Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, ilias8513 είπε

αλλά με την επιδότηση βλέπω είναι καλύτερα πλέον τα κυμαινόμενα. 

Επειδή η επιδότηση κόπηκε για >500kw/μήνα  , για πολύ μεγάλη κατανάλωση μπορεί και να βγαίνει φθηνότερο

πχ για Φεβ ,με Γ1 και  Χ οι παραπάνω κιλοβατώρες απο το όριο επιδότησης

500*0,159+Χ*0,199=500*0,17+Χ*0,17

Χ*(0,199-0,17)=500*0,17-500*0,159 ή

Χ=(500*(0,17-0,159))/(0,199-0,17) ή

Χ=190 περίπου , δλδ απο 690 και πάνω συμφέρει το σταθερό 0,17 συγκριτικά με Γ1

αλλάζοντας τιμές βλέπει κάποιος με μεγάλες καταναλώσεις τι τον συμφέρει ανα μήνα ,

βέβαια μιλάμε περιπτώσεις μεμονωμένες με ~3000kw/τετράμηνο και φυσικά τιμές&επιδοτήσεις Φεβρουαρίου Γ1

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Είμαι κι εγω στο Myhome enter με τα 0,105 λεπτά με το συμβόλαιο να λήγει τέλος Αυγούστου και έλαβα σήμερα την επιστολή περί μετάβασης στα νεα προγράμματα κλπ.

Δυσκολεύομαι να κατανοήσω το σημείο που αναφέρει οτι "Η τροποποίηση αυτή αφορά στη περίοδο μετά τη λήξη της τρέχουσας σύμβασης σας και με έναρξη ισχύος μετά το πέρας 60 ημερών απο την αποστολή και λήψη της παρούσας ενημέρωσης".

Αρα η μετάβαση θα γίνει μετά τη λήξη (τον Αύγουστο) ή σε 60 ημέρες απο τώρα? Γιατί μου φαίνεται το ενα σαν να αναιρεί το άλλο ή εγω δεν το καταλαβαίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/2/2023 στις 11:32 ΜΜ, korakios είπε

Επειδή η επιδότηση κόπηκε για >500kw/μήνα  , για πολύ μεγάλη κατανάλωση μπορεί και να βγαίνει φθηνότερο

πχ για Φεβ ,με Γ1 και  Χ οι παραπάνω κιλοβατώρες απο το όριο επιδότησης

500*0,159+Χ*0,199=500*0,17+Χ*0,17

Χ*(0,199-0,17)=500*0,17-500*0,159 ή

Χ=(500*(0,17-0,159))/(0,199-0,17) ή

Χ=190 περίπου , δλδ απο 690 και πάνω συμφέρει το σταθερό 0,17 συγκριτικά με Γ1

αλλάζοντας τιμές βλέπει κάποιος με μεγάλες καταναλώσεις τι τον συμφέρει ανα μήνα ,

βέβαια μιλάμε περιπτώσεις μεμονωμένες με ~3000kw/τετράμηνο και φυσικά τιμές&επιδοτήσεις Φεβρουαρίου Γ1

Aπό το πινακάκι διαπιστώνω ότι όποιος καταναλώνει πάνω από 200kw το μήνα ή 800kw το 4μηνο συμφέρει να πάει OPEN.
Εάν κάνω λάθος με διορθώνετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, bad_freddy είπε

Αρα η μετάβαση θα γίνει μετά τη λήξη (τον Αύγουστο) ή σε 60 ημέρες απο τώρα? Γιατί μου φαίνεται το ενα σαν να αναιρεί το άλλο ή εγω δεν το καταλαβαίνω.

η διατύπωση είναι κουκουρούκου , εννοεί τροποποίηση μετά τη λήξη της σύμβασης και όχι νωρίτερα απο 60 μέρες της παρούσας ενημέρωσης

αλλά πάρε γραπτή απάντηση να είσαι καλυμμένος

2 λεπτά πριν, armenistis1980 είπε

Aπό το πινακάκι διαπιστώνω ότι όποιος καταναλώνει πάνω από 200kw το μήνα ή 800kw το 4μηνο συμφέρει να πάει OPEN.
Εάν κάνω λάθος με διορθώνετε.

το παραπάνω ήταν για Γ1 vs 0,17 , που και πάλι ήταν απλοποιημένο μιας και το Γ1 έχει κλίμακα

για Γ1 vs open είναι άσχετο τελείως

κάνε κατανάλωση που νομίζεις οτι θα έχεις επί τιμή κιλοβατώρας κάθε προγράμματος συν το αντίστοιχο πάγιο , εύκολο είναι απο τη στιγμή που είσαι κάτω απο τη μεγάλη κλίμακα του Γ1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

η διατύπωση είναι κουκουρούκου , εννοεί τροποποίηση μετά τη λήξη της σύμβασης και όχι νωρίτερα απο 60 μέρες της παρούσας ενημέρωσης

αλλά πάρε γραπτή απάντηση να είσαι καλυμμένος

Άρα να μείνω ήσυχος μέχρι τον Αύγουστο και απλά έστειλαν την επιστολή πολύ νωρίς, σωστά?

Οπότε να επικοινωνήσω με την εξυπηρέτηση πελατών και να ζητήσω γραπτή διευκρίνισή? 

Στους λογαριασμούς αναγράφει ξεκάθαρα οτι "Η σύμβαση λήγει 02/08/2023"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, bad_freddy είπε

Οπότε να επικοινωνήσω με την εξυπηρέτηση πελατών και να ζητήσω γραπτή διευκρίνισή? 

