Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 18/1/2023 στις 11:16 ΜΜ, BigJim34 είπε

Αλήθεια αυτός ο λαλίστατος ο washcloud που τους υποστήριζε που βρίσκεται;

...στον κόσμο μου, από μέσα Δεκέμβρη που έχασα την μάνα μου (ανάμεσα σε άλλα) και μου 'χει κοπεί και λαλιά και διάθεση να ασχολούμαι "με το ρεύμα" και όχι μόνο.

Για την δε ιστορία, "δεν τους υποστήριζα": σε σύγκριση με ό,τι ανομολόγητο είχαν κάνει σχεδόν οι άλλοι από τον Αύγουστο του '21, θεωρούσα την ΔΕΗ "την λιγότερο κακή επιλογή" για όσους δεν τους έπαιρνε να το ψάχνουν κάθε μήνα, και αυτό πρότεινα. Αν απλά σου έμεινε ότι "τους υποστήριζα", λυπάμαι πραγματικά.

Καλά να είστε όλοι. Ανεξαιρέτως.

  • Like 15
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, washcloud είπε

...στον κόσμο μου, από μέσα Δεκέμβρη που έχασα την μάνα μου (ανάμεσα σε άλλα) και μου 'χει κοπεί και λαλιά και διάθεση να ασχολούμαι "με το ρεύμα" και όχι μόνο.

Για την δε ιστορία, "δεν τους υποστήριζα": σε σύγκριση με ό,τι ανομολόγητο είχαν κάνει σχεδόν οι άλλοι από τον Αύγουστο του '21, θεωρούσα την ΔΕΗ "την λιγότερο κακή επιλογή" για όσους δεν τους έπαιρνε να το ψάχνουν κάθε μήνα, και αυτό πρότεινα. Αν απλά σου έμεινε ότι "τους υποστήριζα", λυπάμαι πραγματικά.

Καλά να είστε όλοι. Ανεξαιρέτως.

Καλη συνεχεια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Να ρωτήσω κάτι πολύ σημαντικό για μένα παιδιά.

Έχω ένα ρολόι για τους κοινόχρηστους χώρους διπλοκατοικίας (μέσα στους χώρους εκτός από τα φώτα παίρνει ρεύμα το ασανσέρ και ο καυστήρας πετρελαίου). Τα άλλα δύο ρολόγια τα έχω μεταφέρει στη ΔΕΗ (είμαι στο Enter κι όταν λήξει Απρίλιο θα με βάλουν, είπαν, στο Open).

Στη W&V που έχω αφήσει το ρολόι αυτό με χρεώνουν 0,45 λ/KWh (τιμή Ιανουαρίου με επιδότηση) που θεωρώ απίστευτα ακριβά !!! Επίσης μου λένε ότι το ρολόι αυτό, λόγω της φύσης του υπάγεται σε "επαγγελματικό τιμολόγιο" και δεν μπορούν να κάνουν κάτι καλύτερο και ότι περιμένουν ένα ΦΕΚ της Κυβέρνησης να ασχοληθεί με αυτές τις παροχές. Τους ρώτησα αν μπορούν να με μεταφέρουν σε κάποιο άλλο πρόγραμμα αλλά μου είπαν ότι λόγω του "επαγγελματικού τιμολογίου" όλα έχουν παγώσει για την παροχή μου, δυστυχώς.

Μου λένε αλήθεια ή απλά με παραμυθιάζουν ?? Αν ζητήσω να πάω στη ΔΕΗ το ρολόι θα το μεταχειριστούν ως "επαγγελματικό" κι εκεί ?? Τι με συμβουλεύετε ως προς το οικονομικότερο πρόγραμμα ??

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΘΕΡΜΑ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΑΙ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΑΣ !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, nickvog είπε

Καλησπέρα! Να ρωτήσω κάτι πολύ σημαντικό για μένα παιδιά.

