Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τέλος Φεβρουαρίου τελειώνει το MyHomeEnter που έχω και είπα να δω τι γίνεται. Πήρα τηλέφωνο στη ΔΕΗ και όπως μου τα 'λεγε εκεί η υπάλληλος δεν έβγαλα άκρη.
Να το αφήσω να πάει αυτόματα στο MyHomeOpen ή να πάω σε Γ1Ν??? Δεν έχω καταλάβει ποιες είναι οι διαφορές πέρα από το 1,5 ευρώ στο πάγιο. 

ΥΓ. Στον τελευταίο εκκαθαριστικό έχω στο 4μηνο, 700 κιλοβατώρες ημερήσιο και 300 κιλοβατώρες νυχτερινό.

 

Επεξ/σία από jumpmaster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, kostasbm είπε

εκεί που έχει πολύ αέρα δεν θέλουν οι κάτοικοι να βάλουν ανεμ/τριες....ήτοι στα περισσότερα νησιά για να μη πω ολα..

όλοι θέλουν πράσινη ενέργεια αλλά μακρυά από αυτούς  γιατί ενοχλούνται

τζάμπα δε παίρνει κανείς ρεύμα πουθενά ...εκτός και αν κανείς δίκη σου εγκατάσταση με το ανάλογο κόστος

Έχεις σχηματίσει αυτή την άποψη ερευνώντας πραγματικά δεδομένα;

Για παράδειγμα, πόσες ανεμογεννήτριες πιστεύεις ότι λειτουργούν στη Νότια Εύβοια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους

Ειμαι στο ΔΕΗ MyHome Online Nυχτερινο και το οποιο ληγει σε ενα μηνα απο σημερα.

Σε ποιο προγραμμα της ΔΕΗ θα με συμφερε να παω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, motoboots είπε

Έχεις σχηματίσει αυτή την άποψη ερευνώντας πραγματικά δεδομένα;

Για παράδειγμα, πόσες ανεμογεννήτριες πιστεύεις ότι λειτουργούν στη Νότια Εύβοια;

Τί ποσοστό των ενεργειακών αναγκών της χώρας καλύπτουν αυτές οι ανεμογεννήτριες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, ritualistic είπε

Καλημερα σε ολους

Ειμαι στο ΔΕΗ MyHome Online Nυχτερινο και το οποιο ληγει σε ενα μηνα απο σημερα.

Σε ποιο προγραμμα της ΔΕΗ θα με συμφερε να παω ?

αν καις λιγο Γ1Ν αν καις πολυ MyHomeOpen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kostasbm είπε

η ανησυχία σου είναι  ότι θα σου βάλουν τόκους η να σου κοψουν το ρευμα ??? η ημερομηνία εξωφλησης θεωρείται η ημερομηνία κατάθεσης-εξωφλησης με καρτα ,e banking η όποιον άλλο τροπο .....

 

 εκεί που έχει πολύ αέρα δεν θέλουν οι κάτοικοι να βάλουν ανεμ/τριες....ήτοι στα περισσότερα νησιά για να μη πω ολα..

όλοι θέλουν πράσινη ενέργεια αλλά μακρυά από αυτούς  γιατί ενοχλούνται

τζάμπα δε παίρνει κανείς ρεύμα πουθενά ...εκτός και αν κανείς δίκη σου εγκατάσταση με το ανάλογο κόστος

Αυτά τα λένε για να σου πουλάει η ΔΕΗ την κιλοβατορα όσο θέλει αυτή κάνει το παιχνίδι. θυμάσαι τον Φωτόπουλο οπότε ήθελε ανέβαζε και κατέβαζε το γενικό, τώρα η ΔΕΗ που είδε ότι χάνει πάλι πελάτες έριξε το κόστος εκεί που θέλει, να τους πούμε και ευχαριστώ που είναι στα 15.9, ειρωνικά το λέω, ότι και να κάνουμε σε αυτή τη χώρα μας πάνε δεν τους πάμε και συγνώμη Κορακιε που είμαι εκτός θέματος αλλά έχω βγει έξω από τα ρούχα μου με αυτά που ακούω εδώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Παίρνει ως και 5 εργάσιμες να λογιστικοποιηθει μια τραπεζική συναλλαγή. Σημασία έχει η ημερομηνία που πλήρωσες.

η αληθεια ειναι οτι ποτε δεν το ειχα προσεξει , παντα το πληρωνα στις 1-2 μερες με το που βγει μα μην το εχω στο μυαλο μου .. απλα το προσεξε ο φιλος μου και το τσεκαρα και γω.. οκ ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Elannik είπε

Αυτά τα λένε για να σου πουλάει η ΔΕΗ την κιλοβατορα όσο θέλει αυτή κάνει το παιχνίδι. θυμάσαι τον Φωτόπουλο οπότε ήθελε ανέβαζε και κατέβαζε το γενικό, τώρα η ΔΕΗ που είδε ότι χάνει πάλι πελάτες έριξε το κόστος εκεί που θέλει, να τους πούμε και ευχαριστώ που είναι στα 15.9, ειρωνικά το λέω, ότι και να κάνουμε σε αυτή τη χώρα μας πάνε δεν τους πάμε και συγνώμη Κορακιε που είμαι εκτός θέματος αλλά έχω βγει έξω από τα ρούχα μου με αυτά που ακούω εδώ. 

