Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/12/2022 στις 6:11 ΜΜ, doom26 είπε

78τ.μ επαρχία ΔΤ ~13€ ΔΦ~2€.Απλα δεν είχα προσέξει το ποσό αυξήθηκαν. Λόγω Online πληρώνω μηνιαία έναντι και βγαίνει εκκαθαριστικός κάθε δίμηνο. Παρατήρησα πως και για έναντι και εκαθθαριστικο πλήρωσα το ίδιο για Δήμο δλδ για δίμηνο 30€.

Eλεγξα τους λογ/σμους μου σε βαθος 4ετιας, η χρεωση του Δημου ειναι σταθερη (25-26ε το διμηνο).

Ιδια, εννοειται, ειναι η χρεωση για εναντι και εκκαθαριστικο.

Επεξ/σία από rus
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε 10 ημερες δυστηχως ληγει το σταθερο συμβολαιο που εχω.

Ελαβα επιστολη πριν κανενα διμηνο που μου ελεγε οτι θα μεταβω αυτοματα στο open με την ληξη του σταθερου συμβολαιου μου.

Εστειλα email που τους ελεγα οτι με την ληξη του σταθερου συμβολαιου επιθυμω να μεταβω στο Γ1, απ οτι  εχω καταλαβει  συμφερει ελαχιστα παραπανω συγκριτικα με το open, κυριως για οσους εχουν μηναια καταναλωση κατω απο 500 κιλοβατορες, σε αυτη την  "καταναλωτικη" κατηγορια ανηκω και εγω.

Η απαντηση τους στο mail που τους εστειλα, ητανε να τους  στειλω ξανα emai,l 4-5 εργασιμες πριν την ληξη του σταθερου συμβολαιου που να ζηταω μεταβαση στο Γ1  ωστε μεχρι την ληξη να εχουν εκτελεσει την μεταβαση.

Το ερωτημα ειναι στελνω κανονικα το mail και ζητω μεταβαση στο Γ1? Αυτο παραμενει το πιο συμφερον ακομη και σημερα στην ΔΕΗ η εχει αλλαξει κατι που μου διαφευγει?

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Pwpwpw είπε

Το ερωτημα ειναι στελνω κανονικα το mail και ζητω μεταβαση στο Γ1? Αυτο παραμενει το πιο συμφερον ακομη και σημερα στην ΔΕΗ η εχει αλλαξει κατι που μου διαφευγει?

Α = kw που καις ανα μήνα επί τιμή κιλοβατώρας Γ1 συν πάγιο Γ1

Β = kw που καις ανα μήνα επί τιμή κιλοβατώρας open (με ή χωρίς έκπτωση πάγιας εντολής) συν πάγιο open

Κάνεις σύγκριση το Α με το Β , δεν είναι πυρηνική φυσική , σίγουρα έχεις εφαρμογή για κομπιουτεράκι

21 του μηνός βλέπεις και τις νέες τιμές που θα ανακοινωθούν

4 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

Η απαντησ τους στο mail που τους εστειλα ειναι να τους ξανα στειλω ξανα email 4-5 εργασιμες πριν την ληξη του συμβολαιου που να ζηταω μεταβαση στο Γ1 με την ληξη του συμβολαιου ωστε μεχρι την ληξει να εχουν εκρελεσει την συμβουλη.

αν είσαι σίγουρος οτι θα σου κάνουν τη μετάβαση ηλεκτρονικά στο Γ1 αυτόματα χωρίς συμβόλαιο , οκ , αλλά έχε το νου σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, korakios είπε

 

αν είσαι σίγουρος οτι θα σου κάνουν τη μετάβαση ηλεκτρονικά στο Γ1 αυτόματα χωρίς συμβόλαιο , οκ , αλλά έχε το νου σου

Συγνωμη αν ακουγεται αστεια η ερωτηση, αλλα επειδη βλεπω οτι εστω και για λιγο το Γ1 με συμφερει ποιος ειναι ο ποιο σιγουρος τροπος να αιτηθω την μεταβαση στο Γ1? Νομιζα οτι η αποστολη γραπτου mail που να το ζηταω ειναι ο πιο σιγουρος τροπος, τι αλλα να κανω? Να το ζητησω τηλεφωνικα?

