Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, volleyball είπε

Καλησπέρα.

Για όσους έχουν ενεργοποιημένη πάγια εντολή με κάρτα, γίνεται πάντα η πληρωμή τη μέρα που έχει καθοριστεί ή παίζουν και προβλήματα ; 
Αν πληρώσω το ποσό νωρίτερα μέσα από το e-bill, θα ενημερωθεί το σύστημα ώστε να μην τραβήξει ξανά το ποσό ή να το αφήσω να πληρωθεί με την πάγια εντολή ;

Έχουν αναφερθεί εδώ κανα δυο περιπτώσεις με προβλήματα, δλδ εκεί που η πάγια εντολή λειτουργούσε κανονικά κάποια στιγμή δεν πραγματοποιήθηκε πληρωμή χωρίς να υπάρχει κάποιος προφανής λόγος. Πάντως μειοψηφία είναι, στους περισσότερους η πάγια εντολή μας τα τραβάει κανονικά την ημέρα της λήξης.

Και ναι, αν πληρώσεις μέσα από το ebill το σύστημα ενημερώνεται αυτόματα, την ημέρα της πληρωμής δεν θα τραβήξει τπτ γιατί θα δει ότι το χρεωστικό υπόλοιπο είναι μηδέν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 λεπτά πριν, volleyball είπε

παίζουν και προβλήματα

...αυτό. (...έχουν αναφερθεί και καθυστερήσεις ημερών ή και καθόλου χρέωση, με αποτέλεσμα να μπει το ποσό ως ανεξόφλητο στον επ΄πομενο λογαριασμό. Προφανώς δεν συμβαίνει πάντα και με όλους, εξαιρέσεις είναι. Δεν έχω ιδέα αν σχετίζονται και με συγκεκριμένα προγράμματα, αν πχ έχουν αναφερθεί και στο Γ1, αλλά σίγουρα έχουν υπάρξει στα σταθερά.) 

Το ίδιο (αν θυμάμαι καλά) παίζει (εξαιρέσεις) και αναφορικά με το 2ο σου ερώτημα (έχει τραβήξει το σύτημα το ποσό, κι ας είχε ήδη πληρωθεί. Καλό είναι να το αφήνεις να τραβήξει χωρίς πρότερη εξόφληση, ειδικά αν έχεις κάποιο σταθερό, καθώς με συνεχόμενες χειροκίνητες εξοφλήσεις διακινδυνεύεις και να σε πετάξει το σύστημα από το πρόγραμμα - αν μιλάμε για σταθερό - πίσω στο Γ1, ειδικά μετά την 3η συνεχόμενη φορά. Αν και κάποιοι έχουν αναφέρει ότι το έχουν κάνει κατ' εξακολούθηση σε βάθος πχ 12μηνου και δεν είχαν κανένα απολύτως πρόβλημα, ούτε με το σταθερό τους, ούτε με διπλοχρεώσεις κτλ).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μας τα λέει καλά η ΔΕΗ

Oριακά χαμηλότερα σε σχέση με τον Νοέμβριο θα είναι τα τιμολόγια της ΔΕΗ τον Δεκέμβριο, σύμφωνα με τον τιμοκατάλογο που παρουσίασε η Επιχείρηση και εμφανίζει μείωση μόλις 4,4%.

 

Μέχρι τις 500 κιλαβατώρες κατανάλωσης, το κόστος θα ανέλθει σε 38 λεπτά (από 39,7 ευρώ τον προηγούμενο μήνα) και σε 39,2 ευρώ για την δεύτερη κλίμακα, μετά τις 500 κιλοβατώρες (από 40,9 ευρώ).

Και μια σύγκριση με φυσικό αέριο

Οι πάροχοι ενέργειας έδειξαν διστακτικότητα στην περαιτέρω μείωση των τιμολογίων, με εξαίρεση την Φυσικό Αέριο και την Ελίν, οι οποίες ανακοίνωσαν τιμές ακόμη και κάτω από τα 30 λεπτά η κιλοβατώρα. Ειδικότερα η Φυσικό Αέριο, θα τιμολογήσει τους πελάτες της τον Δεκέμβριο με 29,8 λεπτά για τα τιμολόγια με έκπτωση συνέπειας και με 31,8 λεπτά χωρίς έκπτωση.

