Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με home enter (0.18 0.13) που λήγει σε 3 εβδομάδες και από την στιγμή που και θέλω και θα παω στο open λόγω μεγάλης κατανάλωσης (έχει έρθει και η επιστολή) γίνεται και αξίζει να πάω από τώρα στο open? Υπολογίζω πως συμφέρει για 15-20 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 λεπτά πριν, than06 είπε

Υπολογίζω πως συμφέρει για 15-20 ευρώ.

αν τα υπολόγισες τότε πως και ρωτάς ?

αν θες άποψη ,πόσταρε τις πράξεις αναλυτικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

αν τα υπολόγισες τότε πως και ρωτάς ?

αν θες άποψη ,πόσταρε τις πράξεις αναλυτικά

Λέω μήπως υπάρχει καμια παγίδα με ψιλά γράμματα κλπ. Εσύ τα έχεις σπουδάξει κιόλας 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, than06 είπε

Λέω μήπως υπάρχει καμια παγίδα με ψιλά γράμματα κλπ. Εσύ τα έχεις σπουδάξει κιόλας 😁

η ρήτρα πλέον είναι ενσωματωμένη στην τελική τιμή , οι επιδοτήσεις ανακοινώνονται , δεν έχει κάποιες κρυφές χρεώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/12/2022 στις 4:58 ΜΜ, than06 είπε

Υπολογίζω πως συμφέρει για 15-20 ευρώ

Με διαφορά γύρω στο 0,01€/kWh, λίγο δύσκολο το "15-20€".

Στις 5/12/2022 στις 4:58 ΜΜ, than06 είπε

λόγω μεγάλης κατανάλωσης

...μην ξεχνάς ότι η πεηδότηση πάει με κλίμακες κατανάλωσης. Στις 500kWh ξεκινάει η πρώτη με -0,05 από την βασική επιδότηση. Μήπως κάτι δεν έχεις υπολογίσει σωστά και σε συμφέρει να ξεζουμίσεις το σταθερό...;

Επεξ/σία από washcloud
"πλήκτρα λανθάνοντα τ' αληθή λέγουν" :ρ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρχισαν τα ραβασάκια; 😛 Μου ήρθε ειδοποίηση με φακελάκι ότι από το τέλος της τρέχουσας σύμβασης (είμαι MyHome Enter+ λόγως αρκετής κατανάλωσης,το παρόν συμβόλαιο λήγει 30/3) θα μεταβώ αυτόματα στο κυμαινόμενο myHome Open.

Τώρα αυτό είναι καλό ή κακό ρε παιδιά; αν και καλό δύσκολα το κόβω χαχαχα


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, StandardTen είπε

Άρχισαν τα ραβασάκια; 😛 Μου ήρθε ειδοποίηση με φακελάκι ότι από το τέλος της τρέχουσας σύμβασης (είμαι MyHome Enter+ λόγως αρκετής κατανάλωσης,το παρόν συμβόλαιο λήγει 30/3) θα μεταβώ αυτόματα στο κυμαινόμενο myHome Open.

Τώρα αυτό είναι καλό ή κακό ρε παιδιά; αν και καλό δύσκολα το κόβω χαχαχα


 

"καλό" είναι. Όταν λήξει το συμβόλαιο στις 30/3, αντί να ανανεωθεί στο myhome enter+ με τις τιμές που θα έχει τότε, θα πάει στο κυμαινόμενο myhome enter. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, dasnowy είπε

"καλό" είναι. Όταν λήξει το συμβόλαιο στις 30/3, αντί να ανανεωθεί στο myhome enter+ με τις τιμές που θα έχει τότε, θα πάει στο κυμαινόμενο myhome enter. 

Ευχαριστώ για την απάντηση, συγκρίνοντας τους τωρινούς πίνακες και τις κιλοβατόρες βλέπω ότι όντως από καθαρά άποψη τιμής το δικό μου πρόγραμμα είναι χάλι μαύρο όπως και τα υπόλοιπα, ενώ τα κυμαινόμενα παλεύονται. (το χα προλάβει στα 0,18 αλλά πάνε αυτά...).
Απλώς δεν ξέρω κατά πόσο θα ισχύει και μετά την πάροδο αυτών των μηνών, αλλά στην τελική θα το κρίνουμε και τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, nikos_abel είπε

Με ήτα ίσως; 🤣🤣🤣

...fixed it 😄

(ήταν μεγάλη ήττα 🤣)

4 ώρες πριν, StandardTen είπε

Απλώς δεν ξέρω κατά πόσο θα ισχύει και μετά την πάροδο αυτών των μηνών, αλλά στην τελική θα το κρίνουμε και τότε.

