Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξερω αν το γραφω στο σωστο νημα.

Σε λιγο καιρο ληγει το Ηομε Online με χρεωση 0,17 και 0,11 μερα και νυχτα αντιστοιχα.

Σε όλο αυτο το καιρο, το νυχτερινο δεν εγραψε ουτε 1 ωρα καθως εχει χαλασει ο μετρητης.

Εγινε το τελος καλοκαιριου η δηλωση βλαβης μεσω ΔΕΗ και συμφωνα με τα λεγομενα του ΔΕΔΗΕ, εχουν επιβεβαιωσει την βλαβη του νυχτερινου μετρητη απο 9/9/2022. Πηρα τηλ. αρχες Ιανουαριου και ρωτησα τον ΔΕΔΗΕ και μου δικαιολογηθηκαν οτι υπαρχει μια καθυστερηση με τους μετρητες και οτι θα βγει πιστωτικο με καποιου ειδους υπολογισμο.

Σημερα ξαναπαιρνω και λεω, Τι θα γινει, φτασαμε τους 6 μηνες πια, και μου λεει η κοπελιτσα, το εβαλα σαν παραπονο, θα σας καλεσουν.

Και της απανταω, τι σημαινει αυτο? Και πριν 2 μηνες το εβαλαν σαν επειγον αλλα δεν εγινε κατι.

Και μου απαντα, το ιδιο πραγμα σαν κασσετα. το εβαλα σαν παραπονο, θα σας καλεσουν.

Τι με συμβουλευετε να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 λεπτά πριν, tsaltinho είπε

Δεν ξερω αν το γραφω στο σωστο νημα.

Σε λιγο καιρο ληγει το Ηομε Online με χρεωση 0,17 και 0,11 μερα και νυχτα αντιστοιχα.

Σε όλο αυτο το καιρο, το νυχτερινο δεν εγραψε ουτε 1 ωρα καθως εχει χαλασει ο μετρητης.

Εγινε το τελος καλοκαιριου η δηλωση βλαβης μεσω ΔΕΗ και συμφωνα με τα λεγομενα του ΔΕΔΗΕ, εχουν επιβεβαιωσει την βλαβη του νυχτερινου μετρητη απο 9/9/2022. Πηρα τηλ. αρχες Ιανουαριου και ρωτησα τον ΔΕΔΗΕ και μου δικαιολογηθηκαν οτι υπαρχει μια καθυστερηση με τους μετρητες και οτι θα βγει πιστωτικο με καποιου ειδους υπολογισμο.

Σημερα ξαναπαιρνω και λεω, Τι θα γινει, φτασαμε τους 6 μηνες πια, και μου λεει η κοπελιτσα, το εβαλα σαν παραπονο, θα σας καλεσουν.

Και της απανταω, τι σημαινει αυτο? Και πριν 2 μηνες το εβαλαν σαν επειγον αλλα δεν εγινε κατι.

Και μου απαντα, το ιδιο πραγμα σαν κασσετα. το εβαλα σαν παραπονο, θα σας καλεσουν.

Τι με συμβουλευετε να κανω?

Να στείλεις email στον Δεδδηε της περιοχης που ανήκεις.. Να κάνεις εκεί τα παραπονα σου.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, takoulou είπε

Να στείλεις email στον Δεδδηε της περιοχης που ανήκεις.. Να κάνεις εκεί τα παραπονα σου.. 

Τι διαφορα εχει το γραπτο απο το τηλεφωνικο παραπονο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, tsaltinho είπε

Τι διαφορα εχει το γραπτο απο το τηλεφωνικο παραπονο ?

Έχει διαφορά λίγο.. Γιατί το email θα το διαβάσουν  άτομα απο τον Δεδδηε και μένει.. Εδώ στο φόρουμ έχει θέμα με το νυχτερινό τιμολόγιο.. Ψάξε 7-10 σελίδες πισω.. 

