Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, aggelosn είπε

Ερώτηση: μετά από 4 μήνες αναμονής χωρίς έκδοσης, έναντι ή εκκαθαριστικού, λογμου από την ΔΕΗ, έχοντας το my home online, εκδόθηκε τελικώς ο λογμος συμπεριλαμβανομένου και του νυχτερινού τιμολογίου που είχα ζητήσει. Στο site της ΔΕΗ έχει ανέβει κανονικά ο λογμος Myhome Online N απλώς συνεχίζει να μου εμφανίζει μόνο την ημερήσια κατανάλωση. Γνωρίζετε αν είναι φυσιολογικό αυτό και αν μέχρι την έκδοση του επόμενου έναντι λογμου θα φανεί στο site και η επιλογή για τον νυχτερινό μετρητή ; 

Το θέμα είναι ποτε θα περασει τις ενδείξεις ο Δεδδηε... Για την προσθηκη του μετρητή.. Συνήθως μπορεί να παρει απο μερικές μέρες έως και μήνα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, aggelosn είπε

Ερώτηση: μετά από 4 μήνες αναμονής χωρίς έκδοσης, έναντι ή εκκαθαριστικού, λογμου από την ΔΕΗ, έχοντας το my home online, εκδόθηκε τελικώς ο λογμος συμπεριλαμβανομένου και του νυχτερινού τιμολογίου που είχα ζητήσει. Στο site της ΔΕΗ έχει ανέβει κανονικά ο λογμος Myhome Online N απλώς συνεχίζει να μου εμφανίζει μόνο την ημερήσια κατανάλωση. Γνωρίζετε αν είναι φυσιολογικό αυτό και αν μέχρι την έκδοση του επόμενου έναντι λογμου θα φανεί στο site και η επιλογή για τον νυχτερινό μετρητή ; 

Μπερδεμένα τα γράφεις, πως ακριβώς συμπεριλαμβάνεται το νυχτερινό τιμολόγιο στον λογαριασμό εφόσον έχει μόνο ημερήσια κατανάλωση? Δεν βγαίνει νόημα έτσι όπως τα έχεις γράψει.

Ο ΔΕΔΔΗΕ πάντως ενημερώνει την ΔΕΗ για την ενεργοποίηση του νυχτερινού και τις αντίστοιχες ενδείξεις αμέσως μετά την προγραμματισμένη ημερομηνία καταμέτρησης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει βγει κανονικά ηλεκτρονικός εκκαθαριστικός λογμος από την ΔΕΗ που περιλαμβάνει και την νυχτερινή μέτρηση. Στο site της ΔΕΗ στο πεδίο της καταμέτρησης μου εμφανίζει μόνο την ημερήσια μέτρηση όπως την έδωσε η ΔΕΔΔΗΕ και όχι και την νυχτερινή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, aggelosn είπε

Έχει βγει κανονικά ηλεκτρονικός εκκαθαριστικός λογμος από την ΔΕΗ που περιλαμβάνει και την νυχτερινή μέτρηση. Στο site της ΔΕΗ στο πεδίο της καταμέτρησης μου εμφανίζει μόνο την ημερήσια μέτρηση όπως την έδωσε η ΔΕΔΔΗΕ και όχι και την νυχτερινή.

Τότε είναι πρόβλημα του site της ΔΕΗ, πολλοί έχουν αναφέρει το ίδιο.

Η λύση είναι να δώσεις τις ενδείξεις τηλεφωνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Donmitsos10 είπε

Έναντι δηλωμένο από σένα ή κουτουρού; Γιατί αν είναι κουτουρού θα σου γυρίσουν πίσω χρήματα στον εκαθαριστικο. 
αναλογα με το πόσες kWh έκαψες 

και τα kwh ΜΟΥΦΑ ειναι. περναει ενας τριλαλακας της δεη και μετραει.
κοιταξα ετσι πριν 4 μηνες το εναντι που ειχα και aircondition να αναβει 24χ7.
399 ευρω με 1200~ kwh

Τωρα με 3 μηνες να μην αναβει ουτε σομπα ουτε τπτ, χωρις να λειτουργει κουζινα, με λαμπες αλλαγμενες σε led μεν , αλλα ολες σβηστες, με οποια συσκευη δεν χρησιμοποιω να ειναι εκτος πριζας κτλ... ηρθε 470 με 1711 kwh... 
αυτα ειναι αρρωστα. μου γυριζουν τα μυαλα πραγματικα, θα παθω κανα εγκεφαλικο.

edit

και το κατ'εκτιμηση εξαιρετικη λαλακια. Περσι επειδη εμενα μονος και σχεδον ολη μερα ελειπα απο το σπιτι , τα kwh μου ανα διμηνο ηταν απο 600 και κατω.

