Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια είμαι και γω στο ιδιο διλλημα.
Μεχρι τις 15 του μηνα, εχω ΔΕΗ με 17 ημερησιο, 11 νυχτερινο.
Ειχα βρει την ησυχια μου, τελικα εβγαινε ισως και λιγο ακριβοτερο απο αλλους που δεν ειχαν σταθερη τιμη και επωφελουνταν την επιδοτηση, αλλα "χαλαλι" ας πουμε, ηξερα οτι για ενα χρονο δεν ασχολουμαι.
ΑΝτιστοιχως, εχω μεχρι 2 Φλεβάρη και ΔΕΗ Φ.Α.

Το ζητημα ειναι οτι πλεον εχω πελαγωσει. Προφανως δεν συμφερουν τα προγραμματα με φιξ τιμη....δεν ξερω αν πρεπει να παραμεινω ΔΕΗ η οχι, αν πρεπει να βρω καποιο συνδυαστικο πακετο με ΦΑ η οχι κλπ...

Το "ενστικτο" μου, μου λεει να μην μπλεξω με αλλες εταιρείες και ως ανθρωπος ειμαι διατεθειμενος να πληρωσω και "5 δεκαρες" παραπανω για σιγουρια και να μην ειμαι καθε μηνα με το αγχος τι και πως θα με τιμολογησουν κλπ κλπ.
Υπάρχει καποια πρόταση?
Αν ναι, ευχαριστω προκαταβολικά τον οποιον διαθέσει τον προσωπικο του χρονο για να απαντησει.

Σε περιπτωση που ενδιαφερει, οι καταναλωσεις ρευματος στην οικια μου ειναι "κανονικες" (πιστευω), ειναι λιγο μεγαλη (150 τμ) αλλα ειμαστε 3μελης οικογενεια και γενικα δεν υπερβαλλουμε.....στο Φ.Α ειναι καπως τσιμπημενη η καταναλωση...εκει εχω και το προβλημα οτι ειναι ΚΟΙΝΟΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ 3 οικιων, διοτι ειχε γινει στο ονομα μου το αεριο της οικογενειακης πολυκατοικιας που ζω και δεν αλλαξε αυτο και ειμαι σε μη οικιακο προγραμμα αλλα "πολυκατοικιας" (0,06 αν θυμαμαι καλα η τιμη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 λεπτά πριν, liberis tsabras είπε

Παιδια είμαι και γω στο ιδιο διλλημα.
Μεχρι τις 15 του μηνα, εχω ΔΕΗ με 17 ημερησιο, 11 νυχτερινο.
Ειχα βρει την ησυχια μου, τελικα εβγαινε ισως και λιγο ακριβοτερο απο αλλους που δεν ειχαν σταθερη τιμη και επωφελουνταν την επιδοτηση, αλλα "χαλαλι" ας πουμε, ηξερα οτι για ενα χρονο δεν ασχολουμαι.
ΑΝτιστοιχως, εχω μεχρι 2 Φλεβάρη και ΔΕΗ Φ.Α.

Το ζητημα ειναι οτι πλεον εχω πελαγωσει. Προφανως δεν συμφερουν τα προγραμματα με φιξ τιμη....δεν ξερω αν πρεπει να παραμεινω ΔΕΗ η οχι, αν πρεπει να βρω καποιο συνδυαστικο πακετο με ΦΑ η οχι κλπ...

Το "ενστικτο" μου, μου λεει να μην μπλεξω με αλλες εταιρείες και ως ανθρωπος ειμαι διατεθειμενος να πληρωσω και "5 δεκαρες" παραπανω για σιγουρια και να μην ειμαι καθε μηνα με το αγχος τι και πως θα με τιμολογησουν κλπ κλπ.
Υπάρχει καποια πρόταση?
Αν ναι, ευχαριστω προκαταβολικά τον οποιον διαθέσει τον προσωπικο του χρονο για να απαντησει.

Σε περιπτωση που ενδιαφερει, οι καταναλωσεις ρευματος στην οικια μου ειναι "κανονικες" (πιστευω), ειναι λιγο μεγαλη (150 τμ) αλλα ειμαστε 3μελης οικογενεια και γενικα δεν υπερβαλλουμε.....στο Φ.Α ειναι καπως τσιμπημενη η καταναλωση...εκει εχω και το προβλημα οτι ειναι ΚΟΙΝΟΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ 3 οικιων, διοτι ειχε γινει στο ονομα μου το αεριο της οικογενειακης πολυκατοικιας που ζω και δεν αλλαξε αυτο και ειμαι σε μη οικιακο προγραμμα αλλα "πολυκατοικιας" (0,06 αν θυμαμαι καλα η τιμη)

Από τη στιγμή που τα σταθερά προγράμματα είναι πλέον πανάκριβα έχει χαθεί η σιγουριά και το "έχω το κεφάλι μου ήσυχο". Πάμε μήνα με το μήνα χωρίς να γνωρίζουμε τις τιμές του αμέσως επόμενου μήνα. 

