Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα. ερώτηση με μέτρηση σε αλλαγή νυχτερινού μετρητή.  ήρθαν και άλλαξαν τον μετρητή μέρα που έλειπα από το σπίτι. Ο καινούργιος μετρητής με το νυχτερινό ξεκίνησε μηδενικός. άρα την μέτρηση που είχα την πήραν οι τεχνικοί για το μετρητή που είχα  ως τώρα καθ θα μου στείλουν πχ. έναν εκκαθαριστικό πριν το καινούργιο τιμολόγιο με νυχτερινό? γιατί ως τώρα έβαζα εγω την με μέτρηση μέσω web. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 λεπτά πριν, Dask92 είπε

καλησπέρα. ερώτηση με μέτρηση σε αλλαγή νυχτερινού μετρητή.  ήρθαν και άλλαξαν τον μετρητή μέρα που έλειπα από το σπίτι. Ο καινούργιος μετρητής με το νυχτερινό ξεκίνησε μηδενικός. άρα την μέτρηση που είχα την πήραν οι τεχνικοί για το μετρητή που είχα  ως τώρα καθ θα μου στείλουν πχ. έναν εκκαθαριστικό πριν το καινούργιο τιμολόγιο με νυχτερινό? γιατί ως τώρα έβαζα εγω την με μέτρηση μέσω web. 

https://www.insomnia.gr/forums/topic/598603-νυχτερινο-τιμολογιο-δεδδηε/?do=getNewComment

το ebill θα αργήσει να ενημερωθεί , θα δίνεις απο τηλ μέχρι να δίνεις νυχτερινές

συνέχεια στο άλλο νήμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, g10rg0s είπε

Εξοφλητικος λογαριασμος ΔΕΗ Γ1 Οικιακό Τιμολόγιο Green Pass 162 ευρω ... επιδοτηση κρατους 671,47 ...

Εγω ειχα επιδοτηση 715ε. Πληρωνει καλα αυτο το κρατος, 100δες ευρω! πρεπει να αισθανομαστε προυχοντες με τετοια γενναιοδωρια του κρατους 👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, rus είπε

Εγω ειχα επιδοτηση 715ε. Πληρωνει καλα αυτο το κρατος, 100δες ευρω! πρεπει να αισθανομαστε προυχοντες με τετοια γενναιοδωρια του κρατους 👍

Δεν το ποσταρα για να δειξω την γενναιοδωρια του κρατους ... το εγραψα για να εχουμε ολοι μια ιδεα για το τι συμβαινει ... δεν γνωριζω εαν ημουν σε αλλο παροχο τι θα πληρωνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, Dask92 said:

καλησπέρα. ερώτηση με μέτρηση σε αλλαγή νυχτερινού μετρητή.  ήρθαν και άλλαξαν τον μετρητή μέρα που έλειπα από το σπίτι. Ο καινούργιος μετρητής με το νυχτερινό ξεκίνησε μηδενικός. άρα την μέτρηση που είχα την πήραν οι τεχνικοί για το μετρητή που είχα  ως τώρα καθ θα μου στείλουν πχ. έναν εκκαθαριστικό πριν το καινούργιο τιμολόγιο με νυχτερινό? γιατί ως τώρα έβαζα εγω την με μέτρηση μέσω web. 

Σε μένα το ebill ενημερώθηκε στον επόμενο εκκαθαριστικό. Αυτό που θα πρότεινα είναι να περιμένεις τον εκκαθαριστικό αφού δεν κράτησες κατά προσέγγιση μέτρηση η αν δεν πρόκειται να μετρήσουν εδώ κοντά να δώσεις εσυ ένδειξη στον δεδδηε ώστε μα βγει εκκαθαριστικός και να μπορείς να δίνεις από εκεί και μετά ενδειξεις εσυ από το ebill 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα στο φορουμ

Μου ηρθε και εμενα σημερα επιστολη απο την ΔΕΗ που με ενημερωνει οτι θα μεταβω στο myhome Open απο το myhome Enter+ που βρισκομαι οταν ληξει σε 3 μηνες .  Θα ηθελα να ρωτησω αν οι υπηρεσιες fixit και Greenpass πρεπει να τις εχω ? ( με την σχετικη χρεωση οπως μου γραφει στην επιστολη ) και αυτο που κυριως θα ηθελα να ξερω αν με καταναλωση 1000 kw καθημερινο και 450 νυχτερινο στο τετραμηνο με συμφερει να μεινω εκει που με στελνουν .

Σας ευχαριστω πολυ !

Επεξ/σία από home07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, home07 είπε

Καλημερα στο φορουμ

Μου ηρθε και εμενα σημερα επιστολη απο την ΔΕΗ που με ενημερωνει οτι θα μεταβω στο myhome Open απο το myhome Enter+ που βρισκομαι οταν ληξει σε 3 μηνες .  Θα ηθελα να ρωτησω αν οι υπηρεσιες fixit και Greenpass πρεπει να τις εχω ? ( με την σχετικη χρεωση οπως μου γραφει στην επιστολη ) και αυτο που κυριως θα ηθελα να ξερω αν με καταναλωση 1000 kw καθημερινο και 450 νυχτερινο στο τετραμηνο με συμφερει να μεινω εκει που με στελνουν .