Τί εννοείς; Μέχρι 30/3 θα είσαι με 0,17 (με συνέπεια εξόφλησης), και αφού λες έχεις μεγάλη κατανάλωση, τουλάχιστον τον χειμώνα θα τον βγάλεις φθηνότερα απ' ό,τι αν ήσουν σε κυμαινόμενο (της ΔΕΗ έστω) και από 1/4 θα σε πάνε Οπεν (που είναι και για μεγάλες καταναλώσεις). Απλά μέσα στον Μάρτη να τους ζητήσεις επιβεβαίωση (μέσω μέιλ) ότι όντως θα σε πάνε, μη κάνουν καμμιά μαλακία (τίποτα δεν αποκλείεται ειδικά στη ΔΕΗ) και από 1/4 σε χρεώνουν με τις τρέχουσες τιμές του σταθερού.

Επεξ/σία από washcloud
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, washcloud είπε

...fixed it 😄

(ήταν μεγάλη ήττα 🤣)

Τί εννοείς; Μέχρι 30/3 θα είσαι με 0,17 (με συνέπεια εξόφλησης), και αφού λες έχεις μεγάλη κατανάλωση, τουλάχιστον τον χειμώνα θα τον βγάλεις φθηνότερα απ' ό,τι αν ήσουν σε κυμαινόμενο (της ΔΕΗ έστω) και από 1/4 θα σε πάνε Οπεν (που είναι και για μεγάλες καταναλώσεις). Απλά μέσα στον Μάρτη να τους ζητήσεις επιβεβαίωση (μέσω μέιλ) ότι όντως θα σε πάνε, μη κάνουν καμμιά μαλακία (τίποτα δεν αποκλείεται ειδικά στη ΔΕΗ) και από 1/4 σε χρεώνουν με τις τρέχουσες τιμές του σταθερού.

Εννοούσα ότι δεν ξέρω αν το κυμαινόμενο θα παλεύεται και απο 1η Απριλη, όπως τουλάχιστον δείχνει να παλεύεται τώρα σε σχέση με τα σταθερά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, korakios said:

Με αφορμή άλλο ποστ, έτυχε κάποιος να έχει μείωση στην κατανάλωση σε σχέση με πέρυσι , για να επιβεβαιώσει αν πήρε έξτρα έκπτωση ?

Ισχύει και για τα σταθερά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που στο καλό θα βρω τον ηλεκτρονικό λογαριασμό αναλυτικά σε pdf στην καινούργια τους σελίδα...μου πέταξαν ένα ποσό και ούτε ξέρω πως προκύπτει...με λιγότερες κιλοβατωρες από τον προηγούμενο μήνα μου έβγαλαν μεγαλύτερη πληρωμή...και όταν πατάω κατέβασμα λογαριασμού κατεβάζει κάτι άσχετο διαφημιστικό τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, SpirtouLisS είπε

Που στο καλό θα βρω τον ηλεκτρονικό λογαριασμό αναλυτικά σε pdf στην καινούργια τους σελίδα...μου πέταξαν ένα ποσό και ούτε ξέρω πως προκύπτει...με λιγότερες κιλοβατωρες από τον προηγούμενο μήνα μου έβγαλαν μεγαλύτερη πληρωμή...και όταν πατάω κατέβασμα λογαριασμού κατεβάζει κάτι άσχετο διαφημιστικό τους...

μετα απο 2-3 μερες βγαζει και το pdf και εμενα ετσι εγινε 

5 ώρες πριν, Swimmer21 είπε

Ισχύει και για τα σταθερά;

για να παρεις την εξτρα εκτωση δν θα πρεπει να εισαι νομιζω στα πρωτα κλιμακια δλδ κατω των 500.. εμεις εχουμε μειωσει σε σχεση με περσι 20% (γτ μειωθηκαν τα ατομα στο σπιτι) αλλα επειδη ημαστε κιολας στις κατω απο 500 το μηνα δν εχουμε κατι εξτρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...