Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Mikalaras είπε

Κι εμένα λογικό θα μου ακουγόταν αν πριν 15 μέρες δεν μου είχε στείλει άλλος/-η εκπρόσωπος τα έγγραφα για να υπογράψω τη μετάβαση σε open (αλλά το πάγωσα γιατί ήθελα να κάνω πρώτα μια συνομιλία με ΡΑΕ για τους όρους).

ποιοι όροι του open σε προβλημάτισαν και πήγες μέσω ΡΑΕ ? Απο περιέργεια ρωτάω

το enter πότε λήγει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, korakios είπε

ποιοι όροι του open σε προβλημάτισαν και πήγες μέσω ΡΑΕ ? Απο περιέργεια ρωτάω

το enter πότε λήγει ?

Για τούτο κυρίως:

Αναφορά σε κείμενο

Κατ’ εξαίρεση, η ενημέρωση σχετικά με τροποποίηση των Χρεώσεων Προμήθειας δύναται να λαμβάνει χώρα με τον πρώτο Λογαριασμό Κατανάλωσης Η/Ε που ακολουθεί την αναπροσαρμογή.

Μου είχε στείλει ο ekrepali την διευκρίνιση της ΡΑΕ (https://www.rae.gr/wp-content/uploads/2022/06/389_2022.pdf), τους την έστειλα με ερώτηση, με αγνόησαν απαντώντας ότι "η ρήτρα έχει καταργηθεί", η ΡΑΕ ακόμα δεν έχει απαντήσει κάτι (και να απαντήσει, δεν το κόβω να αλλάζει κάτι), μετά είδα ότι και στο παρόν συμβόλαιο υπάρχει ο ίδιος όρος και αποδέχτηκα τη μοίρα μου.

Τέλος Ιουλίου λήγει. Ήμουν από αυτούς που πόνταραν στα σταθερά πριν αρχίσουν οι επιδοτήσεις, μετά δεν είχα όρεξη να γίνω ξανά ενεργομετανάστης (διαχειρίζομαι 5 παροχές και έχω κουραστεί), αλλά τώρα το πήρα απόφαση. Στην παροχή αυτή είχα κλειδώσει τιμή 0,24/0,18 και τελικά μου βγήκε ακριβή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Mikalaras είπε

Για τούτο κυρίως:

Μου είχε στείλει ο ekrepali την διευκρίνιση της ΡΑΕ (https://www.rae.gr/wp-content/uploads/2022/06/389_2022.pdf), τους την έστειλα με ερώτηση, με αγνόησαν απαντώντας ότι "η ρήτρα έχει καταργηθεί", η ΡΑΕ ακόμα δεν έχει απαντήσει κάτι (και να απαντήσει, δεν το κόβω να αλλάζει κάτι), μετά είδα ότι και στο παρόν συμβόλαιο υπάρχει ο ίδιος όρος και αποδέχτηκα τη μοίρα μου.

Τέλος Ιουλίου λήγει. Ήμουν από αυτούς που πόνταραν στα σταθερά πριν αρχίσουν οι επιδοτήσεις, μετά δεν είχα όρεξη να γίνω ξανά ενεργομετανάστης (διαχειρίζομαι 5 παροχές και έχω κουραστεί), αλλά τώρα το πήρα απόφαση. Στην παροχή αυτή είχα κλειδώσει τιμή 0,24/0,18 και τελικά μου βγήκε ακριβή...

αυτό δεν είναι τίποτα , όλοι έχετε υπογράψει το κορυφαίο

Spoiler


image.png.39e06f11378d6d6805687e80a5f4e538.png

δλδ σου λέει το ανέβασα στο site 😂

έτσι τη φάγανε όλοι τη ρήτρα όταν ξεκίνησε , χωρίς προειδοποίηση  , με απαντήσεις κονσέρβα "ενημερώσαμε στο site" με ΡΑΕ τα γνωστά και μάλιστα έναν στο ΣτΚ να καίει κόσμο απο την ασχετοσύνη του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκκαθαριστικόςηρθε με 31.1.23

Ο επομενος τετραμηνος θα αφορά 1.2 με 31.5

Ο δεδδηε ερχεται κανονικά καθε τετραμηνο.

Ειχα home enter και απο 15. 2 γυρισα σε  Γ1Ν .

