Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Κατσε να δοθεί επιδότηση!!!!!

Γιατί βλέπω την ΔΕΗ την πιο φθηνή και αρχίζω να αμφιβάλλω.

Τώρα, αν μεταξύ 0.18 και 0.159 που ισχύε τόσους μήνες, αποφασίσεις ΤΩΡΑ να αλλάξεις είναι δικό σου το ρίσκο. Υπάρχει και διάφορα στο πάγιο, το 0.159 έχει 3.5€. το 0.18 που είσαι πόσο έχει ?

5,5 το πάγιο μου

Επισης τώρα που κοίταζα το λογαριασμό για το πάγιο, είμαι στο Enter+ από 3/4/2022. Σε κανέναν λογαριασμό δεν έχω λάβει έκπτωση συνέπειας και έκπτωση πάγιας εντολής… Στην προηγούμενη σελίδα είδα ένα λογαριασμό μέλους από Enter+ που γράφει καθαρά έκπτωση συνέπειας και πάγιας εντολής. Εμένα κανένας λογαριασμός από την αρχή. 

Επεξ/σία από ppmarkos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγω βλέπω για Φεβρουάριο το Γ1/Ν εχει 19λεπτα για τις πρωτες 500 και 21 για απο κει και πανω,ενω το open λεει 19 για ολες τις Kwh

Τελειωνει το enter μου 7/2...

Τι να κανω.... Μπαχαλο η φαση καο τους εναλλακτικούς...🙄🙄🙄

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, lacta13 είπε

Τι να κανω.... Μπαχαλο η φαση καο τους εναλλακτικούς...🙄🙄🙄

κανένα μπάχαλο οι τιμές σχεδόν όλων έχουν βγει , πολύ απλή η σύγκριση, δεν καταλαβαίνω που μπερδεύεσαι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ppmarkos είπε

5,5 το πάγιο μου

Επισης τώρα που κοίταζα το λογαριασμό για το πάγιο, είμαι στο Enter+ από 3/4/2022. Σε κανέναν λογαριασμό δεν έχω λάβει έκπτωση συνέπειας και έκπτωση πάγιας εντολής… Στην προηγούμενη σελίδα είδα ένα λογαριασμό μέλους από Enter+ που γράφει καθαρά έκπτωση συνέπειας και πάγιας εντολής. Εμένα κανένας λογαριασμός από την αρχή. 

Eιμαι στο enter+ ενα μηνα νωριτερα από εσενα.. Εκπτωση συνεπειας εμενα μου εβγαζε στους εναντι μονο λογαριασμούς και παραξενευτηκα και πηρα τηλεφωνο.. Μου ειπαν οτι εκει εφαρμοζεται.. Σε εκαθαριστικο οχι.. Αιντε βγαλε εσυ τωρα ακρη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, UlveRz είπε

Eιμαι στο enter+ ενα μηνα νωριτερα από εσενα.. Εκπτωση συνεπειας εμενα μου εβγαζε στους εναντι μονο λογαριασμούς και παραξενευτηκα και πηρα τηλεφωνο.. Μου ειπαν οτι εκει εφαρμοζεται.. Σε εκαθαριστικο οχι.. Αιντε βγαλε εσυ τωρα ακρη..

τσέκαρε αν σου βάζουν τη συνέπεια της κατανάλωσης του εκκαθαριστικού στον αμέσως επόμενο έναντι

και αν το ποσό αυτό δεν αφαιρείται στον επόμενο εκκαθαριστικό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, lacta13 είπε

Εγω βλέπω για Φεβρουάριο το Γ1/Ν εχει 19λεπτα για τις πρωτες 500 και 21 για απο κει και πανω,ενω το open λεει 19 για ολες τις Kwh

Τελειωνει το enter μου 7/2...

Τι να κανω.... Μπαχαλο η φαση καο τους εναλλακτικούς...🙄🙄🙄

 

Εμένα τελειώνει 18/03 το enter + , με 0,18/0,13. 

