Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Με βάση ακριβώς την αντίστοιχη περσινή περίοδο 

Δεν είναι στάνταρ αυτό. Εγώ περυσι που ήμουν στην ΕΦΑ, η οποία δεν είχε δυνατότητα να δώσεις ένδειξη με αποτέλεσμα να τρώω συνέχεια έναντι, δεν πήρα ούτε έναν έναντι λογαριασμό βασισμένο στην κατανάλωση της αντίστοιχης περσινής περιόδου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στον αναλυτικο καταλογο της ΔΕΗ για το Γ1 βλεπω για Φεβρουαριο (Παραθετω link και εικονα)

https://www.dei.gr/media/j2ap22g5/timok-xt-022023-g1-g1n_v1.pdf

image.png.123bf4683298ae2d4a1db4bebb25fc1d.png

 

Φανταζομαι οι τελευταιες στηλες δεν εχουν βγει ακομη καθως περιμενουμε ποσο θα ειναι η επιδοτηση αλλα οι πρωτες στηλες που ειναι τοσο χαμηλες συγκριτικα με τις προηγουμενες(προηγουμενου μηνα) μηπως σημαινει καλυτερες τιμες για την αγορα ενεργειας? (Ξανα, φανταζομαι οτι θα μειωσουν και την επιδοτηση για να την πανε στο κλασικο 0,15-0,16)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Turbani είπε

Στον αναλυτικο καταλογο της ΔΕΗ για το Γ1 βλεπω για Φεβρουαριο (Παραθετω link και εικονα)

https://www.dei.gr/media/j2ap22g5/timok-xt-022023-g1-g1n_v1.pdf

image.png.123bf4683298ae2d4a1db4bebb25fc1d.png

 

Φανταζομαι οι τελευταιες στηλες δεν εχουν βγει ακομη καθως περιμενουμε ποσο θα ειναι η επιδοτηση αλλα οι πρωτες στηλες που ειναι τοσο χαμηλες συγκριτικα με τις προηγουμενες(προηγουμενου μηνα) μηπως σημαινει καλυτερες τιμες για την αγορα ενεργειας? (Ξανα, φανταζομαι οτι θα μειωσουν και την επιδοτηση για να την πανε στο κλασικο 0,15-0,16)

 

ακριβως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας. Με την λήξη του σταθερού της ΔΕΗ στο τέλος του μήνα, έκανα αίτηση για ΕΛΙΝ στις 11/01 και μεταφέρθηκα άμεσα εκεί. Ο λογαριασμός που είχε εκδωθει από την ΔΕΗ για τον προηγούμενο μήνα (Δεκεμβρίου) εληγε σήμερα (157€). Με την αποχώρηση όμως στα μέσα Γενάρη εκδόθηκε τελικός ύψους 187€ (+30€ του Ιανουαρίου) και είναι για να πληρωθεί 06.02. Σημερα όμως έγινε αυτοματα πλήρωμη (με την κάρτα αφού υπήρχε πάγια εξαιτίας του σταθερού) των 157€. Τώρα στις 06.02 θα πληρωθεί το υπόλοιπο 30€ ή θα μου τραβήξουν όλο το ποσό που έλεγε ο τελικός; τι πρέπει να κάνω; σας ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει η πρόσβαση ακόμα στο ebill σου μήπως για να αφαιρέσεις την κάρτα από την πάγια εντολή; Εάν έχεις πρόσβαση βγάλτην και πλήρωσε χειροκίνητα τα 30 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκέφτηκα και αυτό, αλλά φο αμαι μην κάνω κάτι λάθος με τις διάφορες... είναι δυνατόν να τραβήξουν όλο το ποσό.... Δεν θα ενημερωθεί το σύστημα τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, KAKISK είπε

Τώρα στις 06.02 θα πληρωθεί το υπόλοιπο 30€ ή θα μου τραβήξουν όλο το ποσό που έλεγε ο τελικός;

θα πληρωθεί το υπόλοιπο 30€

1 ώρα πριν, KAKISK είπε

τι πρέπει να κάνω;

τίποτα , περιμένεις να δεις

Υπόψιν δικαιούσαι έκπτωση συνέπειας του τελικού σε μορφή έκτακτου πιστωτικού

(αν είχε συνέπεια το πρόγραμμα που είχες)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, λήξη του σταθερού Enter+ της ΔΕΗ με τις χρεώσεις (0.18€/KWh, νύχτα 0.13€/ΚWh). 

