότι θα χρεωθούμε τα χρέη του προηγούμενου (δικό μου συμπέρασμα, νομίζω πολύ λογικό). Η κοπέλα δεν μου είπε ότι δεν ισχύει αυτό. Μου είπε να μην το αποδεχτούμε αφού δεν θέλουμε, να μην το προχωρήσουμε και να κάνουμε τηλεφωνικά τη σύνδεση όπου να αναφέρουμε ότι δεν αποδεχόμαστε αυτό τον όρο και θα το συμπεριλάβει στην αίτηση που θα μας στείλει προς αποδοχή. Μέσω e contract η υπεύθυνη δήλωση και ο όρος αυτός δεν αποφεύγεται. 

Ισχύουν τα παραπάνω. Όποιοι κάνατε πρόσφατα σύνδεση μέσω e contract, τσεκάρετε την αίτηση που σας έστειλαν για αποδοχή τι λέει. Πολλοί δεν τη διαβάζουν καν. 

Το contract ειναι προβληματικη πλατφόρμα. Πάρτε τηλέφωνο, αν και έχω τις αμφιβολίες μου αν θα σας κάνουν δεκτή την αίτηση. Επίσης αν πάτε σε κατάστημα θα απαιτήσει ο/η υπάλληλος την εξόφληση εκείνη την στιγμή για να προχωρήσει η σύναψη συμβολαίου. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή μου τελειώνει κι εμένα το enter σε ένα μήνα, για μια κατανάλωση περί τις 500 κιλοβατώρες μηνιαίως τί συμφέρει περισσότερο? Γ1Ν ή Οnline ??? και πόση τα είναι η διαφορά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, foxfire είπε

Επειδή μου τελειώνει κι εμένα το enter σε ένα μήνα, για μια κατανάλωση περί τις 500 κιλοβατώρες μηνιαίως τί συμφέρει περισσότερο? Γ1Ν ή Οnline ??? και πόση τα είναι η διαφορά?

Η διαφορά είναι τεράστια. Οι τιμές είναι περίπου 0,50κατι το σταθερό online ενώ το Γ1 βγαίνει στα 0,15 με την κρατική επιδότηση. Και εκεί θα βγαίνει για όσο υπάρχει η επιδότηση. Διαφορά 0,35 περίπου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, 1comment είπε

Η διαφορά είναι τεράστια. Οι τιμές είναι περίπου 0,50κατι το σταθερό online ενώ το Γ1 βγαίνει στα 0,15 με την κρατική επιδότηση. Και εκεί θα βγαίνει για όσο υπάρχει η επιδότηση. Διαφορά 0,35 περίπου. 

To Online δεν είχε και αυτό επιδότηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, 1comment είπε

Στο τηλ που πήρα, εξήγησα ότι δεν θέλουμε να αποδεχτούμε αυτό τον όρο που θα σημαίνει ότι θα χρεωθούμε τα χρέη του προηγούμενου (δικό μου συμπέρασμα, νομίζω πολύ λογικό).

Εγώ το συμπέρασμα σου το βρίσκω παράλογο. Λέει κατά λέξη "Αποδέχομαι ανεπιφύλακτα τις οφειλές που προέρχονται από την ίδια παροχή εφόσον έκανα χρήση", για χρήση δική σου λέει, όχι για άλλων. Αν πχ το νοίκιασες 4 μήνες πριν και ζητάς αλλαγή ονόματος τώρα, τότε τα τυχόν χρέη του προηγούμενου 4μήνου θα τα πληρώσεις εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Εγώ το συμπέρασμα σου το βρίσκω παράλογο. Λέει κατά λέξη "Αποδέχομαι ανεπιφύλακτα τις οφειλές που προέρχονται από την ίδια παροχή εφόσον έκανα χρήση", για χρήση δική σου λέει, όχι για άλλων. Αν πχ το νοίκιασες 4 μήνες πριν και ζητάς αλλαγή ονόματος τώρα, τότε τα τυχόν χρέη του προηγούμενου 4μήνου θα τα πληρώσεις εσύ.

Τότε γιατί στο τηλ μου είπαν να ακυρώσουμε την αίτηση και να την κάνουμε τηλεφωνικά χωρίς να αποδεχτούμε τον παραπάνω όρο;

Edit: Για να το κλείνουμε, κάναμε τηλεφωνικά την αίτηση ακυρώνοντας την άλλη. Και η κοπέλα μας ρώτησε αν αποδεχόμαστε τυχόν οφειλές του προηγούμενου και είπαμε όχι. 