ΠΡΟΣ ενημέρωση για κάποιους που κάνουν τον άσχετο η είναι άσχετοι τις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας που βάζει ο κάθε επιχηρειματιας στην Ελλάδα, με μέσο και βάζει φωτοβολταϊκά και φουρφουρια εμείς τους  πληρώνουμε σε κάθε λογαριασμό στις χρεώσεις προμήθειας, και ο άλλος ποιο πάνω λέει ότι ο κόσμος δεν θέλει φωτοβολταϊκά και άνεμο γεννήτριες, πάντως η προπαγάνδα πιάνει βλέπω από τα μέσα ενημερώσης, αποβλακωσης, συγνώμη και πάλι κορακιος που είμαι εκτός θέματος, κατάντησε η ΔΕΗ και το κράτος να είναι όλα χρηματιστήριο και το μόνο που θα κερσιζουμε από δω και στο εξής είναι κάτι ευρώ αν μας κάτσει κανένας μήνας σε κάποιο παροχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Turbani είπε

Αφου τα λεφτα για τις επιδοτησεις ηρθαν απο ενα συγκεκριμενο ταμειο(ενεργειακης μεταβασης αν δεν κανω λαθος) και δεν μπορουν να διατεθουν για αλλο σκοπο(εκτος απο τους γενικους σκοπους του ταμειου)

Επισης αν μπορει καποιος να μου λυσει την απορια που εχω για το νυχτερινο ρευμα:

Εχω καταλαβει οτι το νυχτερινο ρευμα ειναι πιο φθηνο απο της ημερας αλλα για την μετρηση του πρεπει να ενεργοποιησω κατι απο μεριας μου? (Χρειαζεται καποιος εξτρα εξοπλισμος?) Γιατι καποιος να μην επιλεξει να χρεωνεται νυχτερινο ρευμα τις νυχτερινες ωρες? (Φανταζομαι καποια συμβολαια το αποκλειουν // Αν οχι, γιατι απο την αρχη δεν εχουμε ολοι μετρητρες νυχτερινου ρευματος?)

Θα πρέπει να  το ζητήσεις απο τον Δεδδηε... Αν δεν έχεις να μπει νέος μετρητής.. Δεν χρειάζεται κάτι άλλο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

τελειώνει και το δικο μου enter με 0,18

υπάρχει κάποια διαφορά ανάμεσα στο Γ1Ν με το Open  πέρα απο την έκπτωση της εξόφλησης μέσω πάγιας εντολης;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, takoulou είπε

Θα πρέπει να  το ζητήσεις απο τον Δεδδηε... Αν δεν έχεις να μπει νέος μετρητής.. Δεν χρειάζεται κάτι άλλο.. 

Υπαρχει λογος να μην θελει καποιος να χρεωνεται στις φθηνοτερες τιμες στο νυχτερινο ρευμα? (Εκτος του αρχικου κοστους του νεου μετρητη // Εκτος αν δεν καει καθολου ρευμα το βραδυ(?)) . Μου διαφευγει κατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Zus είπε

Τί ποσοστό των ενεργειακών αναγκών της χώρας καλύπτουν αυτές οι ανεμογεννήτριες;

Όσο να 'ναι, 429 ανεμογεννήτριες εγκατεστημένες και άλλες τόσες σε διάφορα στάδια αδειοδότησης - μόνο στη Νότια Εύβοια - ξεπερνούν τις ενεργειακές ανάγκες του τόπου. Δε νομίζεις;

https://www.efsyn.gr/ellada/periballon/375704_i-karystos-diadilonei-gia-ton-asikoto-arithmo-anemogennitrion

Επεξ/σία από motoboots
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, motoboots είπε

Έχεις σχηματίσει αυτή την άποψη ερευνώντας πραγματικά δεδομένα;

Για παράδειγμα, πόσες ανεμογεννήτριες πιστεύεις ότι λειτουργούν στη Νότια Εύβοια;

την Εύβοια δεν τη θεωρώ νησί....ξέρω ότι έχει τα μεγαλύτερα και περισσότερα πάρκα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Turbani είπε

Υπαρχει λογος να μην θελει καποιος να χρεωνεται στις φθηνοτερες τιμες στο νυχτερινο ρευμα? (Εκτος του αρχικου κοστους του νεου μετρητη // Εκτος αν δεν καει καθολου ρευμα το βραδυ(?)) . Μου διαφευγει κατι?

Όχι , δεν υπάρχει κάποιος λόγος. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα. Εχω μπερδευτει λιγο με τον τιμοκατάλογο της ΔΕΗ στο Γ1Ν

Εστω κατανάλωση τον μήνα 1200 kw (400 ημερας kai 800 νυχτας)

Λεει στον τιμοκαταλογο τιμη ημερας 0,199 (και 0,211 ΓΙΑ ανω των 500) και 0,158 νυχτας.

Βαζει διπλα την επιδοτηση 0,04 που ειναι πια φυσικά μεχρι τις 500 kw. 

Στην επομενη στηλη ΤΕΛΙΚΗ ΧΡΕΩΣΗ ΗΜΕΡΑΣ λεει στην πρωτη σειρα 

Για 0-500 0,159 και για ανω των 500 παει 0,171

 

Και στην απο κατω σειρά ξανααναφερει για τις ανω των 500. Τι συμβαινει ακριβώς?

Ξερετε πως θα γινει η τιμολόγηση ακρι βώς για το παραδειγμα μου ?  (   μηνιαια 400+800 νυχτας) . Για τον Φεβρουάριο πάντα.

 

Ευχαριστώ

 

timok-xt-022023-g1-g1n_v3.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...