Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 ώρες πριν, Mivas (myphone) είπε

σε μένα ακόμη δεν ανοίγει το σάιτ της ΔΕΗ... Υποθέτω κάτι παίζει με IP (λόγω παρόχου είναι δυναμική, ίσως το μπλοκάρουν για αυτό)

Ποιο πιθανό το DNS να φταίει.

Αν ξέρεις να τον αλλάξεις καλός, αλλιώς δοκίμασε από δεδομένα κινητού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα εχω my home enter plus με 0.18 και σε συνδυασμο με κοτ β.Σε συγκριση με τους περσινους λογαριασμους απο δεκεμβρη μεχρι μαρτιο ειδα οτι μηνιαιως εκαιγα γυρω στις 450kw-500kwμε κυρια θερμανση κλιματιστικα και λιγο θερμομπομπους γιατι βρισκομαι σε νησι σε σπιτι χωρις κυρια θερμανση.Eπειδη ιανουαριαριο ληγει το συνβολαιο διαβασα και και τις προηγουμενες σελιδες αλλα στα σιγουρα δεν ξερω τι να επιλεξω Γ1 ΚΟΤΒ η Μy home open κοτβ?Σκεφτομαι οτι αν ξεπερασω τις 500kw θα ειναι για 3 με 4 μηνες το πολυ και αν τις ξεπερασω αλλα ποτε δεν ξερεις τι χειμωνα θα κανει.

Υ.Γ Το my home open συνδυάζεται με κοτ?

Επεξ/σία από sifario1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, sifario1 είπε

Καλημερα εχω my home enter plus με 0.18 και σε συνδυασμο με κοτ β.Σε συγκριση με τους περσινους λογαριασμους απο δεκεμβρη μεχρι μαρτιο ειδα οτι μηνιαιως εκαιγα γυρω στις 450kw-500kwμε κυρια θερμανση κλιματιστικα και λιγο θερμομπομπους γιατι βρισκομαι σε νησι σε σπιτι χωρις κυρια θερμανση.Eπειδη ιανουαριαριο ληγει το συνβολαιο διαβασα και και τις προηγουμενες σελιδες αλλα στα σιγουρα δεν ξερω τι να επιλεξω Γ1 ΚΟΤΒ η Μy home open κοτβ?Σκεφτομαι οτι αν ξεπερασω τις 500kw θα ειναι για 3 με 4 μηνες το πολυ και αν τις ξεπερασω αλλα ποτε δεν ξερεις τι χειμωνα θα κανει.

Υ.Γ Το my home open συνδυάζεται με κοτ?

Το myhome open συνδυάζεται με κοτ αλλά σύμφωνα με τον πίνακα της ΔΕΗ, δεν έχει έκπτωση πάγιας εντολής όταν έχεις ΚΟΤ. Είναι πιο ακριβό κατά 0,006/kwh σε σχέση με το Γ1 για κάτω από 500kwh, που σημαίνει πως για 500kwh είναι 4,5 ευρώ ακριβότερο. Για πάνω από 500kwh, το open είναι φτηνότερο κατά 0,006/kwh. Το open έχει πιο ακριβό πάγιο κατά 1,5 ευρω. Καλύτερα Γ1. Αλλά οποίο και να βάλεις, μικρές οι διαφορές. 

Επεξ/σία από dasnowy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sifario1 είπε

Καλημερα εχω my home enter plus με 0.18 και σε συνδυασμο με κοτ β.Σε συγκριση με τους περσινους λογαριασμους απο δεκεμβρη μεχρι μαρτιο ειδα οτι μηνιαιως εκαιγα γυρω στις 450kw-500kwμε κυρια θερμανση κλιματιστικα και λιγο θερμομπομπους γιατι βρισκομαι σε νησι σε σπιτι χωρις κυρια θερμανση.Eπειδη ιανουαριαριο ληγει το συνβολαιο διαβασα και και τις προηγουμενες σελιδες αλλα στα σιγουρα δεν ξερω τι να επιλεξω Γ1 ΚΟΤΒ η Μy home open κοτβ?Σκεφτομαι οτι αν ξεπερασω τις 500kw θα ειναι για 3 με 4 μηνες το πολυ και αν τις ξεπερασω αλλα ποτε δεν ξερεις τι χειμωνα θα κανει.