Έχω ένα ρολόι για τους κοινόχρηστους χώρους διπλοκατοικίας (μέσα στους χώρους εκτός από τα φώτα παίρνει ρεύμα το ασανσέρ και ο καυστήρας πετρελαίου). Τα άλλα δύο ρολόγια τα έχω μεταφέρει στη ΔΕΗ (είμαι στο Enter κι όταν λήξει Απρίλιο θα με βάλουν, είπαν, στο Open).

Στη W&V που έχω αφήσει το ρολόι αυτό με χρεώνουν 0,45 λ/KWh (τιμή Ιανουαρίου με επιδότηση) που θεωρώ απίστευτα ακριβά !!! Επίσης μου λένε ότι το ρολόι αυτό, λόγω της φύσης του υπάγεται σε "επαγγελματικό τιμολόγιο" και δεν μπορούν να κάνουν κάτι καλύτερο και ότι περιμένουν ένα ΦΕΚ της Κυβέρνησης να ασχοληθεί με αυτές τις παροχές. Τους ρώτησα αν μπορούν να με μεταφέρουν σε κάποιο άλλο πρόγραμμα αλλά μου είπαν ότι λόγω του "επαγγελματικού τιμολογίου" όλα έχουν παγώσει για την παροχή μου, δυστυχώς.

Μου λένε αλήθεια ή απλά με παραμυθιάζουν ?? Αν ζητήσω να πάω στη ΔΕΗ το ρολόι θα το μεταχειριστούν ως "επαγγελματικό" κι εκεί ?? Τι με συμβουλεύετε ως προς το οικονομικότερο πρόγραμμα ??

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΘΕΡΜΑ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΑΙ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΑΣ !!!

 Είναι κοινόχρηστη παροχη... Μπορείς να το μεταφέρεις.. Το ίδιο ισχύει.. Απλά μπορείς να βρεις καλύτερη τιμή.. Ρώτησε το.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, nickvog είπε

Καλησπέρα! Να ρωτήσω κάτι πολύ σημαντικό για μένα παιδιά.

Έχω ένα ρολόι για τους κοινόχρηστους χώρους διπλοκατοικίας (μέσα στους χώρους εκτός από τα φώτα παίρνει ρεύμα το ασανσέρ και ο καυστήρας πετρελαίου). Τα άλλα δύο ρολόγια τα έχω μεταφέρει στη ΔΕΗ (είμαι στο Enter κι όταν λήξει Απρίλιο θα με βάλουν, είπαν, στο Open).

Στη W&V που έχω αφήσει το ρολόι αυτό με χρεώνουν 0,45 λ/KWh (τιμή Ιανουαρίου με επιδότηση) που θεωρώ απίστευτα ακριβά !!! Επίσης μου λένε ότι το ρολόι αυτό, λόγω της φύσης του υπάγεται σε "επαγγελματικό τιμολόγιο" και δεν μπορούν να κάνουν κάτι καλύτερο και ότι περιμένουν ένα ΦΕΚ της Κυβέρνησης να ασχοληθεί με αυτές τις παροχές. Τους ρώτησα αν μπορούν να με μεταφέρουν σε κάποιο άλλο πρόγραμμα αλλά μου είπαν ότι λόγω του "επαγγελματικού τιμολογίου" όλα έχουν παγώσει για την παροχή μου, δυστυχώς.

Μου λένε αλήθεια ή απλά με παραμυθιάζουν ?? Αν ζητήσω να πάω στη ΔΕΗ το ρολόι θα το μεταχειριστούν ως "επαγγελματικό" κι εκεί ?? Τι με συμβουλεύετε ως προς το οικονομικότερο πρόγραμμα ??

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΘΕΡΜΑ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΑΙ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΑΣ !!!

Ρώτα αν ξέρεις κάποιον με επαγγελματικό στη ΔΕΗ αν δίνει όλες τις επιδοτήσεις. Κανονικά δεν έπρεπε να τις δίνει κανείς αλλά τελικά τις έδωσαν από την τσέπη τους και όταν είδαν τη διαδικασία που χρειάζεται για να πάρουν τα λεφτά οι περισσότεροι, αν όχι όλοι, σταμάτησαν να τις δίνουν. Τώρα για Φεβρουάριο δεν υπάρχει έξτρα επιδότηση για <35kva άρα δεν υπάρχει θέμα. Αν έχεις Γ22 >35kva, λίγο απίθανο για κοινόχρηστο, τότε αυτές είναι οι τιμές. Τα κοινόχρηστα ρολόγια είναι επαγγελματικά σε όλους τους παρόχους.