Η αδερφή μου έχει ήδη μπει στο σπίτι και κάνει εργασίες. Ο προηγούμενος έχει οφειλές και δεν έχει κάνει διακοπή. Ποιός μας διασφαλίζει ότι εφόσον τώρα κάνει χρήση του ακινήτου, δεν θα μας φόρτωνε η δεη και την οφειλή του προηγούμενου αν αποδεχόμασταν τον όρο; Θα έπρεπε να μπει στη διαδικασία να αποδείξει πόσο ρεύμα έκαψε αυτή τώρα που μπήκε σπίτι και μέχρι να ολοκληρωθεί το αίτημα αλλαγής στο όνομά της.... Οπότε καλώς έκανε και δεν αποδέχτηκε τον όρο και τηλεφωνικά δήλωσε ότι τον αρνείται. 

Ανεβάζω την υπεύθυνη δήλωση, όπως μας εστάλη μέσω econtract για αποδοχή. εικονα

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 1comment είπε

Τότε γιατί στο τηλ μου είπαν να ακυρώσουμε την αίτηση και να την κάνουμε τηλεφωνικά χωρίς να αποδεχτούμε τον παραπάνω όρο;

Προφανώς επειδή δήλωσες ότι δεν θέλεις να αποδεχτείς τον παραπάνω όρο, σου έδωσε εναλλακτική γιατί έχεις κολλήσει σε αυτόν. Λέμε τώρα, γιατί το τι σου είπαν ή δεν σου είπαν στο τηλέφωνο δεν έχει καμία βαρύτητα.

1 ώρα πριν, 1comment είπε

Ποιός μας διασφαλίζει ότι εφόσον τώρα κάνει χρήση του ακινήτου, δεν θα μας φόρτωνε η δεη και την οφειλή του προηγούμενου αν αποδεχόμασταν τον όρο;

Η διατύπωση του όρου, σε απλά ελληνικά είναι γραμμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Λέμε τώρα, γιατί το τι σου είπαν ή δεν σου είπαν στο τηλέφωνο δεν έχει καμία βαρύτητα.

Φυσικά και έχει βαρύτητα γιατί αυτό που της δηλώσαμε στο τηλ (ότι δεν αποδεχόμαστε τον όρο) είπε ότι θα το έχει αντίστοιχα βάλει στην υπεύθυνη δήλωση που πάλι θα μας στείλει για αποδοχή. Στο econtract δεν υπήρχε επιλογή μη αποδοχής του όρου. Και ο όρος ναι, σήμαινε ότι αναλαμβάνεις τις οφειλές του προηγούμενου. Αυτό ανέφερε και στο τηλ που ρώτησε αν το αποδεχόμαστε ή όχι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, ObeyWario! είπε

Μια απορία, στην εξυπηρέτηση της ΔΕΗ σου είπαν ότι αυτός ο όρος σημαίνει ότι θα λουστείς τα χρέη του προηγούμενου ή το συμπέρανες μόνος σου;

ότι και να του είπαν εξαρτάται απο τον ωροσκόπο του καθενός...τα τηλέφωνα είναι για να περνά η ώρα του αγωνιζόμενου υπαλλήλου και είναι γνωστό να μη δίνετε σημασία στις μπαρούφες που λένε καίγοντας κόσμο

το παραπάνω αφορά για χρέος του ιδίου στο παρελθόν και είναι λογικό να ακολουθεί το ΑΦΜ

αν η ΔΕΗ μπορεί με κάποιον τρόπο να αποδείξει οτι έγινε χρήση του ακίνητου στο παρελθόν απο το ΑΦΜ που κάνει την αίτηση δεν το γνωρίζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, korakios είπε

ότι και να του είπαν εξαρτάται απο τον ωροσκόπο του καθενός...τα τηλέφωνα είναι για να περνά η ώρα του αγωνιζόμενου υπαλλήλου και είναι γνωστό να μη δίνετε σημασία στις μπαρούφες που λένε καίγοντας κόσμο

το παραπάνω αφορά για χρέος του ιδίου στο παρελθόν και είναι λογικό να ακολουθεί το ΑΦΜ

Δεν είναι όπως τα λες. Καταρχήν ό,τι είπαμε στο τηλ (μας ρώτησε αν αποδεχόμαστε τον όρο), θα μεταφερθεί στην αίτηση που θα μας στείλει προς αποδοχή. Κατα δεύτερον, επαναλαμβάνω ότι μας ρώτησε "αποδέχεστε τις τυχόν οφειλές της παροχής από προηγούμενη χρήση;". 

Τα συμπεράσματα δικά σας. Όποιος θέλει, κάνει τη διαδικασία μέσω econtract. Πόσταρα τη δήλωση για του λόγου το αληθές. Εγώ απλά ήθελα να ενημερώσω για τον όρο. Όποιος τον αποδέχεται, προχωράει με την αίτηση ηλεκτρονικά. 

Επεξ/σία από 1comment
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...