Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, achilles_g_ είπε

και λογικά θα με πάνε στο open

σίγουρος ?

37 λεπτά πριν, achilles_g_ είπε

έχω μπερδευτεί,  δεν ξέρω τι να κάνω,  να μείνω στο open ή  να ζητήσω το το Γ1  Ν?

εύκολο είναι αν διαβάσεις τις προηγούμενες σελίδες

__________________________

edit μέχρι και ο @washcloud κουράστηκε και δεν έγραψε 10σέλιδη έκθεση ιδεών , φαντάσου 😁

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

^...διάβασε τις τελευταίες 2-3-4-ΔΕΚΑ (τουλάχιστον) σελίδες. Κάθε μέρα, τα ίδια και τα ίδια γράφουμε για το συγκεκριμένο. Θα βρεις απαντήσεις.

 

edit ...ώπα, γαμώ την αλλαγή σελίδων μου γαμώ...Στα είπε ήδη ο korakios.

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η αλήθεια είναι ότι έχω μπερδευτεί. Υπάρχουν 2 ρολόγια σπίτι..Το ένα γράφει για την ώρα κάπου 1000 Κwh το τετράμηνο αλλά θα τοποθετηθεί 24 κλιματιστικό για θέρμανση όταν ο καιρός το επιτρέπει (Β. Ελλαδα ) και το άλλο είναι οριακά πάνω από τις 2000 (κάποιες 1800, κάποιες 2200). Το έγγραφο που πήγε στους γονείς μου αναφέρει μεταφορά στο κυμαινόμενο myhome open.

Επεξ/σία από achilles_g_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στις 26/12 ληγει το my home enter που εχω τωρα και μου ηρθε η επιστολη απο ΔΕΗ που μου λεει οτι με την ληξη του συμβολαιου θα γινει μεταβαση στο open. Αν εχω καταλαβει σωστα οι τιμολογιακες διαφορες μεταξυ Γ1 και ΟPEN ειναι απειροελαχιστες(και τα σταθερα προγραμματα ειναι πανακριβα αρα βγαινουν εντελως εκτος  εξισωσης), οποτε δεν εχει ιδιαιτερη σημασια σε ποιο απο τα 2 θα παω σωστα? Η τετραμηνιαια μου καταναλωση ειναι καπου αναμεσα στις 1400-1800kwh. Πρεπει να κανω καποια ενεργεια εγω (πχ αποστολη email) η να το αφησω να γινει αυτοματα η μεταβαση?

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

Πρεπει να κανω καποια ενεργεια εγω (πχ αποστολη email) η να το αφησω να γινει αυτοματα η μεταβαση?

στείλε για καλό και για κακό να είσαι σίγουρος . Καλυμμένος είσαι απο τη στιγμή που σου ήρθε επιστολή , αλλά καλύτερα να επιβεβαιώσεις απο το να τρέχεις με αμφισβητήσεις και λογαριασμό φαρμάκι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, korakios είπε

στείλε για καλό και για κακό να είσαι σίγουρος . Καλυμμένος είσαι απο τη στιγμή που σου ήρθε επιστολή , αλλά καλύτερα να επιβεβαιώσεις απο το να τρέχεις με αμφισβητήσεις και λογαριασμό φαρμάκι

Ωραια θα στειλω ενα email να εχω και γραπτα τα της μεταβασης μετα την ληξη του παρον συμβολαιου.

Τωρα διαφορα ουσιαστικη υπαρχει μεταξυ Γ1 και OPEN? Υπαρχει καποιο ουσιαστικο κερδος με την επιλογη του ενος η του αλλου? Στην επιστολη μου ειπανε οτι θα μεταβω στο open αλλα εγω με καταναλωση τετραμηνου κατω απο 2000kwh που ειμαι αν καταλαβα σωστα αυτα που διαβασα στις προηγουμενες σελιδες με συμφερει καλυτερα το Γ1?

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Pwpwpw είπε

Ωραια θα στειλω ενα email να εχω και γραπτα τα της μεταβασης μετα την ληξη του παρον συμβολαιου.

Τωρα διαφορα ουσιαστικη υπαρχει μεταξυ Γ1 και OPEN? Υπαρχει καποιο ουσιαστικο κερδος με την επιλογη του ενος η του αλλου? Στην επιστολη μου ειπανε οτι θα μεταβω στο open αλλα εγω με καταναλωση τετραμηνου κατω απο 2000kwh που ειμαι αν καταλαβα σωστα αυτα που διαβασα στις προηγουμενες σελιδες με συμφερει καλυτερα το Γ1?