Κοίταξα λιγάκι στο excel, αλλά αποθαρρύνθηκα από τα πολλά ψιλά γράμματα των εναλλακτικών, εκτός ίσως της ΖΕΝΙΘ. 

Κινούμαστε οριακά πάνω από τις 500ΚWh στο τετράμηνο και τις ξεπερνάμε την καλοκαιρινή περίοδο λόγω κλιματισμού (~800-900ΚWh)

Απ' ότι καταλαβαίνω η λογική επόμενη κίνηση είναι να μεταβώ στο Γ1Ν βάσει των σημερινών δεδομένων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλες και όλους.

Τον άλλο μήνα τελειώνει και το δικό μου σταθερό Enter της ΔΕΗ με τις γνωστές χρεώσεις (0.18€/KWh μέρα και 0.13€/ΚWh νύχτα). 

Σήμερα έλαβα με το ταχυδρομείο επιστολή από ΔΕΗ όπου γράφει ότι με τη λήξη θα με μεταφέρουν στο νέο τους πακέτο MyHome Open με κυμαινόμενες χρεώσεις.

Η μηνιαία οικιακή κατανάλωση (4μελης οικογένεια) είναι γύρω στις 350KWh.

Τι θα μπορούσαν να με συμβουλεύσουν οι μύστες του φόρουμ ? Να συνεχίσω με open ή να ψαχτώ για κάπου αλλού ? Δεν έχω ιδέα τι να κάνω. Μακάρι να υπήρχε κάπου ένα σταθερό με τις παραπάνω πάνω-κάτω τιμές.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια απάντηση και συμβουλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, leouliss είπε

Καλημέρα σε εκκαθαριστικο δεν επρεπε να φενεται ημερησια και νυχτερινη κατανάλωση? Υποψιν εχω και κοτ β ευχαριστώ 

Καλησπέρα... Σε άλλους λογαριασμούς γινόταν αυτό.. Με τις διαφορετικές μετρήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, leouliss είπε

Καλημέρα σε εκκαθαριστικο δεν επρεπε να φενεται ημερησια και νυχτερινη κατανάλωση? Υποψιν εχω και κοτ β ευχαριστώ 

Σιγουρα καπου σου δειχνει χωριστα τις ενδειξεις μετρητη. Αν το συνολο τους ειναι μεχρι το οριο του ΚΟΤ που εχεις, τοτε τιμολογουνται ολες με τιμη ημερας, μειον την επτωση ΚΟΤ και στην αναλυση χρεωσεων ρευματος θα σου δειχνει αυτο το συνολο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, nickvog είπε

Καλημέρα σε όλες και όλους.

Τον άλλο μήνα τελειώνει και το δικό μου σταθερό Enter της ΔΕΗ με τις γνωστές χρεώσεις (0.18€/KWh μέρα και 0.13€/ΚWh νύχτα). 

Σήμερα έλαβα με το ταχυδρομείο επιστολή από ΔΕΗ όπου γράφει ότι με τη λήξη θα με μεταφέρουν στο νέο τους πακέτο MyHome Open με κυμαινόμενες χρεώσεις.

Η μηνιαία οικιακή κατανάλωση (4μελης οικογένεια) είναι γύρω στις 350KWh.

Τι θα μπορούσαν να με συμβουλεύσουν οι μύστες του φόρουμ ? Να συνεχίσω με open ή να ψαχτώ για κάπου αλλού ? Δεν έχω ιδέα τι να κάνω. Μακάρι να υπήρχε κάπου ένα σταθερό με τις παραπάνω πάνω-κάτω τιμές.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια απάντηση και συμβουλή.

Λιγοτερα θα δινεις με το open. 

Ξερει κανεις αν η εκπτωση που δινει η δεη πχ 2% για παγια ειναι στην τελική τιμη με την επιδοτηση η στην αρχικη;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...