Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, greekfragma είπε

Εκτός του συστημικού προβλήματος τις προηγούμενες ημέρες υπάρχει ακόμα πρόβλημα και με την καταχώριση της νυχτερινής ένδειξης στο e-self-metering;

δε μπορώ να δηλώσω νυχτερινή ένδειξη παρά μόνο ημέρας. Προφανώς αν δε φτιαχτεί μέχρι 12 που είναι η προθεσμία αναγκαστικά τηλέφωνο για καταχώριση μέσω τηλεφώνου;

 

6 ώρες πριν, topmar είπε

 Κι εγώ αυτό το θέμα είχα, με την νυχτερινή ένδειξη, τα έδωσα δια τηλεφώνου τελικά. 

Καταχωρείτε την ένδειξη μέρας, και μετά ανοίγει το πεδίο για ένδειξη νύχτας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

54 λεπτά πριν, ekrepali είπε

 

Καταχωρείτε την ένδειξη μέρας, και μετά ανοίγει το πεδίο για ένδειξη νύχτας.

Όχι, δεν εμφανίζονταν, αυτό λέω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Το ποσό του λογαριασμού !!!

Και εγώ έδωσα 7/12 και εμφανίστηκε το ποσο αλλά όχι το pdf 

Α δεν έχω δει

edit: όχι δεν βλέπω το pdf, αλλά εντάξει 69€ ήταν, όλα καλά 🤣

Επεξ/σία από AristidisZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερωτικά: (επειδή αφορά μετάβαση, κανονικά είναι τόσο για ΔΕΗ όσο για εναλλακτικούς, το βάζω εδώ και μου λέτε αν πρέπει να μετακινηθεί):

το σταθερό μου πρόγραμμα (enter) έληγε 23/12. Έφυγα για Ελιν, με φωτό μετρητή 30/11. Σύμβαση με Ελιν υπέγραψα 2/12. Επειδή μεσολαβούσε ΣΚ, αίτημα στον ΔΕΔΔΗΕ έφτασε από Ελιν στις 5/12. Με τηλέφωνό μου (για επίσπευση διαδικασιών, όπως μου είπαν να κάνω από την Ελιν) πήγε το αίτημα από ΔΕΔΔΗΕ στο "τοπικό πρακτορείο" στις 6/12 (υποτίθεται για να γίνει καταμέτρηση). Την ίδια μέρα έγινε η "καταμέτρηση", δηλαδή ο ΔΕΔΔΗΕ πέρασε τις τιμές που είχα δώσει εγώ με φωτογραφία στις 30/11. Η εκπροσώπηση στην Ελιν ολοκληρώθηκε την ίδια μέρα  - άρα οι κιλοβατώρες που κατανάλωσα από 30/11 ως 6/12 θα φανούν ως κατανάλωση στην Ελιν από 6/12 και μετά (--> φτηνότερη για μένα τιμή κιλοβατώρας, αλλά λογικά θα φύγει πάνω από τα 500 και θα έχω μικρότερη επιδότηση, αν και πάλι συμφέρει αυτόν τον μήνα). 

Η ΔΕΗ έβγαλε τελικό λογαριασμό 8/12, όπου: α) δεν υπάρχει ποινή αποχώρησης και β) μου επιστρέφεται η εγγύηση των 50 ευρώ που είχα δώσει once upon a time.

-> Για αυτόν τον λογαριασμό δεν ειδοποιήθηκα με μέηλ (αντίθετα, μου ήρθε μέηλ να καταχωρίσω ενδείξεις, σαν να μην έφυγα από τη ΔΕΗ). 

Τον είδα από το mydei, που λειτουργεί ακόμα αλλά λέει "απενεργοποιημένη παροχή", με τον γνωστό τρόπο (ανοίγοντας από το ebill το pdf του προηγούμενου και αλλάζοντας στον browser την ημερομηνία έκδοσης: https://mydei.dei.gr/umbraco/surface/accountsurface/getbill?ca=300004547900&dt=20221208&currentPageId=17177).