Εμείς θα πληρώσουμε τα κέρδη της ΔΕΗ ,προκειμένου να επανέλθει χρηματιστηριακά εκεί που ηταν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, libera είπε

Εμείς θα πληρώσουμε τα κέρδη της ΔΕΗ ,προκειμένου να επανέλθει χρηματιστηριακά εκεί που ηταν

Αν θες πας Ελίν/Φ.Α./Ήρωνα κτλ ρε συ. Τόσο απλά.

...κατά τ' άλλα, ε ναι, εμείς θα τα πληρώσουμε, όπως θα πληρώσουμε κι αν κανονιάσει κάποιος εναλλακτικός με χαμηλές τιμές, εμείς θα πληρώσουμε αν τ' αφεντικά αποφασίσουν ένα βράδυ να την κάνουν Βραζιλία, όπως εμείς πληρώνουμε και τα υπερκέρδη - όπως εμείς στην τελική μιαααα ζωή πληρώνουμεεεε αμαρτίες αλλόνωνεεεεεεε....Τώρα θα μας μάθεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλημέρα,

είχα Γ1Ν ΚΟΤ-Α και από 07.04.2022 το άλλαξα και έβαλα σταθερό myHomeEnter στα 0,18. Ο μέσος όρος KWh είναι 1000Kwh/4μηνο. Το μέγιστο να φτάσει 1200-1300.

Το θέμα είναι ότι παίρνοντας έως τώρα 2 εκκαθαριστικούς, θεωρώ πως έχω κάνει μεγάλο λάθος που άλλαξα πρόγραμμα. Εκεί που πλήρωνα 30ευρώ το μήνα, τώρα έχει σχεδόν 2πλασιαστεί.

Σκέφτομαι να το γυρίσω ξανά σε Γ1 και να πληρώσω τη ρήτρα που αλλάζω πρόγραμμα (νομίζω 20 ευρώ πρέπει να είναι). Και να πάρω και το ρίσκο το φυγής από σταθερό.

Εξάλλου διορθώστε με εάν κάνω λάθος αλλά στα Γ1 ΚΟΤΑ ακόμα και να ξεφύγει το πράγμα στις τιμές, δεν νομίζω να τα αφήσουν έτσι. Τουλάχιστον και στο παρελθόν με τη ρήτρα στους λογαριασμούς, η επιδότηση ήταν στο μέγιστο βαθμό.

Εάν έχετε άποψη θα ήθελα να την ακούσω. Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, έχω ένα διαμέρισμα νοικιασμένο αλλά με τον μετρητή στο ονομα μου ένεκα φωτοβολταϊκών, τελειώνει αυτή τη βδομάδα το σταθερό enter με τις χαμηλές τιμές και ήρθε η γνωστή επιστολή με τις επιλογές για open κλπ, τα  ίδια και στην κυρίως κατοικία μου, διαβάζοντας τα προηγούμενα βλέπω συμφέρει το Γ1 αφού και τα δύο διαμερίσματα έχουν πολύ μικρές καταναλώσεις αλλά ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος, η επιδότηση του κράτους θα μπαίνει στο δεύτερο διαμέρισμα ή πρέπει να  πάω σε κάνα σταθερό πρόγραμμα? Φυσικά το διαμέρισμα είναι ενοικιασμένο με συμβόλαιο στο taxis κανονικά, απλά ο μετρητής είναι στο όνομα μου. Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, angelosxatz είπε

Παιδιά καλημέρα,

είχα Γ1Ν ΚΟΤ-Α και από 07.04.2022 το άλλαξα και έβαλα σταθερό myHomeEnter στα 0,18. Ο μέσος όρος KWh είναι 1000Kwh/4μηνο. Το μέγιστο να φτάσει 1200-1300.

Το θέμα είναι ότι παίρνοντας έως τώρα 2 εκκαθαριστικούς, θεωρώ πως έχω κάνει μεγάλο λάθος που άλλαξα πρόγραμμα. Εκεί που πλήρωνα 30ευρώ το μήνα, τώρα έχει σχεδόν 2πλασιαστεί.

Σκέφτομαι να το γυρίσω ξανά σε Γ1 και να πληρώσω τη ρήτρα που αλλάζω πρόγραμμα (νομίζω 20 ευρώ πρέπει να είναι). Και να πάρω και το ρίσκο το φυγής από σταθερό.