ναι απαραίτητα

11 λεπτά πριν, bad_freddy είπε

Άρα να μείνω ήσυχος μέχρι τον Αύγουστο και απλά έστειλαν την επιστολή πολύ νωρίς, σωστά?

πιστεύω το στέλνουν σε όλους ανα διαστήματα χωρίς να βλέπουν πότε λήγει του καθενός. Πχ αν έληγε αύριο πάλι δε θα μπορούσε να ισχύσει , παραμόνο 60 μέρες μετά την επιστολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το online με λήξη τον 11/23.

Η κάρτα για την πάγια εντολή λήγει αυτόν τον μήνα. Πατάω απλά αλλαγή κάρτας χωρίς να χάσω τις χαμηλές τιμές; Έχω έναν λογιαριασμό που λήγει και πληρώνεται την άλλη βδομάδα. Να περιμένω να πληρωθεί και αυτός με την παλιά ή να βάλω την καινούρια κάρτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Ins2016 είπε

Θέλω να συγκρίνω τους παρόχους

Το εξελ σου τα έχει ?

Δεν το βρίσκω γι'αυτό 

excel σύγκρισης προγραμμάτων (το κατεβάζετε & ανοίγετε αντίγραφο) , κοιτάς φύλλο επαγγελματικά κυμαινόμενα , θα σου βγάλει ετήσιες τιμές αναλογικά με τιμές Φεβρουαρίου , πιο χαμηλά είναι ιστορικό τιμών

για άλλους πάροχους στο άλλο νήμα ,

για πολύ συγκεκριμένες ερωτήσεις περι ΔΕΗ , εδώ

μιας και έχεις επαγγελματικό τσέκαρε απαραίτητα και το

https://www.insomnia.gr/forums/topic/791952-αναδρομικά-έξτρα-επιδοτήσεων-μικρομεσαίων-επιχειρήσεων-φούρνων-αγροτικών-τιμολογίων-φεβρουάριος-νοέμβριος-2022/?do=getNewComment

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, korakios είπε

το παραπάνω ήταν για Γ1 vs 0,17 , που και πάλι ήταν απλοποιημένο μιας και το Γ1 έχει κλίμακα

για Γ1 vs open είναι άσχετο τελείως

κάνε κατανάλωση που νομίζεις οτι θα έχεις επί τιμή κιλοβατώρας κάθε προγράμματος συν το αντίστοιχο πάγιο , εύκολο είναι απο τη στιγμή που είσαι κάτω απο τη μεγάλη κλίμακα του Γ1

@korakios σαν γενική κατεύθυνση το έγραψα. εγώ είμαι στις 550kw/μήνα. Η σύγκριση είναι για τον μήνα Φεβρουάριο ανάμεσα σε Γ1Ν  και OPEN
https://prnt.sc/47mxv4TjuVDS

Για 200kw το μήνα
https://prnt.sc/r0YyXk-XxHDr
https://prnt.sc/Vl4YKCMgYX0C

 

Επεξ/σία από armenistis1980
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γ21 επαγγελματικό - κοινόχρηστα. Είναι στο δικό μου ΑΦΜ. Ερώτηση: ηλεκτρονικό λόγμο στο ebill μπορώ να κάνω ή δεν προβλέπεται ; Ως φυσικό πρόσωπο ή ως νομικό ; Ο λόγμος έρχεται με Επωνυμία : Διαχείριση Πολυκατοικίας. Στις επιλογές έχει ημερομηνία γέννησης, κτλ που δεν υφίστανται όπως καταλαβαίνετε για την Διαχείριση Πολυκατοικίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, ioanniskar είπε

Έχω το online με λήξη τον 11/23.

Η κάρτα για την πάγια εντολή λήγει αυτόν τον μήνα. Πατάω απλά αλλαγή κάρτας χωρίς να χάσω τις χαμηλές τιμές; Έχω έναν λογιαριασμό που λήγει και πληρώνεται την άλλη βδομάδα. Να περιμένω να πληρωθεί και αυτός με την παλιά ή να βάλω την καινούρια κάρτα;

 

Αλλάζεις κάρτα όσες φορές θες. Εγώ πρέπει να έχω αλλάξει ήδη 3-4 φορές, ανάλογα σε ποια έχω λεφτά. Μία φορά μάλιστα πλήρωσα και από μόνος μου αφηρημένος χωρίς να περιμένω να τα τραβήξουν. Τίποτα κακό δεν συνέβη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/2/2023 στις 12:30 ΠΜ, korakios είπε

μήπως δε λέει αυτό αλλά οτι μπορείς να φύγεις αζημίως ?

ανέβασε την επιστολή αν λέει αυτό που έγραψες

ολόκληρη χωρίς προσωπικά στοιχεία

Λογικά η επιστολή θα γράφει αυτό που γράφει και σε μένα & είναι μπερδευτικό/παρεξηγήσιμο:

«.. Η τροποποίηση αυτή αφορά στην περίοδο μετά τη λήξη της τρέχουσας σύμβασής σας και με έναρξη ισχύος μετά το πέρας 60 ημερών από την αποστολή και λήψη της παρούσας ενημέρωσης».

Σε μένα πάντως, αν και έχουν περάσει 60 μέρες, ακόμα το Online εφαρμόζεται και όχι το Open.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...