Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, ThanosR92 είπε

Καλησπέρα. Σε νέο σπίτι με ενοίκιο, γνωρίζεται πόσο διάστημα χρειάζεται να ενεργοποιηθεί το ρεύμα εφόσον γίνει αίτηση στην ΔΕΗ; 

Επίσης, ποιο πρόγραμμα θεωρείτε ότι αξίζει να βάλουμε; Μιλάμε για 85τμ. 

Κάποιος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

18 ώρες πριν, Arkin είπε

Μαζι με ρυθμιζομενες το enter μου εβγαινε 0.15 και το open τωρα 0.21 6 λεπτα διαφορα ενα 250αρι το χρονο. Το σκεφτηκα για εναλλακτικο αλλα επειδη διαβαζω τερατα με τρελα ποσα λεω καλυτερα παραπανω και να ξερω οτι δεν θα μου ερθει καποια στιγμη κανα 1000αρικο λογαριασμος. Ξερω ατομο που ειναι σε ελτα και του ηρθε 800 ευρω εκκαθαριστικος για 1600kw. Καπου 1200 το τετραμηνο με τα εναντι. Δεν εχω ιδεα τι παιχτηκε αλλα δεν ειχε υπολοιπο. Τωρα ναι μπορει καποιους μηνες να ειναι πιο φθηνος καποιος εναλλακτικος και σε καποιον εκκαθαριστικο να σε βαρεσουν ενα τρελο ποσο και να ψαχνομαστε για αυτο τους φοβαμαι.

Το enter δεν εννοεις το παλιο σταθερο προγραμμα με τις παλιες τιμες? Τι ρυθμιζομενες εννοεις? Εμενα 0,105 ελεγε και τοσο εβγαινε σταθερα ολους τους μηνες που το ειχα. Η συγκριση παλιο enter με νεο open δεν εχει κανενα νοημα γιατι εκτος οτι το ενα ειναι σταθερο και το αλλο κυμενομενο αυτη η τιμη του enter δεν υπαρχει πλεον καν σαν επιλογη ,ηταν τιμη μιας εντελως αλλης εποχης οσο αφορα τις τιμες της ενεργειας.

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Arkin είπε

Μαζι με ρυθμιζομενες το enter μου εβγαινε 0.15 και το open τωρα 0.21 6 λεπτα διαφορα ενα 250αρι το χρονο.

Νομίζω πως κάπου έχεις κάνει λάθος στους υπολογισμούς σου, οι ρυθμιζόμενες είναι οι ίδιες για όλους ανεξαρτήτως παρόχου και προγράμματος οπότε άστες στην άκρη, η διαφορά στη χρέωση είναι 0,1511 - 0,105 = 0,0461€/KWh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Pwpwpw είπε

 

 

Το enter δεν εννοεις το παλιο σταθερο προγραμμα με τις παλιες τιμες? Τι ρυθμιζομενες εννοεις? Εμενα 0,105 ελεγε και τοσο εβγαινε σταθερα ολους τους μηνες που το ειχα. Η συγκριση παλιο enter με νεο open δεν εχει κανενα νοημα γιατι εκτος οτι το ενα ειναι σταθερο και το αλλο κυμενομενο αυτη η τιμη του enter δεν υπαρχει πλεον καν σαν επιλογη ,ηταν τιμη μιας εντελως αλλης εποχης οσο αφορα τις τιμες της ενεργειας.

Ναι βάζω μέσα και ρυθμιζόμενες και βγαίνει 15 λεπτά με enter ενώ με open με βγήκε 21 λεπτά. 6 λεπτά πάνω δηλαδή. 

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Νομίζω πως κάπου έχεις κάνει λάθος στους υπολογισμούς σου, οι ρυθμιζόμενες είναι οι ίδιες για όλους ανεξαρτήτως παρόχου και προγράμματος οπότε άστες στην άκρη, η διαφορά στη χρέωση είναι 0,1511 - 0,105 = 0,0461€/KWh.

Το θέμα ειναι οτι βγαίνει 6 λεπτά παραπάνω. 