Η γενική πολιτική που ακολουθείται από την πολιτεία είναι η ΔΕΗ να αποτελεί τον οδηγο στις τιμές και να έχει την κιλοβατώρα γύρω στα 15-16 λεπτά μετά φυσικά την επιδότηση. Κάποιος εναλλακτικος πάροχος μπορεί για κάποιον μήνα να δώσει πολύ χαμηλοτερη τιμή από αυτή της ΔΕΗ κάτι που όμως μπορεί τον επόμενο μήνα να πάψει να ισχύει.

Για κάποιον λοιπόν που σε αυτή την ρευστή κατάσταση ψαχνει μια σχετική σιγουριά και που μπορεί να δώσει το κάτι παραπάνω η ΔΕΗ και συγκεκριμένα το Γ1/Γ1Ν είναι μάλλον η πιο σωστή επιλογή.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Giannis_Io είπε

Από τη στιγμή που τα σταθερά προγράμματα είναι πλέον πανάκριβα έχει χαθεί η σιγουριά και το "έχω το κεφάλι μου ήσυχο". Πάμε μήνα με το μήνα χωρίς να γνωρίζουμε τις τιμές του αμέσως επόμενου μήνα. 

Η γενική πολιτική που ακολουθείται από την πολιτεία είναι η ΔΕΗ να αποτελεί τον οδηγο στις τιμές και να έχει την κιλοβατώρα γύρω στα 15-16 λεπτά μετά φυσικά την επιδότηση. Κάποιος εναλλακτικος πάροχος μπορεί για κάποιον μήνα να δώσει πολύ χαμηλοτερη τιμή από αυτή της ΔΕΗ κάτι που όμως μπορεί τον επόμενο μήνα να πάψει να ισχύει.

Για κάποιον λοιπόν που σε αυτή την ρευστή κατάσταση ψαχνει μια σχετική σιγουριά και που μπορεί να δώσει το κάτι παραπάνω η ΔΕΗ και συγκεκριμένα το Γ1/Γ1Ν είναι μάλλον η πιο σωστή επιλογή.

Δεν εχεις εικονα αν και λογω Φυσικου Αεριου με συμφερει καποιο "συνδυαστικο" (εστω της ΔΕΗ) ε?
Διοτι πρεπει και εκει να δω τι θα κανω.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Giannis_Io είπε

Από τη στιγμή που τα σταθερά προγράμματα είναι πλέον πανάκριβα έχει χαθεί η σιγουριά και το "έχω το κεφάλι μου ήσυχο". Πάμε μήνα με το μήνα χωρίς να γνωρίζουμε τις τιμές του αμέσως επόμενου μήνα. 

Η γενική πολιτική που ακολουθείται από την πολιτεία είναι η ΔΕΗ να αποτελεί τον οδηγο στις τιμές και να έχει την κιλοβατώρα γύρω στα 15-16 λεπτά μετά φυσικά την επιδότηση. Κάποιος εναλλακτικος πάροχος μπορεί για κάποιον μήνα να δώσει πολύ χαμηλοτερη τιμή από αυτή της ΔΕΗ κάτι που όμως μπορεί τον επόμενο μήνα να πάψει να ισχύει.

Για κάποιον λοιπόν που σε αυτή την ρευστή κατάσταση ψαχνει μια σχετική σιγουριά και που μπορεί να δώσει το κάτι παραπάνω η ΔΕΗ και συγκεκριμένα το Γ1/Γ1Ν είναι μάλλον η πιο σωστή επιλογή.

Εως τωρα ομως μερικοι παροχοι εχουν πολυ χαμηλοτερη τιμη και αν εχεις μεγαλυτερη καταναλωση η διαφορα ειναι τεραστια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Εως τωρα ομως μερικοι παροχοι εχουν πολυ χαμηλοτερη τιμη και αν εχεις μεγαλυτερη καταναλωση η διαφορα ειναι τεραστια.

Οπως?
Εχω και μια απορια.....ας πουμε πως ειμαι σε εναν παροχο και το Χ αλλος ανακοινωνει καλη τιμη για τον επομενο μηνα.
Ποσο γρηγορα μπορω να αλλαξω?Διοτι λογικα μεχρι να γινει η αλλαγη, θα εχει μπει ο μηνας και δεν ξερεις καν τι θα ανακοινωσει τον επομενο!