Θα δωσω ενδειξη στο διμηνο, περιπου 30.3 στο site της Δεη 

31.5 θα ερθει ο ΔΕΔΔΗΕ

Εχει ουσια να δωσω μικροτερη ενδειξη στις 30.3? Με την εννοια οτι θα παει μεγαλύτερη κατανάλωση εντος τετραμήνου στο Γ1Ν που λογικά ειναι φθηνότερο απο το home enter?

H θα μετρησει ο δεδδηε  και θα σπασουν αναλογικά την κατανάλωση και θα παει το 1/8 με home enter(1.2 με 15.2) και τα 7/8 (16.2 με 31.5)  με Γ1Ν?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, είμαι στη δεη περίπου ένα χρόνο (λήγει 14/3/23) με Myhome enter με σταθερή τιμή 0,18 (0,13νύχτα) - στις νέες χρεώσεις το πρόγραμμα έχει παέι 0,539 για ημέρα και 0,48 για νύχτα.

3 φορές πάνω!!

Τι να κάνω? Να πάω στο Γ1/Γ1Ν με τιμή όπως βλέπω να αλλάζει ανα μήνα στα 0,155 (0,114 νύχτα)??

Η' να ψάξω άλλο πάροχο?

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημέρα σε όλους!

Έφτασε ο καιρός να λήξει το My Home Enter+ (που ειχα βάλει πέρυσι μετά από δική σας προτροπή και συμβουλή) και με ενημέρωσαν ότι θα μεταβώ αυτόματα στο "νέο ανταγωνιστικό πρόγραμμα" My Home Open !

Τι κάνω παιδιά?Το αφήνω ως έχει ή πάμε σε άλλο πρόγραμμα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κύριοι καλημέρα σας, είναι όλα καλά εδώ? Πρώτος λογαριασμος σε νέο σπίτι που μετακομίσα και έδωσα εγώ ενδείξεις. Τον περίμενα κάνα 90-100 σε σχέση με τις 444kw που έδωσα. 

 

Screenshot_2023-03-07-11-21-31-128_com.google.android.apps.docs.jpg

Επεξ/σία από sofiathereal
.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

1 ώρα πριν, xraxra είπε

Καλημερα.Ερωτημα γενικής φύσεως. Που αφορά τροπο κατανομής kw μεταξυ προγραμμάτων ιδιας εταιρίας. Αφορα συγκεκριμένα την ΔΕΗ, αλλά το ιδιο ερωτημα θα αφορουσε οποιαδήποτε εταιρια οταν μεταπηδας απο ενα πρόγραμμα σε άλλο.

Εκκαθαριστικός λογαριασμός ηρθε με 31.1.23(κατανάλωση δηλαδή 1.10 με 31.1)

Ο επομενος τετραμηνος θα αφορά 1.2 με 31.5

Ο δεδδηε ερχεται κανονικά καθε τετραμηνο.

Ειχα home enter και απο 15. 2 γυρισα σε Γ1Ν .Στην Δεη.

Θα δωσω ενδειξη στο διμηνο, περιπου 30.3 στο site της Δεη 

31.5 θα ερθει ο ΔΕΔΔΗΕ

Εχει ουσια να δωσω εγώ μικροτερη ενδειξη στις 30.3 απο αυτην που θα δώ? Με την εννοια οτι θα παει μεγαλύτερη κατανάλωση εντος τετραμήνου στο Γ1Ν που λογικά ειναι φθηνότερο απο το home enter?

H θα μετρησει ο δεδδηε και θα σπασουν αναλογικά την κατανάλωση και θα παει το 1/8 της κατανάλωσης  με home enter(1.2 με 15.2) και τα 7/8 (16.2 με 31.5) με Γ1Ν?

 

 

Οι ενδείξεις που δίνεις στο site της ΔΕΗ, βγάζουν λογαριασμούς έναντι. Η κατανάλωση θα σπάσει αναλογικά στο 4μηνο, οπότε δε κερδίζεις κάτι.

Μόνο αν δώσεις ένδειξη στο site του ΔΕΔΔΗΕ τον Μάρτιο (εντός της προβλεπόμενης ημερομηνίας) θα πάρεις εκκαθαριστικό 2μηνο λογαριασμό. Μ'αυτό το τρόπο ναι, μπορείς να δώσεις μικρότερη ένδειξη για να πληρώσεις λιγότερο στο enter.