μόνο αν κάνεις τις πράξεις θα καταλάβεις ακριβώς και είναι εύκολο απο τη στιγμή που δεν αλλάζεις κλίμακα χρέωσης στο Γ1, άρα απλός πολλαπλασιασμός και μια πρόσθεση του πάγιου

Ή χρησιμοποίησε το excel (με τιμές Νοεμβρίου, αύριο θα έχει του Δεκεμβρίου)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, korakios είπε

μόνο αν κάνεις τις πράξεις θα καταλάβεις ακριβώς και είναι εύκολο απο τη στιγμή που δεν αλλάζεις κλίμακα χρέωσης στο Γ1, άρα απλός πολλαπλασιασμός και μια πρόσθεση του πάγιου

Ή χρησιμοποίησε το excel (με τιμές Νοεμβρίου, αύριο θα έχει του Δεκεμβρίου)

Οπως τα λες ειναι αλλα διαβαζω και ξανα διαβαζω και δεν μπορω να καταλαβω ποια ειναι η καθαρη χρεωση ανα kwh για καποιον που εχει μηνιαια καταναλωση κατω απο 500kwh(οπως ειμαι εγω) και για καποιον που δεν εχει νυχτερινο μετρητη (δεν εχω). Διαβαζω το πινακακι χρεωσης της δεη αλλα με αυτα τα νυχτερινα και ημερας που αναφερει με μπερδευει. Για εμενα που δεν εχω νυχτερινο και εχω καταναλωση σταθερα μικροτερη απο 500kwh ανα μηνα, ποσο ειναι το κοστος kwh που προκυπτει στο Γ1 και ποσο στο οpen με τις τρεχουσες τιμες/επιδοτησεις του Νοεμβριου για παραδειγμα?

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

Για εμενα που δεν εχω νυχτερινο και εχω καταναλωση μικτοτερη απο 500kwh ανα μηνα, ποσο ειναι το κοστος kwh στο Γ1 και ποσο στο οpen?

όσο λέει στο site 0,397 Γ1 και

0,403 ή 0,39494 με πάγια εντολή στο open

για Νοέμβριο ήταν μικρή η διαφορά , για Οκτ ήταν 0,595 και 0,58898 αντίστοιχα

για Δεκ θα δείξει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Pwpwpw είπε

οποτε δεν εχει ιδιαιτερη σημασια σε ποιο απο τα 2 θα παω σωστα?

...σωστά, αν και περίμενε ν' ανακοινωθούν τιμές ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ για τον Δεκέμβρη (σήμερα; αύριο; ).

Από ΄κει και πέρα, το Οπεν είναι ξεκάθαρα "για μεγάλες καταναλώσεις". Επίσης έχει ένα σιβυλλικό "12μηνης διάρκειας", το οποίο ναι μεν ούτως ή άλλως δεν ισχύει, ως κυμαινόμενο, μέχρι τις 31/7/12 που (ίσως) επαναφερθεί το καθεστώς (με "ρήτρα αναπροσαρμογής" κλπ), αλλά δεν ξέρω τί θα γίνει από 1/8/23 (ποινή πρόωρης αποχώρησης βε΄βαια, δεν αναφέρει ΟΥΤΕ για τότε...), πράγμα που στην περίπτωσή σου μου λέει "πάνε καλύτερα Γ1, ΜΕΤΑ την λήξη του σταθερού σου, κι ας στην αρχή σε πάνε αυτόματα στο Οπεν, στο Γ1, το οποίο ανέκαθεν ήταν και είναι "αορίστου" και θα μπορείς οποιαδήποτε στιγμή να φύγεις, ακόμα και μετά την αλλαγή που θα (..?) γίνει στις 1/8/23. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/11/2022 στις 2:20 ΜΜ, washcloud είπε

1. Χρεώσεις "ρήτρας ανπροσαρμογής" (αφορούν περίοδο κατανάλωσης προ 1/8 που "ανεστάλλη" το συγκεκριμένο σύστημα τιμολόγησης. Βέβαια έκτοτε το κόστος προμήθειας ενέργειας συμπεριλαμβάνεται στην τιμή κιλοβατώρας που ανακοινώνουν οι πάροχοι κάθε 20 του μήνα, για τον επόμενο και αυτό το σύστημα θα πάει έως 31/7/23. Με την "αναπροσαρμογή" δηλαδή, χρεωνόσουν "κατόπιν εορτής". Με το νέο, ξέρεις από πριν τις τιμές του ΕΠΟΜΕΝΟΥ μήνα).

