Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To my home online σε μία μου σύνδεση λήγει σε 1 μήνα.
Αν αλλάξω σε γ1ν, φαντάζομαι θα δεσμεύομαι για 1 χρόνο ή μπορώ να αλλάξω και σε 1 μήνα να φύγω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, Vassilis_24 είπε

To my home online σε μία μου σύνδεση λήγει σε 1 μήνα.
Αν αλλάξω σε γ1ν, φαντάζομαι θα δεσμεύομαι για 1 χρόνο ή μπορώ να αλλάξω και σε 1 μήνα να φύγω;

ποτέ δεν είχε δέσμευση το Γ1 .... (ούτε το open έχει),

άλλο διάρκεια , άλλο δέσμευση/πέναλτι/ρήτρα αποχώρησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

ποτέ δεν είχε δέσμευση το Γ1 .... (ούτε το open έχει),

άλλο διάρκεια , άλλο δέσμευση/πέναλτι/ρήτρα αποχώρησης

Nαι, αυτό εννοώ, αν θα πληρώσω πέναλτι. Αν αξίζει δηλαδή να πάω για 1 μήνα ή να περιμένω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε λίγες μέρες έρχομαι με λουκούμι διαλεχτό. 

Αφήνω μόνο μια μικρή βοήθεια περί τίνος πρόκειται.

My home online 0.095

Όροι σύμβασης 18.2 περίπτωση α)

Ο πελάτης έχει το δικαίωμα αλλαγής τροποποίησης των στοιχείων της σύμβασης ( αλλαγή διεύθυνσης )  σε περίπτωση μετεγκατάστασης. 

 

🍕Από τη "Β-ι-λγαρία"

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Vassilis_24 είπε

Nαι, αυτό εννοώ, αν θα πληρώσω πέναλτι. Αν αξίζει δηλαδή να πάω για 1 μήνα ή να περιμένω.

δε νομίζω οτι ισχύει η ρήτρα αποχώρησης αν αλλάξεις σε ΓΝ1 εδώ και πολύ καιρό , καταρχάς υποτίθεται οτι σου ήρθε επιστολή για open και με δικαίωμα να φύγεις αζημίως

επίσης δες τη σύμβαση αν έχει ρήτρα αποχώρησης καν το online τους τελευταίους μήνες

17 λεπτά πριν, greekfragma είπε

My home online 0.095

Όροι σύμβασης 18.2 περίπτωση α)

Ο πελάτης έχει το δικαίωμα αλλαγής τροποποίησης των στοιχείων της σύμβασης ( αλλαγή διεύθυνσης )  σε περίπτωση μετεγκατάστασης.

καλή φάση , κανένας δεν το είχε προσέξει , πες μας αν ισχύει τελικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 minutes ago, korakios said:

καλή φάση , κανένας δεν το είχε προσέξει , πες μας αν ισχύει τελικά

Δεν υπάρχει το "αν ισχύει".

Είναι όρος συμβολαίου. Το αιτήθηκα και θα το παρω εφόσον προβλέπεται.  Εκτός αν θέλουν να με αποζημιώσουν με αμφισβήτηση λογαριασμών άμα μου κουμπώνουν τις νέες τιμές με το ζόρι. 

Είναι ήδη ενήμερος και ο δικηγόρος μου και με συμβουλεύει  για το πως κινούμαι. 

 

Επεξ/σία από greekfragma
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, greekfragma είπε

Είναι όρος συμβολαίου. Το αιτήθηκα και θα το παρω εφόσον προβλέπεται.

45 μέρες πριν

Αναφορά σε κείμενο

 

18.2 Ο Πελάτη δύναται να αιτείται στον Προμηθευτή του
την τροποποίηση όρων τη Σύμβαση Προμήθεια, σύμφω-
να με του όρου τη παρούσα. Ο Πελάτη έχει το δικαίω-
μα να αιτείται την τροποποίηση τη Σύμβαση Προμήθεια
ιδίω ω προ τα ακόλουθα:
α. Τη μεταβολή των στοιχείων τη εγκατάσταση την οποία
αφορά η Σύμβαση Προμήθεια, σε περίπτωση μετεγκατά-
σταση του Πελάτη.

.... περίπτωση (α) ανωτέρω, για
την οποία τίθεται προθεσμία σαράντα πέντε (45) ημερών.

 

ααλλά έχει και συνέχεια

δεν είναι απαραίτητο οτι θα δεχτεί ο πάροχος , υποχρεώνεται στο να απαντήσει και να διευθετήσει εντός 30 ημερών ,

Αναφορά σε κείμενο

18.3 Ο Προμηθευτή υποχρεούται να αποφαίνεται επί αί-
τηση τροποποίηση τη Σύμβαση Προμήθεια εντό τρι-
άντα (30) ημερών, και να προβαίνει εντό του χρόνου αυτού

στι απαιτούμενε ενέργειε ή, σε περίπτωση απόρριψη τη
αίτηση η οποία οφείλει να είναι τεκμηριωμένη, να ενημερώ-
νει εγγράφω τον Πελάτη για του λόγου τη απόρριψη.
 

