Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

41 λεπτά πριν, nikos_abel είπε

Για ακριβώς το παρακάτω, το έχω ξανακούσει.

Πρακτικά τελικά δε με συμφέρει να μείνω στο online, για μερικές ώρες που το σκεφτόμουν είχα χάσει τα 0,17 και έκλεισα με τα 0,23.
Να μην πω ότι τελικά την πάτησα γιατί έχασα σχεδόν 1 μήνα από τα επιδόματα του power pass...

Αλλά αν είναι να κρατούσα τα 0,23 για άλλο ένα διάστημα, ίσως να μου έβγαινε θετικά - αν και με τα προεκλογικά
πιθανόν να κάνω λάθος...

Νομίζω πως έχεις καταλάβει κάτι λάθος, τα 0,23 δεν θα μπορούσες να τα κρατήσεις σε καμία περίπτωση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σε 15 μερες πρεπει να αποφασισω κι εχω μπερδευτει... Τελευταιο διμηνο καταναλωσης 550 / 234 ( ημερ/νυχτερ) . Μου εχει ερθει η επιστολη εδω και 2 μηνες για μεταβαση στο Open. Να παραμεινω ή να παω σε Γ1/Γ1Ν ? Δεν θελω να παω σε ιδιωτη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ δίνω κάθε μήνα κανονικά μετρήσεις και μέχρι τώρα δεν είχα κάποιο πρόβλημα εδώ και 1 χρόνο. Μου ήρθε 2μηνιαιος λογαριασμός και δεν φαίνεται η ένδειξη του μετρητή πουτανα με τις kwh και έχουν χρεώσει ότι θέλουν πολύ παραπάνω.. τι κάνουμε τώρα;;

IMG_20230215_164436.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gemis XTX είπε

Ενώ δίνω κάθε μήνα κανονικά μετρήσεις και μέχρι τώρα δεν είχα κάποιο πρόβλημα εδώ και 1 χρόνο. Μου ήρθε 2μηνιαιος λογαριασμός και δεν φαίνεται η ένδειξη του μετρητή πουτανα με τις kwh και έχουν χρεώσει ότι θέλουν πολύ παραπάνω.. τι κάνουμε τώρα;;

IMG_20230215_164436.jpg

Όταν είναι έναντι ή εκκαθαριστικό με δικές σας μετρήσεις δεν φαίνονται οι προηγούμενες. Θα φανούν και θα γίνει η εκκαθάριση στον επόμενο λογαριασμό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, prokpapa είπε

Όταν είναι έναντι ή εκκαθαριστικό με δικές σας μετρήσεις δεν φαίνονται οι προηγούμενες. Θα φανούν και θα γίνει η εκκαθάριση στον επόμενο λογαριασμό 

Ευχαριστώ πολύ. άρα η μόνη αλλαγή που έγινε μόνη της είναι από μηνιαίος έγινε διμηνιαίος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, gemis XTX είπε

Ευχαριστώ πολύ. άρα η μόνη αλλαγή που έγινε μόνη της είναι από μηνιαίος έγινε διμηνιαίος

Υποθέτω πως ναι αλλά πάρε τηλέφωνο και στην εξυπηρέτηση να το διασταυρώσεις. Αυτό που έχεις να κάνεις είναι να πας τώρα στο ρολόι να δεις τις μετρήσεις. Δες τον προηγούμενο λογαριασμό και από αυτά που γράφει πριν πρόσθεσε τις kw/h που έχεις χρεωθεί τώρα και αν είναι κοντά με την τωρινή ένδειξη του μετρητή είσαι οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο λογαριασμός μου για το online έληξε σήμερα αλλά δεν δηλώσα την καινούρια κάρτα τραπέζης με αποτέλεσμα να μην έχει γίνει η εξόφληση.

Να κάνω χειροκίνητα εξόφληση ή θα προσπαθήσει ξανά το σύστημα με την καινούρια κάρτα που δήλωσα τώρα;

Επεξ/σία από ioanniskar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ioanniskar είπε

Ο λογαριασμός μου για το online έληξε σήμερα αλλά δεν δηλώσα την καινούρια κάρτα τραπέζης με αποτέλεσμα να μην έχει γίνει η εξόφληση.

Να κάνω χειροκίνητα εξόφληση ή θα προσπαθήσει ξανά το σύστημα με την καινούρια κάρτα που δήλωσα τώρα;

Να κάνεις χειροκίνητα, η επόμενη προσπάθεια που θα κάνει το σύστημα θα είναι στην λήξη του επόμενου λογαριασμού.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δήλωσα μέσω ιστοσελίδας δεη ότι θα καταχωρώ ενδείξεις μηνιαία. Έλαβα ενημέρωση για καταχώρηση kw Φεβρουαρίου έως 19/02/23. Θέλω να καταχωρήσω 500 kw (350kw Η & 150kw Ν) ανεξαρτήτως δικής μου κατανάλωσης. Τελευταία μέτρηση δεδηε 22/01/23 αν καταχωρήσω ενδείξεις στις 17/02/23 είναι 26 ημέρες, θα πρέπει να υπολογίσω τις 500 βάσει ημερών; δηλ 500 / 30 Χ 26 = 433kw (303 H & 130 N) για να έχω την ελάχιστη χρέωση αυτό το διάστημα;

υπάρχει πρόβλημα να πληρώσω τις όποιες διαφορές τον Μάιο που θα έρθει ο δεδηε για καταμέτρηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/2/2023 στις 1:04 ΜΜ, ekrepali είπε

Σιγά μην αλλάξουν τη διατύπωση της σύμβασης...