2. Ιδέα δεν έχω τί εννοείς - ΑΝ είναι λάθος, ίσως αφαιρεθούν τα παραπανίσια στην εκκαθάριση (αν δεν είναι κάποιος από αυτούς που ανέφερες εκκαθαριστικός). Ίσως βέβαια είναι διαφορετικά πάγια για διαφορετικές περιόδους κατανάλωσης, καθώς από Αύγουστο άλλαξε (ανέβηκε) το πάγιο. Ανέβασε λογαριασμό (ολόκληρο/σε σπόιλερ και σβήσε πρ. στοιχεία πρώτα).

3. 0,11 - 30% "έκπτωση ενέργειας" - 0,075 έκπτωση ΚΟΤ-Α = "αρχική χρέωση κιλοβατώρας"=0,002. Βέβαια υπήρχε και η χρέωση αναπροσαρμογής που γραφόταν ως ξεχωριστό ποσό, και το πραγματικό τελικό κόστος της κάθε κιλοβατώρας έπρεπε να το υπολογίσεις μόνος, διαιρώντας ποσό αναπροσαρμογής με συνολική κατανάλωση (μέρας/νύχτας) και το αποτέλεσμα να το συμπεριλάβεις στην πιο πάνω εξίσωση, αφαιρώντας επίσης το σύνολο των "επιδότήσεων ΤΕΜ", που για την περίπτωση δικαιούχων ΚΟΤ ήταν και πιο "βαρβάτο". Τεσπα, πρακτικά, "άλλαξε ο Μανωλιός κι έβαλε τα ρούχα του αλλιώς", αναφορικά με τα δύο συστήματα. Περίπου δηλαδή, γιατί από Αύγουστο έχει "δεσμευτεί" η κυβέρνηση ότι θα φροντίσει να δίνει τέτοιο ύψος επιδότησης κάθε μήνα, ώστε στο Γ1 η κιλοβατώρα να βγαίνει ~0,16 (για τους ΚΟΤ, ~0,11, μείον ΚΑΙ την έκπτωση του ίδιου του ΚΟΤ φυσικά, μετά). Επίσης καταργήθηκε και η "έκπτωση ενέργειας" που έδινε επί της "αρχικής τιμής κιλοβατώρας".

4. ...διότι όπως είπαμε πλέον βλέπεις την τιμή κιλοβατώρας (προ επιδότησης) όπως την ανακοινώνει η ΔΕΗ για κάθε μήνα.

5. ....ουουου! ΟΛΟΙ το ίδιο βλέπουμε....

1. Μα αυτές οι χρεώσεις δεν μπήκαν όσο ήταν σε ισχύ η ρήτρα αναπροσαρμογής; Για ποιο λόγο εμφανίζονται τώρα και μέχρι πότε θα εμφανίζονται άραγε;

 

2. Είχα ανεβάσει screenshot όπου φαίνονται δύο πάγιες χρεώσεις.  Του Αυγούστου ήταν έναντι και του Οκτωβρίου εκκαθαριστικός. 

 

3.  "(για τους ΚΟΤ, ~0,11, μείον ΚΑΙ την έκπτωση του ίδιου του ΚΟΤ φυσικά, μετά)" Η έκπτωση του ΚΟΤ Α είναι 0.075 ευρώ: 0.11-0.075  = 0.035 άρα περίπου 0.04Ε βγαίνει. Έτσι δεν είναι;

 

4.Τo θέμα είναι ότι βλέπω 4 διαφορετικές τιμές κιλοβατώρας και όχι μια που ανακοινώνει η ΔΕΗ. Και αυτό με μπερδεύει. Δεν βλέπω δηλαδή μόνο αυτή των 0.11 ευρώ που έβλεπα πάντα.

 

5. Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ και για την καθησυχαστική επιβεβαίωση και για τα κατατοπιστικά σου σχόλια !

Επεξ/σία από Inci624
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...