Επεξ/σία από dasnowy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα μόλις ενεργοποιήθηκε το Γ1 μέσω Εcontract μπραβο και δεν τους το είχα πολύ εύκολη διαδικασια..

Ερώτηση τώρα να ενεργοποιήσω μηνιαίο; Βολεύει κερδίζεις κάτι;; 

Το σελφ μετερινγκ βοηθάει σε κάτι;

Υπάρχει έκπτωση συνέπειας ή κάτι να κερδίσω αν είμαι συνεπής ή πχ με πάγια όπως στο έντερ+ που ημουν;; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, UlveRz είπε

Ερώτηση τώρα να ενεργοποιήσω μηνιαίο; Βολεύει κερδίζεις κάτι;; 

Βολεύει αν θες να πληρώνεις κάθε μήνα για να τα δίνεις λίγα λίγα και όχι δύο μήνες μαζί σε έναν λογαριασμό.

4 λεπτά πριν, UlveRz είπε

Το σελφ μετερινγκ βοηθάει σε κάτι;

Βοηθάει στο να έρχονται οι έναντι με την πραγματική κατανάλωση και όχι με βάση τι υπολογίζουν αυτοί πως θα έχεις κάψει.

5 λεπτά πριν, UlveRz είπε

Υπάρχει έκπτωση συνέπειας ή κάτι να κερδίσω αν είμαι συνεπής ή πχ με πάγια όπως στο έντερ+ που ημουν;; 

Δεν υπάρχει κάποια έκπτωση. Έκπτωση πάγιας εντολής 2% έχει μόνο το myhome open.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, washcloud είπε

...στον κόσμο μου, από μέσα Δεκέμβρη που έχασα την μάνα μου (ανάμεσα σε άλλα) και μου 'χει κοπεί και λαλιά και διάθεση να ασχολούμαι "με το ρεύμα" και όχι μόνο.

Για την δε ιστορία, "δεν τους υποστήριζα": σε σύγκριση με ό,τι ανομολόγητο είχαν κάνει σχεδόν οι άλλοι από τον Αύγουστο του '21, θεωρούσα την ΔΕΗ "την λιγότερο κακή επιλογή" για όσους δεν τους έπαιρνε να το ψάχνουν κάθε μήνα, και αυτό πρότεινα. Αν απλά σου έμεινε ότι "τους υποστήριζα", λυπάμαι πραγματικά.

Καλά να είστε όλοι. Ανεξαιρέτως.

Θερμά συλλυπητήρια φίλε μου και συγνώμη για το τραβηγμένο "υποστήριζα" που ανέφερα....τα είχα πάρει με τις αλχημείες τους σε έναντι λογαριασμούς σε σπίτι ακατοίκητο στο χωριό όπου είχαν το θράσος να απειλούν -μετά από δύο απλήρωτους έναντι - ότι έχει δοθεί εντολή στον ΔΕΔΔΗΕ για διακοπή ηλεκτροδότησης!! Μίλησα και με τον ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΉ για να δώσω την πραγματική ένδειξη και ο άνθρωπος μου είπε ότι είναι κανόνας από την ΔΕΗ οι φουσκωμένοι έναντι.

Η αλήθεια είναι πως δεν υπάρχει "καλός" πάροχος και δεν ξέρεις από πού θα σου έρθει.... μπορεί η ΔΕΗ να είναι πράγματι η " λιγότερο κακή επιλογή" όπως λες.

ΚΑΛΗΜΈΡΑ & ΚΟΥΡΆΓΙΟ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω το Myhomeonline το οποιο τελειωνει τελος του μηνα. 

Οταν τελειωσει με περνανε αυτοματα σε καποιο αλλο? και αν ναι ποιο ειναι αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Andy είπε

εχω το Myhomeonline το οποιο τελειωνει τελος του μηνα. 

