Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Και σε εμένα βγήκε λογαριασμός ρεύματος χτες και δείχνει μόνο το ποσό, όχι το pdf. Έπαθε Ήρων η ΔΕΗ; 

Σε μένα πάντως μόλις το έφτιαξαν:

 

Spoiler

image.png.431b616fc1bf47ed841d7c08bc6ed0fa.png

 

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

31 λεπτά πριν, washcloud είπε

Κάτι δεν έχεις υπολογίσει σωστά πάντως: με 1Κ kWh/4μηνο (άντε 1.200-1.300) σίγουρα δεν καις ρεύμα για θέρμανση. Αν πούμε μέσο όρο του,,,μέσου όρου που είπες, δηλαδή 1.100, από τον Αύγουστο χάνεις,,,γύρω στα 10€ (το τετράμηνο), καθώς η διαφορά του Εντερ (με συνέπεια εξόφλησης) είναι μόλις ένα Ευρωλεπτό.

Επίσης δεν μπορείς να το θεωρείς "μεγάλο λάθος" το ότι πήγες στο σταθερό, γιατί ούτε τότε ήξερες,όπως ούτε και τώρα, τί ΘΑ γίνει το επόμενο διάστημα με τιμές (στα κυμαινόμενα). Πόσο μάλλον που έκτοτε ΚΑΘΕ μήνα ανακοινώνονται άλλες τιμές. Αν εκ των πραγματών έχασες, είναι άλλο καπέλο (το ΠΟΣΟ έχασες, το είπαμε....). Δε το ως ότι πλήρωσες ασφάλεια για τα χειρότερα που τελικά δεν ήρθαν κι όλας. Αν είχες ασφαλίσει τον χειμώνα, σπίτι, κατά  πυρκαγιάς, και είχε περάσει το καλοκαίρι και δεν παίξανε φωτιές, θα,,,,θεωρούσες "μεγάλο λάθος το ότι είχες κάνει την ασφάλεια, επειδή δεν,,,,κάηκε.....;

Για την ακρίβεια θα σου έλεγα να το ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ το σταθερό, μέχρι τη λήξη του. Νόημα να το κόψεις θα είχε μόνο αν πήξγαινες σε καμμια΄Ελίν, που ΤΩΡΑ έδωσε για τον ΔΕΚΕΜΒΡΗ (μόνο), 0,065 (αν δώσουν την ανάλογη επιδότηση ως τώρα). Ε ΔΕΚΑ λεπτά στην κιλοβατώρα, ναι έχει νόημα. Από την άλλη, αφήνεις το σταθερό μια κι έξω, ενώ τα 0,10 κέρδος είναι σίγουρα ΜΟΝΟ για έναν μήνα....Όπως νομίζεις κάνε (εν τω μεταξύ δεν ξέρω καν αν η ΕΛίν δέχεται άτομα με ΚΟΤ, στην ΠΡΑΞΗ, γιατί θεωρητικά γράφει ότι δέχεται. Και η We το γράφει, αλλά σε,,,γράφουν κανονικά όταν ζητήσει σύμβαση. Και θέλει και εγγύηση - η Ελίν λέω) - εγώ πάντως θεωρώ ότι λάθος ΤΩΡΑ θα έκανες, αφήνοντας το σταθερό. Άλλωστε, πρακτικά, μείον τα 0,075 του ΚΟΤ, μείον τα συνήθως 0,04 "ενισχυμένης" επιδότησης για έχοντες ΚΟΤ, πληρώνεις 0,055 την κιλοβατώρα. Και δεν ξέρω κι όλας αν στην Ελίν θα γινόταν να βγαίνει αρνητική η χρέωση λόγω ΚΟΤ. Κι αν όχι, το σίγουρό σου κέρδος για ΕΝΑΝ μήνα (που είναι ο σίγουρος), θα είναι το πολύ 10 με 15€. Ε εγώ δεν θα άφηνα το σταθερό με αυτά τα δεδομένα. "για να παίξω ζάρια", του πόσο ΜΠΟΡΕΙ να κερδίσω τους επόμενους μήνες...

Ναι εν μέρη έχεις δίκιο! Σίγουρα με το σταθερό πληρώνεις την ασφάλεια την οποία σου παρέχει.

Από την άλλη νομίζω πως ειδικά στα ΚΟΤ δύσκολα θα αφήσουν τις τιμές να ξεφύγουν. Αυτό που δεν ξέρω είναι ποια έκπτωση ακριβώς δίνουν για τα ΚΟΤ-Α Γ1 της ΔΕΗ. Είναι δλδ οι τιμές που ανακοινώνουν πχ 0,15 λεπτά μείων τα 0,075 του ΚΟΤ-Α? Η υπάρχει και άλλη επιδότηση στα 0,15λεπτά? 