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πασχα ληγει το online που εχω για 2 ετη με τιμη 0.09ε η KW ....Παραμενω στην ΔΕΗ online ή μεταφερω σε καποια αλλη εταιρεια παρεμφερη? Ποσο γινεται η τιμη μετα το περας της 2 ετιας? 

Εχω λιγες ΚW μηνιαια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, PedroG είπε

Το πασχα ληγει το online που εχω για 2 ετη με τιμη 0.09ε η KW ....Παραμενω στην ΔΕΗ online ή μεταφερω σε καποια αλλη εταιρεια παρεμφερη? Ποσο γινεται η τιμη μετα το περας της 2 ετιας? 

Εχω λιγες ΚW μηνιαια 

Υπομονή μέχρι τότε.. Έχεις πολλες μέρες να δεις.. Όταν θα ανακοινωθούν οι τιμές του Απριλίου και μετά.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tsaltinho είπε

Δεν ξερω αν το γραφω στο σωστο νημα.

Σε λιγο καιρο ληγει το Ηομε Online με χρεωση 0,17 και 0,11 μερα και νυχτα αντιστοιχα.

Σε όλο αυτο το καιρο, το νυχτερινο δεν εγραψε ουτε 1 ωρα καθως εχει χαλασει ο μετρητης.

Εγινε το τελος καλοκαιριου η δηλωση βλαβης μεσω ΔΕΗ και συμφωνα με τα λεγομενα του ΔΕΔΗΕ, εχουν επιβεβαιωσει την βλαβη του νυχτερινου μετρητη απο 9/9/2022. Πηρα τηλ. αρχες Ιανουαριου και ρωτησα τον ΔΕΔΗΕ και μου δικαιολογηθηκαν οτι υπαρχει μια καθυστερηση με τους μετρητες και οτι θα βγει πιστωτικο με καποιου ειδους υπολογισμο.

Σημερα ξαναπαιρνω και λεω, Τι θα γινει, φτασαμε τους 6 μηνες πια, και μου λεει η κοπελιτσα, το εβαλα σαν παραπονο, θα σας καλεσουν.

Και της απανταω, τι σημαινει αυτο? Και πριν 2 μηνες το εβαλαν σαν επειγον αλλα δεν εγινε κατι.

Και μου απαντα, το ιδιο πραγμα σαν κασσετα. το εβαλα σαν παραπονο, θα σας καλεσουν.

Τι με συμβουλευετε να κανω?

διάβασε τελευταίες σελίδες απο το αντίστοιχο νήμα, συνέχεια εκεί όχι εδώ

https://www.insomnia.gr/forums/topic/598603-νυχτερινο-τιμολογιο-δεδδηε/?do=getNewComment

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/2/2023 στις 10:13 ΠΜ, Dantε είπε

Στο σπιτι η παροχη ειναι 3φασικη. 

Στο πλαισιο εξοικονομησης, εχει νοημα να το γυρισω σε μονοφασικο; Οι ρυθμιζομενες χρεωσεις βγαινουν αρκετες και επειδη ελεγαν οτι θα αλλαξει ο τροπος χρεωσης και το 3φασικο θα επιβαρυνθει αρκετα, κοιταζω μηπως γλιτωσω κατι απο εκει.

https://amp.fpress.gr/katanalotis/story/354/ta-pente-mystika-toy-logariasmoy-tis-deh

 

Τεχνικά ,με μια γέφυρα στον πίνακα δουλεύουν όλα.Μονο από πια επαφή στο ρελέ θα περάσει η φάση θέλει προσοχή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 18/3/22 λήγει το home enter που είχα κάνει με 0.17. δεν μου έχει έρθει κάποια ειδοποίηση για το μετά από την ΔΕΗ. Τι γίνεται μετά?  σε μεταφέρει αυτόματα στο open αν έχω καταλάβει καλα η πρέπει να τους πω αν θέλω να πάω στο Γ1? Δεν κάνω πολύ μεγάλη κατανάλωση τι με συμφέρει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dvlsakos είπε

Καλησπέρα, 18/3/22 λήγει το home enter που είχα κάνει με 0.17. δεν μου έχει έρθει κάποια ειδοποίηση για το μετά από την ΔΕΗ. Τι γίνεται μετά?  σε μεταφέρει αυτόματα στο open αν έχω καταλάβει καλα η πρέπει να τους πω αν θέλω να πάω στο Γ1? Δεν κάνω πολύ μεγάλη κατανάλωση τι με συμφέρει?

