Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά από έναντι λογαριασμό έχω αυτή την εικόνα..

Νομίζω για Γ1 καλύτερα να αιτηθω τώρα που λήγει το Enter (το Μάρτη για την ακρίβεια, αλλά επιστολή ήρθε ήδη για απευθείας μπασιμο στο  open)

Screenshot_20221218-100630.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, OlgaP είπε

Καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω αυτη τη χρονική στιγμή, ποιο απο τα πακέτα που προσφέρει η ΔΕΗ πιστεύετε ότι είναι το πιο συμφέρον;

Μετακόμισα σε νέο σπίτι και ως ενοικιάστρια πρέπει να κάνω αλλαγή ονόματος και σύναψη νέου συμβολαίου για ρεύμα, έχω μπει στο site της ΔΕΗ αλλά πραγματικά δεν έχω κριτήριο να διαλέξω.. Να πω την αλήθεια όπως τα βλέπω μάλλον με συμφέρει το απλο Γ1/Γ1Ν οικιακό :P

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!

Για νέο συμβόλαιο στη ΔΕΗ, μονόδρομος το Γ1 / Γ1Ν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα περιγράψω και την δική μου εμπειρία.

Τον περασμένο Ιούνιο (αρχές)  αλλάχτηκε ο μετρητής της μητέρας μου με ψηφιακό μιάς και έκανε αίτηση για νυχτερινό.  Γ1 τιμολόγιο.

5/11/2021 - 8/3/2021 ήταν ο προηγούμενος εκκαθαριστικός λογαριασμός. Εκτοτε ήρθαν 2 έναντι 9/3/2022 -5/5/2022 και 6/5/2022 - 7/7/2022.  Και σκάει μύτη ο εκκαθαριστικός 9/3/2022 - 8/11/2022.

Στο διαταύτα, ο εκκαθαριστικός έχει περίεργες χρεώσεις στα σύνολα κατανάλωσης στις κιλοβατώρες. 

Για παράδειγμα στον καινούριο μετρητή στο η τελευταία ένδειξη ήταν 979 κιλοβατώρες, η προηγούμενη ήταν μηδενική και σύνολο κατανάλωσης έχει 1449 κιλοβατώρες. Ενώ χρεώνει περισσότερες και στην νυχτερινή ένδειξη και μερικές παραπάνω και στον παλιό μετρητή.  Για να μήν τα πολυλογώ έχουν χρεωθεί 658 κιλοβατώρες περισσότερες, ενώ δεν έχουν αφαιρέσει τους έναντι λογαριασμούς. Εχουν απλά μια διόθρωση εκεί που λέει διάφορα και αφαιρούν 205ευρώ αλλά το ποσό αυτό δεν πλησιάζει το σύνολο των έναντι!! Παίρνω τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών μαζί με την μητέρα μου γιατί θέλουν και αυτής που έχει την γραμμή. 'Οτι να'ναι η κοπελιά, δεν ήξερε τί να πεί και με παρέπεμψε στη ΔΕΔΔΗΕ γιατί λέει αυτοί στέλνουν τις καταναλώσεις. Παίρνω τηλέφωνο στη ΔΕΔΔΗΕ και οι άνθρωποι μου είπανε τις μετρήσεις που όντων υπάρχουν στην τελευταία καταμέτρηση στον εκκαθαριστικό. Λέω δεν θα παίζω με εσάς και στέλνω όλο το σκηνικό εγγράφως με mail στη ΔΕΗ. H χαζομάρα που έκανα ήταν ότι έχω υπογραφή στο μέιλ μου και τα στοιχεία ανήκαν στη μητέρα μου οπότε το έπαιξαν τρελίτσα και ζήτησαν εξουσιοδότηση γιατί δεν δίνουν οικονομικά στοιχεία σε άλλους. Όταν λοιπόν έστειλα τα απαραίτητα έγγραφα ξέρετε τί απάντησαν? Οτι πλέον έχω εξουσιοδοτηθεί και μπορώ πλέον να ενημερωθώ καλώντας στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση! 
Τους απάντησα ότι ήδη έχω καλέσει και τους το έχω πει ήδη, και όπως τους έστειλα έγγραφα το αίτημα μου, επιθυμώ να μου απαντήσουν εγγράφως. Έχουν περάσει 5 μέρες και δεν έχουν απαντήσει....
Ποιό είναι το επόμενο βήμα απο την μεριά μου?? Στέλνω στη ΡΑΕ?  

ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΜΕΤΡΗΤΗ.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, foxfire είπε

Τον περασμένο Ιούνιο (αρχές)  αλλάχτηκε ο μετρητής της μητέρας μου με ψηφιακό μιάς και έκανε αίτηση για νυχτερινό.  Γ1 τιμολόγιο.

και ποια η ένδειξή του ?

2 ώρες πριν, foxfire είπε

Εχουν απλά μια διόθρωση εκεί που λέει διάφορα και αφαιρούν 205ευρώ αλλά το ποσό αυτό δεν πλησιάζει το σύνολο των έναντι!!

στα έναντι επιστρέφονται οι χρεώσεις ενέργειας (προμήθεια/ρυθμιζόμενες) και όχι το σύνολο του λογαριασμού

2 ώρες πριν, foxfire είπε

Ποιό είναι το επόμενο βήμα απο την μεριά μου?? Στέλνω στη ΡΑΕ?  

ναι και ζητάς ανάλυση μιας και όσο και παραπάνω απο 29041 να ήταν η ένδειξη του ξηλωμένου μετρητή , έπρεπε να πάει στο ημερήσιο και όχι στο νυχτερινό (μπορεί και να μη σε συμφέρει)

___________________

Στο μισό λογαριασμό που ανέβασες δε φαίνεται αν πήρες ΤΕΜ και έχεις μια περίεργη χρέωση 130,25€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Σήμερα εκδόθηκε ο πρώτος εκκαθαριστικος μου λογαριασμός, το είδα μέσω mydei. 

Το θέμα είναι ότι φαίνεται μόνο το ποσόν και όχι ο λογαριασμός.

Δεν μπόρεσα κάπου να βρω σε pdf τον λογαριασμό με ανάλυση χρεώσεων κτλ όπως ο έντυπος...

 

Στην cosmote για παράδειγμα που έχω μόνο ηλεκτρονικό λογαριασμό μπορώ να δω σε pdf όπως ακριβώς θα ήταν ο έντυπος.

Ξέρετε που μπορώ να τον βρω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, ethnik471 είπε

Καλησπέρα. Σήμερα εκδόθηκε ο πρώτος εκκαθαριστικος μου λογαριασμός, το είδα μέσω mydei. 

Το θέμα είναι ότι φαίνεται μόνο το ποσόν και όχι ο λογαριασμός.

Δεν μπόρεσα κάπου να βρω σε pdf τον λογαριασμό με ανάλυση χρεώσεων κτλ όπως ο έντυπος...

 

Στην cosmote για παράδειγμα που έχω μόνο ηλεκτρονικό λογαριασμό μπορώ να δω σε pdf όπως ακριβώς θα ήταν ο έντυπος.

Ξέρετε που μπορώ να τον βρω ;

Θα βγει σε λίγες μέρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, foxfire είπε

Θα περιγράψω και την δική μου εμπειρία.

Τον περασμένο Ιούνιο (αρχές)  αλλάχτηκε ο μετρητής της μητέρας μου με ψηφιακό μιάς και έκανε αίτηση για νυχτερινό.  Γ1 τιμολόγιο.

5/11/2021 - 8/3/2021 ήταν ο προηγούμενος εκκαθαριστικός λογαριασμός. Εκτοτε ήρθαν 2 έναντι 9/3/2022 -5/5/2022 και 6/5/2022 - 7/7/2022.  Και σκάει μύτη ο εκκαθαριστικός 9/3/2022 - 8/11/2022.

Στο διαταύτα, ο εκκαθαριστικός έχει περίεργες χρεώσεις στα σύνολα κατανάλωσης στις κιλοβατώρες. 

