Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

35 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Καλημέρα, μπήκα στο mydei (από υπολογιστή) να δω αν εκδόθηκε εκκαθαριστικός, λέει πως βγήκε πριν 2 μέρες αλλά δεν μπορώ να τον δω ή να τον κατεβάσω.., κανένας άλλος τα ίδια;

εχει χιλιοαπαντηθει.. ριξε μια ματια σε 4-5 σελιδες τακα τακα πριν γραψετε 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταχώρησα υποτίθεται self metering στις 12/12/22 αλλά τίποτα, δεν βγήκε ποτέ λογαριασμός. Χθες έκανα νέα καταχώρηση μετρήσεων. Άραγε θα βγει αυτήν τη φορά;

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, liakjim είπε

Καταχώρησα υποτίθεται self metering στις 12/12/22 αλλά τίποτα, δεν βγήκε ποτέ λογαριασμός. Χθες έκανα νέα καταχώρηση μετρήσεων. Άραγε θα βγει αυτήν τη φορά;

Εμένα τελικά έκαναν την τιμή να βγάλουν λογαριασμό μετά την προγραμματισμένη καταμέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ. Είχα δώσει self metering στις 4/12 και λογαριασμός δεν εκδόθηκε ποτέ  Ο ΔΕΔΔΗΕ πέρασε 10/1 και ο λογαριασμός εκδόθηκε 13/1. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει διαπιστώσει κάποιος σφάλμα στο λογαριασμό του εκκαθαριστικού λογαριασμού (υπέρ τους φυσικά...). Δεν κάνω μεγάλες καταναλώσεις ένα άτομο είμαι. Είχα τρεις λογαριασμούς πριν τον εκκαθαριστικό που εκδόθηκε 2/1/23. Σε αυτούς τους λογαριασμούς είχα πληρώσει συνολικα 77 ευρώ. (25, 25, 27 ευρώ).

Βγαίνει ο συνολικος εκκαθαριστικος με μια συνολική κατανάλωση 328kwh 2/9/22 έως 1/1/23 91 ευρώ..

-μείον έναντι κατανάλωσης 55 ευρω (ενώ πλήρωσα 77 ). Και λογαριάζουν 91-55 =36 ευρώ. Ενώ στα ταπεινά μου μάτια θα έπρεπε να πληρώσω 91-77=14 ευρώ..

ουσιαστικα στο έναντι κατανάλωσης δεν βάζουν ότι έχω πληρώσει συνολικα αλλά μόνο όσα πλήρωσα για το ρεύμα δηλαδή κιλοβατώρες και ρυθμιζόμενες χρεωσεις...και είναι ουσιαστικά σαν να ξαναπληρωνω για ΕΡΤ και δήμους ξανά για τους τέσσερις μηνες...και έτσι μου βγαίνει 35 αντί 14. Κάνω κάτι λάθος? Δεν μιλάμε για τεράστια διαφορά αλλα μου αρέσουν τα ξεκάθαρα πράγματα και έως τώρα δεν είχα παράπονο. Αν είναι δηλαδή να μην ξαναδώσω μέτρηση να αφήνω την κάρτα άδεια για να πληρώνω μόνο εκκαθαριστικό για να μην ξαναπληρωνω ότι έχω πληρώσει δύο φορες

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από SpirtouLisS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@SpirtouLisS Ό,τι πληρώνεις για Δήμο και ΕΡΤ είναι εφάπαξ χρεώσεις.

Στον εκκαθαριστικό γίνεται εκκαθάριση χρεώσεων ρεύματος. Σωστά είναι τα ποσά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

@SpirtouLisS Όπως είπαν και παραπάνω δεν πληρώνεις διπλά για ΕΡΤ και Δήμο, σε κάθε λογαριασμό αυτά χρεώνονται αυτοτελώς για τον κάθε μήνα, ο εκκαθαριστικός σου είχε χρεώσεις υπέρ ΕΡΤ και Δήμου μόνο για 30 ημέρες.