Οταν τελειωσει με περνανε αυτοματα σε καποιο αλλο? και αν ναι ποιο ειναι αυτο?

Συνήθως στέλνουν επιστολή σε όσους έχουν σταθερό που λήγει , (εμένα ήρθε τρεις μήνες πριν τη λήξη του για παράδειγμα) που ενημερώνει για αυτόματη μετάβαση στο myhome open.

Αν δεν σου ήρθε τέτοια επιστολή, επικοινώνησε, με mail κατά προτίμηση, με τη ΔΕΗ για να σου πουν τι θα γίνει μετά τη λήξη του συμβολαίου σου. 

Σε καμία περίπτωση δεν σε συμφέρει να παραμείνεις σε σταθερό πρόγραμμα με τις νέες τιμές που ισχύουν. Γ1Ν , ή open είναι οι επιλογές σου για ΔΕΗ.

 

Επεξ/σία από Raki-meze
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Raki-meze είπε

Συνήθως στέλνουν επιστολή σε όσους έχουν σταθερό που λήγει , (εμένα ήρθε τρεις μήνες πριν τη λήξη του για παράδειγμα) που ενημερώνει για αυτόματη μετάβαση στο myhome open.

Αν δεν σου ήρθε τέτοια επιστολή, επικοινώνησε, με mail κατά προτίμηση, με τη ΔΕΗ για να σου πουν τι θα γίνει μετά τη λήξη του συμβολαίου σου. 

Σε καμία περίπτωση δεν σε συμφέρει να παραμείνεις σε σταθερό πρόγραμμα με τις νέες τιμές που ισχύουν. Γ1Ν , ή open είμαι οι επιλογές σου για ΔΕΗ.

 

και αυτα τα προγραμματα μπορεις να τα αλλαξεις οποτε θελεις αν σταματησει η επιδοτηση? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Andy είπε

και αυτα τα προγραμματα μπορεις να τα αλλαξεις οποτε θελεις αν σταματησει η επιδοτηση? 

Ναι , είναι χωρίς δέσμευση. 

Αν κάνεις νέα σύνδεση όμως στο open, αναφέρει πως έχει 12μηνη διάρκεια.

Οπότε καλό είναι να επικοινωνήσεις με τη ΔΕΗ για να τα ξεκαθαρίσεις σίγουρα.

Επεξ/σία από Raki-meze
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Μου έστειλαν επιστολή ότι τον Μάιο από home enter+, πάω στο open.

Αξίζει να πάω στο open ή να το γυρίσω σε Γ1;

(ενδειτικά κάποιες καταναλώσεις μου ανά δίμηνο:
Ιούνιο/Ιούλιο: 277 kWh

Αύγουστο/ Σεπτέμβρη: 315 kWh

Οκτώβρη Νοέμβρη: 434 kWh)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stav96 είπε

Καλησπέρα σας,

Μου έστειλαν επιστολή ότι τον Μάιο από home enter+, πάω στο open.

Αξίζει να πάω στο open ή να το γυρίσω σε Γ1;

(ενδειτικά κάποιες καταναλώσεις μου ανά δίμηνο:
Ιούνιο/Ιούλιο: 277 kWh

Αύγουστο/ Σεπτέμβρη: 315 kWh

Οκτώβρη Νοέμβρη: 434 kWh)

Υπομονη εχεις καιρο μεχρι τοτε να το ξαναδεις.. Ειναι νωρις ακομα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, UlveRz είπε

Καλησπέρα μόλις ενεργοποιήθηκε το Γ1 μέσω Εcontract μπραβο και δεν τους το είχα πολύ εύκολη διαδικασια..

Ερώτηση τώρα να ενεργοποιήσω μηνιαίο; Βολεύει κερδίζεις κάτι;; 

Το σελφ μετερινγκ βοηθάει σε κάτι;

Υπάρχει έκπτωση συνέπειας ή κάτι να κερδίσω αν είμαι συνεπής ή πχ με πάγια όπως στο έντερ+ που ημουν;; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

 

πως και αποφάσισες Γ1 αντί OPEN?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...