Στη ΔΕΗ όταν αποφασίζεις να υπογράψεις, απλά παραβλέπεις τέτοια πράγματα.

Δεν απάντησαν καν στην ερώτηση, μου έστειλαν χωριστά τους όρους του myHomeOpen (ενώ κανονικά γράφουν στους γενικούς όρους ότι είναι συνημμένα μαζί) και μου λένε υπογράψτε εδώ.

Νιώθω ότι μιλάω με ένα χαζό bot όποτε επικοινωνώ με την εξυπηρέτηση της ΔΕΗ. Το ChatGPT καλύτερη δουλειά θα έκανε...

 

Κι όμως απάντησαν όταν επέμεινα. Κάτι άσχετο:

Αναφορά σε κείμενο

Επίσης, αναφορικά με την ρήτρα αναπροσαρμογής Χρεώσεων Προμήθειας, η εφαρμογή της ίσχυε από 5/8/2021 και από 01/08/2022 είναι σε αναστολή.
 

 

Επεξ/σία από Mikalaras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, alpetran είπε

Δήλωσα μέσω ιστοσελίδας δεη ότι θα καταχωρώ ενδείξεις μηνιαία. Έλαβα ενημέρωση για καταχώρηση kw Φεβρουαρίου έως 19/02/23. Θέλω να καταχωρήσω 500 kw (350kw Η & 150kw Ν) ανεξαρτήτως δικής μου κατανάλωσης. Τελευταία μέτρηση δεδηε 22/01/23 αν καταχωρήσω ενδείξεις στις 17/02/23 είναι 26 ημέρες, θα πρέπει να υπολογίσω τις 500 βάσει ημερών; δηλ 500 / 30 Χ 26 = 433kw (303 H & 130 N) για να έχω την ελάχιστη χρέωση αυτό το διάστημα;

υπάρχει πρόβλημα να πληρώσω τις όποιες διαφορές τον Μάιο που θα έρθει ο δεδηε για καταμέτρηση;

κανείς; δύσκολο μάλλον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, alpetran είπε

κανείς; δύσκολο μάλλον...

Στο site της ΔΕΗ δήλωσε ό,τι θες... θα σου βγει έναντι. Στο 4μηνο θα γίνει εκκαθάριση. Εννοείται πως αν δηλώσεις πάνω από 500kw σε αναλογία 30 ημερών, η υπερβάλλουσα κατανάλωση έχει μικρότερη επιδότηση (αν είσαι σε κυμαινόμενο). Αν δηλώνεις πάνω από 400kw το μήνα, η υπερβάλλυσα κατανάλωση έχουν μεγαλύτερη χρέωση ΥΚΩ (αν δεν έχεις ΚΟΤ). Κι αν έχεις ΚΟΤ και δηλώσεις πάνω απ'το μηνιαίο όριο, έρχεται ο έναντι χωρίς ΚΟΤ (εννοείται στην εκκαθάριση παίρνεις όλη την έκπτωση αν είσαι εντός ορίων).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Στο site της ΔΕΗ δήλωσε ό,τι θες... θα σου βγει έναντι. Στο 4μηνο θα γίνει εκκαθάριση. Εννοείται πως αν δηλώσεις πάνω από 500kw σε αναλογία 30 ημερών, η υπερβάλλουσα κατανάλωση έχει μικρότερη επιδότηση (αν είσαι σε κυμαινόμενο). Αν δηλώνεις πάνω από 400kw το μήνα, η υπερβάλλουσα κατανάλωση έχουν μεγαλύτερη χρέωση ΥΚΩ (αν δεν έχεις ΚΟΤ). Κι αν έχεις ΚΟΤ και δηλώσεις πάνω απ' το μηνιαίο όριο, έρχεται ο έναντι χωρίς ΚΟΤ (εννοείται στην εκκαθάριση παίρνεις όλη την έκπτωση αν είσαι εντός ορίων).

Ευχαριστώ. Πρόσφατα έκανα μετάβαση σε ΟΙΚΙΑΚΟ Γ1/Γ1Ν κυμαινόμενης τιμής, δεν έχω κοτ οπότε η αναλογία για τις 26 ημέρες είναι 430kw;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, alpetran είπε

Ευχαριστώ. Πρόσφατα έκανα μετάβαση σε ΟΙΚΙΑΚΟ Γ1/Γ1Ν κυμαινόμενης τιμής, δεν έχω κοτ οπότε η αναλογία για τις 26 ημέρες είναι 430kw;

Ναι, για την ακρίβεια στις 26 ημέρες οι 433 πρώτες KWh θα έχουν την μεγάλη επιδότηση.

Αλλά όπως γράφτηκε και παραπάνω αυτό είναι προσωρινό, θα επηρεάσει μόνο τον έναντι, στο τετράμηνο θα γίνει η εκκαθάριση δλδ υπολογισμός όλα από την αρχή και για τις 120 ημέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...