Εξάλλου διορθώστε με εάν κάνω λάθος αλλά στα Γ1 ΚΟΤΑ ακόμα και να ξεφύγει το πράγμα στις τιμές, δεν νομίζω να τα αφήσουν έτσι. Τουλάχιστον και στο παρελθόν με τη ρήτρα στους λογαριασμούς, η επιδότηση ήταν στο μέγιστο βαθμό.

Εάν έχετε άποψη θα ήθελα να την ακούσω. Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Εγώ θα σου πρότεινα να το γυρίσεις σε Γ1 εφόσον έχεις ΚΟΤ. Δεν έχει ρήτρα αποχώρησης για να το γυρίσεις σε Γ1. 

3 λεπτά πριν, JcD είπε

Καλημέρα, έχω ένα διαμέρισμα νοικιασμένο αλλά με τον μετρητή στο ονομα μου ένεκα φωτοβολταϊκών, τελειώνει αυτή τη βδομάδα το σταθερό enter με τις χαμηλές τιμές και ήρθε η γνωστή επιστολή με τις επιλογές για open κλπ, τα  ίδια και στην κυρίως κατοικία μου, διαβάζοντας τα προηγούμενα βλέπω συμφέρει το Γ1 αφού και τα δύο διαμερίσματα έχουν πολύ μικρές καταναλώσεις αλλά ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος, η επιδότηση του κράτους θα μπαίνει στο δεύτερο διαμέρισμα ή πρέπει να  πάω σε κάνα σταθερό πρόγραμμα? Φυσικά το διαμέρισμα είναι ενοικιασμένο με συμβόλαιο στο taxis κανονικά, απλά ο μετρητής είναι στο όνομα μου. Ευχαριστώ!

Δεν έχουν ανακοινωθεί ακόμα οι επιδοτήσεις για να ξέρουμε αν θα μπαίνουν μόνο στην πρώτη κατοικία ή όχι. Μέχρι τώρα δεν υπήρχε τέτοιος περιορισμός. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dasnowy είπε

Εγώ θα σου πρότεινα να το γυρίσεις σε Γ1 εφόσον έχεις ΚΟΤ. Δεν έχει ρήτρα αποχώρησης για να το γυρίσεις σε Γ1. 

Δεν έχουν ανακοινωθεί ακόμα οι επιδοτήσεις για να ξέρουμε αν θα μπαίνουν μόνο στην πρώτη κατοικία ή όχι. Μέχρι τώρα δεν υπήρχε τέτοιος περιορισμός. 

Είχε σίγουρα. Ξεκινούσα από τα 60 ευρώ για τους πρώτους μήνες και έπεφτε στα 20 ευρώ στους τελευταίους. Δεν ξέρω εάν άλλαξε βέβαια αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, dasnowy είπε

Δεν έχουν ανακοινωθεί ακόμα οι επιδοτήσεις για να ξέρουμε αν θα μπαίνουν μόνο στην πρώτη κατοικία ή όχι. Μέχρι τώρα δεν υπήρχε τέτοιος περιορισμός. 

 

4 ώρες πριν, JcD είπε

Φυσικά το διαμέρισμα είναι ενοικιασμένο με συμβόλαιο στο taxis κανονικά, απλά ο μετρητής είναι στο όνομα μου.

μάλλον εννοείς η παροχή είναι στο όνομά σου

Πέρυσι πάντως που υπήρχαν τα κριτήρια έπαιζε ρόλο αν η κατοικία είναι δηλωμένη ως κύρια , δλδ δεν είχε σημασία σε ποιανού όνομα ήταν η παροχή

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Και σε εμένα βγήκε λογαριασμός ρεύματος χτες και δείχνει μόνο το ποσό, όχι το pdf. Έπαθε Ήρων η ΔΕΗ; 

μπορεί να έδωσε εργολαβία στην ίδια εταιρία 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, angelosxatz είπε

Παιδιά καλημέρα,

είχα Γ1Ν ΚΟΤ-Α και από 07.04.2022 το άλλαξα και έβαλα σταθερό myHomeEnter στα 0,18. Ο μέσος όρος KWh είναι 1000Kwh/4μηνο. Το μέγιστο να φτάσει 1200-1300.

Το θέμα είναι ότι παίρνοντας έως τώρα 2 εκκαθαριστικούς, θεωρώ πως έχω κάνει μεγάλο λάθος που άλλαξα πρόγραμμα. Εκεί που πλήρωνα 30ευρώ το μήνα, τώρα έχει σχεδόν 2πλασιαστεί.