Για παράδειγμα στον καινούριο μετρητή στο η τελευταία ένδειξη ήταν 979 κιλοβατώρες, η προηγούμενη ήταν μηδενική και σύνολο κατανάλωσης έχει 1449 κιλοβατώρες. Ενώ χρεώνει περισσότερες και στην νυχτερινή ένδειξη και μερικές παραπάνω και στον παλιό μετρητή.  Για να μήν τα πολυλογώ έχουν χρεωθεί 658 κιλοβατώρες περισσότερες, ενώ δεν έχουν αφαιρέσει τους έναντι λογαριασμούς. Εχουν απλά μια διόθρωση εκεί που λέει διάφορα και αφαιρούν 205ευρώ αλλά το ποσό αυτό δεν πλησιάζει το σύνολο των έναντι!! Παίρνω τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών μαζί με την μητέρα μου γιατί θέλουν και αυτής που έχει την γραμμή. 'Οτι να'ναι η κοπελιά, δεν ήξερε τί να πεί και με παρέπεμψε στη ΔΕΔΔΗΕ γιατί λέει αυτοί στέλνουν τις καταναλώσεις. Παίρνω τηλέφωνο στη ΔΕΔΔΗΕ και οι άνθρωποι μου είπανε τις μετρήσεις που όντων υπάρχουν στην τελευταία καταμέτρηση στον εκκαθαριστικό. Λέω δεν θα παίζω με εσάς και στέλνω όλο το σκηνικό εγγράφως με mail στη ΔΕΗ. H χαζομάρα που έκανα ήταν ότι έχω υπογραφή στο μέιλ μου και τα στοιχεία ανήκαν στη μητέρα μου οπότε το έπαιξαν τρελίτσα και ζήτησαν εξουσιοδότηση γιατί δεν δίνουν οικονομικά στοιχεία σε άλλους. Όταν λοιπόν έστειλα τα απαραίτητα έγγραφα ξέρετε τί απάντησαν? Οτι πλέον έχω εξουσιοδοτηθεί και μπορώ πλέον να ενημερωθώ καλώντας στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση! 
Τους απάντησα ότι ήδη έχω καλέσει και τους το έχω πει ήδη, και όπως τους έστειλα έγγραφα το αίτημα μου, επιθυμώ να μου απαντήσουν εγγράφως. Έχουν περάσει 5 μέρες και δεν έχουν απαντήσει....
Ποιό είναι το επόμενο βήμα απο την μεριά μου?? Στέλνω στη ΡΑΕ?  

ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΜΕΤΡΗΤΗ.jpg

αυτες οι τιμες 59 λεπτα, 79 λεπτα τι φαση ; επειδη κοιταω τωρα εναν λογαργιασμο συγγενη στο γ1 οικιακο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/12/2022 στις 12:18 ΜΜ, ProponitisTouKanape είπε

Πρωτον μετράει ο ΔΕΔΔΗΕ, όχι η ΔΕΗ. Δεύτερον, όντως στο έναντι μπορεί να βάζουν ο,τι τους κατέβει απο το κεφάλι τους , ο επόμενος εκκαθαριστικός που θα βγει όμως θα είναι αρνητικός ή θα είναι κάποιο πολύ μικρό ποσό. Τρίτον το καλυτερο ειναι να δινεις εσύ ανα μήνα ή διμηνο τις μετρήσεις σου απευθείας στο σάιτ της ΔΕΗ (ή τηλεφωνικά). Κι εγώ ξέχασα να βάλω ενα δίμηνο τις μετρήσεις και ηρθε 3πλασιο το έναντι απο το πραγματικό, ε το ισοφαρίσαμε στον επόμενο. 

Πριν λοιπόν πάθεις εγκεφαλικό καλό είναι να εξοικειωθείς λίγο με τα βασικά των λογαριασμών ενέργειας, έναντι λογαριασμός, εκκαθαριστικός, μετρήσεις κλπ, γιατί δε ξύπνησε ένα πρωί η ΔΕΗ να σε κλέβει, απλά πρέπει να μάθεις πώς δουλεύει...