Επισης ποσο θεωρειτε/αι οτι ειναι μια "μεγαλη καταναλωση" που εχει νοημα να ψαχτω? να με τσεκαρω δηλαδη να δω τι χαλαω

Επεξ/σία από liberis tsabras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά πριν αρχίσουμε τα πειράματα και τον ενεργειακό τουρισμό, δεν πρέπει να τσεκάρουμε πως έχουμε ΥΔΕ σε ισχύ;

Τι να γλιτώσεις λίγα λεφτά από το ρεύμα και να σου έρθει το ραβασάκι από ΔΕΔΔΗΕ για υποβολή ΥΔΕ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Αρχικά πριν αρχίσουμε τα πειράματα και τον ενεργειακό τουρισμό, δεν πρέπει να τσεκάρουμε πως έχουμε ΥΔΕ σε ισχύ;

Τι να γλιτώσεις λίγα λεφτά από το ρεύμα και να σου έρθει το ραβασάκι από ΔΕΔΔΗΕ για υποβολή ΥΔΕ..

Ωχ αρχισαν οι αγνωστες λεξεις!!! ΥΔΕ? Οεο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Kozanitis1 είπε

Αρχικά πριν αρχίσουμε τα πειράματα και τον ενεργειακό τουρισμό, δεν πρέπει να τσεκάρουμε πως έχουμε ΥΔΕ σε ισχύ;

Τι να γλιτώσεις λίγα λεφτά από το ρεύμα και να σου έρθει το ραβασάκι από ΔΕΔΔΗΕ για υποβολή ΥΔΕ..

μόνο σε αλλαγή ονόματος πρακτικά

5 λεπτά πριν, liberis tsabras είπε

Ποσο γρηγορα μπορω να αλλαξω?Διοτι λογικα μεχρι να γινει η αλλαγη, θα εχει μπει ο μηνας και δεν ξερεις καν τι θα ανακοινωσει τον επομενο!

21 του μηνός βγαίνουν οι τιμές , γενικά σε 5-7 εργάσιμες συνήθως ολοκληρώνεται

6 λεπτά πριν, liberis tsabras είπε

Επισης ποσο θεωρειτε/αι οτι ειναι μια "μεγαλη καταναλωση" που εχει νοημα να ψαχτω? να με τσεκαρω δηλαδη να δω τι χαλαω

είναι υποκειμενικό ανάλογα την τσέπη του καθενός

6 λεπτά πριν, liberis tsabras είπε

Οπως?

κατέβασε το excel , πήγαινε στο φύλλο με τα κυμαινόμενα , βάλε κατανάλωση για 3 τετράμηνα και δες αναλογικά με τιμές Ιανουαρίου τη διαφορά ανα έτος (κάνε δια 12 να δεις για το μήνα)

https://www.insomnia.gr/forums/topic/796374-εναλλακτικοί-πάροχοι-ενέργειας-αποκλειστικά-και-μόνο/#comments

απορίες για άλλους πάροχους στο άλλο θέμα αφου διαβάσεις 15+ σελίδες απο το τέλος :)

Μόλις τώρα, liberis tsabras είπε

Ωχ αρχισαν οι αγνωστες λεξεις!!! ΥΔΕ? Οεο?

https://www.insomnia.gr/forums/topic/763296-επανέλεγχος-ηλεκτρικής-εγκατάστασης-και-υποβολή-νέας-υδε/?do=getNewComment

αποριες για ΥΔΕ εκεί

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

είναι υποκειμενικό ανάλογα την τσέπη του καθενός

ενδεικτικα μιλωντας, τπ DEH ENergy coach μου βγαζει μια ετησια καταναλωση 2600ΚWh ημερησιο και 698 νυχτερινο.
Δοξα το θεω, μηχανικος ειμαι, ενα excel ξερω να χρησιμοποιω και ξερω τι ειναι οι KWh.
Απλα ηταν λαθος διατυπωμενη η ερωτηση μου.
Προσπαθω να καταλαβω αν με  τετοια καταναλωση κανω "υπερβολη" ας πουμε, διοτι δεν εχω εμπειρια απο αλλους λογαριασμους....

12 λεπτά πριν, korakios είπε

κατέβασε το excel , πήγαινε στο φύλλο με τα κυμαινόμενα , βάλε κατανάλωση για 3 τετράμηνα και δες αναλογικά με τιμές Ιανουαρίου τη διαφορά ανα έτος (κάνε δια 12 να δεις για το μήνα)

 

Επισης δεν πιανω κατι. Υπαρχει (πλεον) επιδοτηση/εκπτωση ΚΑΙ στα σταθερα τιμολογια? Νομιζα οτι μονο στα κυμαινομενα  ισχυει κατι τετοιο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liberis tsabras είπε

Προσπαθω να καταλαβω αν με  τετοια καταναλωση κανω "υπερβολη" ας πουμε, διοτι δεν εχω εμπειρια απο αλλους λογαριασμους....

