Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειμαι ήδη στο open με ημερομηνία ληξης 16.12.23 και θελω να παω , στο ΓΝ1. Θα εχω καποια επιβάρυνση με την αλλαγή? Κάνω καποια διαδικασία μεσα απο το λογαριασμό μου απο την σελιδα της ΔΕΗ? ( που δεν βρίσκω κάτι ) ή απο την αρχη e contract , από εδω https://www.dei.gr/el/e-contract/ σαν να ειμαι καινουριος πελατης ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 15/2/2023 στις 3:57 ΜΜ, ovelix11 είπε

Σε 15 μερες πρεπει να αποφασισω κι εχω μπερδευτει... Τελευταιο διμηνο καταναλωσης 550 / 234 ( ημερ/νυχτερ) . Μου εχει ερθει η επιστολη εδω και 2 μηνες για μεταβαση στο Open. Να παραμεινω ή να παω σε Γ1/Γ1Ν ? Δεν θελω να παω σε ιδιωτη..

Καλημερα. Τελικη τετραμηνου εχθες . 1036 καθημερινο και 538 νυχτερινο με μετρησεις που στελνω εγω . Open ή Γ1/Γ1Ν....Ιδού η απορία...Καμιά γνώμη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, hamer είπε

Ειμαι ήδη στο open με ημερομηνία ληξης 16.12.23 και θελω να παω , στο ΓΝ1. Θα εχω καποια επιβάρυνση με την αλλαγή? Κάνω καποια διαδικασία μεσα απο το λογαριασμό μου απο την σελιδα της ΔΕΗ? ( που δεν βρίσκω κάτι ) ή απο την αρχη e contract , από εδω https://www.dei.gr/el/e-contract/ σαν να ειμαι καινουριος πελατης ?

Έκανα εγώ ακριβώς το ίδιο από το e-contract και με πήραν από το 8009001000 και είπαν ότι για να φύγω από το myhome online έχει κάποιο πέναλτυ, το ύψος του οποίου δεν γνωρίζουν και να καλέσω το 8009001000.....

Επεξ/σία από Bomber-21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Bomber-21 είπε

και είπαν

μη δίνεις σημασία το τι λέει ο κάθε πικραμένος υπαλληλος

9 λεπτά πριν, Bomber-21 είπε

για να φύγω από το myhome online

ελπίζω να μην έσπασες σταθερό με 0,10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

μη δίνεις σημασία το τι λέει ο κάθε πικραμένος υπαλληλος

ελπίζω να μην έσπασες σταθερό με 0,10

Προφανώς όχι, με 0,23. Λέει βλακείες για το πέναλτυ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Bomber-21 είπε

Προφανώς όχι, με 0,23.

ok

Μόλις τώρα, Bomber-21 είπε

Λέει βλακείες για το πέναλτυ;

ναι , δε χρεώνουν σε εσωτερικές αλλαγές προγράμματος , λογικά μόνο αν έφευγες σε άλλη εταιρία , βέβαια με ΔΕΗ ποτέ δεν ξέρεις τι θα κάνουν , στείλε email ή κάνε ερώτημα μέσω της φόρμας

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/ypostiriksi-epikoinonia/logariasmoi-xreoseis-revma/

επέλεξε "χρειάζεστε βοήθεια?"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπέρα παίδες! Σε 40 μέρες λήγει το συμβόλαιο μου στη ΔΕΗ, έχω το myhome online N με κλειδωμένη κιλοβατώρα στα 0,17 και 0,13Ν 😬. Η κατανάλωση του τελευταίου 4μήνου είναι 1100 ημέρα και 200 νύχτα. Γενικά τους χειμερινούς μήνες είναι οι πιο φουσκωμένοι λογαριασμοί γιατί ο ηλιακός δεν αποδίδει καλά λόγω θέσης και ανάβουμε για ΖΝΧ ρεύμα κάθε μέρα απο τέλη Νοέμβρη μέχρι μέσα Φεβρουαρίου. Διαβάζω σε προηγούμενα ποστς πως, όταν λήξει το συμβόλαιο σε πάνε αυτόματα στο open, αφού προηγηθεί επιστολή ενημέρωσης απο ΔΕΗ.

 

Στο ζουμί τώρα, θεωρώ πως τα ~ 0,50φεύγα των σταθερών της ΔΕΗ  είναι αστεία, άρα με βλέπω για κυμαινόμενο. Βλέποντας το excel του μεγα διδάσκαλου @korakios  βλέπω πως οι διαφορές ανάμεσα σε open και Γ1Ν είναι πολύ μικρές με τις τρέχουσες τιμές κιλοβατώρας. Να αφήσω να με ρίξουν στο open και να μείνω εκεί; Ή να κάνω εγκαιρα αλλαγή σε Γ1Ν;

 

Θενξ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα έχει απαντηθεί και παλαιότερα αλλά αν θυμάται κάποιος, ο υπολογισμός του 15% μείωσης κατανάλωσης σε σχέση με τον περασμένο χρόνο στη ΔΕΗ γίνεται για όλο το τετράμηνο αναλογικά ανά ημέρα; Δηλαδή σημασία έχει μόνο το σύνολο 4 μηνιαίας κατανάλωσης ή το πάει ανά μήνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, gangel είπε