Έκανα προμήθειας συν ρυθμιζόμενες και βγαίνει 15 στο έντερ και 21 στο οπεν. Δηλαδή 6 λεπτά η διαφορά. Έχω και νυχτερινο στο έντερ έβγαινε 0.78.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ναι βάζω μέσα και ρυθμιζόμενες και βγαίνει 15 λεπτά με enter ενώ με open με βγήκε 21 λεπτά. 6 λεπτά πάνω δηλαδή. 

Το θέμα ειναι οτι βγαίνει 6 λεπτά παραπάνω. 

 

Αυτό ρώτησα τι είναι οι ρυθμιζόμενες που λες δεν καταλαβαινω.

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Pwpwpw είπε

Αυτό ρώτησα τι είναι οι ρυθμιζόμενες που λες δεν καταλαβαινω.

Είναι στο δεύτερο μέρος που έχει χρεώσεις. Βγάζω μόνο δήμους ερτ που τα δίνουμε και με 0 KW. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Arkin είπε

Ναι βάζω μέσα και ρυθμιζόμενες και βγαίνει 15 λεπτά με enter ενώ με open με βγήκε 21 λεπτά. 6 λεπτά πάνω δηλαδή. 

Το θέμα ειναι οτι βγαίνει 6 λεπτά παραπάνω. 

Έκανα προμήθειας συν ρυθμιζόμενες και βγαίνει 15 στο έντερ και 21 στο οπεν. Δηλαδή 6 λεπτά η διαφορά. Έχω και νυχτερινο στο έντερ έβγαινε 0.78.

Το θέμα είναι ότι κάπου κάνεις λάθος στους υπολογισμούς σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Το θέμα είναι ότι κάπου κάνεις λάθος στους υπολογισμούς σου.

Κοίτα κάνω πρόσθεση όλους τους 4 λογαριασμούς μέχρι το έναντι και αφαιρώ ερτ Δήμος που είναι ξεχωριστά. Με αυτή την αναλογία το open βγήκε 21 λεπτά ίσως λίγο παραπάνω γιστι είχα έκπτωση συνέπειας από το έντερ στο πρώτο έντερ και 2 χρόνια που είχα έντερ έβγαινε 15 λεπτά. 400kw βράδυ και 1400 μέρας με βγήκε 15 λεπτά με προμήθειας ρυθμιζόμενες όλα μέσα με πάγια εντολή και έκπτωση συνέπειας. 

Ενώ με open με 1481kw με βγήκε 21 λεπτά. 6 λεπτά πάνω στις 1500kw είναι 90 ευρώ πάνω από το παλιό έντερ. Με 2000kw πριν σε ένα τετράμηνο είχα δώσει 390 ευρω με Δήμο ερτ μέσα και τώρα με 1481 έδωσα 410 ευρώ 417 χωρίς την έκπτωση του πρώτου έναντι από έντερ. Είναι τεράστια η αύξηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια. μπορεις να τροποποιησεις στο ε1 τον αριθμο παροχης δεη χωρις να επιβληθει προστιμο 100 ευρω;χρειαζεται να το κανεις για να γινει ταυτιση  και να εισπραξεις το επιδομα θερμανσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Arkin είπε

Κοίτα κάνω πρόσθεση όλους τους 4 λογαριασμούς μέχρι το έναντι και αφαιρώ ερτ Δήμος που είναι ξεχωριστά. Με αυτή την αναλογία το open βγήκε 21 λεπτά ίσως λίγο παραπάνω γιστι είχα έκπτωση συνέπειας από το έντερ στο πρώτο έντερ και 2 χρόνια που είχα έντερ έβγαινε 15 λεπτά. 400kw βράδυ και 1400 μέρας με βγήκε 15 λεπτά με προμήθειας ρυθμιζόμενες όλα μέσα με πάγια εντολή και έκπτωση συνέπειας. 

Ενώ με open με 1481kw με βγήκε 21 λεπτά. 6 λεπτά πάνω στις 1500kw είναι 90 ευρώ πάνω από το παλιό έντερ. Με 2000kw πριν σε ένα τετράμηνο είχα δώσει 390 ευρω με Δήμο ερτ μέσα και τώρα με 1481 έδωσα 410 ευρώ 417 χωρίς την έκπτωση του πρώτου έναντι από έντερ. Είναι τεράστια η αύξηση. 

