Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, takoulou είπε

Καλημερα.. Να κανεις αναφορα... Αλλα αυτα που ζητας να  τα θεσεις και με email...Ειναι διαφορετικη η ημερομηνια των μετρησεων  που θα πρεπει  να περασεις σε ΔΕΗ η  στον Δεδδηε..Τα εδωσες σωστα στην συγκεκριμενη ημερομηνια ; Στον Δεδδηε ειναι ανα διμηνο οταν ανοιγει η εφαρμογη...Δεν μπορεις να δωσεις  ενδειξεις οποτε θελεις...

Την ίδια μέρα που άνοιξε στην εφαρμογή το self metering εγώ έδωσα ενδείξεις νύχτας και ημέρας στο site του ΔΕΔΔΗΕ. Την επόμενη εργάσιμη , σύμφωνα και με τον ΔΕΔΔΗΕ ο οποίος έχει αυτές τις μετρήσεις , τις προώθησε στον πάροχο (ΔΕΗ). Ωστόσο στην ΔΕΗ σχεδόν 1 μήνα μετά ούτε έχουν έκδοση λογαριασμού , ούτε καν έχουν τις μετρήσεις!

Ο λογαριασμός μου είναι σε δίμηνη βάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Είμαι σε enter+ το οποίο λήγει τέλος του μήνα. Έχει έρθει επιστολή που αναφέρει ότι θα πάω στο open, και θέλω να διακόψω τις υπηρεσίες green pass και fix it για να μη χρεώνομαι στο open με αυτά τα extra. Έχει κάνει κανείς διαδικασία διακοπής τους; Αρκεί ένα email;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίδια φάση ήμουνα και εγώ. Πριν κανένα μήνα λοιπόν τους πήρα τηλ και μου είπανε ότι δεν μπορούν να το κάνουν τηλεφωνικά αλλά πρέπει να τους στείλω μήνυμα "μέσα από την πλατφόρμα". Κάπου στην ιστοσελίδα στα περί εξυπηρέτησης είχε ένα κουμπί που τους έγραφες μήνυμα και έδινες και το email σου.

Έκτοτε ούτε φωνή ούτε ακρόαση ενώ τις εν λόγω "πρόσθετες υπηρεσίες" τις βλέπω ακόμη ενεργές. Σήμερα, με αφορμή το post σου, έψαξα για το μαγικό κουμπί αλλά δεν το βρήκα (πιθανόν το καταργήσανε). Το δε chatbot τους έχει μια προεπιλογή "Διακοπή extra υπηρεσιών" που σε παραπέμπει.. να πάρεις τηλέφωνο. Όλο και χειρότερα.

Chatbot.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Philippe είπε

Ίδια φάση ήμουνα και εγώ. Πριν κανένα μήνα λοιπόν τους πήρα τηλ και μου είπανε ότι δεν μπορούν να το κάνουν τηλεφωνικά αλλά πρέπει να τους στείλω μήνυμα "μέσα από την πλατφόρμα". Κάπου στην ιστοσελίδα στα περί εξυπηρέτησης είχε ένα κουμπί που τους έγραφες μήνυμα και έδινες και το email σου.

λογικά αυτό λες

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/ypostiriksi-epikoinonia/logariasmoi-xreoseis-revma/

που πατάς "χρειάζεστε βοήθεια?"

50 λεπτά πριν, Philippe είπε

Έκτοτε ούτε φωνή ούτε ακρόαση

υποτίθεται οτι σου ήρθε ticket με αριθμό CC κάτι ,

αν δεν ήρθε ή πέρασαν 10 εργάσιμες άνοιξε αίτημα στο myrae

Παράλληλα στείλε "Παράπονο" στο email που αναφέρεται και γράφεις και τον αριθμό πρωτοκόλλου που άνοιξες στο myrae να τακτοποιήσουν εκεί άμεσα το πρόβλημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αυτό το link έλεγα! Λοιπόν το ξανακοίταξα και όντως είχε έρθει ticket στις 16/1 και την επόμενη μέρα απάντηση ότι προωθήθηκε στο αρμόδιο τμήμα.