Υ.Γ Το my home open συνδυάζεται με κοτ?

Αν και μικρές οι διαφορές, αν για ένα μόνο τετράμηνο ξεπερνάς τις 2.000 το τετράμηνο, βάλε Γ1

Μήπως αυτό που θα έπρεπε να σε απασχολεί περισσότερο είναι τι όριο έχεις στο ΚΟΤ, ώστε να μην το χάσεις στην 4μηνιαια κατανάλωση;

Νυκτερινό έχεις να "σπρώξεις" λίγες εκεί για να μην τυχόν χάνεις το ΚΟΤ λόγω υπερβάλλουσας κατανάλωσης; ?

Επεξ/σία από Kozanitis1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, korakios είπε

άνοιξε ιδιωτική καρτέλα , ή μπες με cellular και hotspot , ή απο το κινητό ?

ούτε με ιδιωτική καρτέλα δεν ανοίγει... Δοκίμασα με 4 περιηγητές, λογικά έχει να κάνει με DNS που είπαν τα παιδιά ή κάτι τέτοιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

Αν και μικρές οι διαφορές, αν για ένα μόνο τετράμηνο ξεπερνάς τις 2.000 το τετράμηνο, βάλε Γ1

Μήπως αυτό που θα έπρεπε να σε απασχολεί περισσότερο είναι τι όριο έχεις στο ΚΟΤ, ώστε να μην το χάσεις στην 4μηνιαια κατανάλωση;

Νυκτερινό έχεις να "σπρώξεις" λίγες εκεί για να μην τυχόν χάνεις το ΚΟΤ λόγω υπερβάλλουσας κατανάλωσης; ?

Δεν το έγραψα έχω και νυχτερινό και το όριο είναι 1800kw.Μαλλον με αυτά που με γράψατε  θα βάλω γ1  για ένα τετράμηνο αν ξεπεράσω το οριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, sifario1 είπε

Δεν το έγραψα έχω και νυχτερινό και το όριο είναι 1800kw.Μαλλον με αυτά που με γράψατε  θα βάλω γ1  για ένα τετράμηνο αν ξεπεράσω το οριο

Με 1800kwh όριο κοτ και νυχτερινό δεν θα ξεπεράσεις ποτέ την κλίμακα του Γ1. Αν ένα τετράμηνο έχεις πχ 2000kwh ημέρας και 500kwh νυχτας τότε η ΔΕΗ, για να μη χάσεις τις εκπτώσεις και τις έξτρα επιδοτήσεις του ΚΟΤ, θα χρεώσει 1800kwh ημέρας και 700kwh νύχτας. Την κλίμακα των 2000kwh του Γ1 δε τη φτάνεις οπότε δεν υπάρχει λόγος να πας στο open. Με την ίδια λογική, αν έχεις 1200kwh ημέρας και 400kwh νύχτας, θα χρεώσει και τις 1600kwh ως ημέρας. 

Επεξ/σία από dasnowy
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sifario1 είπε

Δεν το έγραψα έχω και νυχτερινό και το όριο είναι 1800kw.Μαλλον με αυτά που με γράψατε  θα βάλω γ1  για ένα τετράμηνο αν ξεπεράσω το οριο

...θα πας στο Γ1 και τέλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/11/2022 στις 8:17 ΜΜ, HuskerDu είπε

29/11 λήγει το παλιό enter με 0.105/kwh, δείτε λίγο στα screenshot τις καταναλώσεις ανά 4μηνο. Τα βάζω στο excel του @korakios και βγάζει στο τελικό ποσό μια διαφορά -10Ε στο Γ1, να πάω για αλλαγή στο Γ1 ή μένω στο open που μας πάνε αυτόματα?!