Μπορώ να φύγω χωρίς πέναλτι πλέον. (2 μήνες πριν φεύγεις χωρίς ποινή)

Περίμενα να δω τις τιμές Φλεβάρη για να δω που θα πάω. Δυστυχώς, δεν ήταν όπως τις περίμενα. 

Αν παίξει πάλι επιδότηση για να φτάσει της ΔΕΗ το Γ1Ν στα 0,16/0,11 , δεν κάνω τίποτα. Αν παίξει μεγαλύτερη επιδότηση, θα κάνω αίτηση να πάω Γ1Ν. 

Εσύ τώρα, αν καις πάνω από 500 Kwh άστο να γυρίσει σε open, αλλιώς κάνε αίτηση για Γ1N.

Εκτός αν θες εναλλακτικό πάροχο.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Raki-meze είπε

Εμένα τελειώνει 18/03 το enter + , με 0,18/0,13. 

Μπορώ να φύγω χωρίς πέναλτι πλέον. (2 μήνες πριν φεύγεις χωρίς ποινή)

Περίμενα να δω τις τιμές Φλεβάρη για να δω που θα πάω. Δυστυχώς, δεν ήταν όπως τις περίμενα. 

Αν παίξει πάλι επιδότηση για να φτάσει της ΔΕΗ το Γ1Ν στα 0,16/0,11 , δεν κάνω τίποτα. Αν παίξει μεγαλύτερη επιδότηση, θα κάνω αίτηση να πάω Γ1Ν. 

Εσύ τώρα, αν καις πάνω από 500 Kwh άστο να γυρίσει σε open, αλλιώς κάνε αίτηση για Γ1N.

Εκτός αν θες εναλλακτικό πάροχο.... 

Πανω απο 500 τον μηνα δεν καιω,ειμαι 1200-1400 τα 4μηνα

 

Αλλα open καο Γ1 ειναι ιδια μεχρι τις τις πρώτες 500.απλα εχεις μοα προστασία παραπανω στο open για αν ανεβεις...για τον Φεβρουάριο παντα.

Τωρα για τους εναλλακτικούς,το ψαχνω να δω αν συμφέρει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ένας συμφουριτης ρωτούσε αλλά δεν βρίσκω ποιος, όταν άλλαξα πάροχο και ζήτησα πίσω την εγγύηση (πιστωτικο υπόλοιπο) μου είπε η ΔΕΗ 15 εργάσιμες αλλά τα γύρισε στις 8.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/1/2023 στις 12:13 ΜΜ, ΠάρηςΓ είπε

Οταν οι αλλοι παροχοι δινουν απο 0.03 - 0.12 λεπτα δε βλεπω λογω να μεινεις ΔΕΗ. 

Σεβαστή άποψη αλλά άλλη ήταν η ερώτηση 😅

Δηλαδή τι διαφορά έχει myhome open με Γ1; Τα προγράμματα με τη σταθερή χρέωση πλέον βγαίνουν ακριβότερα οπότε τα ξεχνάμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

τσέκαρε αν σου βάζουν τη συνέπεια της κατανάλωσης του εκκαθαριστικού στον αμέσως επόμενο έναντι

και αν το ποσό αυτό δεν αφαιρείται στον επόμενο εκκαθαριστικό

αναφερεται οντως στους εναντι..

καμια αναφορα στον εκαθαριστικο περι συνεπειας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, UlveRz είπε

αναφερεται οντως στους εναντι..

δες όμως

1 ώρα πριν, korakios είπε

και αν το ποσό αυτό δεν αφαιρείται στον επόμενο εκκαθαριστικό

 

Μόλις τώρα, UlveRz είπε

καμια αναφορα στον εκαθαριστικο περι συνεπειας..