Επεξ/σία από omghi2u
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, omghi2u είπε

και τα kwh ΜΟΥΦΑ ειναι. περναει ενας τριλαλακας της δεη και μετραει.
κοιταξα ετσι πριν 4 μηνες το εναντι που ειχα και aircondition να αναβει 24χ7.
399 ευρω με 1200~ kwh

Τωρα με 3 μηνες να μην αναβει ουτε σομπα ουτε τπτ, χωρις να λειτουργει κουζινα, με λαμπες αλλαγμενες σε led μεν , αλλα ολες σβηστες, με οποια συσκευη δεν χρησιμοποιω να ειναι εκτος πριζας κτλ... ηρθε 470 με 1711 kwh... 
αυτα ειναι αρρωστα. μου γυριζουν τα μυαλα πραγματικα, θα παθω κανα εγκεφαλικο.

edit

και το κατ'εκτιμηση εξαιρετικη λαλακια. Περσι επειδη εμενα μονος και σχεδον ολη μερα ελειπα απο το σπιτι , τα kwh μου ανα διμηνο ηταν απο 600 και κατω.

Αποκλειεται να περναει απο Δεη... Ο εναντι λογαριασμος βγαινει κατα εκτιμηση με καποιο μαθηματικο τυπο συμφωνα με τις περσινες καταναλωσεις...Και η εκκαθαριση γινεται  καθε τεσσερεις μηνες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, omghi2u είπε

και τα kwh ΜΟΥΦΑ ειναι. περναει ενας τριλαλακας της δεη και μετραει.
κοιταξα ετσι πριν 4 μηνες το εναντι που ειχα και aircondition να αναβει 24χ7.
399 ευρω με 1200~ kwh

Τωρα με 3 μηνες να μην αναβει ουτε σομπα ουτε τπτ, χωρις να λειτουργει κουζινα, με λαμπες αλλαγμενες σε led μεν , αλλα ολες σβηστες, με οποια συσκευη δεν χρησιμοποιω να ειναι εκτος πριζας κτλ... ηρθε 470 με 1711 kwh... 
αυτα ειναι αρρωστα. μου γυριζουν τα μυαλα πραγματικα, θα παθω κανα εγκεφαλικο.

edit

και το κατ'εκτιμηση εξαιρετικη λαλακια. Περσι επειδη εμενα μονος και σχεδον ολη μερα ελειπα απο το σπιτι , τα kwh μου ανα διμηνο ηταν απο 600 και κατω.

Για να αποφεύγεις τους έναντι λογαριασμους και τα εγκεφαλικα μπορείς να δίνεις εσύ τις ενδείξεις σου είτε ηλεκτρονικά είτε τηλεφωνικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, omghi2u είπε

πλυντηριο μια φορα την εβδομαδα μετα τις 11 για νυχτερινο.

Φίλε μου, το νυχτερινό είναι 02.00 με 08.00 και 15.00 με 17.00 τη χειμερινή περίοδο.

 

edit: εκτός αν έχεις το παλιό , δηλαδή συνεχές ωράριο όλο τον χρόνο. 23.00 με 07.00.

Επεξ/σία από Raki-meze
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, omghi2u είπε

και τα kwh ΜΟΥΦΑ ειναι. περναει ενας τριλαλακας της δεη και μετραει.
κοιταξα ετσι πριν 4 μηνες το εναντι που ειχα και aircondition να αναβει 24χ7.
399 ευρω με 1200~ kwh

Τωρα με 3 μηνες να μην αναβει ουτε σομπα ουτε τπτ, χωρις να λειτουργει κουζινα, με λαμπες αλλαγμενες σε led μεν , αλλα ολες σβηστες, με οποια συσκευη δεν χρησιμοποιω να ειναι εκτος πριζας κτλ... ηρθε 470 με 1711 kwh... 
αυτα ειναι αρρωστα. μου γυριζουν τα μυαλα πραγματικα, θα παθω κανα εγκεφαλικο.

edit

και το κατ'εκτιμηση εξαιρετικη λαλακια. Περσι επειδη εμενα μονος και σχεδον ολη μερα ελειπα απο το σπιτι , τα kwh μου ανα διμηνο ηταν απο 600 και κατω.

Για αυτό καλό είναι να μετράμε και να δίνουμε μόνοι μας τα έναντι. Προσωπικά βλέπω και κάπου στη μέση του μήνα να δω πως πάω από κατανάλωση. Κατάντια αλλά τώρα που τελείωσε το σταθερό το έχω πάρει από φόβο. Κάθε μήνα και μια νέα περιπέτεια 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/12/2022 στις 3:16 ΠΜ, omghi2u είπε

Γ1/Γ1Ν

Εδω και 2 μηνες εχουμε σταματησει να χρησιμοποιουμε την κουζινα (επιτηδες για να δουμε τη διαφορα), εχουμε παει φουλ οικονομια.