Καλησπέρα, άμεσα email στη ΔΕΗ για να δεις που θα μεταβείς μετά την λήξη του σταθερού σου. Αυτόματα στο open μεταφερεσαι κανονικά, αλλά έπρεπε να σου έχει έρθει επιστολή. Μπορεί να χάθηκε, μπορεί να μην στάλθηκε και πότε. Σε καμία περίπτωση δεν συνεχίζεις με σταθερό πρόγραμμα, είναι πανάκριβα. Open ή Γ1Ν, μικρές διαφορές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Raki-meze είπε

Καλησπέρα, άμεσα email στη ΔΕΗ για να δεις που θα μεταβείς μετά την λήξη του σταθερού σου. Αυτόματα στο open μεταφερεσαι κανονικά, αλλά έπρεπε να σου έχει έρθει επιστολή. Μπορεί να χάθηκε, μπορεί να μην στάλθηκε και πότε. Σε καμία περίπτωση δεν συνεχίζεις με σταθερό πρόγραμμα, είναι πανάκριβα. Open ή Γ1Ν, μικρές διαφορές. 

Οκ θα επικοινωνήσω , ευχαριστώ.

Αν θέλω μετά μπορώ να πάω στο Γ1 αν με πάνε στο Οpen? Μόνο στο πάγιο λίγο παραπάνω στο open βλέπω.

Χρεώσεις στο πινάκακι ποιες τιμές κοιτάω τελική με έκπτωση έως 500kw?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, dvlsakos είπε

Οκ θα επικοινωνήσω , ευχαριστώ.

Αν θέλω μετά μπορώ να πάω στο Γ1 αν με πάνε στο Οpen? Μόνο στο πάγιο λίγο παραπάνω στο open βλέπω.

Χρεώσεις στο πινάκακι ποιες τιμές κοιτάω τελική με έκπτωση έως 500kw?

1. Μπορείς να πας όποτε θες στο Γ1 , με ένα απλό email που τους ζητάς την αλλαγή.

2. Ναι , αν καις μέχρι 500 τον μήνα. Απλά για Μάρτιο δεν έχει βγει ακόμα η επιδότηση, αλλά όσο και να είναι, θα είναι ίδια για όλα τα προγράμματα. Οπότε βλέπεις τιμή κιλοβατώρας, πάγιο και υπολογίζεις ποιο σε συμφέρει καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Raki-meze είπε

1. Μπορείς να πας όποτε θες στο Γ1 , με ένα απλό email που τους ζητάς την αλλαγή.

2. Ναι , αν καις μέχρι 500 τον μήνα. Απλά για Μάρτιο δεν έχει βγει ακόμα η επιδότηση, αλλά όσο και να είναι, θα είναι ίδια για όλα τα προγράμματα. Οπότε βλέπεις τιμή κιλοβατώρας, πάγιο και υπολογίζεις ποιο σε συμφέρει καλύτερα.

Έγινε ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στη παρέα. Μου ήρθε ο πρώτος λογαριασμός έναντι και πέρα από ότι έχουν χρεώσει 680 κβ ενώ το μήνα δε καίμε πάνω από 200-250, δεν έχει καθόλου κρατική επιδότηση. 
το τελικό ποσό είναι 469 ευρώ. 
Περα από ότι λογικά οι 2 επόμενοι μήνες θα έρθουν μηδενικοί γιατί θα καταχωρήσω μετρήσεις, τι με συμφέρει να κάνω; Να περιμένω δυο μήνες και να πάω στο Γ1; Να αλλάξω πάροχο; 

54180763-1B3F-457D-98F9-ACDB0B914F15.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...