Σας ευχαριστω πολυ !

καλυτερα πανε Γ1Ν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, g10rg0s είπε

Δεν το ποσταρα για να δειξω την γενναιοδωρια του κρατους ... το εγραψα για να εχουμε ολοι μια ιδεα για το τι συμβαινει ... δεν γνωριζω εαν ημουν σε αλλο παροχο τι θα πληρωνα

Το ρεύμα και ο ΔΕΔΔΗΕ είναι μια αμαρτωλή ιστορία. Την άνοιξη του 2019 με τις πρώτες αυξήσεις στο ρεύμα, αντί να πέσει η τιμή της κιλοβατώρας, έπεσε ο ΦΠΑ και από 13% έγινε 6%. Δηλαδή πληρώνουμε το ρεύμα ακριβότερο αλλά το κράτος εισπράττει λιγότερο ΦΠΑ προκειμένου να μη φαίνεται στην τσέπη μας η αύξηση. Φυσικά αυτό το ΦΠΑ δεν το χάνει το κράτος διότι το χρεώνει και μας το παίρνει από άλλα κονδύλια στον προϋπολογισμό. Ενδεικτικά δε, να αναφερθεί ότι τόσο χαμηλό 6% ΦΠΑ δεν έχει ούτε το νερό... Συγγνώμη για το off topic. Τέλος παρένθεσης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, home07 είπε

Καλημερα στο φορουμ

Μου ηρθε και εμενα σημερα επιστολη απο την ΔΕΗ που με ενημερωνει οτι θα μεταβω στο myhome Open απο το myhome Enter+ που βρισκομαι οταν ληξει σε 3 μηνες .  Θα ηθελα να ρωτησω αν οι υπηρεσιες fixit και Greenpass πρεπει να τις εχω ? ( με την σχετικη χρεωση οπως μου γραφει στην επιστολη ) και αυτο που κυριως θα ηθελα να ξερω αν με καταναλωση 1000 kw καθημερινο και 450 νυχτερινο στο τετραμηνο με συμφερει να μεινω εκει που με στελνουν .

Σας ευχαριστω πολυ !

Δεν εχει μεγαλη διαφορα το open. Οι εναλλακτικοι εχουν ΠΑΡΑ πολυ καλυτερες τιμες που φαινεται στο excel η αν δεις τιμες. Σε εναλλακτικους εχει εως 8 λεπτα λιγοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Έχει έρθει το ποσό του λογαριασμού από την Παρασκευή αλλά το pdf αγνοείται ακόμα και σήμερα.

Πρώτη φορά συμβαίνει αυτό 

Σε ολους συμβαινει με το ανανεωμενο. Σε εμενα βγηκε ομως σε 4 μερες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες εληξε το προγραμμα που ειχαμε πριν δυο χρονια με την θεικη τιμη των 0,105€/kwh.
Σημερα μας πηραν απο την ΔΕΗ να μας ρωτησουν αν λαβαμε την επιστολη.
Της κανω οτι η μονη επιστολη που λαβαμε ηταν αυτη που ελεγε οτι θα παραμεινουμε στην ιδια τιμη για οσο διαστημα εχουμε το ιδιο προγραμμα...τελως παντων μου λεει εγω πηρα να σας ενημερωσω οτι με την ληξη η ΔΕΗ σας βαζει στο προγραμμα MyHome το οποιο εχει χρεωση τιμης 0,15€/kwh μετα τις επιδοτησεις.
Μιλαμε δηλαδη για αυξηση 50% ετσι απλα ΜΕ τις επιδοτησεις, γιατι αλλιως λεει η εναλλακτικη ειναι στα 0,56€ !!!! δηλαδη 5 φορες απανω την τιμη που πληρωνα μεχρι χθες.
Η απορια μου ομως ειναι οτι το προγραμμα που μου ειπε εγω δεν το βρισκω στη ΔΕΗ ...το εχει καποιος αλλος αυτο και να του εχει ερθει λογαριασμος.
Μπηκα και στο ebill αλλα εχει γινει update και δεν εβγαλα ακρη ουτε εκει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, verylife78 είπε

Η απορια μου ομως ειναι οτι το προγραμμα που μου ειπε εγω δεν το βρισκω στη ΔΕΗ

είναι μόνο για όσους κάνουν μετάβαση απο σταθερό , στο excel της υπογραφής μου μπορείς να συγκρίνεις ***

Γ1 vs Open (το open το έχω με πάγια εντολή 2% έκπτωση)

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/revma/myhome-open/

(***  με τιμές Δεκεμβρίου , κάθε μήνα αλλάζουν δες το ιστορικό) 

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, korakios είπε

είναι μόνο για όσους κάνουν μετάβαση απο σταθερό , στο excel της υπογραφής μου μπορείς να συγκρίνεις ***

Γ1 vs Open (το open το έχω με πάγια εντολή 2% έκπτωση)

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/revma/myhome-open/

(***  με τιμές Δεκεμβρίου , κάθε μήνα αλλάζουν δες το ιστορικό) 

Μα αυτη που ειπε Myhome οχι my home open ... 

γιαυτο απορησα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...