Εάν υπάρχει και άλλη επιδότηση τότε εκτιμώ ότι όσο και να χειροτερέψουν τα πράγματα τα ΚΟΤ θα τα κρατάνε σε ένα εύλογο σημείο.

Εάν μιλούσαμε όμως για κανονικά Γ1 τιμολόγια τότε ναι θα συμφωνήσω απόλυτα ότι δεν θα υπήρχε λόγος να κόψεις σταθερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dasnowy είπε

Και σε εμένα βγήκε λογαριασμός ρεύματος χτες και δείχνει μόνο το ποσό, όχι το pdf. Έπαθε Ήρων η ΔΕΗ; 

Δοκιμάστε να μπήκε από το νέο app της ΔΕΗ (myΔΕΗ). Σε μένα χθες ενώ από browser δεν εμφανιζε τον λογαριασμό,κατέβασα την εφαρμογή και ήταν μέσα ο λογαριασμός για download..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, angelosxatz είπε

Ναι εν μέρη έχεις δίκιο! Σίγουρα με το σταθερό πληρώνεις την ασφάλεια την οποία σου παρέχει.

Από την άλλη νομίζω πως ειδικά στα ΚΟΤ δύσκολα θα αφήσουν τις τιμές να ξεφύγουν. Αυτό που δεν ξέρω είναι ποια έκπτωση ακριβώς δίνουν για τα ΚΟΤ-Α Γ1 της ΔΕΗ. Είναι δλδ οι τιμές που ανακοινώνουν πχ 0,15 λεπτά μείων τα 0,075 του ΚΟΤ-Α? Η υπάρχει και άλλη επιδότηση στα 0,15λεπτά? 

Εάν υπάρχει και άλλη επιδότηση τότε εκτιμώ ότι όσο και να χειροτερέψουν τα πράγματα τα ΚΟΤ θα τα κρατάνε σε ένα εύλογο σημείο.

Εάν μιλούσαμε όμως για κανονικά Γ1 τιμολόγια τότε ναι θα συμφωνήσω απόλυτα ότι δεν θα υπήρχε λόγος να κόψεις σταθερό.

......κι εσύ σωστά τα λες (ότι "προτεραιότητά τους είναι οι "ευάλωτες ομάδες" κτλ).

Όπως επίσης σωστά είπες ότι λόγω ενισχυμένης επιδότησης, "χάνεις περισσότερα", από 0,01 (0,05 όντως χάνεις - μισές δουλειές έκανα στους υπολογισμούς μου σε €  μου πριν....Σόρι).

Στο Γ1 την ΔΕΗ από Σεπτέμβρη πληρώνεις ~0,16 τελική την κιλοβατώρα, και από εκεί επιπλέον μείον 0,075 για ΚΟΤ (Α), μείον άλλα 0,04 λόγω ενισχυμένης επιδότησης (λόγω ΚΟΤ: αν πχ δώσουν σε όλους τον Δεκέμβρη 0,22, στους ΚΟΤ θα δώσουν ~0,26). Δηλαδή σου βγαίνει 0,055 ,,,,"τελικότατη". Υπολόγισε σε €  τί χάνεις, και αποφάσισε. Εγώ, ξαναθυμίζω, πως Ο,ΤΙ κέρδος υπολογίσεις, περνώντας είτε στο Γ1 της ΔΕΗ, είτε στο "Comfort" της Ελίν, ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΗΝΑ.....Μπορεί και τους επόμενους μήνες (...του χειμώνα όμως, οπότε και ανεβαίνει η ζήτηση, άρα και οι τιμές...; Χλωμό....), αλλά με το "μπορεί", ν' αφήσεις την "σιγουριά" του σταθερού...; Κι αν όλα πάνε ΚΑΤΑ ΔΙΑΒΟΛΟΥ; Σίγουρα θα κερδίσεις τα ~15 στην Ελίν (που θα είναι το μαξ για Δεκέμβρη), αλλά αξίζουν...;

Γενικά σε τέτοιες περιπτώσεις, εγώ λέω: αν ΜΠΟΡΕΙΣ να πληρώνεις το έξτρα κόστος του σταθερού, κράτα το. Αν ΔΕΝ μπορείς,,,,,,"παίξε". Με ό,τι πιθανό κακό (ή καλό) μπορεί να σου φέρει αυτό....

