Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα αρχιλαμόγια εκεί στη ΔΕΗ συνεχίζουν να έχουν τις ίδιες χρεώσεις στο σταθερό τιμολόγιο από τον Αύγουστο του 2022. Τιμή κιλοβατώρας στα 0,539€ και 1€ το μήνα πάγιο. Τέλος Μαΐου τελειώνει το myhome enter που είχα υπογράψει πριν 2 χρόνια με κάτω από 0,105€/kWh. Δεν έχω καμία όρεξη να πάω στο κυμαινόμενο myhome open που καβατζώνουν την κρατική επιδότηση ΤΕΜ ενώ ακόμα και το Φυσικό Αέριο έχει πέσει σε τιμές προ-πολέμου Ουκρανίας-Ρωσίας εδώ και καιρό.

Και επειδή έρχονται εκλογές, μην ξεχάσετε να ξαναψηφίσετε τα ΑΡΧΙΛΑΜΟΓΙΑ του ΣΥΡΙΖΑ (χρεοκώπησαν τη ΔΕΗ) και ΝΔ (την χάρισαν στη CVC).

ΥΓ. Σας φορολογούν για να χαρίζουν τα λεφτά στις "εταιρείες" παροχής ενέργειας με το ΤΕΜ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

35 λεπτά πριν, TheBlackRazor είπε

Τα αρχιλαμόγια εκεί στη ΔΕΗ συνεχίζουν να έχουν τις ίδιες χρεώσεις στο σταθερό τιμολόγιο από τον Αύγουστο του 2022. Τιμή κιλοβατώρας στα 0,539€ και 1€ το μήνα πάγιο. Τέλος Μαΐου τελειώνει το myhome enter που είχα υπογράψει πριν 2 χρόνια με κάτω από 0,105€/kWh. Δεν έχω καμία όρεξη να πάω στο κυμαινόμενο myhome open που καβατζώνουν την κρατική επιδότηση ΤΕΜ ενώ ακόμα και το Φυσικό Αέριο έχει πέσει σε τιμές προ-πολέμου Ουκρανίας-Ρωσίας εδώ και καιρό.

Και επειδή έρχονται εκλογές, μην ξεχάσετε να ξαναψηφίσετε τα ΑΡΧΙΛΑΜΟΓΙΑ του ΣΥΡΙΖΑ (χρεοκώπησαν τη ΔΕΗ) και ΝΔ (την χάρισαν στη CVC).

ΥΓ. Σας φορολογούν για να χαρίζουν τα λεφτά στις "εταιρείες" παροχής ενέργειας με το ΤΕΜ.

Και τι να ψηφίσουμε?

Σώρρα, που έχει και 600 δις?

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σαν το παλιό καλό enter δεν έχει. Είμαστε 40% πάνω στις τιμές ακόμα και με την κακή κρατική επιδότηση που μας πετάνε. 

Κάποιοι εναλλακτικοί βέβαια έχουν ξεφύγει έχω φίλο έδωσε 900 ευρώ για 1600kw σε ελτα νομίζω κάτι τρελές χρεώσεις. Οπότε πάλι καλά να λέμε με τα 410 ευρώ για τις 1500kw το τετράμηνο. Ο καθένας ζητάει όσο θέλει βρήκαν ευκαιρία και βαράνε στα αυτιά. Μόνο που ξέχασαν ότι μιλάμε για ρεύμα όχι για κάτι πολυτελείας που δεν είναι αναγκαίο. 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, billyst είπε

Είχε λήξει η κάρτα που είχα πάγια εντολή στις 31/01 και ξέχασα να την αλλάξω . Το θέμα είναι ότι ο λογαριασμός έληγε χθες . Άλλαξα μόλις τ στοιχεία στην κάρτα. Τι κάνω τώρα; Τον πληρώνω η θα με πετάξει από το ονλαιν; Έχω το παλιό καλό λήγει τον Νοέμβριο

Οι όροι της πάγιας , ενημερώνουν ότι θα προσπαθήσουν ότι θα τα τραβήξουν 2 μέρες πριν την λήξη, θα χρειαστεί να τα πληρώσεις είτε μέσα απο το myΔΕΗ ή απο το site.  Δεν θα σε πετάξουν απο το online για κανένα λόγο. απλά κάνε την πληρωμή πριν την έκδοση του επόμενου λογαριασμού και χάσεις τις εκπτώσεις συνέπειας. 

7 ώρες πριν, TheBlackRazor είπε

Τα αρχιλαμόγια εκεί στη ΔΕΗ συνεχίζουν να έχουν τις ίδιες χρεώσεις στο σταθερό τιμολόγιο από τον Αύγουστο του 2022. Τιμή κιλοβατώρας στα 0,539€ και 1€ το μήνα πάγιο. Τέλος Μαΐου τελειώνει το myhome enter που είχα υπογράψει πριν 2 χρόνια με κάτω από 0,105€/kWh. Δεν έχω καμία όρεξη να πάω στο κυμαινόμενο myhome open που καβατζώνουν την κρατική επιδότηση ΤΕΜ ενώ ακόμα και το Φυσικό Αέριο έχει πέσει σε τιμές προ-πολέμου Ουκρανίας-Ρωσίας εδώ και καιρό.

