Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο σπιτι η παροχη ειναι 3φασικη. 

Στο πλαισιο εξοικονομησης, εχει νοημα να το γυρισω σε μονοφασικο; Οι ρυθμιζομενες χρεωσεις βγαινουν αρκετες και επειδη ελεγαν οτι θα αλλαξει ο τροπος χρεωσης και το 3φασικο θα επιβαρυνθει αρκετα, κοιταζω μηπως γλιτωσω κατι απο εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, Dantε είπε

Στο σπιτι η παροχη ειναι 3φασικη. 

Στο πλαισιο εξοικονομησης, εχει νοημα να το γυρισω σε μονοφασικο; Οι ρυθμιζομενες χρεωσεις βγαινουν αρκετες και επειδη ελεγαν οτι θα αλλαξει ο τροπος χρεωσης και το 3φασικο θα επιβαρυνθει αρκετα, κοιταζω μηπως γλιτωσω κατι απο εκει.

Καλημερα.. Δεν ειναι και πολυ ευκολο να γυρισεις την παροχη σε μονοφασικη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, takoulou είπε

Καλημερα.. Δεν ειναι και πολυ ευκολο να γυρισεις την παροχη σε μονοφασικη..

Ξερω πως χρειαζεται αιτηση στο ΔΕΔΔΗΕ και εχει καποιο κοστος αυτο. Αλλα απο θεμα ηλεκτρολογικης εγκαταστασης ,χρειαζεται κατι στο σπιτι; Απο οτι καταλαβα το αντιθετο θα κοστιζε, αφου θα επρεπε να μπουν εξτρα καλωδια για τις ακομα 2 φασεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Dantε είπε

Στο σπιτι η παροχη ειναι 3φασικη. 

Στο πλαισιο εξοικονομησης, εχει νοημα να το γυρισω σε μονοφασικο; Οι ρυθμιζομενες χρεωσεις βγαινουν αρκετες και επειδη ελεγαν οτι θα αλλαξει ο τροπος χρεωσης και το 3φασικο θα επιβαρυνθει αρκετα, κοιταζω μηπως γλιτωσω κατι απο εκει.

Δεν αξίζει να αλλάξεις. Το μόνο που γλιτώνεις είναι 8 ευρώ το χρόνο από ρυθμιζόμενες. Επίσης θέλει αλλαγή στον πίνακα και στο ρολόι. Μπορεί η εγκατάσταση του σπιτιού σου να μην αντέχει κι όλας υποβάθμιση σε μονοφασικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Δεν αξίζει να αλλάξεις. Το μόνο που γλιτώνεις είναι 8 ευρώ το χρόνο από ρυθμιζόμενες. Επίσης θέλει αλλαγή στον πίνακα και στο ρολόι. Μπορεί η εγκατάσταση του σπιτιού σου να μην αντέχει κι όλας υποβάθμιση σε μονοφασικό.

Ναι δικιο εχεις. Συγκρινα με λογαριασμο απο αλλο σπιτι με μονοφασικο και οντως τοσο ειναι η διαφορα. Αρα ναι δεν αξιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

@Dantε κάτσε όπως είσαι και μην ασχολείσαι επειδή «είπαν» ότι θα αλλάξουν και λοιπές βλακείες(μην τις βαφτίσω αλλιώς)

Εγώ μακάρι να είχα τριφασική παροχή στο σπίτι για να μπορούσα να βάλω ταχυθερμαντήρα για πρωινά του χειμώνα (έχω ηλιακό) και να μπορούσα να συνδέσω ξεχωριστά τριφασικά κουζίνα και εστίες (ξεχωριστά τριφασική ασφάλεια για το καθένα στον πίνακα)

Στο μέλλον μπορεί να θελήσεις να βάλεις μια αντλία θερμοτητας ή κάτι αντίστοιχο και να μπαίνεις πάλι σε έξοδα.., για εμένα μην ανοίγεις ιστορίες εκεί που δεν χρειάζεται, μόνο και μόνο επειδή κάποιοι α(χ)ρηστοι δεν έχουν ιδέα..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dasnowy είπε

Δεν αξίζει να αλλάξεις. Το μόνο που γλιτώνεις είναι 8 ευρώ το χρόνο από ρυθμιζόμενες. Επίσης θέλει αλλαγή στον πίνακα και στο ρολόι. Μπορεί η εγκατάσταση του σπιτιού σου να μην αντέχει κι όλας υποβάθμιση σε μονοφασικό.

Που ακριβώς διαφέρουν οι ρυθμιζόμενες στην περίπτωση τριφασικού? Στον τρέχοντα τιμοκατάλογο ρυθμιζόμενων δεν μπόρεσα να εντοπίσω κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Που ακριβώς διαφέρουν οι ρυθμιζόμενες στην περίπτωση τριφασικού? Στον τρέχοντα τιμοκατάλογο ρυθμιζόμενων δεν μπόρεσα να εντοπίσω κάτι.

ΔΕΔΔΗΕ:Δίκτυο Διανομής Η/Ε 

(25kVAx    /365x0,520€/kVA)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Dantε είπε

ΔΕΔΔΗΕ:Δίκτυο Διανομής Η/Ε 

(25kVAx    /365x0,520€/kVA)

 

Έψαχνα κάτι σχετικό με τις φάσεις ενώ αυτό αφορά την συμφωνημένη ισχύ, για αυτό δεν το έβρισκα.