αλλά μπορεί να πουν δε βγαίνουμε φιλαράκι με 0,09€/kw ....

ΥΓ το copy-paste έφαγε τα "ς"

 

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμφωνώ σε όσα λες. Η αίτηση είναι εμπρόθεσμη για 45+ ημέρες μετεγκατάστασης. Αν δεν γίνει αποδεκτή υπάρχει και η αποζημίωση λόγω υπαναχώρησης του προμηθευτή από τη σύμβαση. Εγώ έκλεισα συμβόλαιο ορισμένης διάρκειας με κλειστές τιμές. Αν δε μπορεί πλέον στα παπάκια μου. Θα αποζημιωθώ κάνοντας αμφισβήτηση χρεώσεων. 

Επεξ/σία από greekfragma
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, greekfragma είπε

Αν δεν αποδεχθεί υπάρχει και η αποζημίωση λόγω υπαναχώρησης από τη σύμβαση.

δλδ? αν κατάλαβα καλά μιλάς για αποζημίωση απο ΔΕΗ ?

8 λεπτά πριν, greekfragma είπε

Εγώ έκλεισα συμβόλαιο ορισμένης διάρκειας με κλειστές τιμές. Αν δε μπορεί πλέον στα παπάκια μου. Θα αποζημιωθώ κάνοντας αμφισβήτηση χρεώσεων. 

το πας επιθετικά , οκ , μέσα είμαι όπως έχεις καταλάβει , απλά δε βλέπω πάτημα

Για μη χρέωση ρήτρας αποχώρησης σε περίπτωση μετεγκατάστασης πάντως είναι λουκουμάκι το συγκεκριμένο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, korakios said:

δλδ? αν κατάλαβα καλά μιλάς για αποζημίωση απο ΔΕΗ ?

το πας επιθετικά , οκ , μέσα είμαι όπως έχεις καταλάβει , απλά δε βλέπω πάτημα

Για μη χρέωση ρήτρας αποχώρησης σε περίπτωση μετεγκατάστασης πάντως είναι λουκουμάκι το συγκεκριμένο

Φυσικά και μιλάω για αποζημίωση. Εκεί θα μιλήσει δικηγόρος και εξώδικο. Ναι μια χαρά πάτημα υπάρχει αν δεν υπάρχει σοβαρή αιτιολόγηση. Του στυλ όπως είπες ότι δε τους συμφέρει 0.097 δεν αποτελεί σοβαρός λόγος άρνησης της αίτησης μου. 

Επίσης και τα δύο ακίνητα είναι με Γ1Ν μονοφασικό στην ίδια περιοχή. Άρα το μοναδικό στοιχείο που θα αλλάξει είναι η διεύθυνση με τον αριθμό παροχής και τίποτε άλλο.

Αλλά εφόσον υπάρχει σαφής όρος που προβλέπει τη μετεγκατάσταση πελάτη και αίτημα στον προμηθευτή θα το πετύχω να κοπανανε το κ@λο τους. 

Λίγο υπομονή και θα ενημερώσω.

 

Γελιουνται αν νομίζουν ότι η εσκεμμένη πληροφόρηση παραπλάνηση εξαπάτηση θα τους περάσει. 

Το γεγονός δηλαδή να σου λένε ααααα αλλάζει ο αριθμός παροχής. Διακοπή και νέα σύμβαση. Μπουμπούκια μου....οι όροι συμβάσεων δεσμεύουν και τις δύο πλευρές. 

Αχ αγάπες μου🍕🍕🍕🍕🍕

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, korakios said:

εύχομαι να πάνε όλα καλά και γρήγορα να ξεμπερδεύεις

Έπρεπε να δεις στο κατάστημα σόου όταν αρνήθηκε η υπάλληλος ότι γίνεται τέτοιο αίτημα και της έδωσα να διαβάσει τους όρους μπροστά μου. Έφυγε ιδρωμενη στο διευθυντή και γύρισε κάνοντας δεκτή την αίτηση.

Της είπα ότι αν δεν παραλάβει την αίτηση φωνάζω αστυνομία για καταγραφή για να κινηθώ νομικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω ένα θεματάκι με αυτό το myhome open.

Πέρσι, τέλη Νοεμβρίου πρόλαβα και άλλαξα τις συνδέσεις ρεύματος σε 3 σπίτια στο myhome enter με 0.105 ανα kW και ενώ οι υπόλοιπες συμβάσεις λήγουν κανονικά σε ένα χρόνο (υποτίθεται η τιμή ήταν για 2 χρόνια?), η σύμβαση του πατέρα μου ξαφνικά μετατράπηκε σε myhome open, χωρίς καμία προειδοποίηση!Τί ακριβώς έχει γίνει και τι μπορώ να κάνω βασικα?Οταν κανεις αιτηση ηλεκτρονικα σου ερχεται καποιο εγγραφο συμβασης στο μειλ?δεν θυμάμαι καθόλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, greekfragma είπε

Έπρεπε να δεις στο κατάστημα σόου όταν αρνήθηκε η υπάλληλος ότι γίνεται τέτοιο αίτημα και της έδωσα να διαβάσει τους όρους μπροστά μου. Έφυγε ιδρωμενη στο διευθυντή και γύρισε κάνοντας δεκτή την αίτηση.

