Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ότι να'ναι εκεί στην ΔΕΗ και τον ΔΕΔΔΗΕ.

Δεύτερη φορά μέσα στο δωδεκάμηνο που καταφέρνω να δώσω μετρήσεις στο site του ΔΕΔΔΗΕ και δεύτερη φορά που για κάποιο λόγο δεν υπολογίζονται οι μετρήσεις που έδωσα και με χρεώνουν στον λογαριασμό ως σκέτο «έναντι» με βάση τις περσινές καταναλώσεις.
Και μου ήρθε να πληρώσω διπλάσιο ποσό σε σχέση με όσα δίνω συνήθως τους τελευταίους 5 μήνες.

Πόσο γιωτάδες πια;

Προσωπικά, από εδώ και πέρα μετρήσεις μόνο μέσα από το site της ΔΕΗ!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ζήτησα να γυρίσω σε myHomeOpen προχτές και μου έστειλαν να υπογράψω σύμβαση χωρίς να έχουν επισυνάψει μαζί και την τιμολόγηση ούτε να αναφέρεται το πρόγραμμα μέσα στη σύμβαση. Ετοιμάζω απαντητικό μέιλ με αρκετές ερωτήσεις.

Επίσης διάβασα το εξής στους όρους αναπροσαρμογής:

Αναφορά σε κείμενο

Κατ’ εξαίρεση, η ενημέρωση σχετικά με τροποποίηση των Χρεώσεων Προμήθειας δύναται να λαμβάνει χώρα με τον πρώτο Λογαριασμό Κατανάλωσης Η/Ε που ακολουθεί την αναπροσαρμογή.

Μόνο εγώ το βλέπω πρώτη φορά? Έχει τύχει σε κανέναν/καμία να εφαρμοστεί κάτι τέτοιο? Είναι νόμιμο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Mikalaras είπε

Κατ’ εξαίρεση, η ενημέρωση σχετικά με τροποποίηση των Χρεώσεων Προμήθειας δύναται να λαμβάνει χώρα με τον πρώτο Λογαριασμό Κατανάλωσης Η/Ε που ακολουθεί την αναπροσαρμογή.

Εξακολουθεί να ισχύει το περιθώριο 60 ημερών (απ'την ενημέρωση μέχρι την εφαρμογή των νέων τιμών). Έχει βγάλει ειδική διευκρίνηση η ΡΑΕ γι'αυτό:

https://www.rae.gr/wp-content/uploads/2022/06/389_2022.pdf

Spoiler

5.jpg.a2939b40852500d270ab8e2687c3b6f1.jpg

Βέβαια η ΔΕΗ το'χει αποδείξει ότι γράφει τη ΡΑΕ στα @@ της... πχ το καλοκαίρι του 2021 η εφαρμογή της ρήτρας αναπροσαρμογής δεν είχε έγκαιρη ειδιοποίηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Εξακολουθεί να ισχύει το περιθώριο 60 ημερών (απ'την ενημέρωση μέχρι την εφαρμογή των νέων τιμών). Έχει βγάλει ειδική διευκρίνηση η ΡΑΕ γι'αυτό:

https://www.rae.gr/wp-content/uploads/2022/06/389_2022.pdf

Βέβαια η ΔΕΗ το'χει αποδείξει ότι γράφει τη ΡΑΕ στα @@ της... πχ το καλοκαίρι του 2021 η εφαρμογή της ρήτρας αναπροσαρμογής δεν είχε έγκαιρη ειδιοποίηση.

Ευχαριστώ πολύ και για την απάντηση και για το έγγραφο!
Θα απαντήσω με ερώτηση αν εναρμονίζεται ο όρος τους με την απόφαση και θα επανέλθω. Αν και αναμένω κάποια άσχετη/αόριστη απάντηση, από αυτές που μας έχουν συνηθίσει εκεί στο customercare...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Mikalaras είπε

Ευχαριστώ πολύ και για την απάντηση και για το έγγραφο!
Θα απαντήσω με ερώτηση αν εναρμονίζεται ο όρος τους με την απόφαση και θα επανέλθω. Αν και αναμένω κάποια άσχετη/αόριστη απάντηση, από αυτές που μας έχουν συνηθίσει εκεί στο customercare...