Πάντως για μείωση ισχύος εκτός από τις αλλαγές στην ηλεκτρολογική σου εγκατάσταση όπως ειπώθηκε θα χρειαστείς και νέο σχέδιο. Στη θέση σου δεν θα το σκεφτόμουν καν, εκτός αν αλλάξει κάτι στο μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Έψαχνα κάτι σχετικό με τις φάσεις ενώ αυτό αφορά την συμφωνημένη ισχύ, για αυτό δεν το έβρισκα.

Το τριφασικό έχει μεγαλύτερη συμφωνημένη ισχύ από το μονοφασικό για αυτό και συνδέονται οι έξτρα ρυθμιζόμενες με το τριφασικό. 

5 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Πάντως για μείωση ισχύος εκτός από τις αλλαγές στην ηλεκτρολογική σου εγκατάσταση όπως ειπώθηκε θα χρειαστείς και νέο σχέδιο. Στη θέση σου δεν θα το σκεφτόμουν καν, εκτός αν αλλάξει κάτι στο μέλλον.

Προφανώς και δεν αξίζει. Ειδικά για μελλοντική εγκατάσταση αντλίας θερμότητας όπου το τριφασικό είναι πολύ χρήσιμο για να μην υπάρχει περίπτωση υπερφόρτωσης ή και αναγκαίο για μεγαλύτερα σπίτια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Dantε είπε

Στο σπιτι η παροχη ειναι 3φασικη. 

Στο πλαισιο εξοικονομησης, εχει νοημα να το γυρισω σε μονοφασικο; Οι ρυθμιζομενες χρεωσεις βγαινουν αρκετες και επειδη ελεγαν οτι θα αλλαξει ο τροπος χρεωσης και το 3φασικο θα επιβαρυνθει αρκετα, κοιταζω μηπως γλιτωσω κατι απο εκει.

αντί 0,52*25 θα πληρώνεις 0,52*8 ανα έτος , είσαι σίγουρος οτι αξίζει ? 😁

αν αλλάξει κάτι το ξανασκέφτεσαι ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Το τριφασικό έχει μεγαλύτερη συμφωνημένη ισχύ από το μονοφασικό για αυτό και συνδέονται οι έξτρα ρυθμιζόμενες με το τριφασικό.

Όντως, ακόμα και το ενισχυμένο μονοφασικό (12kVA) έχει μια μικρή διαφορά στη συγκεκριμένη χρέωση με το μικρότερο τριφασικό Νο1 (15kVA). Απλά ανέφερα τον λόγο που δεν το έβρισκα.

9 λεπτά πριν, korakios είπε

αντί 0,52*25 θα πληρώνεις 0,52*8 ανα έτος , είσαι σίγουρος οτι αξίζει ? 😁

αν αλλάξει κάτι το ξανασκέφτεσαι ....

Το ΦΠΑ ξέχασες, 0,55 είναι ανά kVA το έτος 😁

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους,

Σας ειναι ευκολο να μου πειτε την γνωμη σας, για ποιο προγραμμα της ΔΕΗ (στο κυμαινομενο) ειναι αυτη την στιγμη κατα την προσωπικη σας αποψη πιο καλο για ενα σπιτι 80 τ.μ. με 4μελη οικογενεια με καταναλωση γυρω στις 500 κw ανα μηνα (συνηθως κατω απο 500kw) αλλα εχει τυχει και 4-5 φορες να ειναι γυρω στις 560-580kw. Εχω βαλει εδω και 20 μερες και νυχτερινο μετρητη του ΔΕΔΔΗΕ.

Ειμαι στην Elpedison τα τελευταια 6 χρονια. Αλλα επειδη η φαση πλεον εχει εξελιχθει σε "νομιμα ανηθικη ληστεια" θεωρω οτι αρκετα μας τον πιασανε.....!!!!!

Θα επιστρεψω στην ΔΕΗ, που τουλαχιστον εκει......σε περιπτωση διακανονισμου.....μπορουν να γινουν και περισσοτερες δοσεις!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, psn555 είπε

Καλησπερα σε ολους,

Σας ειναι ευκολο να μου πειτε την γνωμη σας, για ποιο προγραμμα της ΔΕΗ (στο κυμαινομενο) ειναι αυτη την στιγμη κατα την προσωπικη σας αποψη πιο καλο για ενα σπιτι 80 τ.μ. με 4μελη οικογενεια με καταναλωση γυρω στις 500 κw ανα μηνα (συνηθως κατω απο 500kw) αλλα εχει τυχει και 4-5 φορες να ειναι γυρω στις 560-580kw. Εχω βαλει εδω και 20 μερες και νυχτερινο μετρητη του ΔΕΔΔΗΕ.

Ειμαι στην Elpedison τα τελευταια 6 χρονια. Αλλα επειδη η φαση πλεον εχει εξελιχθει σε "νομιμα ανηθικη ληστεια" θεωρω οτι αρκετα μας τον πιασανε.....!!!!!

Θα επιστρεψω στην ΔΕΗ, που τουλαχιστον εκει......σε περιπτωση διακανονισμου.....μπορουν να γινουν και περισσοτερες δοσεις!!

Πάνω κάτω τα ίδια είναι αλλά εγώ θα πρότεινα myhome open.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, dasnowy είπε

Πάνω κάτω τα ίδια είναι αλλά εγώ θα πρότεινα myhome open.

Πηρα τηλ και μου ειπαν οτι το myhome open δεν δινεται σε νεους πελατες της ΔΕΗ αλλα μονο για οσους ειναι ηδη στην ΔΕΗ και θελουν να αλλαξουν προγραμμα. Και μου αντιπροτειναν το Γ1. Δεν προχωρησα κατι ακομα, γιατι μου εκανε αρνητικη εντυπωση αυτο. Αλλα σε καθε περιπτωση θελω να φυγω απο την Elp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...