και αυτό είναι υποκειμενικό και βασικά δεν έχει σχέση με το νήμα 😛

είχε ανοίξει ένα θέμα (το οποίο προσωπικά για μένα δεν έχει λόγο ύπαρξης αφού οι παράμετροι είναι διαφορετικοί για τον καθένα) , πάντως βρίσκεται εκεί

https://www.insomnia.gr/forums/topic/797159-μέση-ενδεικτική-κατανάλωση-ηλεκτρικού-ρεύματος-σε-νοικοκυριό/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ΜΟΛΙΣ με πηραν και απο την ΔΕΗ. Τι διαφορα εχει το Γ1Ν απο το "open"? Διοτι στην αρχη νομιζα οτι ειναι το ιδιο....μετα καταλαβα οτι μαλλον ειναι αλλο και δεν ειναι απλη μετονομασια του "κλασσικου" που ειχα προ καιρου

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liberis tsabras είπε

Επειδη ΜΟΛΙΣ με πηραν και απο την ΔΕΗ. Τι διαφορα εχει το Γ1Ν απο το "open"? Διοτι στην αρχη νομιζα οτι ειναι το ιδιο....μετα καταλαβα οτι μαλλον ειναι αλλο και δεν ειναι απλη μετονομασια του "κλασσικου" που ειχα προ καιρου

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/revma/myhome-open/

οι τιμές είναι στο site :)

δεν έχει δέσμευση όπως και το Γ1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Εως τωρα ομως μερικοι παροχοι εχουν πολυ χαμηλοτερη τιμη και αν εχεις μεγαλυτερη καταναλωση η διαφορα ειναι τεραστια.

Βεβαίως έτσι είναι, υπάρχουν όμως κάποιοι που προτιμούν να δίνουν το κάτι παραπάνω από το να αναγκαστούν να αλλάζουν πάροχο κάθε μήνα ή να ζουν με την αγωνια της καινούργιας τιμης. Ειδικά όταν οι καταναλώσεις είναι μικρές η ψυχική ηρεμία υπερισχύει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ είχα σταθερό με 0.18 που λήγει μέσα Μαρτίου αλλά μόλις την έκανα για ΕΛΙΝ. Εκτός της ακριβότερης τιμής η ΔΕΗ δε μου επέστρεψε ποτέ την εγγύηση παρόλο την πάγια εντολή και τα τηλεφώνα που τους έκανα.

Μου έχει εκδοθεί εκκαθαριστικός λογαριασμός που λήγει 24/01. Λογικά τώρα που έκανα αίτηση αλλαγής παρόχου θα μου βγει τελικός όπου θα επιστρέφεται και η εγγύηση; Θέλω να αποφύγω να πληρώσω τον τελευταίο λογαριασμό γιατί μετά βλέπω να έχω πιστωτικό και τρέχα γύρευε πως θα πάρω τα λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, eliascm21 είπε

Και εγώ είχα σταθερό με 0.18 που λήγει μέσα Μαρτίου αλλά μόλις την έκανα για ΕΛΙΝ. Εκτός της ακριβότερης τιμής η ΔΕΗ δε μου επέστρεψε ποτέ την εγγύηση παρόλο την πάγια εντολή και τα τηλεφώνα που τους έκανα.

Μου έχει εκδοθεί εκκαθαριστικός λογαριασμός που λήγει 24/01. Λογικά τώρα που έκανα αίτηση αλλαγής παρόχου θα μου βγει τελικός όπου θα επιστρέφεται και η εγγύηση; Θέλω να αποφύγω να πληρώσω τον τελευταίο λογαριασμό γιατί μετά βλέπω να έχω πιστωτικό και τρέχα γύρευε πως θα πάρω τα λεφτά.

αν δεν τον πληρώσεις δε θα έχει και την έκπτωση συνέπειας

τα λεφτά (αν είναι πιστωτικό) θεωρητικά τα παίρνεις μέσω ΙΒΑΝ που θα δώσεις , υπάρχει στο site κάπου αν θυμάμαι οδηγός

φυσικά αν ο τελικός είναι πιστωτικός συνεπάγεται με εμπρόθεσμη πληρωμή όπου και δικαιούσαι επιπλέον συνέπεια με έκτακτο μετά τον τελικό (το "ξεχνάνε" όλοι οι πάροχοι...)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...