Εντελώς ότι να ναι υπολογισμός, λογικό είναι που το αποτέλεσμα που έβγαλες είναι εντελώς λάθος.

Στο ξαναλέω, οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις είναι ακριβώς οι ίδιες άσχετα με το πρόγραμμα και τον πάροχο. Το παλιό φτηνό έντερ - στη χρέωση ημέρας τουλάχιστον - είναι ακριβώς 4,6 λεπτά φτηνότερο από το open Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου, και είτε προσθέσεις τις ρυθμιζόμενες είτε όχι η διαφορά δεν αλλάζει.

5 ώρες πριν, enrique19 είπε

Γεια. μπορεις να τροποποιησεις στο ε1 τον αριθμο παροχης δεη χωρις να επιβληθει προστιμο 100 ευρω;χρειαζεται να το κανεις για να γινει ταυτιση  και να εισπραξεις το επιδομα θερμανσης.

Ναι μπορείς, το πρόστιμο των 100€ για εκπρόθεσμη τροποποιητική επιβάλλεται μόνο στην περίπτωση που η τροποποιητική αλλάξει το ποσό του φόρου, και η αλλαγή του αριθμού παροχής δεν τον αλλάζει.

Αν παρόλα αυτά σου επιβληθεί εκ παραδρομής πρόστιμο μπορείς να κάνεις ένσταση για να διαγραφεί, το έχω κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Εντελώς ότι να ναι υπολογισμός, λογικό είναι που το αποτέλεσμα που έβγαλες είναι εντελώς λάθος.

Στο ξαναλέω, οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις είναι ακριβώς οι ίδιες άσχετα με το πρόγραμμα και τον πάροχο. Το παλιό φτηνό έντερ - στη χρέωση ημέρας τουλάχιστον - είναι ακριβώς 4,6 λεπτά φτηνότερο από το open Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου, και είτε προσθέσεις τις ρυθμιζόμενες είτε όχι η διαφορά δεν αλλάζει.

Ναι μπορείς, το πρόστιμο των 100€ για εκπρόθεσμη τροποποιητική επιβάλλεται μόνο στην περίπτωση που η τροποποιητική αλλάξει το ποσό του φόρου, και η αλλαγή του αριθμού παροχής δεν τον αλλάζει.

Αν παρόλα αυτά σου επιβληθεί εκ παραδρομής πρόστιμο μπορείς να κάνεις ένσταση για να διαγραφεί, το έχω κάνει.

Άρα γιατί βγαίνει 1.6 λεπτά παραπάνω όμως που είναι το λάθος εφόσον οι ρυθμιζόμενες είναι ίδιες? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Arkin είπε

Άρα γιατί βγαίνει 1.6 λεπτά παραπάνω όμως που είναι το λάθος εφόσον οι ρυθμιζόμενες είναι ίδιες? 

Σου έχω απαντήσει ήδη, επειδή "Εντελώς ότι να ναι υπολογισμός", ας στο κάνω και ταληράκια:

Επειδή το ύψος της κατανάλωσης στα διαστήματα που συγκρίνεις δεν ήταν το ίδιο, και οι ρυθμιζόμενες έχουν κλίμακες.

Επειδή η τιμολόγηση σε ημερήσιο και νυχτερινό είναι διαφορετική και στις χρεώσεις προμήθειας αλλά και στις ρυθμιζόμενες, το οποίο η απλή διαίρεση που έκανες δεν το λαμβάνει υπόψιν.

Επειδή ο τιμοκατάλογος των ρυθμιζόμενων έχει αλλάξει, και δεν ξέρω αν και κατά πόσο σε έπιασε ο νέος στο διάστημα του open.

Επειδή το enter ήταν σταθερό (σταθερές τιμές χρέωσης ενέργειας στα 2 έτη που το είχες), ενώ το open είναι κυμαινόμενο (διαφορετικές τιμές κάθε μήνα).

Άσε που ενδέχεται ο τελευταίος σου εκκαθαριστικός να είναι υβριδικός, δλδ από τις 120 ημέρες κάποιες να είναι στο enter και κάποιες στο open.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...