Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, userAnon είπε

Δεν ξέρω πόσο δύσκολο είναι αλλά νομίζω αυτόν τον καιρό δεν έχει νόημα τόσο η σύγκριση σε ετήσια βάση αλλά σε μηνιαία

είναι το ΚΟΤ που περιπλέκει το πράγμα , αλλιώς θα το είχα γυρίσει σε μηνιαίο απο την αρχή

(και δεν ξέρω αν άλλαξαν τελικά οι ΥΚΩ , τις έχω με νέο υπολογισμό , όχι κλίμακα τατράμηνου)

5 λεπτά πριν, userAnon είπε

Αν καταλαβαίνω σωστά, με τις τιμές που έχεις στην σημερινή (?) αναθεώρηση συμφέρει η elpedison αν και λες προσοχή κλπ..

σωστά , στο άλλο όμως νήμα

5 λεπτά πριν, userAnon είπε

Θα μπορούσες να το αλλάξεις ή έστω να προσθέσεις 2 στήλες με την τελικές τιμες kwh μήνα για ημέρα και νύχτα μετά τις επιδοτήσεις εκπτώσεις και ότι άλλο σκέφτεται ο κάθε πάροχος? Το πάγιο το έχεις έτσι και αλλιώς..

να αλλάξει και να μπουν τελικές με έκπτωση δε γίνεται μιας και η έκπτωση ΚΟΤ αφορά στις αρχικές τιμές προ εκπτώσεων (όχι σε όλους) και θα είναι λάθος ο υπολογισμός

δες το φύλλο με ιστορικό τιμών , αν και δεν τα έχει όλα τα προγράμματα , ίσως βάλω αργότερα κάτω χαμηλά 2 στήλες με τελικές μηνός

8 λεπτά πριν, userAnon είπε

Επίσης για το περιβόητο κέρδος -ζημιά ίσως θα βόλευε να κάνεις ανάποδα την αφαίρεση που κάνεις και να και να παίρνουν τα κελιά αυτόματα χρώμα πράσινο = κέρδος αν είναι αρνητικό και κόκκινο ζημια αν είναι θετικό.. 

ξεκίνησε το excel όταν οι εναλλακτικοί είχαν πολύ χαμηλότερη (πραγματική) τιμή και έτσι έβγαζε το κέρδος

τώρα αργά να αλλάξει , αν είναι μείον (κόκκινο) είναι ζημιά , το να αλλάξω σε πράσινο δεν ξέρω μιας και εδώ και χρόνο+ το δουλεύω online και δεν ξέρω απο  google spreads και πολλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

είναι το ΚΟΤ που περιπλέκει το πράγμα , αλλιώς θα το είχα γυρίσει σε μηνιαίο απο την αρχή

(και δεν ξέρω αν άλλαξαν τελικά οι ΥΚΩ , τις έχω με νέο υπολογισμό , όχι κλίμακα τατράμηνου)

σωστά , στο άλλο όμως νήμα

να αλλάξει και να μπουν τελικές με έκπτωση δε γίνεται μιας και η έκπτωση ΚΟΤ αφορά στις αρχικές τιμές προ εκπτώσεων (όχι σε όλους) και θα είναι λάθος ο υπολογισμός

δες το φύλλο με ιστορικό τιμών , αν και δεν τα έχει όλα τα προγράμματα , ίσως βάλω αργότερα κάτω χαμηλά 2 στήλες με τελικές μηνός

ξεκίνησε το excel όταν οι εναλλακτικοί είχαν πολύ χαμηλότερη (πραγματική) τιμή και έτσι έβγαζε το κέρδος

τώρα αργά να αλλάξει , αν είναι μείον (κόκκινο) είναι ζημιά , το να αλλάξω σε πράσινο δεν ξέρω μιας και εδώ και χρόνο+ το δουλεύω online και δεν ξέρω απο  google spreads και πολλά

Νομιζω με format πρεπει να ειναι ευκολο. Διαλεξα τη στηλη και εβαλα rule

image.png.7b95e5af215fd63d956a201c83bb930a.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας ρε παλικάρια. 

Προχθές εκδόθηκε ο πρώτος μου λογαριασμός με κυμαινόμενη τιμή μετά από ένα χρόνο με enter plus στα 0,105.