Άρα: 1. τα σταθερά της ΔΕΗ δεν έχουν ποινή αποχώρησης (εκτός αν αυτό ίσχυε ούτως ή άλλως για τον τελευταίο μήνα και δεν το θυμάμαι, δεν μπορώ να βρω το αρχικό pdf με τις ποινές)

2. Ο ΔΕΔΔΗΕ περνάει τις τιμές των φωτογραφιών (ίσως όμως να παίζει ρόλο και ότι ο προηγούμενος ακριβώς λογαριασμός μου ήταν εκκαθαριστικός με τιμές του ΔΕΔΔΗΕ - ενδεχομένως αν ζητούσα μετάβαση σε άλλο πάροχο έναν μήνα πριν, να περνούσε κανονικά για να δώσει αυτός ενδείξεις)

3. Εάν θέλετε να μην υπάρχει μεγάλη διαφορά μεταξύ ενδείξεων φωτό και μετάβασης, ώστε κιλοβατώρες να μην φορτωθούν στον επόμενο δυσανάλογα, μην το αφήσετε για μέσα / τέλη βδομάδας -και κυνηγήστε το με τηλέφωνα σε νέο πάροχο και ΔΕΔΔΗΕ. 

Επίσης: εάν θέλετε τους προηγουμενους λογαριασμούς της ΔΕΗ για το αρχείο σας, μπορείτε να στείλετε mail στο [email protected] ζητώντας για την περιόδο που θέλετε (από το 2011 και μετά έχουν αρχείο).

(Εννοείται μην κάνετε τίποτα πια πριν βγουν οι τιμές στις 20 Δεκεμβρίου - να πω επίσης ότι τώρα που έφυγα από ΔΕΗ έχουν αυξηθεί εκθετικά οι πιθανότητες να γίνει η φτηνότερη, τουλάχιστον για Γενάρη, ενώ συνθήκες ήπιου φθινοπώρου θα διατηρηθούν μέχρι και 31/12  😋)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, marinna είπε

Άρα: 1. τα σταθερά της ΔΕΗ δεν έχουν ποινή αποχώρησης (εκτός αν αυτό ίσχυε ούτως ή άλλως για τον τελευταίο μήνα και δεν το θυμάμαι, δεν μπορώ να βρω το αρχικό pdf με τις ποινές)

αν σου ήρθε επιστολή για μετάβαση στο open ,οκ , αλλιώς έχουν κανονικά ρήτρα αποχώρησης τα σταθερά της . Εξαίρεση αν πας σε Γ1 όπου υποθέτω δε χρεώνουν

2 ώρες πριν, marinna είπε

2. Ο ΔΕΔΔΗΕ περνάει τις τιμές των φωτογραφιών (ίσως όμως να παίζει ρόλο και ότι ο προηγούμενος ακριβώς λογαριασμός μου ήταν εκκαθαριστικός με τιμές του ΔΕΔΔΗΕ - ενδεχομένως αν ζητούσα μετάβαση σε άλλο πάροχο έναν μήνα πριν, να περνούσε κανονικά για να δώσει αυτός ενδείξεις)

δε χρειάζεται ποτέ να κάνει ο ΔΕΔΔΗΕ  επιτόπια καταμέτρηση για μετάβαση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Εμφανίστηκε το ποσο στο e-bill αλλά όχι ο λογαριασμός!

ΥΓ. Φαντάζομαι θα γίνει την Δευτέρα 

εμενα, οπως ειπα, εμφανιστηκε απο χτες. Κλικαρησες στο σωστο σημειο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενώ έχω πληρώσει (e-banking Εθνικής) στις 3/12 λογαριασμό έκδοσης 25/11, στο myDEI φαίνεται το ποσό ως ανεξόφλητο (όχι ληξιπρόθεσμο όμως, καθώς η περίοδος εξόφλησης λήγει στις 16/12).