Και επειδή έρχονται εκλογές, μην ξεχάσετε να ξαναψηφίσετε τα ΑΡΧΙΛΑΜΟΓΙΑ του ΣΥΡΙΖΑ (χρεοκώπησαν τη ΔΕΗ) και ΝΔ (την χάρισαν στη CVC).

η αγορά πλέον ειναι χάλια , δεν νομίζω πλέον να βρούμε τις τιμές σε σταθερά του 2020. Αλλά και τότε το enter και τα online ήταν λίγο ακριβότερα απο τις τιμές της αγοράς στα κυμαινόμενα. Οι περισσότεροι το είχαμε αγοράσει επειδή έδινε τα  και τα 100 ευρώ κουπόνι και αν το διαιρούσες στα 2  χρόνια ερχόταν ίσα βαρκα ισα νερα . Και βγήκαμε μάγκες επειδή οι τιμές με την κρίση στην αγορα πήγαν 700% πάνω και οι ΔΕΗ δεν μας πέταξε σε κυμαινόμενο . Το ασφαλέστερο μέχρι τις εκλογές και μετά την καλοκαιρινή περίοδο είναι να μείνεις σε κυμαινόμενο.  115-200 ευρώ ανα Mwh  θεωρείται καλό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση. 

Στο 4μηνο Νοεμβριος - Φεβρουαριος ο μετρητής γράφει ότι κάψαμε 2542 kWh. Ο έναντι του 2μηνου ήρθε 620kWh. Εκείνο το 2μηνο είχα το home enter με σταθερά τιμολογια και πλήρωσα τον εναντι με σταθερό. Το επόμενο 2μηνο από το νέο έτος μέχρι τώρα είμαι με το Γ1 με την επιδότηση και το όριο των 500kWh ανά μήνα που έχει πέναλτι αν το υπερβείς. 

Εγώ πως θα χρεωθω για τον νέο λογαριασμό; Θα κάνουν αφαίρεση 2542 - 620 και ότι προκύψει που είναι κάτω από 2000kwh δηλαδή 500kwh το μήνα; Η θα βάλουν πέναλτι με αυξημένο τιμολόγιο; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Ερώτηση. 

Στο 4μηνο Νοεμβριος - Φεβρουαριος ο μετρητής γράφει ότι κάψαμε 2542 kWh. Ο έναντι του 2μηνου ήρθε 620kWh. Εκείνο το 2μηνο είχα το home enter με σταθερά τιμολογια και πλήρωσα τον εναντι με σταθερό. Το επόμενο 2μηνο από το νέο έτος μέχρι τώρα είμαι με το Γ1 με την επιδότηση και το όριο των 500kWh ανά μήνα που έχει πέναλτι αν το υπερβείς. 

Εγώ πως θα χρεωθω για τον νέο λογαριασμό; Θα κάνουν αφαίρεση 2542 - 620 και ότι προκύψει που είναι κάτω από 2000kwh δηλαδή 500kwh το μήνα; Η θα βάλουν πέναλτι με αυξημένο τιμολόγιο;

θα επιστραφεί η χρέωση προμήθειας ρεύματος και ρυθμιζόμενες του έναντι

μετά θα σπάσει αναλογικά η κατανάλωση των 2542 για τις μέρες που ήσουν στο σταθερό και τις υπόλοιπες στο Γ1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

θα επιστραφεί η χρέωση προμήθειας ρεύματος και ρυθμιζόμενες του έναντι

μετά θα σπάσει αναλογικά η κατανάλωση των 2542 για τις μέρες που ήσουν στο σταθερό και τις υπόλοιπες στο Γ1

Στο σταθερό έμεινα για δύο μήνες ακριβώς ενώ άλλους δύο ακριβώς ήμουν στο Γ1. Άρα αυτοί θα διαιρέσουν δια του 2 την κατανάλωση και σε ότι προκύψει θα γίνει η σύγκριση αν υπερβαινει τις 500 ανά μήνα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Basilhs23___ είπε

Στο σταθερό έμεινα για δύο μήνες ακριβώς ενώ άλλους δύο ακριβώς ήμουν στο Γ1. Άρα αυτοί θα διαιρέσουν δια του 2 την κατανάλωση και σε ότι προκύψει θα γίνει η σύγκριση αν υπερβαινει τις 500 ανά μήνα; 

ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, αυτό το πρόγραμμα είναι οκ;

Το ανεξοφλητο πόσο είχε κατατεθεί αλλά δεν το είχαν δει λόγω συστημικού λάθους. 

 

 

IMG_20230302_110120.jpg

IMG_20230302_110329.jpg

Επεξ/σία από mynam3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, atpanos είπε

Καλό είναι, μόνο το Greenpass ίσως δεν χρειάζεται αλλά είναι στα 0,95 το μήνα.

Έχεις 115 + 64,44 (έναντι) για τετράμηνο για 615 kWh.

Όταν λες το έναντι, τι σημαίνει; 

Φαίνεται σε βάθος ορίζοντα να πέσουν οι τιμές ή κάνουμε τον σταυρό μας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, UlveRz είπε

Παιδιά ειναι και σε άλλους πεθαμένο το mydei;Screenshot_20230302-020326.jpg.901c3a753ef1a38c13cf9eb8baee5192.jpg

 

Μετά από αλλαγή προγράμματος κι εμένα ήταν πεθαμένο για κάνα μήνα. Μετά έστρωσε και το app και το web.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...