Αλλά τους πήρα μόλις τώρα και τηλέφωνο και μου είπαν ότι δεν μπορούν να δουν ποια ήταν η έκβαση του αιτήματος. Η συμβουλή τους ήταν να περιμένω τον επόμενο λογαριασμό για να δω εάν θα ξαναχρεωθούν. Επομένως φίλε popopo μην μπεις στον κόπο να πάρεις τηλέφωνο, στείλε κατευθείαν από το link του korakios.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Σε λίγες μέρες λήγει το enter+ και προσπαθώ να καταλάβω ποια η διαφορά του open με το Γ1. Αυτό που βλέπω είναι ότι έχει 1.5 ευρώ διαφορά στο πάγιο και απειροελάχιστη διαφορά στην τιμή κιλοβατόρας. Με λίγα λόγια μου φαίνονται ουσιαστικά πανομοιότυπα. Είναι κάτι που δεν καταλαβαίνω; Έχω κατανάλωση περίπου 200 κιλοβατώρες το μήνα, έχει κάποιο νόημα να ασχοληθώ και αντί για την αυτόματη αλλαγή σε open να κάνω ενέργειες για Γ1;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλες & όλους. Θυμάμαι από τις προηγούμενες σελίδες πως μέσω econtract μπορείς να αλλάξεις το myhome online πριν λήξει σε Γ1Ν, σωστά;

Έχω 3 μέρες τώρα που έχω ολοκληρώσει τη διαδικασία & έχω υπογράψει ηλεκτρονικά νέα Γ1Ν (2 οικίες), αλλά στο ebill δεν έχει αλλάξει ακόμα τίποτα.

Γνωριζετε μήπως κατι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kolaks είπε

Έχουμε πολύ καιρό μέχρι το 24.

Αν υπάρξουν γκρίνιες από πολλές χώρες μπορεί και να λάβουν παράταση τα μέτρα. 

Αλλά η λογική λέει πως δεν γίνεται να συνεχιστεί επ' αόριστον αυτή η κατάσταση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι χρεωσεις αυτες τι ειναι; Δε θυμαμαι να τις εχω ξαναδει. 

Να σημειωσω οτι εχει γινει διακανονισμος στη συγκεκριμενη παροχη, το λεω μηπως εχει καποια σχεση.

Αναφορά σε κείμενο

 

Διάφορα 

Εγγύηση 2 , 00

Υπηρεσίες ΔΕΔΔΗΕ ΑΕ 20 , 54

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

nyxterinorevmaprinkaimetarythmizomenesxrevseiw2.jpg.e2d421ba1a44bdbd4300a85ebaf90c45.jpg

Σύγκριση Εκκαθαριστικών :

- Γ1 MyHomeOnline   στο δεξιά που έγινε  Γ1N MyHomeOnline   στα αριστερά

και σχεδόν οι ίδιες κιλοβατώρες συνολικά   976kwh αριστερά  -946kwh δεξιά .

Αλλά οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις (για μόλις +30 κιλοβατώρες  είναι περισσότετες στο  καινούριο νυχτερινό λογαριασμό 

και ο τρόπος υπολογισμού είναι διαφορετικός .

Οι υπολογισμοί/χρεώσεις είναι σωστοί ?

Γιατί 1)ναι μεν στο ΔΕΔΔΗΕ:Δίκτυο Διανομής οι χρεώσεις είναι λιγότερες (χρεώνονται μόνο οι ημερήσιες κιλοβατώρες

αλλά 2)

σε ΑΔΜΗΕ:Σύστημα Μεταφοράς Η/Ε  

ΥΚΩ:Υπηρεσίες Κοινής Ωφέλειας

οι χρεώσεις είναι μεγαλύτερες ανα κιλοβατώρα.

 

Γιατί αν είναι σωστές

(154 Χ 0.096 ) -  (154 Χ 0.07597 ) =  14,784 -  11,699 = 3 ευρώ

τα 3 ευρώ που κερδίσεις από το νυχτερινό ρεύμα σε χρέωση κιλοβατώρας

τα πληρώνεις σε χρεώσεις  στις  Ρυθμιζόμενες Χρεώσεις με ουσιαστικά σχεδόν

την ίδια κατανάλωση.

Ουσιαστικά κοροιδία δηλαδή.

 

 

 

Επεξ/σία από Walternet
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...