Επίσης κάτι ακόμη σίγουρο για την περίπτωσή σου, είναι το γεγονός ότι έχοντας ούτως ή άλλως μικρή κατανάλωση, "είσαι εντάξει" (ούτε πολλά θα "κερδίσεις", αλλά ούτε πολλά πιθανώς θα χάσεις.....).

 

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, washcloud είπε

......κι εσύ σωστά τα λες (ότι "προτεραιότητά τους είναι οι "ευάλωτες ομάδες" κτλ).

Όπως επίσης σωστά είπες ότι λόγω ενισχυμένης επιδότησης, "χάνεις περισσότερα", από 0,01 (0,05 όντως χάνεις - μισές δουλειές έκανα στους υπολογισμούς σε €  μου πριν....Σόρι).

Στο Γ1 την ΔΕΗ από Σεπτέμβρη πληρώνεις ~0,16 τελική την κιλοβατώρα, και από εκεί επιπλέον μείον 0,075 για ΚΟΤ (Α), μείον άλλα 0,04 λόγω ενισχυμένης επιδότησης (λόγω ΚΟΤ: αν πχ δώσουν σε όλους τον Δεκέμβρη 0,22, στους ΚΟΤ θα δώσουν ~0,26). Δηλαδή σου βγαίνει 0,055 ,,,,"τελικότατη". Υπολόγισε σε €  τί χάνεις, και αποφάσισε. Εγώ, ξαναθυμίζω, πως Ο,ΤΙ κέρδος υπολογίσεις, περνώντας είτε στο Γ1 της ΔΕΗ, είτε στο "Comfort" της Ελίν, ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΗΝΑ.....Μπορεί και τους επόμενους μήνες (...του χειμώνα όμως, που ανεβαίνει η ζήτηση, άρα και οι τιμές;...; Χλωμό....), αλλά με το "μπορεί", ν' αφήσεις την "σιγουριά" του σταθερού...; Κι αν όλα πάνε ΚΑΤΑ ΔΙΑΒΟΛΟΥ; Σίγουρα θα κερδίσεις τα ~15 στην Ελίν (που θα είναι το μαξ για Δεκέμβρη), αλλά αξίζουν...;

Γενικά σε τέτοιες περιπτώσεις, εγώ λέω: αν ΜΠΟΡΕΙΣ να πληρώνεις το έξτρα κόστος του σταθερού, κράτα το. Αν ΔΕΝ μπορείς,,,,,,"παίξε". Με ό,τι πιθανό κακό (ή καλό) μπορεί να σου φέρει αυτό....

Επίσης κάτι ακόμη σίγουρο για την περίπτωσή σου, είναι το γεγονός ότι έχοντας ούτως ή άλλως μικρή κατανάλωση, "είσαι εντάξει" (ούτε πολλά θα "κερδίσεις", αλλά ούτε πολλά πιθανώς θα χάσεις.....).

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! 

Και συμφωνώ ότι με αυτή την κατανάλωση δεν χάνεις μεγάλο ποσό είτε έτσι είτε αλλιώς. Ενδεχομένως να μείνω και έτσι όπως είμαι. Απλά ήθελα να πάρω και καμία συμβουλή ακόμη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και πολύ καλά έκανες. Γενικά το νόημα (εδώ και καιρό) είναι: "τα βάζεις κάτω", κάνεις τους υπολογισμούς σου, βλέπεις τί "χάνεις" και τί "κερδίζεις" σε κάθε περίπτωση, και αποφασίζεις αν θα πας για "gambling" ή για "ασφάλεια", με γνώμονα τις οικονομικές σου δυνατότητες...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οκ είναι

ή μάλλον αρκετό 

😛

(...χωρίς ΟΛΟΝ τον λογαριασμό, τί να πούμε κι εμείς ρε συ....)

[(...θα μπορούσε βέβαια κανείς να κάνεις αναγωγές με τα ποσά που λες, και μαντεψιές για διάφορα όμως περίοδος κατανάλωσης, αλλά δεν νομίζω να μπει κάποιος στην διαδικάσία,,,,,"μπηκόουζ φακ γιου" :-D) (=και λάθος είναι, και ΠΑΝΤΑ, ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ολόκληρος ο λογαριασμός, με σβησμένα προσωπ. στοιχεία προφανώς. Αυτούσιος καλύτερα - όχι quotes)]

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μένα χθες ήρθε τέταρτος συνεχόμενος Έναντι, μάλλον δε μέτρησαν τις προηγούμενες ημέρες που προβλεπόταν.