Για να κάνεις επαλήθευση θα πρέπει να υπολογίσεις στον κάθε έναντι τις χρεώσεις προμήθειας ΔΕΗ + τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις + ή - το ποσό στρογγυλοποίησης λογαριασμού, πάνω σε αυτό θα προσθέσεις το ΦΠΑ, και αυτό που θα βρεις είναι αυτό που έχει αφαιρεθεί από τον εκκαθαριστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τριτο εναντι που βγαινει σε μενα απο οταν μπηκε το open προγραμμα και σε καθε μηνα με εχουν οτι εκαψα 518KW και στο τριμηνο εχω δωσει 390 ευρω και περιμενω μηδενικο εκκαθαριστικο τον επομενο μηνα. Εκαψα 1600KW το προηγουμενο τετραμηνο και αυτοι με εχουν ηδη 1550KW σε τρεις μηνες. Κερδιζουν κατι με το να με βαζουν οτι εκαψα 518kw στο εναντι απο το να εβαζαν τις πραγματικες που συνηθως ειναι 400? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Arkin είπε

Τριτο εναντι που βγαινει σε μενα απο οταν μπηκε το open προγραμμα και σε καθε μηνα με εχουν οτι εκαψα 518KW και στο τριμηνο εχω δωσει 390 ευρω και περιμενω μηδενικο εκκαθαριστικο τον επομενο μηνα. Εκαψα 1600KW το προηγουμενο τετραμηνο και αυτοι με εχουν ηδη 1550KW σε τρεις μηνες. Κερδιζουν κατι με το να με βαζουν οτι εκαψα 518kw στο εναντι απο το να εβαζαν τις πραγματικες που συνηθως ειναι 400? 

Οι έναντι υποτίθεται ότι βασίζονται στις καταναλώσεις του περσινού αντίστοιχου διαστήματος, και όχι στις καταναλώσεις του προηγούμενου τετράμηνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Arkin είπε

Τριτο εναντι που βγαινει σε μενα απο οταν μπηκε το open προγραμμα και σε καθε μηνα με εχουν οτι εκαψα 518KW και στο τριμηνο εχω δωσει 390 ευρω και περιμενω μηδενικο εκκαθαριστικο τον επομενο μηνα. Εκαψα 1600KW το προηγουμενο τετραμηνο και αυτοι με εχουν ηδη 1550KW σε τρεις μηνες. Κερδιζουν κατι με το να με βαζουν οτι εκαψα 518kw στο εναντι απο το να εβαζαν τις πραγματικες που συνηθως ειναι 400? 

Δες το αντίστοιχο περσινό διάστημα και θα δεις ότι χρεώνουν σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Οι έναντι υποτίθεται ότι βασίζονται στις καταναλώσεις του περσινού αντίστοιχου διαστήματος, και όχι στις καταναλώσεις του προηγούμενου τετράμηνου.

 

30 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Δες το αντίστοιχο περσινό διάστημα και θα δεις ότι χρεώνουν σωστά.

Εχετε δικιο παιδια δεν το γνωριζα. Περσι ηταν και το mining φετος θα πρεπει να ειμαι στις 1600 θα δω τον αλλο μηνα. Να κανω και τη σουμα ποσο θα πληρωνω στο open συγκριτικα με enter. 

Screenshot-1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

 

Εχετε δικιο παιδια δεν το γνωριζα. Περσι ηταν και το mining φετος θα πρεπει να ειμαι στις 1600 θα δω τον αλλο μηνα. Να κανω και τη σουμα ποσο θα πληρωνω στο open συγκριτικα με enter. 

Screenshot-1.png

Άρα, επιβάλλεται να δίνεις ένδειξη για να μην χρεώνεται λάθος έναντι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σας

Μεταφερθηκα αυτοματα απο το online στο open και παρατηρησα πως δε μετραει πλεον νυχτερινες kwh ο μετρητης. Πρεπει να κανω κατι εγω ή να τους παρω τηλ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Georgebek2 είπε

Καλημερα σας

Μεταφερθηκα αυτοματα απο το online στο open και παρατηρησα πως δε μετραει πλεον νυχτερινες kwh ο μετρητης. Πρεπει να κανω κατι εγω ή να τους παρω τηλ;

Καλημερα.. Τι εννοεις δεν μετραει;; Ο  μετρητης... Αν εχει προβλημα στην παροχη υπευθυνος ειναι ο Δεδδηε... Και οχι η ΔΕΗ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλημερα.. Τι εννοεις δεν μετραει;; Ο  μετρητης... Αν εχει προβλημα στην παροχη υπευθυνος ειναι ο Δεδδηε... Και οχι η ΔΕΗ...

Θα το παρακολουθησω, ισως δεν εκαψα το βραδυ κατι... διαφορετικα απο τη στιγμη που εχω βραδινο, θα μετραει παντα και ο βραδινος σωστα; Εννοω αν παω σε παροχο που εχει ενιαια χρεωση, απλα θα προσθετουν kw μερας/νυχτας σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...