Μαγειρευουμε στο γκαζι, πλυντηριο μια φορα την εβδομαδα μετα τις 11 για νυχτερινο.

Τα μονα πραγματα που λειτουργουν ειναι ενας υπολογιστης (ολη μερα ανοιχτος , 2-3 ωρες gaming καποιες φορες 3-5 ωρες) . μια τηλεοραση, 1 λαμπα led στο καθιστικο και ενα ψυγειο.

Ηρθε το εναντι διμηνου για 2 ατομα.... 500 ευρω (470).

Κατι παει πολυ πολυ λαθος, το να με κλεβουν δεν παιζει γιατι ειμαι σε μονοκατοικια και δεν υπαρχουν καλωδια κτλ περιεργα να φευγουν απο το κουτι που ειναι το ρολοι.

Τι φασαρα?

Βασικα η "φασαρα" ειναι που στερεισαι βασικα πραγματα για το gaming.

Επεξ/σία από aenaos15
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, HuskerDu είπε

Αν ενεργοποιήσω την "Πάγια εντολή με κάρτα" στο ebill, σου δίνει την δυνατότητα να θέσεις μέγιστο ποσό πληρωμής?!

Αυτο γινεται μεσω τραπεζης. Στην  τραπεζα οταν δωσεις εντολη να πληρωνεται με παγια , υπαρχει δυνατοτητα να βαλεις μεγιστο ποσο πληρωμης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, omghi2u είπε

και τα kwh ΜΟΥΦΑ ειναι. περναει ενας τριλαλακας της δεη και μετραει.
κοιταξα ετσι πριν 4 μηνες το εναντι που ειχα και aircondition να αναβει 24χ7.
399 ευρω με 1200~ kwh

Τωρα με 3 μηνες να μην αναβει ουτε σομπα ουτε τπτ, χωρις να λειτουργει κουζινα, με λαμπες αλλαγμενες σε led μεν , αλλα ολες σβηστες, με οποια συσκευη δεν χρησιμοποιω να ειναι εκτος πριζας κτλ... ηρθε 470 με 1711 kwh... 
αυτα ειναι αρρωστα. μου γυριζουν τα μυαλα πραγματικα, θα παθω κανα εγκεφαλικο.

edit

και το κατ'εκτιμηση εξαιρετικη λαλακια. Περσι επειδη εμενα μονος και σχεδον ολη μερα ελειπα απο το σπιτι , τα kwh μου ανα διμηνο ηταν απο 600 και κατω.

Πρωτον μετράει ο ΔΕΔΔΗΕ, όχι η ΔΕΗ. Δεύτερον, όντως στο έναντι μπορεί να βάζουν ο,τι τους κατέβει απο το κεφάλι τους , ο επόμενος εκκαθαριστικός που θα βγει όμως θα είναι αρνητικός ή θα είναι κάποιο πολύ μικρό ποσό. Τρίτον το καλυτερο ειναι να δινεις εσύ ανα μήνα ή διμηνο τις μετρήσεις σου απευθείας στο σάιτ της ΔΕΗ (ή τηλεφωνικά). Κι εγώ ξέχασα να βάλω ενα δίμηνο τις μετρήσεις και ηρθε 3πλασιο το έναντι απο το πραγματικό, ε το ισοφαρίσαμε στον επόμενο. 

Πριν λοιπόν πάθεις εγκεφαλικό καλό είναι να εξοικειωθείς λίγο με τα βασικά των λογαριασμών ενέργειας, έναντι λογαριασμός, εκκαθαριστικός, μετρήσεις κλπ, γιατί δε ξύπνησε ένα πρωί η ΔΕΗ να σε κλέβει, απλά πρέπει να μάθεις πώς δουλεύει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, aenaos15 είπε

Αυτο γινεται μεσω τραπεζης. Στην  τραπεζα οταν δωσεις εντολη να πληρωνεται με παγια , υπαρχει δυνατοτητα να βαλεις μεγιστο ποσο πληρωμης.

Αν το κάνεις μέσω web banking της τράπεζας, ναι ισχύει. Εγώ ρώτησα αν ενεργοποιήσεις την πάγια εντολή μέσω ebill, τι γίνεται, έχει επιλογή για μέγιστο ποσό πληρωμής?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, HuskerDu είπε

Αν το κάνεις μέσω web banking της τράπεζας, ναι ισχύει. Εγώ ρώτησα αν ενεργοποιήσεις την πάγια εντολή μέσω ebill, τι γίνεται, έχει επιλογή για μέγιστο ποσό πληρωμής?!

Όχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...