EDIT: 21 Δεκεμβριου που γραφεις να περιμενω να ανακοινωθουν τιμες δεν ξερω αν εχω το περιθωριο, καθως 26 ληγει το συμβολαιο μου και 25 ειναι αργια.

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Pwpwpw είπε

Νομιζα οτι η αποστολη γραπτου mail που να το ζηταω ειναι ο πιο σιγουρος τροπος, τι αλλα να κανω? Να το ζητησω τηλεφωνικα?

σίγουρα όχι τηλεφωνικά , το θέμα είναι να σου στείλουν κάποιο συμβόλαιο μέσω email

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

σίγουρα όχι τηλεφωνικά , το θέμα είναι να σου στείλουν κάποιο συμβόλαιο μέσω email

Μηπως αυτο εχουν σκοπο να κανουν για αυτο μου ειπανε να στειλω email που να ζηταω μεταβαση στο Γ1 4-5 εργασιμες πριν την ληξει του συμβολαιου ωστε να προλαβει να ολοκληρωθει η διαδικασια? Θα στειλω αυριο mail να δω τι απαντηση θα παρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

Συγνωμη αν ακουγεται αστεια η ερωτηση, αλλα επειδη βλεπω οτι εστω και για λιγο το Γ1 με συμφερει ποιος ειναι ο ποιο σιγουρος τροπος να αιτηθω την μεταβαση στο Γ1? Νομιζα οτι η αποστολη γραπτου mail που να το ζηταω ειναι ο πιο σιγουρος τροπος, τι αλλα να κανω? Να το ζητησω τηλεφωνικα?

Το να ζητάς κάτι μέσω e-mail σε καμία περίπτωση δεν ισοδυναμεί με το να υπογράφεις σύμβαση.

Το καλύτερο είναι να πας σε κατάστημα να υπογράψεις να τελειώνεις, αλλιώς e-contract.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Pwpwpw είπε

 

Η απαντηση τους στο mail που τους εστειλα, ητανε να τους  στειλω ξανα emai,l 4-5 εργασιμες πριν την ληξη του σταθερου συμβολαιου που να ζηταω μεταβαση στο Γ1  ωστε μεχρι την ληξη να εχουν εκτελεσει την μεταβαση.

Εγώ πάντως έχω myhome enter και λήγει 26 Ιανουαρίου.Πηγα χθες στην ΔΕΗ και είπα θέλω να πάω στο γ1 με τη λήξη.Η απάντηση ήταν η θα πάω τότε πριν λήξει το συμβόλαιο η το αλλάζω τώρα σε γ1 αφού δεν υπάρχουν πλέον δεσμεύσεις με τις ρήτρες όταν σπας συμβόλαιο.Τελικα το άλλαξα από τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γ1/Γ1Ν

Εδω και 2 μηνες εχουμε σταματησει να χρησιμοποιουμε την κουζινα (επιτηδες για να δουμε τη διαφορα), εχουμε παει φουλ οικονομια.

Μαγειρευουμε στο γκαζι, πλυντηριο μια φορα την εβδομαδα μετα τις 11 για νυχτερινο.

Τα μονα πραγματα που λειτουργουν ειναι ενας υπολογιστης (ολη μερα ανοιχτος , 2-3 ωρες gaming καποιες φορες 3-5 ωρες) . μια τηλεοραση, 1 λαμπα led στο καθιστικο και ενα ψυγειο.

Ηρθε το εναντι διμηνου για 2 ατομα.... 500 ευρω (470).

Κατι παει πολυ πολυ λαθος, το να με κλεβουν δεν παιζει γιατι ειμαι σε μονοκατοικια και δεν υπαρχουν καλωδια κτλ περιεργα να φευγουν απο το κουτι που ειναι το ρολοι.

Τι φασαρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, omghi2u είπε

Γ1/Γ1Ν

Εδω και 2 μηνες εχουμε σταματησει να χρησιμοποιουμε την κουζινα (επιτηδες για να δουμε τη διαφορα), εχουμε παει φουλ οικονομια.

Μαγειρευουμε στο γκαζι, πλυντηριο μια φορα την εβδομαδα μετα τις 11 για νυχτερινο.

Τα μονα πραγματα που λειτουργουν ειναι ενας υπολογιστης (ολη μερα ανοιχτος , 2-3 ωρες gaming καποιες φορες 3-5 ωρες) . μια τηλεοραση, 1 λαμπα led στο καθιστικο και ενα ψυγειο.