Εδω και 8 μηνες γινεται αυτο το βιολι. και ο εκκαθαριστικός μονο μηδενικος δεν ειναι.

Στον προηγουμενο εναντι ειχε ερθει 399. Μετα απο 2 μηνες σκαει ο εκκαθαριστικος 541 , 3400 kwh για 2 ατομα λες και τρεχουμε κανενα εργοστασιο.

Πριν μια ωρα απο περιεργια εκανα παλι μετρησεις στο 181 και 182. Μεσα σε μια ωρα (2:30-3:30) δειχνει +4 kwh στο 181 και +3 kwh στο 182. 7 kwh σε μια ωρα με μονο το ψυγειο, την τηλεοραση, το φως της κουζινας και τον υπολογιστη idle. 

Τους παιρνω τηλ και απλα με παιζουν μπαλα ο ενας στον αλλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, omghi2u είπε

Εδω και 8 μηνες γινεται αυτο το βιολι. και ο εκκαθαριστικός μονο μηδενικος δεν ειναι.

Στον προηγουμενο εναντι ειχε ερθει 399. Μετα απο 2 μηνες σκαει ο εκκαθαριστικος 541 , 3400 kwh για 2 ατομα λες και τρεχουμε κανενα εργοστασιο.

Πριν μια ωρα απο περιεργια εκανα παλι μετρησεις στο 181 και 182. Μεσα σε μια ωρα (2:30-3:30) δειχνει +4 kwh στο 181 και +3 kwh στο 182. 7 kwh σε μια ωρα με μονο το ψυγειο, την τηλεοραση, το φως της κουζινας και τον υπολογιστη idle. 

Τους παιρνω τηλ και απλα με παιζουν μπαλα ο ενας στον αλλο. 

δεν έχει σχέση με ΔΕΗ  , στην υπερσπάνια περίπτωση να είναι ο ψηφιακός χαλασμένος ,ανοίγεις αίτημα στο ΔΕΔΔΗΕ στην πλατφόρμα .

Για  τεστ ρευματοκλοπής , κλείνεις γενικό και πας στο ρολόι να δεις τι έχει γράψει , αν όντως γράφει κλείνεις απο το ρολόι και κοιτάς αν ψάχνεται κάποιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε μετρητη με νυχτερινο μετρητη , ενω δηλωνω τις θερμιδες ονλαιν , οταν κανω ριφρες , ειναι σαν να μην εκανα ποτε τη καταχωρηση. ως αποτελεσμα να εχω κανει δυο φορες καταμετρηση.

 

υπαρχει περιπτωση να γινει καποιο λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kostakiss είπε

σε μετρητη με νυχτερινο μετρητη , ενω δηλωνω τις θερμιδες ονλαιν , οταν κανω ριφρες , ειναι σαν να μην εκανα ποτε τη καταχωρηση. ως αποτελεσμα να εχω κανει δυο φορες καταμετρηση.

 

υπαρχει περιπτωση να γινει καποιο λαθος?

Που καταχωρείς τις ενδείξεις, στο site του δεδδηε ή της ΔΕΗ?

Στο site του δεδδηε που ξέρω σίγουρα έτσι γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου απάντησαν (Μάιλ) στην αλλαγή από όπεν για γ1 αφού λήγει το πρώτο, επισυνάπτοντας τους όρους-συμβαση προς υπογραφή χωρίς κανένα στοιχείο .(συμπληρώνω εγώ αριθμό συμβαιου και υπογράφω) Τι γίνεται;πρώτα υπογράφουμε την κενή σύμβαση και μετά βάζουν τα στοιχεία;;

Σας έχει τύχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, A_panM είπε

Σας έχει τύχει?

αν εννοείς οτι δεν αναφέρεται το πρόγραμμα και ο τιμοκατάλογος σε πολλούς εχει συμβεί , ζητάς να σου ξαναστείλουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...