δε σε απασχολεί μιας και γίνεται εκκαθάριση απο τα έναντι , είτε έπαιρνες συνέπεια είτε όχι , μηδενίζει το ποσό χρεώσεων/πιστώσεων (παίρνεις/επιστρέφεις) και μετρά η χρέωση μόνο του εκκαθαριστικού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα θα ηθελα να ρωτησω ειμαι στο ΟΠΕΝ εχω και νυχτερινο συμφερει να μεινω με καταναλωση γυρω στις 700 kWH  το μηνα?Γιατι Σκεφτομαι να την κανω για ΕΛΙΝ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Raki-meze είπε

Εμένα τελειώνει 18/03 το enter + , με 0,18/0,13. 

Μπορώ να φύγω χωρίς πέναλτι πλέον. (2 μήνες πριν φεύγεις χωρίς ποινή)

Περίμενα να δω τις τιμές Φλεβάρη για να δω που θα πάω. Δυστυχώς, δεν ήταν όπως τις περίμενα. 

Αν παίξει πάλι επιδότηση για να φτάσει της ΔΕΗ το Γ1Ν στα 0,16/0,11 , δεν κάνω τίποτα. Αν παίξει μεγαλύτερη επιδότηση, θα κάνω αίτηση να πάω Γ1Ν. 

Εσύ τώρα, αν καις πάνω από 500 Kwh άστο να γυρίσει σε open, αλλιώς κάνε αίτηση για Γ1N.

Εκτός αν θες εναλλακτικό πάροχο.... 

Ακριβως το ιδιο.. Enter + κοντά με εσένα η λήξη.. Πότε θα γνωρίζουμε αν θα υπάρξει επιδότηση για το Γ1 επιπλέον;

Εγώ είμαι με <500 kWh/μήνα σίγουρα, και θα με γυρίσουν στο Open. 

Τι εννοεις δε θα κάνεις τίποτε;; Εννοείς θα το αφήσεις να σε πάνε μόνοι τους στο Open σωστά;;;

17 λεπτά πριν, korakios είπε

δες όμως

 

δε σε απασχολεί μιας και γίνεται εκκαθάριση απο τα έναντι , είτε έπαιρνες συνέπεια είτε όχι , μηδενίζει το ποσό χρεώσεων/πιστώσεων (παίρνεις/επιστρέφεις) και μετρά η χρέωση μόνο του εκκαθαριστικού

Ο τελευταιος έναντι μου και μετα ο τελευταιος εκαθαριστικός μου.. αντιστοιχα το εψαξα και στους προηγουμενους..

Σωστά δεν είναι @korakios;;

444.jpg

5555.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, UlveRz είπε

Ο τελευταιος έναντι μου και μετα ο τελευταιος εκαθαριστικός μου.. αντιστοιχα το εψαξα και στους προηγουμενους..

Σωστά δεν είναι @korakios;;

θέλει τον 1ο έναντι μετά τον εκκαθαριστικό να σημειώσεις το ποσό έκπτωσης

μετά να προσθέσεις τη χρέωση ενέργειας (πάροχου συν ρυθμιζόμενες) και απο τους 3 έναντι (και πάγια) και να δεις αν το ποσό  στον εκκαθαριστικό "μείον αξία ρεύματος έναντι" είναι 3 έναντι μείον συν το ποσό έκπτωσης 1ου έναντι

κάτσε μπερδεύτηκα θα δώσω παράδειγμα

πχ 1ος έναντι κόστος ρεύματος 30€ και έκπτωση συνέπειας του εκκαθαριστικού  -20€ =10 €

2ος,3ος  έναντι 30+30

επόμενος εκκαθαριστικός "μείον έναντι" = 10+30+30+20=90€

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, UlveRz είπε

 

Τι εννοεις δε θα κάνεις τίποτε;; Εννοείς θα το αφήσεις να σε πάνε μόνοι τους στο Open σωστά;;;

Εννοώ πως για Φλεβάρη δεν αλλάζω , αν τελικά είναι μικρή η διαφορά του προγράμματός μου με το Γ1Ν. 

Για τον Μάρτιο βλέπουμε. Ανάλογα τις εξελίξεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...