Πρόσεχε όμως! Στο 2ο δίμηνο η κατανάλωση μπορεί να φουσκώσει πολύ. Θα κερδίσεις μεν ένα ποσό απ'τη διαφορά προμήθειας αλλά:

Αν ξεπεράσεις τις 800kw στο δίμηνο, θα πληρώσεις ΥΚΩ 0.05Ε/kwh για την υπερβάλλουσα κατανάλωση

Αν ξεπεράσεις τις 1000kw στο 2ο δίμηνο, θα χάσεις την επιδότηση ΤΕΜ για την υπερβάλλουσα κατανάλωση του διμήνου.

Αν ξεπεράσεις την αναλογία ΚΟΤ, θα χάσεις το ΚΟΤ για το επόμενο δίμηνο.

 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. 

Σε ερώτηση για το που θα μεταβώ μετά το έντερ.

 

οι καταναλώσεις μου τον μηνα παίζουν απο 167 εως 190 khw. με συμφέρει να παω στο Γ1 η να παω στο OPEN οταν λήξει το enter 21/3? 

 

 

Σε απάντηση της ηλεκτρονικής σας επιστολής και έπειτα από έλεγχο που διενεργήθηκε στο μηχανογραφικό μας σύστημα, διαπιστώθηκε πως το σταθερό σας πρόγραμμα λήγει στις 21/03/2023 και με βάση την γενικότερη ενημέρωση που έχουμε λάβει αναφορικά με τα προγράμματα, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως σε περίπτωση μη περαιτέρω ενεργειών από πλευράς πελάτη( ανανέωση με τον ισχύοντα τιμοκατάλογο ή μετάβαση σε σταθερό πρόγραμμα) , τότε συστημικά γίνεται μετάβαση στο σταθερό πρόγραμμα my home open.

 

Από τη στιγμή όμως που το αίτημα αλλαγής προγράμματος καταχωρείται κατόπιν συνεννόησης και επικοινωνίας με το τηλεφωνικό κέντρο εξυπηρέτησης πελατών της υπηρεσίας μας(8009001000, δωρεάν για κλήσεις από σταθερά και κινητά) , σας συστήνουμε να επικοινωνήσετε μαζί τους και να ενημερωθείτε λόγω αρμοδιότητας

Επεξ/σία από dvlsakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση οταν βγαινει ο 4 μηνιαιος λογαριασμός η αξια του ειναι στην υπαρχουσα τιμη kw του μηνα που εκδίδεται,η  παιρνει την αξια καθε μηνα ξεχωριστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, KAPAKOSTAS είπε

Ερωτηση οταν βγαινει ο 4 μηνιαιος λογαριασμός η αξια του ειναι στην υπαρχουσα τιμη kw του μηνα που εκδίδεται,η  παιρνει την αξια καθε μηνα ξεχωριστα?

ξεχωριστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεθαύριο είναι να πληρωθεί η τελευταία δόση του περυσινού διακανονισμού. Εάν δεν την πληρώσω δεν θα με αφήσουν να κάνω νέο διακανονισμό για τον φουσκωμένο λογαριασμό που θα έρθει τον άλλο μήνα, έτσι δεν είναι; (Η αλήθεια είναι ότι θα βόλευε να κάνω νέο διακανονισμό και με τη δόση μέσα.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Philippe είπε

Μεθαύριο είναι να πληρωθεί η τελευταία δόση του περυσινού διακανονισμού. Εάν δεν την πληρώσω δεν θα με αφήσουν να κάνω νέο διακανονισμό για τον φουσκωμένο λογαριασμό που θα έρθει τον άλλο μήνα, έτσι δεν είναι; (Η αλήθεια είναι ότι θα βόλευε να κάνω νέο διακανονισμό και με τη δόση μέσα.)

Καλημέρα.. Καλύτερα να πληρώσεις  την δόση... Γιατί όταν θα πας να κάνεις άλλο διακανονισμό θα έχεις θέμα.. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλημέρα. Έχω λογαριασμό Γ1 ανά δίμηνο.

13/2/23 ζητούσε η εφερμογη της ΔΕΗ τις ενδείξεις μετρητή. Τις έδωσα στο site τους ΔΕΔΔΗΕ και το πρόβλημα είναι ότι περνούσε ο καιρός και ο λογαριασμός δεν έβγαινε.

Πήρα οπότε την προηγούμενη εβδομάδα στην ΔΕΗ και μου είπανε πως δεν τους έχει δώσει ο ΔΕΔΔΗΕ ενδείξεις και να μιλήσω μαζί του (λες και είναι δική μου δουλειά). Το έκανα , μίλησα με τον ΔΕΔΔΗΕ και μου είπαν πως οι ενδείξεις από τις 14/2/23 έχουν σταλεί στον πάροχο.