Της είπα ότι αν δεν παραλάβει την αίτηση φωνάζω αστυνομία για καταγραφή για να κινηθώ νομικά. 

καλά ξηγήθηκες , απλά μη χαλιέσαι , πολλά παίζουν στην μπανανία

Μακάρι να το έβλεπες πιο μπροστά γιατί σίγουρα πολλοί την πατήσαν σε αλλαγή σπιτιού

τώρα που το είδα αναγράφεται και στον ΚΠΗΕ

Αναφορά σε κείμενο

 

 Άρθρο 30

Τροποποίηση όρων Σύμβασης Προμήθειας

 5. Ο Πελάτης δύναται να προτείνει προς τον Προμηθευτή του την τροποποίηση όρων της Σύμβασης Προμήθειας. Η τροποποίηση επέρχεται σύμφωνα με τα προβλεπόμενα στη Σύμβαση. Ειδικότερα στις ακόλουθες περιπτώσεις, η τροποποίηση της Σύμβασης επέρχεται κατόπιν αίτησης του Πελάτη, το αργότερο εντός τριάντα (30) ημερών από την υποβολή της σχετικής αίτησης, με εξαίρεση την περίπτωση (α) κατωτέρω για την οποία τίθεται προθεσμία σαράντα πέντε (45) ημερών:

α. Μεταβολή των στοιχείων της εγκατάστασης στην οποία αφορά η Σύμβαση Προμήθειας, σε περίπτωση μετεγκατάστασης του Πελάτη.

β. Μεταβολή της Βασικής ή Ειδικής Κατηγορίας στην οποία εντάσσεται ο Πελάτης καθώς και την επιλογή διαφορετικού τιμολογίου από τα εκάστοτε διαθέσιμα Τιμολόγια Προμήθειας του Προμηθευτή.

γ. Χαρακτηρισμός του Πελάτη ως Ευάλωτου.

Η αίτηση συνοδεύεται από τα πιστοποιητικά που προβλέπονται από τις οικείες διατάξεις καθώς και τα δικαιολογητικά που σχετίζονται με την ένταξη του Πελάτη σε συγκεκριμένη Κατηγορία. Η απόρριψη της αίτησης τροποποίησης πρέπει να είναι έγγραφη, πλήρως αιτιολογημένη και να αναφέρει τη διαδικασία και τις προϋποθέσεις με τις οποίες ο Πελάτης δύναται να ζητήσει επανεξέταση της αίτησής του.

 

μλκ , δεν το είχα προσέξει και εγώ

4 λεπτά πριν, journey832 είπε

Πέρσι, τέλη Νοεμβρίου πρόλαβα και άλλαξα τις συνδέσεις ρεύματος σε 3 σπίτια στο myhome enter με 0.105 ανα kW και ενώ οι υπόλοιπες συμβάσεις λήγουν κανονικά σε ένα χρόνο (υποτίθεται η τιμή ήταν για 2 χρόνια?)

του enter όχι του enter+

4 λεπτά πριν, journey832 είπε

η σύμβαση του πατέρα μου ξαφνικά μετατράπηκε σε myhome open, χωρίς καμία προειδοποίηση!Τί ακριβώς έχει γίνει και τι μπορώ να κάνω βασικα?

μήπως κλασσικά έπαιξε κανα τηλέφωνο και είπε " ναι "?

αφού βεβαιωθείς οτι δεν ήταν στο enter+ (και πάλι υποτίθεται οτι ήρθε επιστολή) ,

στείλε email

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

δε νομίζω οτι ισχύει η ρήτρα αποχώρησης αν αλλάξεις σε ΓΝ1 εδώ και πολύ καιρό , καταρχάς υποτίθεται οτι σου ήρθε επιστολή για open και με δικαίωμα να φύγεις αζημίως

επίσης δες τη σύμβαση αν έχει ρήτρα αποχώρησης καν το online τους τελευταίους μήνες

καλή φάση , κανένας δεν το είχε προσέξει , πες μας αν ισχύει τελικά

Δε μου έχει έρθει καμιά επιστολή για open. 

Για άλλο σπίτι όπου έχει λήξει το online με έβαλαν στο open, πάλι χωρίς επιστολή, από μόνοι τους. Ήδη έκανα αίτηση για Ηρων για εκεί. 

 

Αυτό που ρωτάω δεν είναι αν υπάρχει ρήτρα για ν'αλλαξω από online σε γ1ν, αλλά αν υπάρχει για να φύγω από γ1ν, ενώ θα είμαι εκεί μόλις 1 μήνα. Ή επειδή δεν είναι σταθερό, είναι ελεύθερο όπως με τις περισσότερες εταιρίες; Ίσως το παραψειριζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...