Μου ειχε έρθει η κλασική επιστολή για το home open και δεν έδωσα σημασία γιατί νόμιζα ότι ήταν το γ1. 

Κοιτώντας τις τιμές κατάλαβα ότι δν ήταν το γ1 και αφού ψάχτηκα είδα ότι υπάρχει άλλη κοστολόγηση (Νοέμβρη, Δεκέμβρη και Ιανουαριο 0.006 πιο ακριβό και Φεβρουάριο 0.005 πιο φθηνό) 

Εν μέρη, το open έχει λίγο πιο ακριβή κατά μέσο όρο τιμή αλλά δεν αλλάζει η τιμή για πάνω από 500 κιλοβατώρες όπως στο γ1. 

Επίσης έχει το fix it (δεν γνωρίζω αν μπορείς να το βάλεις και στο γ1) το οποίο καλό θα ήταν να μην χρειαστεί ποτέ αλλά αν χρειαστεί ξέρεις ότι θα έχεις τον μάστορα επί τόπου (κόστος το πολύ 100€ ανά επίσκεψη και δικαιούσαι 2 ηλεκτρολόγους, 2 υδραυλικους και 1 κλειδαρα τον χρόνο). Δεν είναι κάτι τρομερό, αλλά για τα 3€ που βγαίνει μετά την έκπτωση είναι σαν την οδική που βάζουμε στην ασφάλεια αυτοκινήτου. 

Τέλος το πάγιο είναι 1.5€ πιο ακριβό, οπότε διαλέγεις και παίρνεις. Για μένα που έχω κάτω από 500kw/h τον μήνα για περίπου 5€ το δίμηνο αξίζει το γ1 αλλά δν το γυρνάω για το fixit. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα εκανα χτες μεσω econtract αιτηση για να παω σε Γ1Ν απο Enter που ληγει 31/01, εκανα οτι επρεπε online κανονικα και τελειωσε η αιτηση, και απο το Link στο email πατωντας ακομα και σημερα το πρωι

"Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι το αίτημά σας μέσω του e-contract βρίσκεται σε εξέλιξη.

Στον παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να ενημερωθείτε για τα αποτελέσματα του ελέγχου εγγράφων, καθώς και να ολοκληρώσετε το αίτημά σας."

κλπ κλπ  μου βγαζει αυτο, ειναι οντως κατι λαθος η επειδη δεν εχει γινει η επεξεργασιας βγαζουν generic μυνημα ετσι και αλλιως?

image.png.0bcc5f279e11d053f7da6c4e615b66af.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Amaretos είπε

Καλημερα εκανα χτες μεσω econtract αιτηση για να παω σε Γ1Ν απο Enter που ληγει 31/01, εκανα οτι επρεπε online κανονικα και τελειωσε η αιτηση, και απο το Link στο email πατωντας ακομα και σημερα το πρωι

"Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι το αίτημά σας μέσω του e-contract βρίσκεται σε εξέλιξη.

Στον παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να ενημερωθείτε για τα αποτελέσματα του ελέγχου εγγράφων, καθώς και να ολοκληρώσετε το αίτημά σας."

κλπ κλπ  μου βγαζει αυτο, ειναι οντως κατι λαθος η επειδη δεν εχει γινει η επεξεργασιας βγαζουν generic μυνημα ετσι και αλλιως?

image.png.0bcc5f279e11d053f7da6c4e615b66af.png

εγω που το εκανα ολοκληρωθηκε κανονικα.συμβολαιο σου εστειλαν για ψηφιακη υπογραφη; φωτογραφια τραβηξες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, astrea966 είπε

εγω που το εκανα ολοκληρωθηκε κανονικα.συμβολαιο σου εστειλαν για ψηφιακη υπογραφη; φωτογραφια τραβηξες;

Κατεβασα ενα pdf που εχει την συμβαση και την υπευθυνη δηλωση μου, συμπληρωμενη, φωτο με καμερα απο το pc τραβηξα κλπ, εσυ οταν σου ηρθε το email για να "παρακολουθεις" υποτιθεται την εξελιξη επαιζε κανονικα?