Τους καλώ να το αναφέρω;

Δίνω μόνος μου τη μέτρηση; Αν ναι, άμεσα ή στο διάστημα που αναφέρεται στο ebill;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπαρχουν λογια για να τους περιγραψουν πλεον. μιλαμε για πιο hardcore δημοσιο και απο τις εφοριες. θελει προσπαθεια να καταφερεις να κανεις χειροτερο σαιτ και πιο δυσλειτουργικο απο το προηγουμενο που ηταν εποχης 2000. επισης ουτε σε εμενα βγαζει το pdf, και το νεο app που εχουν φτιαξει ειναι μονο για Ios. σε συνδυασμο με τις θλιβερες τιμες που ανακοινωσαν, με το που ληξουν τα myhome με τα 10 λεπτα οπου φυγει φυγει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, miucce said:

δεν υπαρχουν λογια για να τους περιγραψουν πλεον. μιλαμε για πιο hardcore δημοσιο και απο τις εφοριες. θελει προσπαθεια να καταφερεις να κανεις χειροτερο σαιτ και πιο δυσλειτουργικο απο το προηγουμενο που ηταν εποχης 2000. επισης ουτε σε εμενα βγαζει το pdf, και το νεο app που εχουν φτιαξει ειναι μονο για Ios. σε συνδυασμο με τις θλιβερες τιμες που ανακοινωσαν, με το που ληξουν τα myhome με τα 10 λεπτα οπου φυγει φυγει.

Το pdf του λογαριασμού θα το βρεις στο email ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, phanispal είπε

Σε μένα χθες ήρθε τέταρτος συνεχόμενος Έναντι, μάλλον δε μέτρησαν τις προηγούμενες ημέρες που προβλεπόταν.

Τους καλώ να το αναφέρω;

Δίνω μόνος μου τη μέτρηση; Αν ναι, άμεσα ή στο διάστημα που αναφέρεται στο ebill;

...τους το αναφέρεις (ΔΕΗ) - δεν τους το αναφέρεις,,,"χοτζινέ-σικινέ" (για την ΔΕΗ). Θέμα ΔΕΔΔΗΕ είναι. Και ενδείξεις να δώσεις μέσω ebill, "έναντι πελάτη" θα πάρεις ("πολύ κοντά" βέβαια σε εκκαθαριστικό, αλλά και πάλι όχι "εκκαθαριστικό-εκκαθαριστικό"). Για ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ-ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ, πρέπει να δώσεις μέσω της σελίδας του ΔΕΔΔΗΕ (και λογικά έχει παρέλθει το περιθώριο). Να το έχεις κατά νου όμως, για την επόμενη φορά (πρακτικά μπορείς να δίνεις ανά 2μηνο στον ΔΕΔΔΗΕ, και να σου βγάζει η ΔΕΗ "εκκαθαριστικό-εκκαθαριστικό"). Δίνε λοιπόν εσύ, κι ΑΝ περάσουν, θα υπερισχύσει η δική τους καταμέτρηση. Αν ΔΕΝ περάσουν, αυτή που  έδωσες εσύ (πάντα για εκκαθαριστικό λέμε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, d_gkal είπε

Το pdf του λογαριασμού θα το βρεις στο email ;)

ευχαριστω. και αυτο με cheat βεβαια, σε πεταει το λινκ στο παλιο ebill (αυτο του 2000) και καπως ετσι κατεβαινει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, miucce είπε

σε συνδυασμο με τις θλιβερες τιμες που ανακοινωσαν, με το που ληξουν τα myhome με τα 10 λεπτα οπου φυγει φυγει

...Ελπέντισον να πας, και χαμηλές τιμές έχουν, και φοβερά apps 😛

(...και πέρα από την πλάκα, μη ξέροντας πόσο παρακολουθείς το θρεντ των "εναλλακτικών", αλλά αν δεν, μπες και διάβασε προς τα πίσω για να δεις κι εκεινών τα "καλούδια"....Η ΔΕΗ μπορεί να είναι ότι είναι, αλλά αν νομίζεις ότι σε εναλλακτικούς "θα βρεις την χαμένη υγειά σου", χμμμμ! Ψάχ' το καλά τουλάχιστον, και όχι φάση "όπου φύγει-φύγει" γιατί μετά ακολουθεί το "όπου πάει πάει" και τα πράγματα στους εναλλακτικούς έχουν τις δικές τους εκπλήξεις...:-))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...