Σκέφτομαι να το γυρίσω ξανά σε Γ1 και να πληρώσω τη ρήτρα που αλλάζω πρόγραμμα (νομίζω 20 ευρώ πρέπει να είναι). Και να πάρω και το ρίσκο το φυγής από σταθερό.

Εξάλλου διορθώστε με εάν κάνω λάθος αλλά στα Γ1 ΚΟΤΑ ακόμα και να ξεφύγει το πράγμα στις τιμές, δεν νομίζω να τα αφήσουν έτσι. Τουλάχιστον και στο παρελθόν με τη ρήτρα στους λογαριασμούς, η επιδότηση ήταν στο μέγιστο βαθμό.

Εάν έχετε άποψη θα ήθελα να την ακούσω. Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Κάτι δεν έχεις υπολογίσει σωστά πάντως: με 1Κ kWh/4μηνο (άντε 1.200-1.300) σίγουρα δεν καις ρεύμα για θέρμανση. Αν πούμε μέσο όρο του,,,μέσου όρου που είπες, δηλαδή 1.100, από τον Αύγουστο χάνεις,,,γύρω στα 10€ (το τετράμηνο), καθώς η διαφορά του Εντερ (με συνέπεια εξόφλησης) είναι μόλις ένα Ευρωλεπτό.

Επίσης δεν μπορείς να το θεωρείς "μεγάλο λάθος" το ότι πήγες στο σταθερό, γιατί ούτε τότε ήξερες,όπως ούτε και τώρα, τί ΘΑ γίνει το επόμενο διάστημα με τιμές (στα κυμαινόμενα). Πόσο μάλλον που έκτοτε ΚΑΘΕ μήνα ανακοινώνονται άλλες τιμές. Αν εκ των πραγματών έχασες, είναι άλλο καπέλο (το ΠΟΣΟ έχασες, το είπαμε....). Δε το ως ότι πλήρωσες ασφάλεια για τα χειρότερα που τελικά δεν ήρθαν κι όλας. Αν είχες ασφαλίσει τον χειμώνα, σπίτι, κατά  πυρκαγιάς, και είχε περάσει το καλοκαίρι και δεν παίξανε φωτιές, θα,,,,θεωρούσες "μεγάλο λάθος το ότι είχες κάνει την ασφάλεια, επειδή δεν,,,,κάηκε.....;

Για την ακρίβεια θα σου έλεγα να το ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ το σταθερό, μέχρι τη λήξη του. Νόημα να το κόψεις θα είχε μόνο αν πήξγαινες σε καμμια΄Ελίν, που ΤΩΡΑ έδωσε για τον ΔΕΚΕΜΒΡΗ (μόνο), 0,065 (αν δώσουν την ανάλογη επιδότηση ως τώρα). Ε ΔΕΚΑ λεπτά στην κιλοβατώρα, ναι έχει νόημα. Από την άλλη, αφήνεις το σταθερό μια κι έξω, ενώ τα 0,10 κέρδος είναι σίγουρα ΜΟΝΟ για έναν μήνα....Όπως νομίζεις κάνε (εν τω μεταξύ δεν ξέρω καν αν η ΕΛίν δέχεται άτομα με ΚΟΤ, στην ΠΡΑΞΗ, γιατί θεωρητικά γράφει ότι δέχεται. Και η We το γράφει, αλλά σε,,,γράφουν κανονικά όταν ζητήσει σύμβαση. Και θέλει και εγγύηση - η Ελίν λέω) - εγώ πάντως θεωρώ ότι λάθος ΤΩΡΑ θα έκανες, αφήνοντας το σταθερό. Άλλωστε, πρακτικά, μείον τα 0,075 του ΚΟΤ, μείον τα συνήθως 0,04 "ενισχυμένης" επιδότησης για έχοντες ΚΟΤ, πληρώνεις 0,055 την κιλοβατώρα. Και δεν ξέρω κι όλας αν στην Ελίν θα γινόταν να βγαίνει αρνητική η χρέωση λόγω ΚΟΤ. Κι αν όχι, το σίγουρό σου κέρδος για ΕΝΑΝ μήνα (που είναι ο σίγουρος), θα είναι το πολύ 10 με 15€. Ε εγώ δεν θα άφηνα το σταθερό με αυτά τα δεδομένα. "για να παίξω ζάρια", του πόσο ΜΠΟΡΕΙ να κερδίσω τους επόμενους μήνες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...