Έχει ξανατύχει σε κανέναν; Μιλάμε για σχεδόν 10 μέρες (αν και οι εργάσιμες είναι 5). Στο ιστορικό του e-banking φαίνεται καθαρά η πληρωμή, όπως και η αφαίρεση του 50λεπτου για την κίνηση. Ξέρω καθυστεράνε καμμιά φορά να φανούν οι "δεσμεύσεις" των πληρωμών μερικές μέρες,,,,,,,αλλά τόσο πολύ; 

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, washcloud είπε

Ενώ έχω πληρώσει (e-banking Εθνικής) στις 3/12 λογαριασμό έκδοσης 25/11, στο myDEI φαίνεται το ποσό ως ανεξόφλητο (όχι ληξιπρόθεσμο όμως, καθώς η περίοδος εξόφλησης λήγει στις 16/12).

Έχει ξανατύχει σε κανέναν; Μιλάμε για σχεδόν 10 μέρες (αν και οι εργάσιμες είναι 5). Στο ιστορικό του e-banking φαίνεται καθαρά η πληρωμή, όπως και η αφαίρεση του 50λεπτου για την κίνηση. Ξέρω καθυστεράνε καμμιά φορά να φανούν οι "δεσμεύσεις" των πληρωμών μερικές μέρες,,,,,,,αλλά τόσο πολύ; 

Ποιος ο λόγος να πληρώσεις μέσω e-banking και όχι με κάρτα που δεν έχει καμία χρέωση και η ΔΕΗ ενημερώνεται άμεσα?

Εγώ έχω χρόνια έχω να πληρώσω με ebanking.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

 Ποιος ο λόγος να πληρώσεις μέσω e-banking και όχι με κάρτα που δεν έχει καμία χρέωση και η ΔΕΗ ενημερώνεται άμεσα?

Περίπου άγνοια και κυρίως "συνήθεια".

Θα το 'χω υπ' όψη να το αλλάξω, θενκς.

Αν για το αρχικό ερώτημα ξέρει κανείς (αν παίζουν δηλαδή τέτοιες καθυστερήσεις ή όχι), ας πει, γιατί δεν έχω περιθώρια επικοινωνίας με τράπεζα ή ΔΕΗ αυτό το διάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

αν σου ήρθε επιστολή για μετάβαση στο open ,οκ , αλλιώς έχουν κανονικά ρήτρα αποχώρησης τα σταθερά της . Εξαίρεση αν πας σε Γ1 όπου υποθέτω δε χρεώνουν

Μάλλον υπήρχε εξαρχής πρόβλεψη για μη χρεώση ρήτρας τους τελευταίους μήνες - κι αυτό ταυτίζεται με την επιστολή για το open (που όντως μου ήρθε). Το μόνο που βρίσκω τώρα είναι αυτό για το τελευταίο enter+, που αφενός δεν έχει ρήτρα αποχώρησης τους τελευταίους 2 μήνες και αφετέρου λέει ότι λόγω άρθρου 138 ν.4951/2022, δεν ισχύει καθόλου η ρήτρα αποχώρησης όσο ισχύει το άρθρο 

Spoiler

image.png.8911e57abc65cbd976765fddf027329b.png

Οπότε εξακολουθούμε να μην ξέρουμε τι ισχύει για το παλιό enter, δεν βοήθησα, ας ρωτάει ο καθένας σε mail

2 ώρες πριν, korakios είπε

δε χρειάζεται ποτέ να κάνει ο ΔΕΔΔΗΕ  επιτόπια καταμέτρηση για μετάβαση

Σύμφωνα με τον νόμο ναι, αλλά δεν φαίνεται κανείς να το εμπεδώνει από παρόχους ή και τον ίδιο τον ΔΕΔΔΗΕ, και επειδή φαίνεται αλλού να κάνει κι αλλού όχι, είπα μήπως ερμηνεύεται από το πόσο απέχει από τη δική του κανονική καταμέτρηση (ψάχνω μια λογική σε όλο αυτό...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, marinna είπε

είπα μήπως ερμηνεύεται από το πόσο απέχει από τη δική του κανονική καταμέτρηση

Λόγω καθυστέρησης παρόχου και επειδή έκανα αίτηση αλλαγής παρόχου 5 μέρες μετά την εκκαθάριση, στο σύστημα του ΔΕΔΔΗΕ φαινόταν ότι αντί για 450kwh κατανάλωση είχα 90kwh και δεν ήρθε κανείς να μετρήσει. Ο τελικός του προηγούμενου παρόχου ήρθε για 90kwh.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...