SCR-20221112-rb1.png.a495a2136acc67a2cd486888be2248f9.pngSCR-20221112-rim.png.06e4df1b29a1334ab08b8704de3a3ca4.pngSCR-20221112-rji.png.7f4ea938a60d34dda4ba1f04a04844b8.png

Σήμερα πήρα το 800-900-1000 να ενημερωθώ για την διαδικασία αλλαγής από το παλιό enter στο Γ1 που λήγει στις 29/11. Μου είπαν ότι μέσα στον Νοέμβριο άλλαξε η διαδικασία και γίνεται τηλεφωνικά, χωρίς να στείλουν με courier το νέο συμβόλαιο, η αλλαγή γίνεται άμεσα την επόμενη εργάσιμη χωρίς δικαιολογητικά και φαίνεται στο ebill. Ισχύουν αυτά ή έπεσα σε σαΐνι...?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, HuskerDu είπε

Σήμερα πήρα το 800-900-1000 να ενημερωθώ για την διαδικασία αλλαγής από το παλιό enter στο Γ1 που λήγει στις 29/11. Μου είπαν ότι μέσα στον Νοέμβριο άλλαξε η διαδικασία και γίνεται τηλεφωνικά, χωρίς να στείλουν με courier το νέο συμβόλαιο, η αλλαγή γίνεται άμεσα την επόμενη εργάσιμη χωρίς δικαιολογητικά και φαίνεται στο ebill. Ισχύουν αυτά ή έπεσα σε σαΐνι...?!

...βασικά ήταν επιλογή να ζητάς συμβόλαιο με κούριερ. Δεν ξέρω αν την έκοψαν. Αλλά νομίζω ότι ήδη ίσχυε η από τηλεφώνου σύναψη σύμβασης, μέσω του προγράμματος DocuSign (όλο το ζήτημα ήταν η δυνατότητα "ηλεκτρονικής υπογραφής" που παρέχει αυτό), το οποίο έχει στην,,,,φαρέτρα της (λολ) η ΔΕούλα. Στα σίγουρα το έχει και η εταιρία τηλεφωνικής εξυπηρέτησης Teleperformance με την οποία συνεργάζεται (έχω πάει 2 παροχές ΔΕΗ από Βολτέρα τον Αύγουστο, μέσω Teleperformance), και όντως η τηλεφωνική διαδικασία (συν 1-2 επιβεβαιώσεις μέσω μέιλ) κράτησε ελάχιστα (5'-10', αν και μάλλον εξαρτάται κι από το πόσο,,,"σαΐνι" ή σαΐνι είναι κι ο υπάλληλος - στην περίπτωσή μου ΗΤΑΝ εμφανώς σαΐνι), όπως επίσης όντως ενεργοποιήθηκαν η μία σε 2 μέρες και η άλλη σε 1...Βασικά θα σου πρότεινα την διαδικασία αλλαγής να την κάνεις μέσω Teleperformance (2111819403, καθημερινές, μέχρι 21:00 νομίζω), γιατί οι της ΔΕΗ δεν αποκλείεται και να τρομπάρουν λίγο...(για να στείλουν την αίτηση στον ΔΕΔΔΗΕ). Αν παρ' ολ' αυτά υπάρξει  η όποια καθυστέρηση ενεργοποίησης, μάλλον λόγω ΔΕΔΔΗΕ θα είναι (να περάσουν να πάρουν μέτρηση κτλ)

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,  σε λίγες μέρες το home enter N που έχω λήγει και λογικά θα με πάνε στο open. έχω μπερδευτεί,  δεν ξέρω τι να κάνω,  να μείνω στο open ή  να ζητήσω το το Γ1  Ν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...