Σιγά μην αλλάξουν τη διατύπωση της σύμβασης...

Στη ΔΕΗ όταν αποφασίζεις να υπογράψεις, απλά παραβλέπεις τέτοια πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

image.png.2d33a4111a1e068c6462852c5fd31a7f.png

Το γεγονός ότι ειναι διαφορετικές οι τιμές κατανάλωσης και έκπτωσης ΚΟΤ οφείλεται κάπου ή είναι λάθος τους;

 

Επίσης δείτε εδω: γιατί ενώ εχω 99 kwh συμφωνα με τον μετρητή, μου χρεώνουν 10;

image.png.0baeb388f9bb3113d4face63cd55e1ce.png

Επεξ/σία από zestikios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπήκα στο mydei για να κάνω καταχώρηση ένδειξης, μου έβγαλε ένα error 500 και τώρα δεν εμφανίζει τις παροχές μου. Τι μπορώ να κάνω;

 

 

1.png

Επεξ/σία από ioanniskar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, zestikios είπε

Το γεγονός ότι ειναι διαφορετικές οι τιμές κατανάλωσης και έκπτωσης ΚΟΤ οφείλεται κάπου ή είναι λάθος τους;

Πέρασες το όριο του ΚΟΤ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, zestikios είπε

Το γεγονός ότι ειναι διαφορετικές οι τιμές κατανάλωσης και έκπτωσης ΚΟΤ οφείλεται κάπου ή είναι λάθος τους;

νορμάλ είναι , στο άλλο νήμα , κοινωνικό τιμολόγιο ΚΟΤ  για απορίες, αν διαβάσεις τελευταίες σελίδες θα καταλάβεις

συνέχεια εκεί

https://www.insomnia.gr/forums/topic/598241-κοινωνικό-τιμολόγιο-ηλεκτρικού-ρεύματος/?do=findComment&comment=59667616

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, ioanniskar είπε

Μπήκα στο mydei για να κάνω καταχώρηση ένδειξης, μου έβγαλε ένα error 500 και τώρα δεν εμφανίζει τις παροχές μου. Τι μπορώ να κάνω;

 

 

1.png

 

Ούτε εμένα μπαίνει.Η ίδια ακριβώς εικόνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ioanniskar είπε

Μπήκα στο mydei για να κάνω καταχώρηση ένδειξης, μου έβγαλε ένα error 500 και τώρα δεν εμφανίζει τις παροχές μου. Τι μπορώ να κάνω;

Welcome to the club.

Kι εμενα δεν τις εμφανιζει καθολου απο τον Οκτωβριο.

Εχω στειλει email εδω κι εναν μηνα και μου ειχαν πει οτι θα το προωθησουν στο αρμοδιο τμημα για να μου το διορθωσουν.

Φυσικα ακομη δεν εχει γινει τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Welcome to the club.

Kι εμενα δεν τις εμφανιζει καθολου απο τον Οκτωβριο

Μάλλον κάτι προσωρινό ήταν σε μένα. Διορθώθηκε τώρα και έκανα καταχώρηση ένδειξης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε αλλους συμβαινει αυτο η μονο σ εμενα; Εχω νυχτερινο τιμολογιο και με χρεωνουν σε λογαριασμο εναντι ολες τις κιλοβατωρες στο κανονικο τιμολογιο

νυχτερ.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ύστερα από ένα χρόνο στη ΔΕΗ my home online με 17 λεπτά, ήρθε η ώρα να αλλάξω γιατί λήγει. Υποθέτω πρέπει να κάνω αλλαγή συμβολαίου άμεσα, αν δε θέλω να πληρώσω 54 λεπτά την κιλοβατορα που έχουν στο τιμολόγιο του προγράμματος στο site. Είναι καλή ιδέα να μεταβώ στο my home open? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...