Σίγουρα έχει απαντηθεί και παλαιότερα αλλά αν θυμάται κάποιος, ο υπολογισμός του 15% μείωσης κατανάλωσης σε σχέση με τον περασμένο χρόνο στη ΔΕΗ γίνεται για όλο το τετράμηνο αναλογικά ανά ημέρα; Δηλαδή σημασία έχει μόνο το σύνολο 4 μηνιαίας κατανάλωσης ή το πάει ανά μήνα;

υποθέτω τετράμηνο μιας και τα στοιχεία τα αντλούν απο ΔΕΔΔΗΕ που παίρνει ένδειξη  ανα τετράμηνο

_________________________

βγήκαν και οι επιδοτήσεις , στα ίδια με προηγούμενο μήνα

_________________________________

Spoiler

Τέλος στη μπανανία και οι άδειες για μοναδες παραγωγής ρεύματος αερίου στη χώρα μας απο 2028 ίσως και 2025

ότι θα δίνουν μονάδες ΑΠΕ και όσο κρατήσουν οι μονάδες που ήδη υπάρχουν , τα υπόλοιπα εισαγωγές

κανένα σχέδιο για ανάπτυξη υδροηλεκτρικών / μηχανικών μέσων πραγματικά πράσινης αποθήκευσης ,μόνο "πράσινες" μπαταρίες (λογικά απο καμια semens όπως οι ανεμογεννήτριες σε συνεργασία με ΥΠΕΝ για κατάργηση περιοχών natura)

 

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά..
Πήρα τη ΔΕΗ να ρωτήσω για το γνωστό θέμα (τι διαφορές έχει το Open με το Γ1) και άκουσα κάτι τελείως καινούργιο.
Ότι δηλαδή η τιμή της kWh κλειδώνει για όλο το χρόνο στην τιμή που έχει όταν θα ξεκινήσω το συμβόλαιο (τον Μάρτη)!

Ασχετοσύνη υπαλλήλου ή το έχει ακούσει και κανένας άλλος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, o_lambross είπε

Ασχετοσύνη υπαλλήλου ή το έχει ακούσει και κανένας άλλος?

όλοι έχουν ακούσει οτι οι υπάλληλοι είναι άσχετοι 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πάγια εντολή εδώ και ενα μισή χρόνο . Σήμερα που λήγει η εξόφληση του μήνα με πάγια δεν τα έχουν τραβήξει ακόμη. Είχες κανείς παρόμοια εμπειρία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, korakios είπε

ok

ναι , δε χρεώνουν σε εσωτερικές αλλαγές προγράμματος , λογικά μόνο αν έφευγες σε άλλη εταιρία , βέβαια με ΔΕΗ ποτέ δεν ξέρεις τι θα κάνουν , στείλε email ή κάνε ερώτημα μέσω της φόρμας

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/ypostiriksi-epikoinonia/logariasmoi-xreoseis-revma/

επέλεξε "χρειάζεστε βοήθεια?"

Βλακείες έλεγε κλασικά η υπάλληλος. Αυτή είναι η απάντηση από τη ΔΕΗ

Αναφορά σε κείμενο

Στην περίπτωση που παραμείνετε στον προμηθευτή ΔΕΗ  στα ίδια στοιχεία και αιτηθείτε αλλαγή στο οικονομικό πακέτο Γ1 μπορεί να υλοποιηθεί χωρίς κάποια ρήτρα

 

Επεξ/σία από Bomber-21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, billyst είπε

Έχω πάγια εντολή εδώ και ενα μισή χρόνο . Σήμερα που λήγει η εξόφληση του μήνα με πάγια δεν τα έχουν τραβήξει ακόμη. Είχες κανείς παρόμοια εμπειρία;

κάποιες φορές καθυστερεί η ενημέρωση από την τράπεζα, και λόγο του τριήμερού, δεν θα ανησυχούσα στην θέση σου.

5 ώρες πριν, Bomber-21 είπε

Στην περίπτωση που παραμείνετε στον προμηθευτή ΔΕΗ  στα ίδια στοιχεία και αιτηθείτε αλλαγή στο οικονομικό πακέτο Γ1 μπορεί να υλοποιηθεί χωρίς κάποια ρήτρα

το open είναι λίγο φτηνότερο από το Γ1 για μεγάλες καταναλώσεις. αλλά ρήτρες δεν έχεις(για το Open όταν στο έδωσαν μετά από λήξη κάποιου προϊόντος), και για όλα τα σταθερά τουλάχιστον μέχρι το τέλος Ιουνίου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, papageorgys είπε

κάποιες φορές καθυστερεί η ενημέρωση από την τράπεζα, και λόγο του τριήμερού, δεν θα ανησυχούσα στην θέση σου.

το open είναι λίγο φτηνότερο από το Γ1 για μεγάλες καταναλώσεις. αλλά ρήτρες δεν έχεις(για το Open όταν στο έδωσαν μετά από λήξη κάποιου προϊόντος), και για όλα τα σταθερά τουλάχιστον μέχρι το τέλος Ιουνίου.

Είχε λήξει η κάρτα που είχα πάγια εντολή στις 31/01 και ξέχασα να την αλλάξω . Το θέμα είναι ότι ο λογαριασμός έληγε χθες . Άλλαξα μόλις τ στοιχεία στην κάρτα. Τι κάνω τώρα; Τον πληρώνω η θα με πετάξει από το ονλαιν; Έχω το παλιό καλό λήγει τον Νοέμβριο 

Επεξ/σία από billyst
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...