Ξανά παίρνω στην ΔΕΗ και μου λένε ότι θα το κοιτάξουν, θα αφήσουν μήνυμα στο λογιστήριο κτλ.

Τους εξήγησα ότι με βγάζουν εκτός προγραμματισμού και ότι θα δυσκολευτεί στην πληρωμή αν εκδοθούν κοντά οι δύο λογαριασμού αφού σχεδόν φτάσαμε σε μηνιαία έκδοση λογαριασμού χωρίς να έχουμε τέτοια συμφωνία.

Τίποτα...

Αρχές τις εβδομάδας ξανά παίρνω....τα ίδια...θα το δουν θα ενημερώσουν κτλ...

Ξανά την επόμενη ημέρα....τα ίδια...

Σήμερα φυσικά δεν έχει εκδοθεί ο λογαριασμος και δήθεν υπάρχει ανοιχτό αίτημα για μη έκδοση λογαριασμού.

 

Πραγματικά επειδή μετράω και το τελευταίο ευρώ και μου χαλάει τελείως τον προγραμματισμό όλο αυτό, τι μπορώ να κάνω για να είναι καλυμμένος καθώς δεν μπορώ να πληρώσω λογαριασμό και μετά από έναν μήνα τον επόμενο;

 

Επίσης μπορώ να αναφέρω το περιστατικό στην ΡΑΕ η σε κάποιον άλλον οργανισμό;

 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, ethnik471 είπε

Παιδιά καλημέρα. Έχω λογαριασμό Γ1 ανά δίμηνο.

13/2/23 ζητούσε η εφερμογη της ΔΕΗ τις ενδείξεις μετρητή. Τις έδωσα στο site τους ΔΕΔΔΗΕ και το πρόβλημα είναι ότι περνούσε ο καιρός και ο λογαριασμός δεν έβγαινε.

Πήρα οπότε την προηγούμενη εβδομάδα στην ΔΕΗ και μου είπανε πως δεν τους έχει δώσει ο ΔΕΔΔΗΕ ενδείξεις και να μιλήσω μαζί του (λες και είναι δική μου δουλειά). Το έκανα , μίλησα με τον ΔΕΔΔΗΕ και μου είπαν πως οι ενδείξεις από τις 14/2/23 έχουν σταλεί στον πάροχο.

Ξανά παίρνω στην ΔΕΗ και μου λένε ότι θα το κοιτάξουν, θα αφήσουν μήνυμα στο λογιστήριο κτλ.

Τους εξήγησα ότι με βγάζουν εκτός προγραμματισμού και ότι θα δυσκολευτεί στην πληρωμή αν εκδοθούν κοντά οι δύο λογαριασμού αφού σχεδόν φτάσαμε σε μηνιαία έκδοση λογαριασμού χωρίς να έχουμε τέτοια συμφωνία.

Τίποτα...

Αρχές τις εβδομάδας ξανά παίρνω....τα ίδια...θα το δουν θα ενημερώσουν κτλ...

Ξανά την επόμενη ημέρα....τα ίδια...

Σήμερα φυσικά δεν έχει εκδοθεί ο λογαριασμος και δήθεν υπάρχει ανοιχτό αίτημα για μη έκδοση λογαριασμού.

 

Πραγματικά επειδή μετράω και το τελευταίο ευρώ και μου χαλάει τελείως τον προγραμματισμό όλο αυτό, τι μπορώ να κάνω για να είναι καλυμμένος καθώς δεν μπορώ να πληρώσω λογαριασμό και μετά από έναν μήνα τον επόμενο;

 

Επίσης μπορώ να αναφέρω το περιστατικό στην ΡΑΕ η σε κάποιον άλλον οργανισμό;

 

Ευχαριστώ 

Καλημερα.. Να κανεις αναφορα... Αλλα αυτα που ζητας να  τα θεσεις και με email...Ειναι διαφορετικη η ημερομηνια των μετρησεων  που θα πρεπει  να περασεις σε ΔΕΗ η  στον Δεδδηε..Τα εδωσες σωστα στην συγκεκριμενη ημερομηνια ; Στον Δεδδηε ειναι ανα διμηνο οταν ανοιγει η εφαρμογη...Δεν μπορεις να δωσεις  ενδειξεις οποτε θελεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...