Την ξανακεκανα μολις, μαλλον κατι ειχε κολησει ξερω γω, τωρα ειμαι σε φαση 

image.png.a01117d94104dbc32d4b2fa52b485a16.png

Επεξ/σία από Amaretos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Amaretos είπε

Κατεβασα ενα pdf που εχει την συμβαση και την υπευθυνη δηλωση μου, συμπληρωμενη, φωτο με καμερα απο το pc τραβηξα κλπ, εσυ οταν σου ηρθε το email για να "παρακολουθεις" υποτιθεται την εξελιξη επαιζε κανονικα?

Την ξανακεκανα μολις, μαλλον κατι ειχε κολησει ξερω γω, τωρα ειμαι σε φαση 

image.png.a01117d94104dbc32d4b2fa52b485a16.png

η αληθεια ειναι οτι επειδη ολοκληρωθηκε κανονικα η διαδικασια δεν ασχοληθηκα παραπανω να δω την εξελιξη.την επομενη μπηκα στο ebill και ειδα οτι εχε αλλαξει το προγραμμα μου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, astrea966 είπε

η αληθεια ειναι οτι επειδη ολοκληρωθηκε κανονικα η διαδικασια δεν ασχοληθηκα παραπανω να δω την εξελιξη.την επομενη μπηκα στο ebill και ειδα οτι εχε αλλαξει το προγραμμα μου

Παλι το ιδιο, πατωντας απο το Link δεν παιζει , μπαινω ebil και δεν δειχνει τιποτα απο παροχες :) τα σπανε οι developer τους

image.png.5eb58e9b4665ccf8941c3ae9eedb5ece.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 λεπτό πριν, Amaretos είπε

Παλι το ιδιο, πατωντας απο το Link δεν παιζει , μπαινω ebil και δεν δειχνει τιποτα απο παροχες :) τα σπανε οι developer τους

image.png.5eb58e9b4665ccf8941c3ae9eedb5ece.png

περιμενε μια ημερα και τσεκαρε το αυριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερωτικά και μόνο, καθώς είχα πρόσφατη επικοινωνία μέσω mail με τη ΔΕΗ.

Για την αλλαγή πακέτου, (π.χ. από Enter σε Γ1Ν) μπορείτε να το ζητήσετε και μέσω mail στο [email protected] αναφέροντας τον αριθμό παροχής σας, το ΑΦΜ και τον αριθμό ταυτότητάς σας.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη δικιά μου περίπτωση η αλλαγή από enter σε Γ1 έγινε τηλεφωνικά. Είχα ξεκινήσει διαδικασία από e contract αλλά κάπου κόλλησε με τα δικαιολογητικά και το παράτησα. Με πήραν τηλέφωνο μετά από 3 μέρες και έγινε η αλλαγή τηλεφωνικώς. Αριθμό ταυτότητας και αφμ μου ζήτησαν. Σε 2 μέρες είχε περαστεί η αλλαγή και στο e bill 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έναντι και εκκαθαριστικός για την περίοδο Σεπτέμβρη Γενάρη. 
 

νυχτερινό δεν βλέπω πουθενά ενώ ο μετρητής είναι καινούργιος και βλέπω και την διαφορετική μέτρηση (18.1-18.2) για το νυχτερινό. 
 

Τι κάνουμε σε αυτή τη περίπτωση; 
 

Και με αυτή την κατανάλωση να το γυρίσω σε Γ1Ν λέτε αν δεν έχω ποινή ; 

getbill.pdf getbillεκκαθαριστικός .pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακόμα έχουμε καθυστερήσεις στην έκδοση λογαριασμών;

παροχές δίπλα δίπλα καταγεγραμμενες την ίδια μέρα, ο ένας με e-bill έχει βγει εκκαθαριστικός εδώ και 10 μέρες ο άλλος άφαντος (έντυπος)..

σε λίγο θα λήξουν κιόλας.. 

τους πήρε ο αέρας;

έχετε άλλοι καθυστερήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

ακόμα έχουμε καθυστερήσεις στην έκδοση λογαριασμών;

παροχές δίπλα δίπλα καταγεγραμμενες την ίδια μέρα, ο ένας με e-bill έχει βγει εκκαθαριστικός εδώ και 10 μέρες ο άλλος άφαντος (έντυπος)..

σε λίγο θα λήξουν κιόλας.. 

τους πήρε ο αέρας;

έχετε άλλοι καθυστερήσεις;

Θέμα ΕΛΤΑ είναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...