Ηρθε το εναντι διμηνου για 2 ατομα.... 500 ευρω (470).

Κατι παει πολυ πολυ λαθος, το να με κλεβουν δεν παιζει γιατι ειμαι σε μονοκατοικια και δεν υπαρχουν καλωδια κτλ περιεργα να φευγουν απο το κουτι που ειναι το ρολοι.

Τι φασαρα?

Έναντι δηλωμένο από σένα ή κουτουρού; Γιατί αν είναι κουτουρού θα σου γυρίσουν πίσω χρήματα στον εκαθαριστικο. 
αναλογα με το πόσες kWh έκαψες 

Επεξ/σία από Donmitsos10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, omghi2u είπε

Γ1/Γ1Ν

Εδω και 2 μηνες εχουμε σταματησει να χρησιμοποιουμε την κουζινα (επιτηδες για να δουμε τη διαφορα), εχουμε παει φουλ οικονομια.

Μαγειρευουμε στο γκαζι, πλυντηριο μια φορα την εβδομαδα μετα τις 11 για νυχτερινο.

Τα μονα πραγματα που λειτουργουν ειναι ενας υπολογιστης (ολη μερα ανοιχτος , 2-3 ωρες gaming καποιες φορες 3-5 ωρες) . μια τηλεοραση, 1 λαμπα led στο καθιστικο και ενα ψυγειο.

Ηρθε το εναντι διμηνου για 2 ατομα.... 500 ευρω (470).

Κατι παει πολυ πολυ λαθος, το να με κλεβουν δεν παιζει γιατι ειμαι σε μονοκατοικια και δεν υπαρχουν καλωδια κτλ περιεργα να φευγουν απο το κουτι που ειναι το ρολοι.

Τι φασαρα?

Δεν πάει κάτι λάθος, εκτός φυσικά από την άγνοια σου για το τι σημαίνει έναντι λογαριασμός.

Ο έναντι - σε αντίθεση με τον εκκαθαριστικό - είναι κατ εκτίμηση λογαριασμός, βασίζεται στην κατανάλωση που είχες το αντίστοιχο περσινό διάστημα, συνεπώς το εαν εδώ και δυο μήνες έκανες οικονομία είναι αδιάφορο.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, sifario1 είπε

Εγώ πάντως έχω myhome enter και λήγει 26 Ιανουαρίου.Πηγα χθες στην ΔΕΗ και είπα θέλω να πάω στο γ1 με τη λήξη.Η απάντηση ήταν η θα πάω τότε πριν λήξει το συμβόλαιο η το αλλάζω τώρα σε γ1 αφού δεν υπάρχουν πλέον δεσμεύσεις με τις ρήτρες όταν σπας συμβόλαιο.Τελικα το άλλαξα από τωρα

Μα δεν ήθελα να μεταβώ στο Γ1 πριν να λήξη το σταθερό μου συμβόλαιο, για πιο λόγο να σπάσεις το my home enter πριν την λήξη του, αφού είναι πιο οικονομικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ τα μέλη που με βοήθησαν εδώ να επιλέξω, τελικά, παραμένω ΔΕΗ σε οικιακό Γ1/Ν που είναι και η πιο συμφέρουσα επιλογή, χωρίς να τρέχω κάθε τρεις και λίγο να δω για συγκεκριμένη περίοδο τι συμφέρει κλπ. Σε βάθος χρόνου είναι καλύτερα έτσι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση: μετά από 4 μήνες αναμονής χωρίς έκδοσης, έναντι ή εκκαθαριστικού, λογμου από την ΔΕΗ, έχοντας το my home online, εκδόθηκε τελικώς ο λογμος συμπεριλαμβανομένου και του νυχτερινού τιμολογίου που είχα ζητήσει. Στο site της ΔΕΗ έχει ανέβει κανονικά ο λογμος Myhome Online N απλώς συνεχίζει να μου εμφανίζει μόνο την ημερήσια κατανάλωση. Γνωρίζετε αν είναι φυσιολογικό αυτό και αν μέχρι την έκδοση του επόμενου έναντι λογμου θα φανεί στο site και η επιλογή για τον νυχτερινό μετρητή ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...